TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Астронаут сними поглед на Земјата од капсулата на SpaceX во вселената (ВИДЕО)

USB - 30.11.2020

Астронаутот на NASA, Виктор Гловер, еден од четворицата кои се наоѓаат во капсулата на SpaceX, Crew Dragon објави видео снимка од импресивниот поглед на Земјата од вселената. Ова е прв пат Гловер да замине во вселената и ова е неговото прво снимено ...

Астронаут помислил дека забележал НЛО, бил „измамен“ од руски колега...

Точка - 30.11.2020

Астронаутот Тим Пик откри анегдота од Меѓународната вселенска станица, кога ги предупредил колегите дека забележал потенцијален неидентификуван летечки објект, а реалноста била многу поинаква.

Кинеското вселенско летало е во орбитата на месечината и се подготвува да слета

Канал5 - 29.11.2020

Кинеските власти објавија дека вселенското летало „Change-5“ по 112 часа лет успешно влезе во орбитата на месечината и се подготвува да слета, како дел од историската мисија на природниот сателит на земјата.

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

USB - 29.11.2020

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел од историската мисија на природниот сателит на Земјата.