TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Индија го забрани „Тик-ток“, а и уште 50 други кинески апликации

Факултети - 02.07.2020

Индиската влада забрани 59 кинески мобилни апликации, вклучувајќи и врвни платформи за социјални медиуми, како „Тик-ток“, „Хело“ и „Вичат“, за да се спротивстави на заканата од овие апликации врз суверенитетот и безбедноста на земјата.

Индија забрани 50 кинески апликации и игри, поради одмазда

Телефони.мк - 01.07.2020

Индија забрани околу 10 мобилни апликации и игри, кои се најпопуларни за играње, како и оние од социјалните мрежи. Аналитичарите сметаат дека тоа се случува затоа што меѓу Индија и Кина се води тивка војна, слична на онаа меѓу САД и Кина, затоа што ...

Индија забрани десетици апликации направени од кинески компании, Пекинг обвинува за дискриминација

MakPress - 30.06.2020

Индија забрани десетици апликации направени од кинески компании вклучувајќи ги Тик Ток (TikTok), ВиЧет (WeChat) и неколкуQQ апликации и Baidu aпликацијата. Одлуката за блокирање на 59 кинески апликации, Пекинг ја оцени како „сериозно загрижувачка“ и ...

Индија ги забрани најголемите социјални мрежи, апликации и игри

Кумановски м. - 01.07.2020

Политиката некако наоѓа место во сите аспекти на општеството, па така тензиите меѓу Кина и Индија се зголемуваат на полето на забавата и видео игрите. Конфликтот меѓу двете држави се случил поради несогласувања на границата и нарушување на упадите ...

Индија забрани 59 кинески апликации, меѓу нив се најде и ,,Тик-Ток’’

Курир - 30.06.2020

Забраната започна од 15 јуни оваа година, откако по индиските и кинеските судири починаа најмалку 20 војници, а повеќе од 75 се повредени. Владата на Њу Делхи тврди дека 59 апликации се користени за злоупотреба на лични податоци на индиските ...

Индија ја забрани употребата на Тик ток и уште 50-тина кинески апликации

МКД - 30.06.2020

Индија ќе ги забрани Тик ток и уште неколку други познати кинески апликации бидејќи, како што тврдат, претставуваат „закана за интегритетот и суверенитетот“ на нивната држава, пренесува Си-ен-ен.

Индија ги забрани TikTok, WeChat и над 50 кинески апликации

USB - 30.06.2020

Владата на Индија забрани 59 апликации кои потекнуваат од Кина, вклучувајќи ја и TikTok апликацијата за објава на кратки видео клипови и популарниот WeChat за размена на пораки. Според наводите на индиските власти, овие апликации претставуваат ...

Индија забрани десетици апликации направени од кинески компании, Пекинг обвинува за дискриминација

Вечер Прес - 30.06.2020

Индија забрани десетици апликации направени од кинески компании вклучувајќи ги Тик Ток (TikTok), ВиЧет (WeChat) и неколкуQQ апликации и Baidu aпликацијата. Одлуката за блокирање на 59 кинески апликации, Пекинг ја оцени како „сериозно загрижувачка“ и ...

Индија забрани кинески апликации и игри: Настрада TikTok

Точка - 30.06.2020

Политиката започна да навлегува во сите аспекти од општеството, па така тензиите помеѓу Кина и Индија ескалираат и на полето на мобилните апликации и видео игри. Односите помеѓу Кина и Индија се влошуваат веќе подолго време, а двете земји дојдоа на ...