TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Плаќаме гас за 60% поскап од оној на светските берзи, Ковачевски вели: Се штитиме од нагло поскапување

Слободен Печат - 31.01.2023

Цената на гасот на светските берзи во моментов е драстично повисока од фиксната што државава се договори да ѝ ја плаќа на бугарската компанија „Балкан јутилитис“ во февруари. Првиот човек на државната компанија „Електрани на Северна Македонија“ ...

ЗЕМЈАВА СЕГА ПЛАЌА ГАС ПО 98 ЕВРА ЗА МЕГАВАТЧАС, А НА БЕРЗИТЕ Е 60 ЕВРА - Ковачевски уверува дека така нашите граѓани се штителе од нагло поскапување

Фактор

Една година Влада: Како се справуваме со енергетската криза?

Сител

На берзите цената на гасот е 60 €, но Македонија го купува за 98 €

Алсат-М

Васко Ковачевски признава дека се плаќа поскап гас, но смета дека ЕСМ е заштитена

Канал5

Ковачевски признава дека цената на гасот на бугарската фирма е повисока од берзанската, но уверува дека граѓаните се заштитени

Телма

Влада: Обезбедивме сигурност и стабилност на земјата, продолжуваме со нови можности

Канал5 - 31.01.2023

Денеска се одржа вториот дел од Годишната конференција „Година на нови можности“. На првиот панел посветен на енергетиката, се обрати премиерот Димитар Ковачевски, а беа реализирани вкупно четири панели, на коишто говореа министри, експерти, ...

Можно е намалување на цената на струјата – Ковачевски: Произведуваме 20% повеќе струја од лани

ТВ21

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

ТВ21

Минатата година со ветрот и сонцето создадени рекордни 22% од електричната енергија во ЕУ

Радио МОФ

Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување

Бизнис Вести

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Centar

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата

Кумановски м.

А1 On Макфакс Канал5 24Инфо Слободен Печат 4NEWS Фокус Press24

Повеќе струја била произведена од сонце и ветер отколку од природен гас во ЕУ во 2022

Р.С.Европа - 31.01.2023

За првпат во 2022 година, во ЕУ била произведена повеќе струја од ветерна и сончева енергија отколку од природен гас, соопшти денеска британската еколошка организација Ембер и додаде дека 2022 била година на енергетски пресврт поради војната во ...

Произведени 21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања

Опсервер

Произведени 21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања

Бизнис Вести

Произведени 21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања

Бриф

Произведени 19.942 MWh електрична енергија

4NEWS

Произведени 19.942 MWh електрична енергија

ТВ21

ЕСМ: Произведени 19.626 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени

Макфакс

Сител MTM Бизнис Вести Точка Опсервер 24 Вести Канал5 Бриф

Ковачевски: Во ЕСМ имаме проекти за 12 нови домашни енергетски капацитети

Бриф - 31.01.2023

Државните капацитети за производство на електрична енергија се со доста страи и поминат е векот на експлоатација шт го даваат производителите на опремата, рече генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на годишната конференција „Година на ...

Ковачевски: Инвестициите на Владата во зелената трансформација на земјата се движат во три насоки

Кумановски м.

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати

Кумановски м.

Ковачевски: Дел од инвестициите се во насока на унапредување на дистрибутивната и преносната електро-енергетска мрежа и прекугранично поврзување

CivilMedia

Ковачевски: Ќе се инвестира во нов гасовод со Грција и уште еден со Бугарија

Frontline

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Макфакс

КОВАЧЕВСКИ: Само енергетските капацитети изградени во 2022 доволни за струја за цело Тетово, Охрид, Кратово, Крушево, Крива Паланка и Свети Николе

Пари

Frontline А1 On Бриф Локално 24Инфо 24Инфо 24Инфо 24Инфо

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Бриф - 31.01.2023

Во време на енергетска криза најважно е да имаме стабилно и континуирано снабдување со електрична енергија, а граѓаните на Скопје, кој е единствен град со организирано парно греење да има топли радијатори, рече директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски на ...

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Нова ТВ

Васко Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Frontline

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Centar

Васко Ковачевски: Го надминавме ударот од кризата и го зголемивме домашното прозводство на струја за 26,5 отсто

Нетпрес

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

24Инфо

Васко Ковачевски: Го надминавме ударот од кризата и го зголемивме домашното прозводство на струја за 26,5 отсто

Lider

Локално

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата, го либерализиравме увозот на гас

Frontline - 31.01.2023

Опозицијата, но и некои експерти претпоставуваа дека ќе има енормно згoлемување, но со напорната работа на раководството на државните електрани го зголемивме производството и имаме намалување на цената на струјата, рече премиерот Димитар Ковачевски ...

Ковачевски: Во дадениот период работиме на намалување на цената на струја

CivilMedia

Опозицијата, но и некои експерти претпоставуваа дека ќе има енормно зоглемување, но со напорната работа на раководството на државните електрани го зголемивме прозводството и имаме намалување на цената на струјата, рече премиерот Димитар Ковачевски за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тој кажа дека намалувањето на цената е во првите два блока, каде што се најголемиот дел од домаќинствата, а благо поскапување има во третиот блок и поскапа струја во четвртиот блок. Тој информира дека за малите компании е намалена цената на електричната енергија за 20 проценти. -Во наредниот период претпоставувам и работиме да нема зголемување, напротив работиме да има намалување. Минатата година ЕСМ го зголеми производството за 20 проценти. Вчера видовме податок за произведени над 21 илјада мегават часови, што е најголемо производство во последните десет години, рече премиерот Ковачевски.

Centar

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата

Zoom

Работиме на намалување на цената на струјата, тврди премиерот

Локално

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата

Бриф

ЕСМ: Компанијата постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Макфакс - 30.01.2023

АД ЕСМ соопшти дека во текот на вчерашниот ден преку капацитетите со кои располага произвела 21.229 MWh електрична енергија, што претставува највисоко дневно производство во последните 10 години.

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Бизнис Вести

Вчера во електраните на ЕСМ произведени 21.229 мвч. струја, највисоко дневно производство во последните 10 години

Независен

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Сител

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Опсервер

АД ЕСМ: Трите блока на РЕК “Битола“ вчера беа дел од највисоко дневно производство во последните 10 години

Битола Њуз

ЕСМ: Компанијата постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Centar

Вечер Прес