TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што ветува новиот Закон за антикорупција – тема на „Печат на неделата“

1tv - 16.01.2019

Законот за борба против корупцијата, кој обедини два претходни закони, за антикорупција и за судир на интереси, е во собраниска процедура и покрај тензиите последниве денови. Суштинската промена е во начинот на кој ќе се бира Антикорупциската ...

Постигнат договор за Законот за спречување корупција

Р.С.Европа - 16.01.2019

По неколку часа расправа, власта и опозицијата се договорија за новиот Закон за спречување корупција. СДСМ прифати 20 од 40 те поднесени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ. По неколку часа расправа владејачкото мнозинство ги прифати амандманите на ВМРО-ДПМНЕ ...

Предлог-законот за спречување коруција пред пратениците

Канал5 - 16.01.2019

Власта експресно сака нова Aнтикорупцсика комисија, која би била формирана до изборите. По 11 месеци, Предлог законот за спречување на корупцијата влезе во Собрание. Опозицијата негодива – вели дека власта на сила го носи Законот.

Лашкоска: Се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ не бега од формирање антикорупциска комисија

Макфакс - 16.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ долго време, поточно 9 месеци апелираше дека е потребно итно формирање на антикорупциска комисија во Република Македонија. Денес се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ ниту го блокираше носењето на антикорупциската комисија, ниту бегаше од нејзино ...

Дескоска: На следните претседателски, а можеби и парламентарни избори треба да имаме антикорупциска комисија

Нова ТВ - 16.01.2019

Потребата да се донесе нов Закон за спречување на корупцијата и судирот на интереси со кој на новите антикорупционери им се гарантира независност во изборот и добиваат нови надлежности како што се контрола во финансирањето на политичките партии и во ...

Власта и опозицијата во нова караница

Телма - 16.01.2019

Член 31 во предложениот закон за спречување на корупција предвидува и граѓаните да може да пријават сомнежи дека политички партии нелегално се финансираат, а новата антикорупциска комисија во рок од два месеци ќе мора да ги истражи тие наводи.

Почна дебатата за новата Aнтикорупциска комисија

Алсат-М - 16.01.2019

По речиси една година без Антикорупциска комисија, предлог-законот за спречување корупција и судир на интереси, денеска влезе во собраниска процедура. Потребно е итно носење на суштински, а не декларативен закон,, порача министерката за правда ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се договорија, утре ќе биде изгласан Законот за Антикорупциска

ТВ21 - 16.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре во 16:00 часот закажа пленарна седница, на која се очекува да се изгласа Законот за Антикорупциска. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ по недоразбирањата за законот денеска, конечно се договорија.

Повеќе од две третини од пратениците гласаа Законот за Антикорупциска да се разгледува по скратена постапка

Фокус - 16.01.2019

Предлог Законот за спречување на корупција и судир на интереси најверојатно ќе го има потребното двотретинско мнозинство, ако се има предвид дека попладнево повеќе од две третини од пратениците гласаа законското решение да се разгледува по скратена ...

Зошто ВМРО-ДПМНЕ е против Законот за борба против корупцијата

Р.С.Европа - 16.01.2019

Предлог законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси по скратена постапка е на дневен ред на денешната собраниска седница. Речиси една година државата е без антикорупциска комисија, бидејќи власта и опозицијата не можеа да се усогласат ...

Контрола на финансирање на партиите столб на антикорупциските закони

Призма - 16.01.2019

Законот за спречување на корупцијата наиде на пречки во Собранието | Фото: БИРН Отпорот на зголемената контрола врз финансирањето на политичките партии досега двапати го блокираше Законот за спречување на корупцијата, а наскоро во законодавниот дом ...

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Макфакс - 16.01.2019

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за спречување на корупцијата бидејќи ова тело остана со само двајца членови во март минатата година.

Законот за корупција овозможува увид во банкарските сметки на партиите

1tv - 16.01.2019

И Предлог Законот за спречување на корупцијата, предмет на жестока расправа меѓу власта и опозицијата. За првите, законот е во согласност со европските препораки. Треба да има Антикорупциска комисија до изборите за да се следи финансирањето на ...

Лашкоска: СДСМ се обидува на сила да го донесе законот за спречување на корупцијата

Алсат-М - 16.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ не го кочи процесот за донесување на законот за спречување на корупцијата, туку предлага суштински амандмани во согласност со препораките на ГРЕКО, рече во денешната изјава пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска.

Како ќе се избираат членовите на Антикорупциската комисија?

А1 On - 16.01.2019

Моќна, непартиска и енергична комисија, која ќе води ефикасна борба против корупцијата. Тоа е целта на Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, кој како предлог на Владата со европско знаменце денеска е на собраниска седница.

Донатори како Тантуровски повеќе не ќе можат да бидат антикорупционери

Фокус - 16.01.2019

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 80. седница на која единствена точка на дневен ред е Предлог законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, по скратена постапка и со европско знаменце.

(Видео) Дескоска: Треба да има антикорупциска до изборите за да се следи финансирањето на кампањите

Макфакс - 16.01.2019

Роковите бараат побрзо носење на законот за спречување на корупцијата за да се избере новата антикорупциска комисија, изјави министерката за правда, Рената Дескоска. Таа образложи дека Владата претходно го пуштила законот, но бил блокиран со ...

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

Макфакс - 16.01.2019

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат го доставуваат истиот закон, прво од група пратеници, па од Владата, па сега од Владата, ама со ЕУ-знаменце, изјави ...

Митревски: Очекуваме антикорупциска комисија да се формира до изборите

Макфакс - 16.01.2019

Ќе ги искористиме сите можности до изборите да се формира антикорупциска комисија, вели координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски. Тој рече дека очекува денеска да се усвои потребата од носење на законот за спречување корупција и ...

Високи плати за Комесарите, трошки за работниците

CivilMedia - 16.01.2019

Навистина, Парламент заслужува пофалби за успехот во гласањето за уставните промени, со што две третини од пратеничките и пратениците покажаа мудрост и зрелост, покажаа дека може да се постигне единство во донесувањето историски одлуки од високо ...

Лашкоска: Сведоци сме како СДСМ насилнички сакаат да го протуркаат законот за спречување на корупција

ТВ21 - 16.01.2019

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ане Лашкоски, на прес-конференција истакна дека власта сака на сила да го протурка законот за спречување на корупција и да не овозможат дебата за истиот.

Решенија да се спречи корупцијата во Антикорупциска

CivilMedia - 16.01.2019

Една од промените во новиот Предлог закон за спречување на корупцијата и судир на интереси, што денеска е на дневен ред на Собранието, по скратен постапка и со европоско знамеце, е неможноста членови на Антикорупциска да бидат поранешни пратеници, ...

Што ветува новиот Закон за антикорупција – тема на „Печат на неделата“

Либертас - 17.01.2019

Законот за борба против корупцијата, кој обедини два претходни закони, за антикорупција и за судир на интереси, е во собраниска процедура и покрај тензиите последниве денови. Суштинската промена е во начинот на кој ќе се бира Антикорупциската ...

Антикорупциска нефункционална цели 11 месеци

Алсат-М - 15.01.2019

Над три илјади анкетни листови на нови избрани функционери се во фиоките Антикорупциска комисија. Не се разгледани ниту стотината пријави за корупција и нешто помалиот број за судир на интереси.

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција

Фактор - 16.01.2019

Власта ги прифати амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за да се донесе поквалитетен закон за формирање на државната Комисија за спречување корупција и судир на интереси. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека немале намера да блокираат вакви важни закони.

Лашкоска: Се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ не го блокираше носењето на антикорупциската комисија, ниту бегаше од нејзино ...

Курир - 16.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ долго време, поточно 9 месеци апелираше дека е потребно итно формирање на антикорупциска комисија во Република Македонија. Денес се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ ниту го блокираше носењето на антикорупциската комисија, ниту бегаше од нејзино ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се договорија, утре ќе биде изгласан Законот за Антикорупциска

4NEWS - 16.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре во 16:00 часот закажа пленарна седница, на која се очекува да се изгласа Законот за Антикорупциска. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ по недоразбирањата за законот денеска, конечно се договорија.

Кој и како ја кочи Антикорупциска?

CivilMedia - 15.01.2019

Препорака на Европската комисија (ЕК) до Министерството за правда е Државната комисија за спречување на корупцијата да има пет, а не седум членови како порано. Тоа што и други дома препорачуваа оваа институција да се реформира и осамостои, а воедно ...

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциска

Centar - 16.01.2019

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за спречување на корупцијата, откако ова тело остана со само двајца членови во март минатата година.

Законот за корупција овозможува увид во банкарските сметки на партиите

Либертас - 16.01.2019

И Предлог Законот за спречување на корупцијата, предмет на жестока расправа меѓу власта и опозицијата. За првите, законот е во согласност со европските препораки. Треба да има Антикорупциска комисија до изборите за да се следи финансирањето на ...

Трета среќа за Законот за антикорупција

Нова ТВ - 16.01.2019

Новиот Закон за спречување на корупцијата и судир на интереси е доставен до Собранието овојпат со европско знаменце и скартена постапка. Законот беше повлечен најпрво по барање на европските експерти кои побараа да се интервенира во одредени делови ...

По 11 месеци без Антикоруциска, Предлог законот денеска пред пратениците

Нова ТВ - 16.01.2019

Собранието денеска ќе одржи седница на чиј дневен ред е само една точка – Предлог законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, 11 месеци по оставката на членовите на Антикорупциска по наводите за ненаменско трошење буџетски пари.

(ВИДЕО) Дескоска: Треба да има Антикорупциска до изборите, за да се следи финансирањето на кампањите

А1 On - 16.01.2019

Роковите бараат побрзо носење на законот за спречување на корупцијата за да се избере новата Антикорупциска комисија, изјави министерката за правда, Рената Дескоска. Таа образложи дека Владата претходно го пуштила законот, но бил блокиран со ...

(ВИДЕО) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

А1 On - 16.01.2019

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сакаат насилнички со ЕУ знаме да го протуркаат без дебата. По трет пат го доставуваат истиот закон, прво од група пратеници, па од Влада, па сега од Влада ама со ЕУ знаме, изјави ...

(ВИДЕО) Митревски: Очекуваме да се формира Антикорупциска комисија до изборите

А1 On - 16.01.2019

Ќе ги искористиме сите можности до изборите да се формира Антикоруоциска вели координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски. Тој рече дека очекува денеска да се усвои потребата од носење на законот за спречување корупција и судир на ...

Лашкоска: СДСМ насилнички сакаат да го протуркаат законот за спречување на корупција

Курир - 16.01.2019

СДСМ ниту сакаат држава без корупција, ниту имаат намера да донесат квалитетен закон кој е резултат на дебата, порачува Ане Лашкоска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија.

Лашкоска: Се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ не бега од формирање на антикорупциска комисија

24Инфо - 16.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ долго време, поточно 9 месеци апелираше дека е потребно итно формирање на антикорупциска комисија во Република Македонија. Денес се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ ниту го блокираше носењето на антикорупциската комисија, ниту бегаше од нејзино ...

Кој и како ја кочи Антикорупциска?

+инфо - 15.01.2019

Ако Ахмети бара проширување на ДКСК за два члена, тоа лесно може да значи дека петте членови според претходната верзија на законот се веќе познати. Не може, а да не се наметне впечатокот дека Ахмети, поранешен коалициски партнер во режимот на ...

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциска

А1 On - 16.01.2019

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за спречување на корупцијата, откако ова тело остана со само двајца членови во март минатата година.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 37 амандмани, дали ќе имаме Антикорупциска пред изборите?

ТВ21 - 16.01.2019

Дали третиот обид ќе биде конечен за усвојување на Законот за Комисијата за спречување корупција. Пратениците дадоа зелено светло законот да влезе во парламентарна процедура со европско знаменце.

Дескоска: Треба да има Антикорупциска до изборите, за да се следи финансирањето на кампањите

Press24 - 16.01.2019

Роковите бараат побрзо носење на законот за спречување на корупцијата за да се избере новата Антикорупциска комисија, изјави министерката за правда, Рената Дескоска. Таа образложи дека Владата претходно го пуштила законот, но бил блокиран со ...

Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

Република - 16.01.2019

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сакаат насилнички со ЕУ знаме да го протуркаат без дебата. По трет пат го доставуваат истиот закон, прво од група пратеници, па од Влада, па сега од Влада ама со ЕУ знаме, изјави ...

Митревски: Очекуваме да се формира Антикорупциска комисија до изборите

Точка - 16.01.2019

Ќе ги искористиме сите можности до изборите да се формира Антикоруоциска вели координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски. Тој рече дека очекува денеска да се усвои потребата од носење на законот за спречување корупција и судир на ...

Лашкоска: Прифатете ни ги амандмани за да ја спречиме корупцијата

+инфо - 16.01.2019

СДСМ ниту сакаат држава без корупција, ниту имаат намера да донесат квалитетен закон кој е резултат на дебата. Повторно сме сведоци како СДСМ и Владата насилнички и со ставање на европско знаме на предлог закон сакаат да го протуркаат Законот за ...

Лашкоска: Се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ не бега од формирање Антикорупциска комисија

Нетпрес - 16.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ долго време, поточно 9 месеци апелираше дека е потребно итно формирање на антикорупциска комисија во Република Македонија. Денес се докажа дека ВМРО-ДПМНЕ ниту го блокираше носењето на антикорупциската комисија, ниту бегаше од нејзино ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 37 амандмани, дали ќе имаме Антикорупциска пред изборите?

4NEWS - 16.01.2019

Дали третиот обид ќе биде конечен за усвојување на Законот за Комисијата за спречување корупција. Пратениците дадоа зелено светло законот да влезе во парламентарна процедура со европско знаменце.

Дескоска: Треба да има Антикорупциска до изборите, за да се следи финансирањето на кампањите

Точка - 16.01.2019

Роковите бараат побрзо носење на законот за спречување на корупцијата за да се избере новата Антикорупциска комисија, изјави министерката за правда, Рената Дескоска. Таа образложи дека Владата претходно го пуштила законот, но бил блокиран со ...

Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

Точка - 16.01.2019

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сакаат насилнички со ЕУ знаме да го протуркаат без дебата. По трет пат го доставуваат истиот закон, прво од група пратеници, па од Влада, па сега од Влада ама со ЕУ знаме, изјави ...

(Видео) Митревски: Очекуваме антикорупциска комисија да се формира до изборите

Centar - 16.01.2019

Ќе ги искористиме сите можности до изборите да се формира антикорупциска комисија, вели координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски. Тој рече дека очекува денеска да се усвои потребата од носење на законот за спречување корупција и ...

Лашкоска: СДСМ ниту сакаат држава без корупција, ниту имаат намера да донесат квалитетен закон

МКД - 16.01.2019

СДСМ ниту сакаат држава без корупција, ниту имаат намера да донесат квалитетен закон кој е резултат на дебата, реагира Ане Лашкоска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. „Повторно сме сведоци како СДСМ и Владата насилнички и со ставање на европско ...