TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Општата болница во Охрид шест лица со симптоми на Ковид-19

Независен - 07.04.2020

Новопоставенот директор на Општата болница во Охрид, д-р Горан Балевски денеска соопшти дека состојбата со заразата со коронавирусот будно се следи, уверувајќи оти здравствената установа има доволно капацитети, знаење за справување со предизвиците ...

Лекарите во Велика Британија побарале од постарите лица да се откажат од респираторите во случај на зараза

Макфакс - 07.04.2020

Со оглед на брзиот раст на заболени од коронавирусот, британските лекари упатиле на одреден број постари пациенти со сериозни заболувања да потпишат документ со кој се откажуваат од правата на реанимација во случај да заболат од коронавирусот.

Турција почна да ги лекува заболените од Ковид-19 со крвна плазма

ТВ21 - 07.04.2020

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија. Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и ...

Шешељ го победи ракот со крвна плазма, со овој метод ќе се лечат и заразените од корона во Србија

Република - 07.04.2020

Србија започнува со лечење на заболените од корона со терапија на крвна плазма. Оваа терапија предвидува вбризгување на крв од излечени пациенти кои содржат антитела Со оваа терапија пред неколку години се излечи и Воислав Шешељ.Тој вели дека ...

(ВИДЕО) Армиската мобилна болница пред првиот предизвик – не во војна, туку во борба со коронавирусот

360 степени - 07.04.2020

Мобилните болници се дел од армиските стратегии во услови на војна. Целта е експресно да се создадат услови дури и за хируршки интервенции на терен додека не се овозможи евакуација на повредените војници до повисока медицинска нега.

Ковид-19: Секое петто дете во САД има потреба од болничко лекување

Опсервер - 07.04.2020

Њујорк, 7 април 2020 () – Околу 20 проценти од децата заразени од коронавирус во САД имаат потреба од болничко лекување, а хоспитализација е најверојатна кај бебиња на возраст помала од 12 месеци, покажува првата анализа на болеста кај најмладите ...

Докторите збунети поради новиот симптом на Ковид-19

USB - 07.04.2020

Најновите сознанија на докторите кои што секојдневно се борат со коронавирусот внесуваат страв од новите начини и симптоми на епидемијата коронавирус. Ова би можело да претставува проблем за членовите на медицинскиот тим кои што ги лечат пациентите, ...

Само двајца инфетколози во „Осми септември“ за пациентите со Ковид-19

Телма - 06.04.2020

Само двајца инфектолози се подготвени и спремни да примат и третираат пациенти со Корона, во инфективниот оддел во најголемата здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита во земјава, ГОБ „Осми септември“.

Итно ни треба лабораторија за тестирање за коронавирус во „8 Септември“, вели Директорот Костов

Сакам да кажам - 06.04.2020

На Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје итно ѝ е потребен апарат за лабораториска анализа на вируси за да може да го убрза протокот на пациенти сомнителни на КОВИД-19, кои во сѐ поголем број се примаат на болничко лекување.

Починаа уште Двајца кумановци од коронавирус, потврди Центарот за јавно здравје

Сакам да кажам - 06.04.2020

Двајца мажи од Куманово попладнево починале од компликации предизвикани од коронавирус. Од Центарот за јавно здравје во Куманово за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека пациентите биле на 52-годишна возраст.

СЕ ОСТВАРУВААТ ЛИ СТРАВУВАЊАТА: Педесет и еден пациент во Јужна Кореја кои оздравеле од коронавирус повторно ПОЗИТИВНИ ...

Pedijatar.mk - 06.04.2020

Од Центарот за контрола и превенција на болести во Кореја (KCDC) соопштија дека поверојатно е дека вирусот е „реактивиран“, отколку дека пациентите повторно се заразиле. Експертите, сепак, велат дека нема докази за да се докаже дека вирусот делува ...

Болницата „8-ми Септември“ ставена во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на Ковид-19

Press24 - 06.04.2020

Капацитетите на Градската општа болница „8-ми Септември“ се ставени во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на коронавирусот К овид -19 , соопштуваат од Влада. - Болницата, која досега беше наменета за пациенти, коишто беа ...

Бараме само респиратори, а еден од петорица заболени со Ковид-19 умираат од инфаркт на срце

NMD - 06.04.2020

Додека фокусот на пандемијата со Ковид 19 беше ставен на респираторните проблеми и обезбедување на доволно вентилатори, лекарите од првите линии се борат со нова медицинска мистерија. Имено, покрај разорното оштетување на белите дробови, голем број ...

(ВИДЕО) Д-р Николов и кардиолошкиот тим од Клиничката болница Штип извршија сложена кардиолошка интервентна процедура

iPortal - 06.04.2020

Д-р Сашко Николов, интервентен кардиолог од Штипската клиничка болница со видео презентација за сложена кардиолошка интервента процедура. “Пациентка со изразена градна болка во мирување, после добра епидемиолошка анамнеза, итно е внесена во ...

Клиниката Жан Митрев врши тестирање за ковид-19 во домашни услови

+инфо - 06.04.2020

Во услови на прогласена пандемија од ковид-19, Клиниката Жан Митрев непречено нуди здравствени услуги за сите пациенти и ги превзема сите мерки и протоколи за заштита на пациентите и вработените.

Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до мобилната клиника

Алсат-М - 06.04.2020

Се расчитува теренот близу мобилната болница поставена до Инфективната клиника во Скопје. Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до неа. Мобилнo – воената болница што ја подигна Армијата би се активирала ако се јави потреба од згрижување ...

Здружението на возачи Охрид донираше заштитна опрема за општата болница

OhridNews - 06.04.2020

Здравствените работници ја проолжуваат битката со коронавирусот, а не изостанува и поддршаката за нив од хумани граѓани и општествено одговорни компании. Помош за здравствените работници во охридската болница, денеска стигна од Здружението на возачи ...

8 пациенти со коронавирусот се на механичка вентилација, 10 се со потешка клиничка слика

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека на Инфективната клиника во скопје до утрово се примени 10 нови пацинети и сега вкупно се хоспитализирани 70, од кои осум се пациенти на механичка вентилација и 10 се ...

Почина првозаразениот пациент од Тетово со ковид-19, семејството бара одговорност и правда за лекарските пропусти

Алфа - 06.04.2020

Почина 69 годишниот маж кој беше првиот пациент позитивен на ковид-19 од Тетово и случај за кој семејството обвинуваше за низа грешки и пропусти во здравствениот систем.Неговата ќерка вознемирена, утрото не извести за смртта на нејзиниот ...

Осум новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 24.05.2020

Во Куманово бројот на позитивни на КОВИД-19 се зголемува. Во последните 24 часа регистрирани се 8 нови случаи. Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

(ВИДЕО) Филипче: Нови 15 случаи на коронавирус, нови 3 смртни случаи во последните 24 часа

Либертас - 06.04.2020

„На Инфективната клиника починаа тројца пациенти. Се работи за пациент од Кочани на 40-годишна возраст кој е хоспитализиран на 29 март без познати минати зболувања. Понатаму пациент од Тетово на возраст од 69 години со претходна состојба тумор на ...

Кардиоваскуларните заболувања во време на пандемија со корона вирусот

еМагазин - 06.04.2020

Респираторните вирусни инфекции се главна причина за пандемија во последните дваесет години. Вирусите САРС (тежок акутен респираторен синдром) во 2002 година, свински грип (H1N1) во 2009 година и МЕРС ( средно источен респираторен синдром) во 2012 ...

Четворица пациенти со Ковид 19 се лекуваат на штипското инфективно одделение

Press24 - 06.04.2020

На штипското Инфективно одделение во моментов се лекуваат четворица пациенти позитивни на Ковид 19. Директорот на Клиничка болница-Штип, Алем Ѓеорѓијев вели дека претходно на болничко лекување беа двајца пациенти од Штип, а во изминатите два дена на ...

Грчки инфектолог тврди дека ковид-19 предизвикува мозочен удар

+инфо - 06.04.2020

Освен високата температура, сувата кашлица и тешкотии во дишењето, некои заразени пациенти со ковид-19 развиваат и дисфункција на менталниот капациет, како што е летаргијата, епилепсијата, па дури и мозочниот удар.

НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за здравство и Инфективната клиника во Скопје

Банкарство.мк - 06.04.2020

Со цел полесно справувањето на нашата земја со пандемијата предизвикана од коронавирусот, НЛБ Банка АД Скопје реализираше донација од 50 илјади евра, како првична парична помош за поддршка во напорите на надлежните институции во справување со ...

Медицинска сестра тврди дека сите пациенти со корона кои таа ги лекувала го имаат овој симптом

Женски магазин - 06.04.2020

Една од медицинските сестри во болницата “Центар за живот“ на Киркланд, Челси Ернест, во фокусот на епидемијата во Вашингтон, го откри уникатниот и најважниот симптом на „Ковид-19“ што го забележала кај секој пациент - црвени очи! Таа за Си-Ен-Ен ...

(ВИДЕО) Мобилната болница неделава треба да добие асфалтиран пристап

360 степени - 06.04.2020

Мобилната болница поставена близу Инфективната клиника во Скопје неделава ќе добие асфалтиран пристап. Градежните работници го расчистуваат теренот и велат дека од среда ќе почне асфалтирањето.

Чашуле: Заглави алгоритамот на Филипче, Малта со пола милион има 20 илјади тестирања од корона, а во Македонија само 5 ...

Курир - 06.04.2020

Деновиве сме сведоци на секојдневно прогресирање на бројот на заболени од коронавирусот во Република Македонија. Најстрашно е тоа што во голем дел се работи за здравствени работници, кои како резултат на немање заштита стапиле во контакт со заболен ...

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Макфакс - 06.04.2020

Во Србија за десетина дена ќе започне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа вели дека ќе бидат користени антитела од крвта на луѓе коишто се излечиле и ќе им биде давана трансфузија ...

Пациенти наидуваат на затворени врати: Татко ми почина од корона - никој не сакаше да го прегледа

Скопје инфо - 06.04.2020

Преку социјалните мрежи граѓаните искажуваат револт од нашето здравство. Постојано надлежните излегуваат со апели и препораки, но кога пацинетите ќе побараат помош наидуваат на затворени врати.

Почина пациент заразeн со коронавирус од Кочани

Нетпрес - 06.04.2020

Почина 40-годишно пацинт од Кочани, жртва на коронавирусот, кое било фоспитализирано на Инфективното одделение во Скопје. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19.

Старите болки на здравството и новите пробеми со коронавирусот

Р.С.Европа - 06.04.2020

Наталожените проблеми во македонското здравство може само да го отежнат справувањето со коронавирусот, велат дел од лекарската фела. Недостиг на кадар и опрема, како и затворени болнички одделенија и заболен медицински кадар ќе бидат дополнителен ...

Умирањето од коронавирус во болница и не е така тешко: Луди Срби со музика и алкохол му пркосат на вирусот од кој се ...

Курир - 06.04.2020

Србија веќе со денови презема сериозни мерки околу справувањето со коронавирусот во нивната земја. Од неодамна сите заразени пациенти се сместуваат во хала на саемот во Белград, а атмосферата таму ниту најмалку наликува на болница и пациенти ...

Коронавирус & Респиратори: Зошто оваа машина е клучна во битката против COVID-19?

Pedijatar.mk - 06.04.2020

Механичката вентилација го има водечкото место во третманот на пациенти на одделите за интензивна нега и се користи кај пациенти кои од која било причина не се во можност да дишат сами. Респираторите се главна алатка во борбата против Ковид-19 кај ...

Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко почина на инфективно

Алсат-М - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, ...

КОД: Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите

Телма - 05.04.2020

Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите. Опасноста демне и при итни случаи со крварења, инфаркти, скршеници-во болницата 8ми сетември кај сите се проверува дали имаат Ковид19 .

Болницата во Рим за првпат отпушти повеќе пациенти отколку што прими новозаразени

360 степени - 05.04.2020

Главната болница во Рим „Спаланзани“ за лекување на заразените од ковид-19 преку своите дневни билтени соопшти дека за првпат од почетокот на епидемијата регистрирала поголем број на отпуштени отколку примени нови пациенти, пренесуваат странските ...

Коста јаневски објави: засега на територијата на Струмица нема ниту еден позитивен на вирусот, Двата случаи се од други ...

Струмица Денес - 05.04.2020

Почитувани сограѓани, Во ова неделно попладне кога сите сме во своите домови, сакам со вас да ја споделам информацијата дека на територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус.

Нови 72 заразени со коронавирусот, почина уште едно лице на 63-годишна возраст

Радио МОФ - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина маж од Лабуништа на 63-годишна возраст кој бил донесен со тешка клиничка слика, информираат од Министерството за здравство.

15 лица се во тешка состојба, едно лице починало на Клиниката за инфективни болести

Слободен Печат - 05.04.2020

Едно лице починало на Клиника за инфективни, брифираат од Министерството за здравство. – Изминатите 24 часа на Инфективна клиника во Скопје се хоспитализирани 74 пациенти, од кои 15 се во тешка состојба.

КОРОНАВИРУС биланс во Македонија, 5 април 2020

Пулс24 - 05.04.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. Во Скопје–14, Куманово-21, Штип–1, Прилеп–9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола–2, Гостивар– 1, Радовиш–1, Крушево–2, Кочани–7.

На Инфективна примено двегодишно дете

iPortal - 05.04.2020

Директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ истакна дека кај нив се хоспитализирани 74 лица и дека се приближуваат до пополнување на капацитетите. Мобилната болница, додаде, ќе ни помогне во дополнување на потребите од хоспитализација и ...

СВЕДОШТВО: Пациентка од Скопје раскажува како го победила Ковид-19 (ВИДЕО)

Денешен - 05.04.2020

Пациентка излечена од коронавирусот Ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „360 степени“ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, како се ...

Нови 72 случаи од корона вирус, вкупната бројка достигна 555 заразени

Фокус - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Почина 63 годишен жител од Лабуништа, нови 72 случаи со коронавирус

Канал5 - 05.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Нови 72 случаи на коронавирус во земјава

Сител - 05.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика, а ...

Рапиден раст на новозаболени, денеска 72 нови и еден починат

Независен - 05.04.2020

Фото: Б. Грданоски За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко Лабуништа почина на инфективно, тројца излекувани

Точка - 05.04.2020

Во период од 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, ...

Двајца починати. 63-годишен Охриѓанец и пациент од Куманово. Заразено двегодишно дете се лекува на клиниките- 72-ца ...

Телма - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Почина маж на Инфективна, 72 нови случаи на коронавирус

А1 On - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава. По градови во Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.