TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Национални телевизии против операторите: Кој пиратира, а кој уценува?

Deutsche Welle - 27.02.2020

Откако Собранието на неколку минути пред распуштањето донесе измени во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кабелските оператори влегоа во клинч со националните телевизии. Претставници на петте домашни национални телевизии Алсат, Алфа, ...

Граѓаните индиректни жртви во директната мала „војна“ помеѓу телевизиите и кабловските оператори

Слободен Печат - 27.02.2020

Деновиве во Македонија кога е во прашање јавниот дискурс како да има една мала „војна“ помеѓу телевизиите и кабловските оператори. Влезени се во еден „клинч“ кој што граѓаните не го разбираат, но како по обичај ги читаат насловите и од тоа вадат ...

Операторите го гасат сигналот, од понеделник ќе нема спорт на ТВ

Курир - 27.02.2020

Од понеделник на полноќ кабелските оператори во Македонија ќе ги исклучат сите канали од понудата, тоа значи дека нема да гледаме елитен спорт преку Аренаспорт, Спортклуб, Еуроспорт, објави порталот Дриблинг.мк .

Македонската медиумска асоцијација против медиумскиот мрак што го најавија кабелските оператори

Алсат-М - 26.02.2020

Македонската медиумска асоцијација бара да се почитува Законот за медиуми, со посебен акцент да се почитуваат авторските права. Тие објаснуваат дека измените во законот, освен медиумите – и кабелските оператори се обврзуваат да ги почитуваат тие ...

Реакции по одлуката за прекин на реемитувањето на сите домашни и странски тв канали преку македонските оператори

24 Вести - 26.02.2020

Најавата од кабелските оператори А1 и Телеком за исклучување на сите канали во нивните телекомуникациски мрежи е апсурдна и неразбирлива затоа што петте телевизии од Македонската медиумска асоцијација (ММА) гарантираат за авторските права на нивните ...

ММА: Прекинот на реемитување програма на телевизиите од телекомуникациските оператори е незаконски чин

Сител - 26.02.2020

Прекинот на реемитување на домашните и странските ТВ канали од телекомуникациските оператори е незаконски чин, тврдат петте национални телевизии. Од Македонската медиумска асоцијација велат дека е лажна вест оти е донесен нов Закон за Аудио и ...

Националните телевизии бараат кабелските оператори да го почитуваат законот

Алфа - 26.02.2020

Крајно неодговорно е во време кога земјата очекува датум за старт на преговорите со ЕУ, а во исто време се подготвува за предвремени парламентарни избори, кабелските оператори на граѓаните да им се закануваат со медиумски мрак, алармираат од ...

Националните телевизии ги обвинија кабелските за пиратерија и побараа оставка од директорот на АВМУ

Радио МОФ - 26.02.2020

Со обвинувања за пиратерија и дека се закануваат со „информативен мрак“, петте македонски национални телевизии реагираа на вчерашното соопштение на Здружението на кабелските оператори, кои најавија дека ќе престанат да реемитуваат домашни и странски ...

Операторите најавија тужби за обвинувањата од телевизиите за пиратерија

360 степени - 26.02.2020

Откако Македонската медиумска асоцијација во која членуваат петте домашни национални телевизии Алсат, Алфа, Канал 5, Сител и Телма на прес-конференција обвини дека кабелските оператори се противат на новиот Закон за медиуми и се закануваат со ...

Националните телевизии бараат кабелските оператори да ги почитуваат авторските права

Телма - 26.02.2020

Паушален незаконски хир. Вака Македонската Медиумска Асоцијација ја оцени одлуката на кабелските оператори да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали. Директорите на петте национални телевизии побараа операторите да бидат ...

Националните телевизии се кренаа против кабелските оператори

Независен - 26.02.2020

Петте домашните телевизии со национална концесија, здружени во Македонската медиумска асоцијација, денес се спротивставија на најавата на кабелските оператори организирани во Здружението на информатичко-комуникациски технологии, дека ќе го исклучат ...

И вечерва ќе гледаме ЛШ на ТВ, исклучувањето и целосниот мрак барем за момент пролонгирани?!

Sport M - 26.02.2020

По изјавите на Здружението на информатичко-комуникациски технологии вчера дека едногласно имаат одлучено да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори, за што се обединети сите оператори, денеска со ...

Телевизиите го обвинуваат Зоран Трајчевски за кризата со авторски права

+инфо - 26.02.2020

Директорите на петте приватни национални телевизии Алсат, Алфа, Канал 5, Сител, Телма здружени во Македонската медиумска асоцијација бараат институциите да овозможат спроведување на Законот за аудио и аудиовизуелни и медиумски услуги донесен во 2018 ...

ММА: Заканите на операторите се апсурдни, авторските права треба да се почитуваат

Нетпрес - 26.02.2020

По најавите дека кабелските операторите ќе го прекинат реемитувањето на македонските телеизиски канали (со исклучок на МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал) откако со измените на Законот за аудиовизуелни услуги се обврзани да гарантираат за авторските ...

За новонастанатата ситуација со операторите, телевизиите вината ја гледат во АВМУ

еМагазин - 26.02.2020

Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии (ММА) денес побара од надлежните институции да ја спречат заканата од телеком операторите за прекинување на реемитувањето на домашните телевизиски канали.

Националните медиуми ги обвинија операторите дека сакаат информативен мрак

Фокус - 26.02.2020

Петте национални телевизии ги обвинија кабловските оператори за ниско ниво на општествена одговорност, откако операторите се заканија дека нема да емитуваат ниедна домашна и странска програма додека важат законските одредби кои предвидуваат и ...

Телевизиите до операторите: Сакате пиратерија наместо закон

360 степени - 26.02.2020

Откако кабелските оператори се заканија дека ќе го прекинат реемитувањето на домашните и странските ТВ-канали поради обврската да гарантираат за авторските права на содржините (согласно новиот Закон за медиуми), со реакција излезе Македонската ...

Националните ТВ ги обвинуваат операторите за нелојална конкуренција

Р.С.Европа - 26.02.2020

Македонија не е територија со племе, туку држава со свои закони им порачаа националните телевизии на кабелските оператори, кои се заканија со исклучување на сите телевизии како протест против Законот, кој предвидува тие да гарантираат за авторските ...

Што ако ние одлучиме да се исклучиме од кабловските оператори, кажа директорот на Канал 5 Иван Мирчевски

Сакам да кажам - 26.02.2020

Петте национални телевизии (Алсат, Алфа, Канал 5, Сител, Телма) ги обвинија кабелските оператори дека нивната најава за прекин на реемитување на сите домашни и странски телевизии е незаконски чин и дека шират лажни вести.

ММА: Операторите да ги почитуваат авторските права за емитување на програмите

Сител - 26.02.2020

Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци за ...

Телевизиите бараат оставка од директорот на ААВМУ, Трајчевски и акција од владата

Мета - 26.02.2020

Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии (ММА) денес побара од надлежните институции да ја спречат заканата од телеком операторите за прекинување на реемитувањето на домашните телевизиски канали.

Директорите на националните телевизии бараат кабелските оператори да го почитуваат законот, и очекуваат оставка од ...

Слободен Печат - 26.02.2020

Телевизиите се пожалија не нелојална конкуренција и посочија примери во кои тие ги откупиле авторски права, а кабелските оператори, без авторски права пренесува иста содржина, каков што е примерот со Европското првенство во ракомет.

Спасовски ги повика на итен состанок операторите, ќе бараат решение да се избегне медиумскиот мрак

Нетпрес - 26.02.2020

Операторите повикани кај Спасовски на итен состанок за наоѓање решение со кое би се избегнал медиумскиот мрак. Дознаваме дека итно во Владата денеска се повикани претставници на операторите на средба на која треба да се најде решение за излез од ...

Во 12 часот прес-конфренција на националните телевизии по заканите од кабелските оператори

Канал5 - 26.02.2020

Точно на пладне, Македонската Медиумска Асоцијација во која членуваат петте национални телевизии, ќе одржи прес-конференција по соопштението на каблеските оператори во кое се заканија дека ќе ги исклучат сите телевизиски канали, освен МТВ.

Владата ги повика операторите: Ќе се бара решение да не дојде до медиумски мрак во земјава

еМагазин - 26.02.2020

Соочени со можноста од медиумски мрак што го најавија кабелските и телеком-операторите, изгледа дека институциите конечно се „разбудија”. Дознаваме дека итно во Владата денеска се повикани претставници на операторите на средба на која ќе присуствува ...

Телевизиски мрак: Граѓаните жртви на битката за профит меѓу телевизиите и операторите

Нова ТВ - 25.02.2020

Граѓаните, како колатералната штета во суровата битка меѓу Националните телевизии и кабелските оператори, зад која во суштина стои профитот, од денеска се во информативен мрак. Далечинските управувачи може да ги фрлат со оглед на тоа што од сто ...

Георгиевски: Затемнување на некои програми може да биде решение на спорот меѓу телевизиите и операторите

Фокус - 25.02.2020

Проблемот помеѓу радиодифузерите и операторите на јавни комуникациски мрежи (кабелски, ИПТВ, сателитски..) е во еден подолготраен спор околу тоа дали некој некому треба да плаќа за реемитување на програмски сервиси или не, вели во изјава за Фокус ...

Манчевски: Мора да ставиме крај на беззаконието со непочитувањето на авторските права, но без страв од неоправдана ...

Фокус - 25.02.2020

Кога Собранието во 2018 година ги усвои законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имаше согласност и од кабловските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така ...

И ова дочекавме! Вечерва за Македонија нема никаде ЛШ!!

Спортски - 25.02.2020

И ова дочекавме! Вечерва македонија нема да гледа ЛШ, односно нема да гледа нешто освен МРТВ! Кабелските оператори објавија дека од вечерва нема да реемитуваат било каква програма освен МРТВ. Значи ќе ги нема ниту спортските канали.

Македонијо, каква беда си ти!Вечерва нема ЛШ на ТВ, операторите ќе емитуваат само програма на МРТВ!

Пулс24 - 25.02.2020

И тоа дочекавме!!! Е, па, Македонијо нека тие е „Среќна Нова 1949“. Македонијо каква беда си ти! Има да гледаш само МРТВ и ништо друго. За тебе нема врвен спорт, за тебе нема ЛШ. Македонијо, ти вечерва нема да гледаш како Елмас игра против Барселона.

Манчевски за Фокус: Мора да ставиме крај на беззаконието со непочитувањето на авторските права, но без страв од ...

Канал5 - 25.02.2020

Манчевски посочува дека во различни временски периоди имало отпор за дијалог кај една од засегнатите страни. Кога Собранието во 2018 година ги усвои законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, ...

Манчевски: Мора да ставиме крај на беззаконието со непочитувањето на авторските права, но без страв од неоправдана ...

Либертас - 25.02.2020

Кога Собранието во 2018 година ги усвои законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имаше согласност и од кабловските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така ...

Манчевски: Мора да ставиме крај на беззаконието со непочитувањето на авторските права

iPortal - 25.02.2020

Кога Собранието во 2018 година ги усвои законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имаше согласност и од кабловските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така ...

ИМА ЛИ ОПАСНОСТ - ако се затемнат телевизиските канали, може ли пиратеријата да влезе на голема врата

Фактор - 26.02.2020

Се отвора ли можност на голема врата во земјава да влезе повторно „пиратеријата“ во телевизискиот простор? Дали со последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, наместо прокламираната заштита на авторските права, ќе се ...

Манчевски: Во 2018 година операторите се согласија со измените на законот

+инфо - 26.02.2020

Дополнително, во врска со ова прашање постоеше и политички консензус, откако ескалираше спорот на релација национални медиуми - кабелски оператори поради авторските права. Кога Собранието во 2018 година ги усвои законските измени со кои се забранува ...

Манчевски апелира на разум и повика на дијалог со кабелските оператори

Мета - 26.02.2020

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, за новонастанатата ситуација со кабелските оператори рече дека кога Собранието во 2018 година ги усвоило законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани ...

ИТНО НА СРЕДБА ВО ВЛАДАТА - Спасовски ги повикал кабелските оператори да бараат решение за проблемот

Фактор - 26.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски итно ги повикал на состанок сите кабелски оператори за денеска во 15.30 часот, дознава Фактор. Целта на средбата, според нашите сознанија, е да се изнајде решение за големиот проблем кој настана откако тие ...

Директорите на националните телевизии очекуваат оставка од Зоран Трајчевски

24Инфо - 26.02.2020

По изјавите на Здружението на информатичко-комуникациски технологии вчера дека едногласно имаат одлучено да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори, за што се обединети сите оператори, денеска ...

(ВИДЕО) Кировски: Со години сме тероризирани од пиратеријата на кабелските оператори

А1 On - 26.02.2020

Дестеци пријави против кабелските оператори се проследени до Обвинителството но тоа не постапува по нив, а телевизиите со години се тероризирани од пиратеријата што ја спроведуваат во медиумскиот простор, беше кажано на денешната прес конференција ...

(Видео) Националните телевизии се жалат од пиратеријата на кабелските оператори

Макфакс - 26.02.2020

Дестеци пријави против кабелските оператори се проследени до Обвинителството но тоа не постапува по нив, а телевизиите со години се тероризирани од пиратеријата што ја спроведуваат во медиумскиот простор, беше кажано на денешната прес конференција ...

Спасовски ги повика на итен состанок операторите, ќе бараат решение да се избегне медиумскиот мрак

Точка - 26.02.2020

Операторите повикани кај Спасовски на итен состанок за наоѓање решение со кое би се избегнал медиумскиот мрак. Дознаваме дека итно во Владата денеска се повикани претставници на операторите на средба на која треба да се најде решение за излез од ...

ММА: Операторите да ги почитуваат авторските права за емитување на програмите

24Инфо - 26.02.2020

Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци за ...

ММА: Операторите се општествено неодговорни со закана за исклучување во време на коронавирус и предизборен период

Либертас - 26.02.2020

Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци за ...

(Видео) Националните телевизии се жалат од пиратеријата на кабелските оператори

Точка - 26.02.2020

Дестеци пријави против кабелските оператори се проследени до Обвинителството но тоа не постапува по нив, а телевизиите со години се тероризирани од пиратеријата што ја спроведуваат во медиумскиот простор, беше кажано на денешната прес конференција ...

ММА: Операторите да ја преиспитаат најавата за прекинување на програма и да ги почитуваат авторските права

ТВ21 - 26.02.2020

Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци за ...

ММА: Операторите да ги почитуваат авторските права за емитување на програмите

Опсервер - 26.02.2020

– Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци ...

Кировски: Изјавата на Зоран Трајчевски за Законот за АВМУ е политичка и треба да си поднесе оставка

MakPress - 26.02.2020

На денешната прес-конференција на Македонската медиумска асоцијација Атанас Кировски од Телевизија Телма оцени дека изјавата на претседателот на АВМУ Зоран Трајчевски дека законот е донесен во брза и нетранспарентна постапка е политичка и оти со тоа ...

ММА: Апсурдни, паушални и несериозни се најавите на кабелските оператори за прекин на програмата

MakPress - 26.02.2020

Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци за ...

Арсовска: Ако операторите престанат да емитуваат програма, ќе има последици

Фокус - 26.02.2020

Даниела Арсовска, претседателка на Сојузот на стопански комори, смета дека кабловските оператори треба да ја преиспитаат одлуката за укинување на емитувањето на каналите. Таа посочи дека тие имаат склучено договори со компаниите и граѓаните од кои, ...

Националните телевизии се жалат од пиратеријата на кабелските оператори

MTM - 26.02.2020

Десетици пријави против кабелските оператори се проследени до Обвинителството, но тоа не постапува по нив, а телевизиите со години се тероризирани од пиратеријата што ја спроведуваат во медиумскиот простор, беше кажано на денешната прес-конференција ...