TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти со нос како Пинокио, бели знамиња и димни бомби на протест во Приштина против договорот од Охрид

360 степени - 25.03.2023

Поддржувачите на Социјалдемократската партија бараа остава од премиерот на Косово. Тие од јарболите пред владината зграда го симнаа знамето на Косово и поставија бели знамиња, алудирајќи на тоа дека, според нив, Курти се предал кога дал согласност ...

Герила-акција во Приштина: Курти со нос како Пинокио

Слободен Печат

Герила акција и протест во Приштина против договорот од Охрид – Курти со нос како Пинокио, подигнато бело знаме пред владата на Косово

Телма

(Видео) Хаос во Приштина: Граѓаните ги симнуваат од јарболите државните знамиња, фрлаат димни бомби и бараат Курти веднаш да поднесе оставка

Точка

ВИДЕО: Протест и димни бомби врз Владата во Косово во знак револт против договорот во Охрид

Слободен Печат

(Видео) Фрлени димни бомби врз Владата во Косово во знак на протест против договорот од Охрид

Макфакс

(ВИДЕО) Димни бомби кон Владата во Приштина, протести против договорот од Охрид

Фокус

А1 On Локално Либертас Н.Македонија CivilMedia Нова ТВ Алсат-М Вечер Прес

Приштина: Протест против актуелната влада на Косово

МКД - 25.03.2023

Демонстрантите носеа картонски слики на косовските функционери, Аљбин Курти, Бесник Бисљими и Глаук Коњуфца со долги носеви, со потсетување дека „Самоопределени“, на чело со Курти, најмногу се спротивставуваше на Заедницата на српски општини.

Имплементацијата зависи од Приштина и Белград, дали е баш така?

Н.Македонија

Рама корегира поранешен европратеник, „Не е Косово, туку Косова“, ние сме еден народ во две држави

Слободен Печат

Премиерот на Косово со реакција за неучеството на Српската листа на локалните избори

Во Центар

Косовскиот премиер Курти в недела во Тирана

MakPress

Хоџај: Договорот од Охрид е најголемата загуба за Косово, Курти повторно поразен

Локално

Блинкен: Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за признавање од страна на другите пет членки на ЕУ

Centar

MakPress Вечер Прес Канал5 Опсервер Денешен 4NEWS Република Република

Рама: Охридскиот договор е „де факто“ признавање на Косово

Фокус - 24.03.2023

Албанскиот премиер Еди Рама, зборувајќи за европскиот предлог за нормализација на односите меѓу Србија и Косово, рече дека тој е најдобар досега и додаде дека тоа претставува „де факто“ признавање на Косово од страна на Србија.

За Еди Рама договорот постигнат во Охрид е фактички признавање на Косово

Фактор

Еди Рама: „На маса има де-факто признавање на Косово од Србија“

Алсат-М

Рама: Охридскиот договор е „де факто“ признавање на Косово

Lider

Американската комора го повика Косово да се приклучи на Отворен Балкан

Опсервер - 24.03.2023

Американската комора во Приштина го повтори својот повик до владата на Косово да се приклучи на иницијативата Отворен Балкан и истовремено го поздрави договорот за имплементација на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина ...

Американската комора го повика Косово да се приклучи на Отворен Балкан

MakPress

Американската комора го повика Косово да се приклучи на Отворен Балкан

CivilMedia

Американската комора го повика Косово да се приклучи на Отворен Балкан

Независен

Американската комора го повика Косово да се приклучи на „Отворен Балкан“

Н.Македонија

Американската комора го повика Косово да се приклучи на Отворен Балкан

Бриф

Американската комора го повика Косово да се приклучи на Отворен Балкан

Нова ТВ

ТВ21 4NEWS Во Центар Локално Lider Либертас Слободен Печат Република

Советот на ЕУ го усвои заклучокот за договорот меѓу Белград и Приштина и повика на негово спроведување

360 степени - 24.03.2023

Во усвоениот заклучок, Европскиот совет ги повикува двете страни брзо и со добра волја да ги спроведат своите обврски предвидени во анексот на договорот за нормализација Шефовите на држави и влади на земјите членки на Европската Унија (ЕУ) на ...

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Бизнис Вести

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Опсервер

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Курир

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Слободен Печат

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград - Приштина

24 Вести

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Сител

Lider Либертас Алсат-М OhridNews CivilMedia Канал5 Денешен MakPress