TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одѕивот до 17 часот е 44 отсто, за 9 отсто поголем во споредба со изборите за претседател во 2019

Сакам да кажам - 24.04.2024

До 17 часот на претседателските избори гласале 44,18 отсто од избирачите запишани во Избирачкиот список. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) од 1.708 избирачки места гласале 397.612 граѓани.

(ВИДЕО) Одѕивот на изборите до 17 часот е 44,18 отсто

А1 On

Одѕивот до 17 часот изнесува 44,18 отсто – за околу 9 проценти повеќе во споредба со претходните претседателски избори

Макфакс

Излезноста до 17 часот е 44,18% – за 9% поголема од изборите во 2019

Локално

ИЗЛЕЗНОСТА Е ПОГОЛЕМА за 6% ВО ОДНОС НА 2019 Претседателот на ДИК ги спореди обработените податоци од сегашните и од претходните претседателски избори

+инфо

Даштевски: Излезеноста до 13 часот е за шест проценти поени поголема во споредба со претседателските избори во 2019 година

360 степени

Излезноста до 13 часот е 26,35 отсто, што е за 6 отсто поголема споредено со изборите во 2019 година

Телма

Макфакс Алсат-М Zoom А1 On Опсервер Точка Либертас MTM

Поголема излезност за 10% на денешните избори, за разлика од минатите избори

Скопје инфо - 24.04.2024

Излезноста на гласањето во првиот круг на претседателските избори до 13 часот е 26,35 проценти, информираше претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски повикувајќи се на обработените податоци.

Излезноста до 13 часот е 26,3 проценти, поднесени 140 приговори до ДИК за заштита на избирачкото право

Слободен Печат

ДИК: Гласањето е мирно на сите избирачки места, до 13 часот гласале 26.35 отсто граѓани

365

Излезеност до 11 часот: 12,78 отсто

Алфа

Граѓаните по седми пат избираат претседател на државата, почна гласањето во првиот круг

Глас на Америка

3,85 отсто е одѕивот за гласање во првите два и пол часа, 12 приговори пристигнале во ДИК

Макфакс

До 9 часот излезноста на претседателските избори е 3,85 отсто

Сакам да кажам

Слободен Печат Р.С.Европа Алсат-М Кумановски м. Глас на Америка Фокус Р.С.Европа Фокус

Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората е околу 50 отсто до 17 часот

Р.С.Европа - 23.04.2024

Мирно помина денешниот изборниот ден на кој гласаа болните и изнемоштените, затворениците во казнено-поправните домови и лицата во притвор, во старските домови и македонските државјани во странство, оцени Александар Даштевски, претседател на ...

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

Либертас

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа изнемоштените, осудениците и иселениците, гласањето помина мирно

Фактор

Даштевски: Гласањето помина мирно, во дијаспората излезноста до 17 часот е околу 50 отсто

Слободен Печат

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

4NEWS

До 17 часот половина од запишаните избирачи во дијаспората го дале својот глас на изборите

МКД

Мирен изборен ден, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

ММС

+инфо Локално Н.Македонија Press24 ТВ21 Zoom Антропол Нетпрес

Се гласа од 7 до 19 часот

Курир - 24.04.2024

Во 19:00 часот гласачките места се затвораат. На избирачите затекнати во објектот каде што се гласа им се овозможува да гласаат. Гласачкото место на кое гласале сите граѓани запишани во изводот од Избирачкиот список може да се затвори и пред 19:00 ...

Денеска граѓаните гласаат за претседател на Македонија

МКД

Се гласа од 7 до 19 часот

Независен

Претседателски избори 2024: Се гласа од 7 до 19 часот

Вечер Прес

Се гласа од 7 до 19 часот

24 Вести

Се гласа од 7 до 19 часот

Во Центар