TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали учениците од пониските одделенија ќе стартуваат со учебници?

Канал5 - 10.08.2022

Учебници, скрипти или дигитални уреди – како учениците од прво, второ, четврто и петто одделение ќе ја почнат наставата во новата учебна година? Од Министерството за образование нема конкретен одговор дали учебниците ќе бидат готови до 1 септември.

Доцни јавната набавка за учебниците за новата наставна програма

Телма

Учениците ќе учат од соодветни материјали доколку доцнат учебниците по новите програми

Канал5

„Одговорна власт“: Учениците и оваа учебна година ќе ја започнат без учебници за новите наставни програми

MakPress

Продолжува маката со учебниците пред почетокот на учебната година

Независен

Учениците ќе учат од соодветни материјали доколку доцнат учебниците по новите програми

Република

Учениците ќе учат од соодветни материјали доколку доцнат учебниците по новите програми

Кајгана

24Инфо Lider Опсервер Н.Македонија Frontline Курир Press24 24 Вести

БРО за медиумските објави за новите наставни програми: Се пласираат погрешни информации

Frontline - 10.08.2022

По објавите во некои медиуми дека според новите наставни програми за основно образование децата во второ одделение ќе учат за идентитети, Бирото за развој на образованието (БРО), кое деновиве ги објави наставните програми за второ и петто одделение, ...

Сите детали: Ќе има споени предмети, објавени новите наставни програми за второ и за петто одделение

еМагазин

БРО за медиумските објави за новите наставни програми: Се пласираат погрешни информации

24Инфо

БРО за медиумските објави за новите наставни програми: Се пласираат погрешни информации

Опсервер

БРО ЗА УЧЕБНИЦИТЕ: Побарајте информации од нашите стручни тимови наместо сами да толкувате или да објавувате статуси од Фејсбук

Денешен

БРО за медиумските објави за новите наставни програми: Се пласираат погрешни информации

MakPress

БРО за медиумските објави за новите наставни програми: Се пласираат погрешни информации

Либертас

Слободен Печат Локално Бриф Независен Lider Вечер Прес 360 степени Press24

МОН го повлекува спорниот учебник по социологија за втора година

Сител - 09.08.2022

Министерството за образование и наука го повлекува учебникот по социологија за втора година гимназија, за кој јавноста и експертите реагираа дека има повеќе спорни делови, пред сè на дискриминација по разни основи.

Ќе се повлекува учебникот Социологија за втора година гимназиско образование

Телма

МОН: Формирана Комисија за повлекување на учебникот Социологија за втора година гимназиско образование

Сител

Скандалозен концепт за второ одделение: Знаете ли што ќе ви учат децата за својот идентитет?

Мастило

МОН: Формирана е Комисија за повлекување на учебникот Социологија за втора година гимназиско образование

Frontline

МОН: Формирана е Комисија за повлекување на учебникот Социологија за втора година гимназија

Канал5

МОН формира Комисија за спорниот учебник по Социологија за втора година гимназија

Република

Press24 Фокус Макфакс ТВ21 4NEWS Курир Н.Македонија МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ и ДУИ донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства, само импровизации и ...

4NEWS - 10.08.2022

Министерството за образование и наука наместо Концепција создава хаос. Концепција подразбира план и стратегија, а во случајов гледаме неспособност и неодговорност. Се е сведено на импровизации кои скапо се плаќаат.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ и ДУИ донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства, само импровизации и распад на системот

Курир

Власта на СДСМ и ДУИ донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства, само импровизации и распад на системот

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ и ДУИ донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства

Макфакс

Власта на СДСМ и ДУИ донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства, само импровизации и распад на системот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

Власта донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства, само импровизации и распад на системот

Република

ВМРО-ДПМНЕ: МОН наместо Концепција создава хаос

Локално

Нетпрес MakPress Канал5 Press24