TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРИСТАПУВАЊЕТО ВО ЕУ КАКО МАРАТОН: Туск даде јасна порака, сега ќе чекаме на челниците на ЕУ

Фактор - 18.09.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск од Скопје испрати јасна порака дека Македонија ја завршила „својата домашна задача“ за да ги започне преговорите за пристапување во ЕУ и ги повика водачите на ЕУ да го потврдат тоа во октомври.

Доналд Туск: Членките на ЕУ да си ја завршат својата работа, Северна Македонија ја заврши својата

IRL - 17.09.2019

Претседателот на Советот на ЕУ за време на денешната посета на Скопје им порача на лидерите на земјите членки на Европската Унија, да си ја завршат својата работа. Туск додаде дека е кристално јасно дека во Брисел не постои сомнеж во однос на ...

Туск бара Северна Македонија да добие датум за преговори

Алсат-М - 17.09.2019

Еден месец пред одлуката на ЕУ за одредување датум за отпочнување на преговорите за членство на С. Македонија, од Скопје кон Брисел беа упатени позитивни пораки. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск по средбата со претедателот Пендаровски ...

Туск ги повика лидерите на ЕУ во октомври на Македонија да и дадат датум за старт на преговорите

Кумановски м. - 18.09.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска во Скопје дека Северна Македонија ја завршила „својата домашна задача“ за да ги започне разговорите за пристапување во ЕУ и ги повика лидерите на ЕУ да го потврдат тоа во октомври.

Доналд Туск до земјите на ЕУ: Северна Македонија го заврши својот дел од работата, сега вие сте на ред

Глас на Америка - 17.09.2019

Претседателот на Советот на ЕУ денешната посета на Скопје изјави дека земјата заслужува позитивна одлука и дека не треба да има ново одлагање Северна Македонија го заврши својот дел од работата, сега вие треба да го завршите вашиот – беше пораката ...

Туск: ЕУ да си ја заврши работата, Северна Македонија ја заврши својата

Телма - 17.09.2019

Со надеж дека заедно идниот месец ќе го прославата датумот за старт на претовори за земјава, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и премиерот Заев од Скопје со порака до европските лидери да си го завршат својот дел од работата.

Бутикофер: ЕУ да ги започне преговорите со Северна Македонија

Сител - 17.09.2019

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави: Туск е во право кога повикува на почнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Туск: Не постои сомнеж во Брисел во вашата политичка одлука за владеење на правотo

Канал5 - 17.09.2019

Скопје е најдоброто место од каде може да им се порача на европските лидери дека сега тие се на ред да ја завршат нивната работа-изјави претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск за време на неколкучасовната посета на Македонија.

Туск во Тирана: ЕУ треба да отвори преговори со Албанија и со Северна Македонија

Нова ТВ - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од Тирана, испрати јасна порака дека Европската Унија треба да отвори преговори со Албанија и со Северна Македонија. Ваквата одлука, според него, не е чест за никого, туку неопходност за мир и ...

Туск од Тирана - Нема стабилна Европа без интегриран Балкан во ЕУ

Р.С.Европа - 17.09.2019

Европската унија треба да отвори преговори со Албанија и со Северна Македонија, порача и од Тирана, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тој претходно денеска беше и во Скопје. „Отсекогаш сум бил на мислење дека ЕУ треба да ги отвори ...

Туск од Скопје упати порака до европските лидери: Северна Македонија ги заврши обврските, вие сте на ред

Сител - 17.09.2019

Според претседателот на Европскиот совет земјава е шампион на политичката зрелост во регионот, со успешното спрваување со мигрантската криза и договорите со Бугарија и Грција. На еден месец пред одлуката дали Македонија ќе добие датум за отпочнување ...

Бутикофер: ЕУ да ги започне преговорите со Северна Македонија

Макфакс - 17.09.2019

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави:,,Туск е во право кога повикува на почнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Tуск: Северна Македонија, ја заврши својата работа, сега е време ЕУ да ја заврши нејзината

24 Вести - 17.09.2019

Северна Македонија си ја заврши работата и сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето, порача претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од владата после средбата со премиерот Зоран Заев.

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во Македонија

Канал5 - 17.09.2019

Скопје е најдоброто место од каде може да им се порача на европските лидери дека сега тие се на ред да ја завршат нивната работа-изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката прес конференција со премиерот Заев.

Туск: Скопје е најдоброто место за порака до ЕУ дека сега таа е на ред да ја заврши работата

Канал5 - 17.09.2019

Европските лидери да го исполнат својот дел и да испорачаат датум за почеток на преговори идниот месец – порача првиот човек на Европскиот Совет Доналд Туск по средбите со државниот врв. Скопје според него е најдоброто место од каде може да ја упати ...

И Бутикофер со порака до ЕУ: Започнете преговори со Македонија

Слободен Печат - 17.09.2019

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер објави твит во врска со посетата на Доналд Туск во Македонија, повикувајќи ја Европската Унија да си го заврши својот дел од задачата.

Бутикофер: ЕУ да ги почне преговорите со Северна Македонија

+инфо - 17.09.2019

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави: – Туск е во право кога повикува на почнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Туск: Направивте сè што треба, на ред е ЕУ

Р.С.Европа - 17.09.2019

Скопје е најдоброто можно место каде што би сакал да ги повикам лидерите на ЕУ, сега вие завршете си ја својата работа, бидејќи Северна Македонија веќе си го заврши своето, рече претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск, за време на посетата на ...

Бутикофер: ЕУ да ги започне преговорите со Северна Македонија

Вечер - 17.09.2019

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави: Туск е во право кога повикува на почнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Туск: Вашата земја направи се, сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето

Канал5 - 17.09.2019

Македонија си ја заврши работата и сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето, порача претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на зедничката прес-конференција во Владата со премиерот Зоран Заев.

Туск со пораки до земјите членки на ЕУ: „Македонија го заврши своето, сега на ред сте вие да ја завршите работата“

ТВ21 - 17.09.2019

Го пречека со прегратки во дворот на Владата. Премиерот Зоран Заев, за претседателот на Европскиот совет Доналд Туск смета дека е докажан пријател. Туск иако не кажа јасно дали во октомври Македонија ќе добие или не датум за отпочнување на ...

Туск во Тирана: ЕУ треба да отвори преговори со Албанија и со Северна Македонија

Вечер - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од Тирана, испрати јасна порака дека Европската Унија треба да отвори преговори со Албанија и со Северна Македонија. Ваквата одлука, според него, не е чест за никого, туку неопходност за мир и ...

Туск: Вие сте шампиони во политичка зрелост

Deutsche Welle - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Туск од Скопје им порача на лидерите на земјите-членки на ЕУ дека Северна Македонија си ја завршила својата работа за почеток на преговорите, и сега е редот на нив.

Туск во Тирана: ЕУ треба да отвори преговори со Албанија и со Македонија

Слободен Печат - 17.09.2019

Според Рама, Туск пристигнал во Тирана за да „даде јасна порака за сите албански граѓани". Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од Тирана, испрати јасна порака дека Европската Унија треба да отвори преговори со Албанија и со Македонија.

Туск: Од Скопје ги повикувам лидерите на ЕУ да си ја завршат работата со датумот за преговори

МКД - 17.09.2019

Со полна уста пофалби за остварувањата на земјата, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска беше во последна посета на Македонија пред Советот во октомври на кој Македонија очекува одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Туск: Со договорите со Бугарија и Грција станавте шампиони на политичката зрелост во регионот

Нова ТВ - 17.09.2019

Северна Македонија си ја заврши работата и сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето, порача претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на зедничката прес-конференција во Владата со премиерот Зоран Заев.

Подготвени за 15 октомври?!

Вечер - 17.09.2019

Најдовте решение на драматичните политички кризи во вашата земја. Преку вашите договори со Бугарија и Грција вие станавте шампиони на политичката зрелост во регионот. Тоа е импресивно и меѓународно признато постигнување, што не треба да биде ...

Туск: Станавте шампиони на политичка зрелост  во вашиот регион

Фокус - 17.09.2019

Напорите на вашата земја последните години беа извонредни, заедно ги издржавте една од најтеш миграциски кризи. Вашата земја го помина овој тест подобро од многу земји членки, изјави претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, на денешната прес ...

Туск: Македонија си го заврши своето, на ред е ЕУ

Р.С.Европа - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на зедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, порача дека Северна Македонија си ја завршила работата и сега се на ред лидерите на ЕУ да го завршат своето.

Заев: Институционалната разврска на „Рекет“ ќе ја докаже независноста на правосудството

Фокус - 17.09.2019

Дебатата за Законот за јавно обвинителство и случајот „Рекет“ се силен тест за судството и за успехот на реформите. Институционална разврска на овој предмет ќе ја докаже независноста на правосудниот систем.

Туск не пофали, гаранција за датум не понуди

Алфа - 17.09.2019

Низа пофалби за завршена домашна задача, ама не и гаранција дека Македонија во октомври добива датум за преговори за членство во европското семејство. Првиот човек на Европскиот совет Доналд Туск од Скопје порача дека Македонија направила се што ...

(ВИДЕО) Туск: Европа е на потег, Северна Македонија го направи своето

Алсат-М - 17.09.2019

Северна Македонија го стори своето, сега е на ред Европа да го заврши својот дел, порача на денешната прес конференција во владата првиот човек на Советот на Европа, Доналд Туск. Тој потсети на Преспанскиот договор, соочувањето со мигрантската криза ...

Премиерот Заев, домаќин на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Канал5 - 17.09.2019

Премиерот Заев, домаќин на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск: Подготвени сме за обележување на заеднички успех со добивање одлука за почеток на преговорите. Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска е домаќин на претседателот на ...

Туск: Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Н.Македонија - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Македонија направила сè што се очекувало изминатиот период за влез во Европската Унија.

Северна Македонија направи сѐ што можеше, сега на ред се лидерите на ЕУ, кажа Туск по средбата со Заев

Сакам да кажам - 17.09.2019

Северна Македонија направи сѐ што можеше за добивање датум за почеток на преговорите за членство со Европската унија, кажа претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со премиерот Зоран Заев во Владата.

Пендаровски до Туск: Донесовме тешки одлуки и ја потврдивме посветеноста на евроинтеграцијата

МКД - 17.09.2019

Севкупните состојби во земјата и во регионот, како и аспирациите на Македонија за членство во Европската унија беа темите за кои разговараа претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на денешната средба во Вила ...

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Северна Македонија заслужуваат европска иднина

Алсат-М - 17.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пренесуваат од претседателскиот кабинет. Во соопштението понатаму се вели: На пријателската средба беа ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tуск ја пофали Македонија, деновиве ќе се знае дали Јанева излегува од Шутка

Фактор - 17.09.2019

Северна Македонија ја заврши работата, сега вие завршете ја својата работа, им порача на европските лидери од Скопје, Доналд Туск, претседателот на Европскиот совет на заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев.

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Македонија заслужуваат европска иднина

Канал5 - 17.09.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На пријателската средба беа разменети мислења за севкупните состојби во Македонија и во регионот, како и за ...

Бутикофер: ЕУ да ги започне преговорите со Северна Македонија

4NEWS - 17.09.2019

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави: Туск е во право кога повикува на почнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Заев: Разрешувањето на „Рекет“ ќе ја докаже независноста на судството

+инфо - 17.09.2019

Обврските за спроведување на понатамошните резултати продолжуваат, особено во областа на владеењето на правото. Во решавањето на предизвиците со кои се соочуваме целосно сме ангажирани во согласност со европските вредности и стандарди.

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Северна Македонија заслужуваат европска иднина

Телма - 17.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На пријателската средба беа разменети мислења за севкупните состојби во Република Северна Македонија и во ...

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Макфакс - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што се очекувало изминатиот период за влез во Европската Унија.

Пендаровски - Туск: Македонија заслужува европска иднина

Р.С.Европа - 17.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на која биле разменети мислења за севкупните состојби во земјата и во регионот, како и за аспирациите на државата за членство во Европската унија, ...

Заев: Разрешувањето на „Рекет“ и другите случаи ќе ја докаже независнота на правосудството и јаката политичка волја ...

Либертас - 17.09.2019

Премиерот Зоран Заев на зедничката прес-конференција во Владата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изрази благодарност за поддршката во текот на целиот мандат на Туск. – Наша заедничка желба е во периодот до следната седница на ...

Туск: Време е ЕУ да испорача датум за почеток на преговори во октомври

Мета - 17.09.2019

Северна Македонија ја заврши својата работа и најде решение за политичките кризи во земјава, а сега е време на Европската Унија да ја заврши нејзината работа и да испорача датум за почеток на преговори во октомври.

(ВИДЕО) Туск: Исполнивте се што се бараше, Вие сте шампиони на политичката зрелост

360 степени - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Македонија направила сè што се очекувало изминатиот период за влез во Европската Унија.

(ВИДЕО) Туск: Со договорите со Грција и Бугарија станавте шампиони

А1 On - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека Македонија направила се што се очекувало изминатиот период за влез во Европската Унија.

(ВИДЕО) Туск: Исполнивте се што се бараше, Вие сте шампиони на политичката зрелост

Бриф - 17.09.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Македонија направила сè што се очекувало изминатиот период за влез во Европската Унија.

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Северна Македонија заслужуваат европска иднина

Нова ТВ - 17.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на која биле разменети мислења за севкупните состојби во земјата и во регионот, како и за аспирациите на државата за членство во Европската унија.