TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ново врвно руско достигнување: Русија ја претстави првата пловечка атомска централа во светот

Скопје24 - 24.08.2019

Русија ја претстави првата во светот пловечка атомска централа, која го носи името „Академик Ломоносов“. Екипажот е подготвен да отплови од Мурманск на долго патување по Северниот морски пат до Чукотск.

Прва во светот: Ја викаат „НУКЛЕАРЕН ТИТАНИК“ и „ЧЕРНОБИЛ НА МРАЗ“, но нејзиното испловување не можеа да го запрат ...

Слободен Печат - 24.08.2019

Долга е 140 метри, а широка 30 метри и се очекува дека ќе работи 40 години. Првата пловечка нуклеарка во светот исплови од арктичкото пристаниште Мурманск за со струја да ги снабди најоддалечените подрачја на Русија.

Исплови првата пловечка нуклерка во светот, Гринпис ја вика „нуклеарниот Титаник“ (ВИДЕО)

МКД - 23.08.2019

Првата пловечка нуклеарна централа во светот исплови денес од арктичкото пристаниште Мурманск, за да ги снабдува со струја најодалечените региони на Русија. Нуклеарната електроцентрала „Академик Ломоносов“, која ја разви руската државна нуклеарна ...

(ВИДЕО) Заплови првата поморска нуклеарна централа

Алсат-М - 23.08.2019

Од арктичкото пристаниште Мурманск, денеска исплови првата нуклеарна централа на светот. Треба да ги снабдува со струја најдалечните региони на Русија. Електраната „Академик Ломоносов“, којашто ја разви руската државна нуклеарна компанија, Росатом, ...

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

А1 On - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана тргна на пат кон Арктикот

Макфакс - 23.08.2019

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пад долг 5.000 километри до североисточен Сибир. Нуклеарната агенција „Росатом“ соопшти дека реакторот е поедноставна алтернатива од изградба на ...

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

24Инфо - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз”.

Првата пловна нуклеарна електрана тргна на пат кон Арктикот

Точка - 23.08.2019

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пат долг 5.000 километри до североисточен Сибир. Нуклеарната агенција „Росатом“ соопшти дека реакторот е поедноставна алтернатива од изградба на ...

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

+инфо - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првиот пловен нуклеарен реактор тргна на пат кон Арктикот

Н.Македонија - 23.08.2019

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пат долг 5.000 километри до североисточен Сибир. Нуклеарната агенција „Росатом“ соопшти дека реакторот е поедноставна алтернатива од изградба на ...

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Вечер Прес - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Нетпрес - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

1tv - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Опсервер - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

MakPress - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Либертас - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

iPortal - 23.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Првата руска пловечка нуклеарка тргна на пат кон Арктикот

Иновативност - 24.08.2019

Русија го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“. Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ вчера исплови ...

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

USB - 24.08.2019

Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.