TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поскапи вакцини

24 Вести - 28.10.2020

Вакцината против сезонски грип годинава граѓаните ќе ја плаќаат по повисока цена. Оние кои што ќе сакаат да се имунизираат, а не спаѓаат во ризичните категории на граѓани, ќе треба да платат 800 денари, што е за 150 денари повеќе во споредба со лани ...

Во шпанскиот буџет предвидени 1,01 милијарди евра за вакцини

24Инфо - 28.10.2020

Шпанскиот буџет за 2021 година предвидува издвојување на 1,01 милијарди евра за набавка на вакцини против коронавирусот. На шпанската малцинска Влада и требаат повеќе гласови со цел предлог-буџетот да биде ...

Следната недела пристигнуваат вакцините против сезонски грип – имунизацијата почнува во ноември

360 степени - 28.10.2020

Вакцините против сезонски грип се очекува идната недела да пристигнат во државава. соопштија од Министерството за здравство. Вкупно се набавени 40 000 дози на четиритипни вакцини производ од француската фармацевтска компанија „Санофи Пастер“, кои се ...

Марковски: Имаме најголема смртност во светот, а нема одговорност

МКД - 28.10.2020

И покрај највисоката смртност во светот, ако се анализираат само последниве месеци по милион жители, изостанува одговорност, чувство на грижа на совест, изостанува анализа и нема стручна комисија која ќе утврди дали и зошто имаме висока смртност, ...

Идната недела се очекуваат вакцините против грип

МКД - 28.10.2020

Вакцините против сезонски грип кои се производ на француската фармацевтска компанија „Санофи Пастер" се очекува идната недела да пристигнат во државава. Согласно препораките на Комитетот за имунизација, временската рамка за вакцинација е почетокот ...

Марковски: Дали е обезбедена бесплатна вакцина против сезонски грип за сите здравствени работници?

+инфо - 28.10.2020

Вело Марковски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, посочи 12 причини, поради кои, како што рече, одговорност треба да поднесе министерот за здравство Венко Филипче. Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и ...

(Видео) Марковски: Имаме најголема смртност во светот на милион жители од Ковид-19

Макфакс - 28.10.2020

Македонија има најголема смртност во светот на милион жители од Ковид-19 во последните неколку недели, а кај власта изостанува одговорност, обвини Вело Марковски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Вакцините против сезонски грип поскапи од лани, пристигнуваат наредната недела

А1 On - 28.10.2020

Вакцините против сезонски грип се очекува да пристигнат во државата во текот на следната недела, велат за „А1он“ од Министерството за здравство, но годинава комерцијалните вакцини против сезонски грип ќе бидат со повисоки цени.

Мишел: Состојбата е алармантна

Канал5 - 28.10.2020

Ситуацијата во Европа, каде е зголемен бројот на заболени од коронавирус, е многу озбилна и алармантна, изјави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Според неговите зборови, ЕУ мора да биде поефикасна кога станува збор за тестирањето, ...

„Санофи“ и ГСК ќе обезбедат 200 милиони дози од нивната вакцина, дел од нив е бесплатен

Макфакс - 28.10.2020

Лабораториите „Санофи“ и ГСК најавија дека ќе ѝ стават на располагање 200 милиони дози од својата вакцина против Ковид-19 на меѓународната програма „Ковакс“, што ја иницира Светската здравствена организација (СЗО) и која треба да обезбеди глобален ...

Вакцините против грип годинава 800 денари

24Инфо - 28.10.2020

Вакцините против сезонски грип годинава ќе бидат поскапи од лани и се очекува цената да биде 800 денари. Се очекува истите да пристигнат следната недела. Планирано е за ризичните групи и за пензионерите вакцините да бидат ...

Санофи и ГСК ќе обезбедат 200 милиони дози од својата ковид вакцина за Ковакс

Слободен Печат - 28.10.2020

Лабораториите Санофи и ГСК најавија денеска дека на располагање ќе стават 200 милиони дози од својата вакцина против ковид-19 за меѓународната програма Ковакс, која ја покрена Светската здравствена организација (СЗО) и која треба да обезбеди ...

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Макфакс - 28.10.2020

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН). Вакцината е наречена „соберана 02“. Претходната вакцина „соберана 01“ е во фазите I и II на ...

ЦЈЗ Куманово очекува 3.000 вакцини против сезонски грип

Кумановски м. - 28.10.2020

Центарот за јавно здравје Куманово очекува околу 3.000 вакцини против сезонски грип кои преку Министерството за здравство ќе бидат бесплатни за дел од граѓаните, рече денеска епидемиологот Јадранка Стаменковска на седница на Советот на Општина ...

Марковски: Имаме најголема смртност во светот од КОВИД, а кај власта нема одговорност

Акцент - 28.10.2020

Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и немањето на стратегија за справување со КОВИД-19. Сметаме дека Македонија со други кадровски решенија може многу поуспешно да се носи со целокупната состојба во здравството, ...

Кејт Бингам: Првата генерација на вакцини против Ковид-19 веројатно нема да биде ефикасна за сите луѓе

Макфакс - 28.10.2020

Првите вакцини против новиот коронавирус веројатно ќе бидат нецелосни и веројатно нема да бидат ефикасни за сите луѓе, рече Кејт Бингам, која ја предводи британската работна група за вакцини. „Сепак, не знаеме дали некогаш ќе имаме вакцина.

Мишел: Ситуацијата во Европа е алармантна

Макфакс - 28.10.2020

Ситуацијата во Европа, каде што се зголемува бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус, е многу сериозна и алармантна, рече претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел. Според него, ЕУ мора да биде поефикасна кога станува збор за тестирање, ...

Русите поднеле пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник

МКД - 28.10.2020

Рускиот фонд за директни вложувања (РДИФ) ѝ поднел на Светската здравствена организација (СЗО) пријави за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот Спутник V, соопшти Фондот.

Русија бара од СЗО брза регистрација на руската вакцина против ковид-19!

Во Центар - 28.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции испрати барање до Светската здравствена организација за забрзана постапка за регистрација и преквалификација на вакцината против корона вирусот „Спутник В“.

Компаративниот приод за хонгконшкиот грип и за ковид-19 ќе ни даде и ука и надеж

Н.Македонија - 28.10.2020

Изминатите неколку броја „Нова Македонија“ објави серија текстови во кои се наврати на информации објавени во врска со хонгконшкиот грип во земјава во декември 1969 година, правејќи споредба со идентичните случувања со актуелната ситуација со ...

Какви се очекувањата од ПРВАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

Вечер - 28.10.2020

Членка та на британската работна група за развој на вакцината, Кејт Бингам, рече дека првата генерација на вакцини против корона вирусот веројатно нема да биде совршена и дека може да не делува на сите.

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Макфакс - 28.10.2020

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за „забрзана регистрација и претквалификација“ на својата прва вакцина против новиот коронавирус „Спутник V“, објавија руските власти.

Претседателот на ЕС Мишел бара брзи тестови за коронавирус

Р.С.Европа - 28.10.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел повика на воведување брзи тестови за коронавирус во Европската унија и координација на активностите поврзани со идната вакцина. „Сега ни треба одлучна акција, пред се на европско ниво, заснована врз два ...

"Не знаеме дали некогаш ќе имаме вакцина против коронавирус", вели Бангам

Точка - 28.10.2020

Членката на британската работна група за изработка на вакцина, Кејт Бангам, рекла дека прваа генерација на вакцина против коронавирус веројатно нема да биде совршена и "дека можеби нема да делува на секого", пренесува "Reuters".

Вакцината сепак не гарантира целосна заштита од короната

Локално - 28.10.2020

Шефот на Руската служба за санитарен надзор и контрола (Роспотребнадзор), Ана Попова, изјави дека сите вакцини, вклучително и вакцината против корона, штитат од болеста што не се развива во тешка форма, но дека нема гаранција дека нема да има ...

Мишел:Потребна е масовна примена на брзи антигени тестови

Канал5 - 27.10.2020

Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, повика на што поширока употреба на антигени тестови што го олеснуваат идентификувањето на носителите на коронавирус. Два дена пред виртуелниот самит, на кој лидерите на земјите-членки ќе разговараат за ...

Сè поголеми проблеми со корона-вакцината на Путин

Локално - 27.10.2020

Руските државни медиуми ја претставија првата регистрирана вакцина во светот против коронавирус во август годинава, што требаше да и помогне на Русија во борбата против пандемијата. Претседателот Владимир Путин, кој инаку е крајно таинствен кон ...

Русите поднеле барање до СЗО за итна регистрација на вакцината ,,СпутникV”

Канал5 - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) доставил барање до Светската здравствена организација за забрзано регистрирање на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, соопшти денеска Фондот.

Руската вакцина испратена за забрзана регистрација во СЗО

Нетпрес - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни информации (РФПИ) ја ипратил вакцина против новиот коронавирус „Спутник V“ е испратена за постпка на забрзана регистрација и претквалификација во Светската здравствена организација (СЗО – WHO).

Русија почнува со масовна вакцинација за месец дена

Оff.net - 27.10.2020

Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин објави дека градот ќе почне да спроведува масовна вакцинација на населението во периодот декември-јануари. Соопштувајќи ја веста, Собјанин не даде детали како ќе се спроведува вакцинацијата на луѓето од ...

Мишел: ЕУ ќе се координира за воведување на брзи корона тестови и за вакцините

Слободен Печат - 27.10.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се заложи денеска за воведување на брзи тестови на коронавирус во Европската унија и за координација во врска со идната вакцина. „Сега ни е потребна одлучна акција, превенствено на европско ниво, ...

EK предупредува на недостиг од вакцини за Covid-19 во Европа до 2022-та

Нетпрес - 27.10.2020

Вакцинацијата против новиот коронавирус до 2022 година ќе биде достапна само за дел од жителите на земјите членки на Европската унија, пренесува во вторникот агенцијата Reuters повикувајќи се на сопствени неименувани извори.

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Кајгана - 26.10.2020

Вакцината против коронавирусот на универзитетот Оксфорд и компанијата AstraZeneca дава резултати кај постари и помлади лица, покажаа најновите истражувања објавени денеска. Британскиот производител на лекови AstraZeneca, кој учествува во развојот на ...

Истражување: 70 проценти од Германците сакаат да се вакцинирaат против коронавирус

Опсервер - 27.10.2020

Повеќето Германци сакаат да се вакцинираат против коронавирус штом вакцината биде достапна, покажува студијата на германскиот институт за економски истражувања (DIW). Според тоа истражување, околу 70 проценти од Германците би сакале да бидат ...

Истражување: 70 проценти од Германците сакаат да се вакцинирaат против коронавирус

Вечер - 27.10.2020

Повеќето Германци сакаат да се вакцинираат против коронавирус штом вакцината биде достапна, покажува студијата на германскиот институт за економски истражувања (DIW). Според тоа истражување, околу 70 проценти од Германците би сакале да бидат ...

Истражување: 70 проценти од Германците сакаат да се вакцинирaат против коронавирус

Денар - 27.10.2020

Повеќето Германци сакаат да се вакцинираат против коронавирус штом вакцината биде достапна, покажува студијата на германскиот институт за економски истражувања (DIW). Според тоа истражување, околу 70 проценти од Германците би сакале да бидат ...

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

24Инфо - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V”, објави денеска Фондот.

Русите бараат СЗО да ја забрза регистрацијата на вакцината Спутник V

+инфо - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

Русија ја забрзува процедурата за регистрација на вакцината „Спутник 5“

А1 On - 27.10.2020

Рускиот државен Фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Press24 - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V”, објави денеска Фондот.

Русија до СЗО достави барање за забрзана регистрација на вакцината „Спутник“

Фокус - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Денешен - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Кајгана - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот Спутник V, објави денеска Фондот.

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Либертас - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

Истражување: 70 проценти од Германците сакаат да се вакцинирaат против коронавирусот

Centar - 27.10.2020

Повеќето Германци сакаат да се вакцинираат против коронавирусот штом вакцината биде достапна, покажува студијата на германскиот Институт за економски истражувања (DIW). Според тоа истражување, околу 70 проценти од Германците би сакале да бидат ...

ЕУ ќе се координира за воведување на брзи корона тестови и за вакцините

Press24 - 27.10.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се заложи денеска за воведување на брзи тестови на коронавирус во Европската унија и за координација во врска со идната вакцина. „Сега ни е потребна одлучна акција, превенствено на европско ниво, ...

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Вечер Прес - 27.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

MakPress - 28.10.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот „Спутник V“, објави денеска Фондот.

Русија ја поднесе својата вакција во СЗО за забрзана регистрација

Опсервер - 28.10.2020

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за „забрзана регистрација и претквалификација“ на својата прва вакцина против новиот коронавирус „Спутник V“, објавија руските власти.

Русија ја поднесе својата вакција во СЗО за забрзана регистрација

Вечер - 28.10.2020

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за „забрзана регистрација и претквалификација“ на својата прва вакцина против новиот коронавирус „Спутник V“, објавија руските власти.