TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Религијата во доба на коронавирус

Deutsche Welle - 09.04.2020

Црквите, синагогите и џамиите првпат остануваат затворени, дури и на најважните верски празници. Тоа е тажна премиера во време на пандемијата на коронавирус. Но, за верниците тоа е и шанса, смета Кристоф Штрак.

Во САД втор ден по ред починати речиси 2.000 во едно деноноќие

Мета - 09.04.2020

Во САД во последните 24 часа починале 1.973 луѓе од новиот корона вирус, соопшти универзитетот „Џонс Хопкинс“. Тоа е втор ден по ред бројката на починати во едно деноноќие да е речиси 2.000.

Село во Германија во кое се наоѓа центар за обука на НАТО нема корона, мештаните веруваат ги штити ветување на предците

Репортер - 09.04.2020

Во германското село Обермаргау, во кое се наоѓа центарот за обука на НАТО, еден од најголемите во светот, нема ниту еден случај регистриран на заболен од коронавирус. Мештаните веруваат дека ветување старо 400 години, го чува селото од секаков вид ...

Заразен со коронавирус во Чикаго инфицирал 15 лица, прво бил на погреб, а потоа на роденденска забава

Макфакс - 09.04.2020

Жител на Чикаго бил на погреб за да им изрази сочувство на пријателите. Три дена подоцна бил на роденденска прослава со сопственото семејство и роднини. Човекот, кој не бил свесен дека е заболен од Ковид-19, покренал синџир на пренесување на вирусот ...

Медицинските експерти одговараат – како да знаете дали веќе сте го прележале коронавирусот? Прочитајте ги одговорите на ...

Точка - 09.04.2020

Симптомите на Ковид-19 тешко можат прецизно да се утврдат – варираат од случај до случај и нивната моќност се разликува, а дури 25 отсто од заразените пациенти се асимптоматски носители, односно оние кои што воопшто не покажуваат знаци на ...

ЕИБ придонесува со 5,2 милијарди евра во борбата со Ковид-19 во земјите надвор од ЕУ

Макфакс - 09.04.2020

Групацијата Европска инвестициска банка, банката на Европската унија, денеска ги соопшти деталите на сеопфатниот одговор на пандемијата на коронавирусот надвор од ЕУ што ќе обезбеди до 5,2 милијарди евра во наредните месеци.

САД втори во светот по бројот на жртви од Ковид-19

Макфакс - 09.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во САД се искачи на 14.600 со што земјата се позиционира на второто место во светот по бројката на жртви, веднаш зад Италија. Официјалните претставници ги предупредија Американците неделава да очекуваат алармантни ...

Рекордни 1.459 нови случаи на заболени од коронавирус во Русија

Слободен Печат - 09.04.2020

Во Русија денеска е забележан рекорден скок на бројот на нови случаи на заболени со коронавирус, бидејќи за 24 часа заболеле 1.459 луѓе. Со тоа вкупниот број на заразени од вирусот во таа земја порасна на 10.131, пренесува Тасс.

Бројот на заразени од Ковид-19 надмина 1,5 милиони граѓани, Кина предупредува за нов бран

Фокус - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.521.030 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 88.563, а оздравеле 331.132 луѓе. – Бразилскиот министер за здравство Луис Енрике Мандета објави дека обидите на Бразил да ...

Короната носи и нови лидери, но старите не се предаваат

Р.С.Европа - 09.04.2020

Фокусот на повеќето луѓе во период на пандемија е целосно на институциите, а не на партиите, велат политичките аналитичари, според кои сепак е рано да се прогнозира дали коронавирусот ќе ја смени политиката, па и лидерите.

Научниците потврдија, мачките може да се заразат со коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Мачките може да се заразат со новиот тип коронавирус, а се чини дека кучињата не се подложни на инфекцијата, покажува истражувањето објавено во средата во научното списание Science, кое ја поттикнува Светската здравствена организација (СЗО – WHO) ...

Ќе наиде ли коронавирусот на достоен противник во летото?

Н.Македонија - 09.04.2020

Надежта дека топлото време ќе го намали ширењето на пандемијата на ковид-19 полека исчезнува. Експерти од Лондон посочија дека пандемијата досега се прошири во сите региони и сите климатски зони на Земјата, од суви и топли до ладни подрачја, ...

Во Чешка: Нова серија “Љубов во време на короната“

Вечер - 09.04.2020

„Една куќа, три генерации и глобална пандемија“, вака накратко може да се опише новата серија на Чешката телевизија во шест епизоди. Оваа хумористична серија насловена „Љубов во време на короната“ зборува за животот на три генерации во време на ...

Словенечки лингвисти работат на „корона-речник”

Опсервер - 09.04.2020

Љубљана , 9 април 2020 () – Словенечки лингвисти веќе работат на мал „корона-речник”, за да „се поправат“ англизмите и другите туѓи зборови кои се вметнуваат во јазикот за време на пандемијата на Ковид-19, социјалната оддалеченост, физичкото ...

Куманово има најмногу починати од Ковид-19 досега, потоа следи Струга

Република - 09.04.2020

Со вкупно осум од 30 лица кои досега починаа од Ковид-19 во Македонија Куманово е град кој досега има најмногу жртви од коронавирусот кај нас. Вчера јавноста ја потресе веста дека почина 27-годишната родилка која во крајот на март предвреме се ...

Научниците го следеа вирусот од влегувањето во организмот и еве што таа болест точно му прави на телото: Сега е јасно ...

Локално - 09.04.2020

За да помогнат во контролата на пандемијата, научниците работат напорно за да дознаат што е можно повеќе за новиот вирус. Меѓу предметите на нивната анализа се и прашањата: зошто вирусот предизвикува кашлица и како доаѓа до губење на мирисот и ...

Андоновиќ: Песимистички прогнози на САД и Европа – вирусот се уште не го достигнал пикот и допрва ќе се шири

Слободен Печат - 09.04.2020

Повеќе од 1,5 милиони заразени со коронавирус во светот, и 88.505 починати е денешниот најнов биланс на последиците од пандемијата на Ковид -19. Најголем број на заразени се регистрирани во САД 435.128 лица, следува Шпанија со 148.220, и Италија ...

Бројот на заразени со коронавирус надмина 1,5 милион

Expres - 09.04.2020

Бројот на случаи на „Ковид-19“ вои светот достигна 1,5 милиони низ целиот свет, јави АФП. Болеста, која за прв пат е забележана во Вухан, Кина, започна брзо да се шири низ целиот свет во февруари, а епицентарот на пандемијата се префрли во САД во ...

Веќе дава резултати: Русите го развиваат лекот за маларија кој помага во лечењето на корона вирусот

Република - 09.04.2020

Руската федерална агенција за биомедицина направи препарат за лечење на корона вирусот на основа на антималарискиот лек „Меклофин“. Овој лека со сигурност ќе може вирусот да го држи под контрола, прогонизираат лекарите.

САД ја надминаа Шпанија по бројот на смртни случаи

360 степени - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави ја надминаа Шпанија по бројот на мртви случаи од коронавирусот. Според податоците на статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“, бројот на жртви од ковид-19 изнесува 14 797, додека во Шпанија е 14 792.

Во светот досега се регистрирани 1 518 927 милиони лицa заразени од коронавирус, починаа 88, 516

Канал5 - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1 , 5 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 88 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Според бројот на заразени Соединетите Американски Држави се наоѓаат на првото место, зад ...

Германија/Ковид-19: Регистрирани 4.974 нови случаи, 246 нови смртни случаи

Либертас - 09.04.2020

Според Институтот Роберт Кох, бројот на смртни случаи се зголемил за 246. Вкупно 2.107 лица починаа од избувнувањето на епидемијата во ...

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА: Еве колку луѓе би можеле да починат од КОРОНА ВО САД И ЕВРОПА!

Магазин - 09.04.2020

Во Велика Британија, до 66.000 луѓе би можеле да умрат од коронавируси, што е околу една третина од сите смртни случаи што треба да се појават во Европа. Ова е проценка на Институтот за метрика и здравствена проценка на универзитетот Вашингтон.

Кинескиот претседател предупредува на ризик од втор бран ширење на коронавирусот со увезени случаи

360 степени - 09.04.2020

Кинескиот претседател Си Џингпинг предупреди на ризикот од втор бран од ширење на коронавирусот во земјата бидејќи пандемијата продолжува да се шири, објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Ризикот за појава на тешки случаи на КОВИД-19 кај деца е многу мал

Pedijatar.mk - 09.04.2020

Зголемен ризик за зараза имаат децата со астма, болести на срцето и компромитиран имунитет (на пример поради лекување на карцином). П одатоци собрани во САД покажуваат дека кај децата се бележат мали шанси за тешки случаеви на болеста КОВИД-19, ...

Јапонија за прв пат има над 500 нови случаи за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Јапонија го забележа првиот ден со повеќе од 500 нови случаи на инфекција со коронавирусот. Тамошниот министер за здравство објави дека Јапонија за прв пат во средата има 500 заразени за време на еден ден, со што вкупниот број заразени во Јапонија ...

Ситуацијата во Велика Британија ескалира: На секои две минути умира по еден пациент од коронавирус...

Точка - 09.04.2020

Велика Британија од ден во ден има се поголем број на починати од коронавирусот, а според податоците на тамошното министерство за здравство, од Ковид-19 на секои две минути животот го губи по еден Британец.

Во САД скоро 2.000 жртви последното деноноќие

Кумановски м. - 09.04.2020

Во САД скоро две илјади луѓе починале од коронавирусот во изминатите 24 часа, објави универзитетот Џон Хопкинс. Како што е наведено, 1.973 лица починале изминатото деноноќие, а 1.939 ден претходно.

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Макфакс - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“, во средата починале 1.973 луѓе, што е повеќе од претходниот ден кога биле пријавени 1.939 смртни ...

Дали повторно ќе се ракуваме?

Н.Македонија - 09.04.2020

Доктор Ентони Фаучи, раководител на Националниот институт за алергии и заразни болести на САД и врвен експерт за инфективни болеста, смета дека по пандемијата на коронавирус, сите ќе живеат многу повнимателно, објавуваат светските медиуми.

(Мапа) Куманово се поблиску до Дебар по бројот на заболени со коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Анализата на податоците за заболените од корона вирусот која на дневна основа ја прави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) , заклучно 7. април, покажува раст на кумулативната инциденца во Куманово.

Кисинџер: Коронавирусот засекогаш ќе го промени светскиот поредок

Независен - 09.04.2020

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер предупреди дека коронавирусот може да предизвика колапс на светската економија, за чие закрепнување ќе бидат потребни генерации доколку не се преземат соодветни мерки.

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Макфакс - 09.04.2020

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица достигна 4.768, објави АП.

Марковска: Стојам на располагање за обуки на тимовите кои имаат одговорност за одржување на хигиената во компаниите

еМагазин - 09.04.2020

Консултантот за добра хигиенска пракса и добра производствена пракса, Александра Марковска , покрена иницијатива на социјалните мрежи #BusinessSupportsBusiness, чија што идеја е, во ова време на криза со корона вирусот, бизнисите помеѓу себе да си ...

Хронологија на ширењето на коронавирусот: Како се промени светот од 8 јануари до денес?

Факултети - 09.04.2020

Ова се главните фази откако Светската здравствена организација на 8 јануари објави дека новиот коронавирус може да биде причина за непознатата епидемија што се појави во Кина. Од вирусот досега починаа повеќе од 80.000 луѓе во светот.

Сите детали: 12 лица од новозаболените со коронавирусот во Македонија имале контакт со потврден случај

еМагазин - 09.04.2020

Вкупниот број на потврдени случаи со коронавирусот во Македонија, според последните податоци, објавени вчера, изнесува 617. Вчера беа регистрирани 18 нови случаи. “Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст над 60 години (5), а во однос на ...

Американски научници: Ковид-19 нема да исчезне со затоплување на времето

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на потоплите временски услови.

Детален преглед: Број на починати и заболени со коронавирусот во Македонија по градови

еМагазин - 09.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на потврдени случаи со коронавирусот во Македонија изнесува 617, а бројот на смртни случаи 29. Во текот на денот почина и родилката од Куманово, заболена со вирусот.

Двајца странски државјани досега починаа од коронавирусот во Македонија

еМагазин - 09.04.2020

Според официјални податоци во Македонија досега од коронавирусот починаа двајца странски државјани. Едниот, маж на 44 години, почина вчера во Кавадарци. За сега нема официјална информација од која земја е, а познато е дека имал четири месечен ...

Втор ден по ред речиси 2.000 починати од коронавирусот во САД

Нетпрес - 09.04.2020

САД втор ден по ред бележат речи две илјади смртни случаи како последица од заразување со новиот тип коронавирус, објави ноќта кон четвртокот референтниот Институт при Универзитетот „Џонс Хопкинс“ од сојузната држава Мериленд, кој ги сумира ...

Продолжува министерскиот состанок на ЕУ за економскиот одговор на кризата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Министрите за финансии на еврозоната денеска ја продолжуваат видео конференцијата во обид да се договорат за заеднички економски одговор на кризата предизвикана од коронавирусот. Претседателот на евро групата, Марио Сентено вчера изјави дека на ...

Американски научници до Белата куќа: Не, коpoнавирусот нема да исчезне со топлото време

365 - 09.04.2020

Американските научници испратија писмо до Белата куќа во кое тврдат дека по сѐ изгледа коронавирусот нема да исчезне со доаѓањето на топлото време. Со тоа го демантираат американскиот претседател Доналд Трамп, кој уверува дека „кога ќе стане ...

Во Бугарија потврдени 30 новозаразени од Ковид-19

Слободен Печат - 09.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени вкупно 611 случаи на заразени со Ковид-19. Ова беше објавено на редовниот брифинг на раководителот на Воената медицинска академија и претседателот на Националниот оперативен штаб, генерал мајор проф.

1.484.811 заразени и 88.538 починати од КОВИД 19 во светот

AKO - 09.04.2020

Светската статистика за заразени иод коронавирус денеска ја достигна бројката речиси од еден и пол милион луѓе во светот. 88.538 досега починале, а се излечиле 329.876 луѓе. Бројката на заразени во Америка е најголема поединечно од сите земји во ...

Германија/Ковид-19: Се зголемува бројот на заразени и на починати

Опсервер - 09.04.2020

Берлин, 9 април 2020 (MIA) – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија се зголеми за 4.974 во последните 24 часа, така што се заразени повеќе од 108.200 лица.

Коронавирус: Бројот на заболените во светот надмина 1,5 милион, на починатите 88.000, на излекуваните – 330.000

ММС - 09.04.2020

Според последните податоци од синоќа, вкупниот број на потврдени случаи со коронавирус во светот достигна до околу 1.510.000, од кои починати се 88.000, а излекувани 330.000 луѓе. Во САД има најмногу заболени – 425.000, во Шпанија речиси 150.000, во ...

Карантинот нема да биде доволна мерка: Откриено кој најмногу го пренесува коронавирусот

Машки магазин - 09.04.2020

Коронавирусот најчесто се пренесува од луѓе кои неодамна се заразени и кои сè уште не покажуваат симптоми на инфекција, покажуваат истражувањата. Студиите покажуваат дека во Сингапур две третини и во Тијанџин, Кина, три четвртини од заболените од ...

КОВИД-19 може да го оштети срцето, дури и кај лица кои инаку не се срцеви болни

Panacea.mk - 09.04.2020

Новиот коронавирус може да ја влоши постоечката срцева болест или да предизвика срцеви проблеми кај здрави лица. К ОВИД-19 болест предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, за неколку месеци се прошири во целиот свет и се уште не попушта.

САД/Ковид-19: Втор ден по ред околу 2.000 смртни случаи

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Втор ден по ред, во САД се пријавени околу 2.000 смртни случаи поврзани од новиот коронавирус, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс. Починатите вчера беа 1.973 година, нешто повеќе од смртните случаи ...

Кумановската Брза помош засилена со уште едно возило за превоз на заразени со Ковид 19

Фактор - 09.04.2020

Од Здравствен дом Куманово велат дека овој период откако е во ек коронакризата, Брзата помош кадровски е засилена, а деновиве од Владата добиле уште едно возило, со што сега имаат две возила за транспорт на пациенти заразени со коронавирусот.