TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски две години потоа

Deutsche Welle - 23.12.2019

Сепак може да биде задоволен. Со оглед што наследи, успеа лесно да ги превесла овие две години, делумно со вербална еквилибристика, делумно со потези на власта Пред две години, на 23-ти декември 2017 година, беше избран за нов претседател на ...

Мицкоски ги следи насоките на Груевски, сака враќање назад во изолација и режим, да не бидеме членки на НАТО и ЕУ, ...

24Инфо - 23.12.2019

Соопштение за јавност – реакција на изнесени ставови на Христијан Мицкоски Христијан Мицкоски денеска уште еднаш потврди дека е против НАТО, против ЕУ, против напредок и интеграција. Најавите дека ќе го поништел Договорот од Преспа е директна закана ...

Мицкоски: Со двотретинско мнозинство во Собрание, ќе го менуваме Преспанскиот договор

Нова ТВ - 23.12.2019

Ако имаме двотретинско мнозинство во македонското Собрание, како единствен начин за создавање на можност за чекор назад со Преспанскиот договор, ќе го сториме тоа, порача лидеот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за емисијата „Утрински брифинг“ на ...

Николовски во „Утрински брифинг“: Заев и Мицкоски се обраќаат на таргет-групи на гласачи

Слободен Печат - 23.12.2019

Ова е заклучокот на долгогодишниот новинар Љубиша Николовски, кој при своето гостување во „Утрински брифинг“ за „Слободен печат“, одговараше на прашањата околу предизборниот политички популизам.

Мицкоски: Со двотретинско мнозинство го укинуваме Преспанскиот договор

Сител - 23.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „Утрински брифинг“ изјави дека со двотретинско мнозинство во Парламентот ќе го укинат Преспанскиот договор. -Со двотретинско мнозинство во парламентот, го укинуваме Преспанскиот договор, ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати изгубениот морал кај македонските граѓани и љубовта кон Македонија

Курир - 23.12.2019

Интервју за радио „Македонски корени“ од Сиднеј имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На прашањето дали е подготвен за тотална промена на македонското општество да се постави на вистинските вредности за да се крени изгубениот морал.

Мицкоски ќе го менува Преспанскиот договор?

Н.Македонија - 23.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе го менува Преспанскиот договор ако освои двотретинско мнозинство во парламентот, според најавите на претседателот на партијата Христијан Мицкоски, за „Слободен печат“ во емисијата „Утрински брифинг“.

Мицкоски: Ќе го укинеме Преспанскиот договор

Press24 - 23.12.2019

Х ристијан Мицкоски за „Слободен печат“ во емисијата „ Утрински брифинг “ изјави дека не само сликите од Никола Груевски, се отстрануваат во партиското седиште, туку се отстрануваат и други и се ставаат слики со други содржини и луѓе кои што ...

Мицкоски за Утрински брифинг: Ќе го менуваме Преспанскиот договор

Слободен Печат - 23.12.2019

Првиот човек на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „ Утрински брифинг “ изјави дека не само сликите од Никола Груевски, се отстрануваат во партиското седиште, туку се отстрануваат и други и се ставаат слики со други содржини и луѓе кои ...

Мицкоски потврди дека сликите со Груевски се отстранети од партиското седиште

Фактор - 23.12.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, за емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ потврди дека делата на кои е насликан поранешниот премиер Никола Груевски се отстранети од партиското седиште.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го почитува законот, Изборниот законик и Уставот, а тоа подразбира 100 дена техничка влада пред ...

Курир - 23.12.2019

За радио „Македонски корени“ од Сиднеј интервју имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека политиката на ВМРО-ДПМНЕ се темели врз принципи и аргументи. А, тоа значи почитување на закон, Изборен закон, Устав и затоа ...

Мицкоски: Единствен начин да ги убедиме граѓаните дека ние сме различни е да се држиме до принципите и до моралната ...

Курир - 23.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше интервју за Радио „Македонски корени“ од Сиднеј, при што посочи дека време е за морална вертикала бидејќи граѓаните поради лошите искуства со лошите политики на оваа влада ја изгубија довербата ...

Мицкоски: Ќе го укинеме Преспанскиот договор

Expres - 23.12.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „Слободен печат“ во емисијата „ Утрински брифинг “ изјави дека Преспанскиот договор ќе биде укинат кога ВРМО-ДПМНЕ ќе дојде на власт.

Мицкоски во Утрински брифинг: Тргнати сликите на Груевски, но не и курсот на политиките на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 23.12.2019

Тргнати сликите на Никола Груевски од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, открива Утрински брифинг во разговор со Христијан Мицкоски кој самиот се пофали и изнуди честитка за двегодишнината од неговото назначување за претседател на партијата.

Али Aхмети го условува ВМРО-ДПМНЕ – „Нема коалиција без прифаќање на договорот од Преспа“

ТВ21 - 22.12.2019

Без да се почитува Преспанскиот договор, тој за добрососедство и Рамковниот договор, ниту една партија да не планира партнерство со ДУИ, изјави вчера лидерот на партијата, Али Ахмети на четвртиот конгрес на ДУИ.

Мицкоски: Ја знаеме реалноста со името, но никој не може да ме спречи да се нарекувам Македонец и Македонија

Сител - 22.12.2019

Промената на уставното име е реалност и не може да се игнорира , но ке се бориме да го промениме тоа, вели лидерот на опозицијата Христијан Мицковски во интервјуто за Радио Слободна Европа, одговарајки на прашањето дали ако победи на изборите ке ...

Мицкоски: Би бил лажливец ако кажам дека, ако ВМРО-ДПМНЕ победи на избори, нема да бидам премиер на Северна Македонија

Телма - 22.12.2019

Би бил лажливец ако кажам дека, ако ВМРО-ДПМНЕ победи на избори, нема да бидам премиер на Северна Македонија, вели лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Еве што одговори на ова прашање, Мицкоски, во интервју за Радио слободна ...

Принципите на Мицкоски без Политиканство ќе донесат Промени, Правда и Обнова, ако не…

Нетпрес - 22.12.2019

Лидерот на опизициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечра пред сопартијците во салата „Јане Сандански“ изнесе неколку начела кои ќе бидат водилка во изборната кампања, но и постулати во владеењето на ВМРО-ДПМНЕ по победата на парламентарните ...

Дваесет години подоцна, Мицкоски мавта со милијардата на Циле Национале

CivilMedia - 22.12.2019

пишува: Претходно мавташе со хартии за кои тврдеше дека се „докази“, па откако Рускоска му подвикна, заквичи како кутре. Сега почна да мавта со милијарди наоколу. Веќе видено. Да, за Мицкоски ви зборувам.

Мицкоски: Ние ќе го гласаме законот за одбрана, само нека го тргнат новото име со кое ја обезличуваат АРМ

Република - 22.12.2019

Интервју за „Радио слободна Европа“ имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го гласа законот за одбрана, само власта да го тргне новото име со кое што ја обезличуваат АРМ.

Мицкоски: Реалноста со договорот со Грција не ја игнорираме, но ќе се бориме да ја смениме

Република - 22.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денеска имаше интервју за „Радио слободна Европа“ при што посочи дека реалноста во Република Македонија не може да се игнорира по донесувањето на капитулантскиот договор од страна на Зоран Заев, но може да се смени.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го враќа рамниот данок, но тој е веќе вратен од сегашната власт

Фактор - 22.12.2019

Едно од ветувањата што ги даде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е дека кога ќе ја освои победата на вонредните избори на 12 април и ќе формира Влада, ќе го врати рамниот данок. Планира и стапката да ја намалува сукцескивно секоја година по ...

Новото уставно име на државата ја „загрева“ изборната кампања

Нова ТВ - 22.12.2019

Не можеме да ја игнорираме реалноста, но ќе се бориме да ја промениме, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа, одговарајќи на прашањето дали ако победи на изборите ќе биде премиер на Република ...

Мицкоски – Државата има ново име, но ќе се бориме да ја промениме реалноста

Р.С.Европа - 22.12.2019

Не можеме да ја игнорираме реалноста, но ќе се бориме да ја промениме, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа, одговарајќи на прашањето дали ако победи на изборите ќе биде премиер на Република ...

СДСМ : Мицкоски нема став и лицемерно зборува едно дома, а друго надвор од државата, нека се спреми за нов пораз

Канал5 - 22.12.2019

Христијан Мицкоски со секој негов настап повторно докажува дека нема став за клучните прашања, се наведува во реакцијата на СДСм на изнесените ставови на лидерот на ВМРО - ДПМНЕ. Дома зборува едно, а надвор од државата друго.Не му пречи на Мицкоски ...

Мицкоски: Ако „Рекет“ не се води во корист на јавноста, ќе ги објавиме документите од „свиркачот“

360 степени - 22.12.2019

Доколку ВМРО ДПМНЕ оцени дека случајот „Рекет“ дивергира од реалноста и не оди во полза на јавноста, лидерот Христијан Мицкоски најавува дека ќе ги објават документите, кој во септември ги покажа на прес конфереција за кои тврдеше дека се добиени од ...

Мицкоски: Довербата во „Кацарска судството“ и „Русковска обвинителството“ одамна ја загубивме

Нетпрес - 22.12.2019

Не можеме да ја игнорираме реалноста, но ќе се бориме да ја промениме, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа , одговарајќи на прашањето дали ако победи на изборите ќе биде премиер на Република ...

Кому му се обрати Мицкоски - и вие што сте блиску до мене ќе се изгорите од мечот на правдата ако сте нанеле неправда

Фактор - 22.12.2019

Ако дојдеме на власт, ќе му слугуваме на народот, вети вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од вчерашниот партиски собир. „Ш то би бил јас ако прв не го применувам тоа што го барам од секој еден мој соработник.

Мицкоски: За почист воздух ќе потрошиме 1 милијарда евра насочени кон енергетска ефикасност, гасовод и заштита на ...

Курир - 22.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, имаше интервју за „Радио слободна Европа“ каде што посочи дека кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира својата влада, ќе се залага за проекти кои ќе помогнат за намалување на загадениот воздух, а ќе ги содржат ...

Мицкоски: Никој не може да ми забрани да кажам дека сум Македонец од Македонија

Курир - 22.12.2019

Никој не може да ми забрани да кажам дека сум Македонец од Македонија, посочи Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при своето интервју дадено за „Радио слободна Европа“. -Никој мене не може да ми оспори, а тоа го видовте и при моето ...

Мицкоски: Слугите на Заев да немаат дилема дека ќе завршат пуштени низ вода како Катица Јанева

Курир - 22.12.2019

Денес интервју за „Радио слободна Европа“ имаше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека сите слуги на Зоран Заев ќе завршат како Катица Јанева, пуштени низ вода.

Мицкоски вети сигурна победа и милијарди евра за подобар живот на граѓаните

Канал5 - 21.12.2019

Лидерот на опозицијата Мицкоски е уберен во сигурна победа на изборите.На денешниот собир насловен „Обновата доаѓа“ вети дека неговиот мандат ќе реализира капитални инвестиции во вредност од најмалку две милијарди евра.

Мицкоски: Заев ќе биде премиер уште 13 дена и никогаш повеќе

24 Вести - 21.12.2019

Христијан Мицкоски најавува сигурна победа на 12 април со партиска обнова преку правда принципи и промени. Зборуваше 45 минути, најмногу време потроши за критика до актуелната власт. Дваесет минути говореше за неговиот политички ривал Зоран Заев ...

Мицкоски вети милијарда евра за подобра животна средина

Р.С.Европа - 21.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денска изјави дека идната влада предводена од неговата партија во четиригодишен мандат ќе реализира капитални инвестиции од повеќе од две милијарди евра, но и дека ќе испорача проекти во вредност од ...

Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ e најголемиот кочничар на иднината на граѓаните и иднината на нашата земја

Канал5 - 21.12.2019

Се ближи времето до изборите, а тоа значи дека работите мора да станат појасни кога е во прашање иднината на земјата. рече на прес конференција, Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ. Мораме да зборуваме прецизно и со факти, особено кога е во ...

Мицковски: Ќе го видиме Заев со прочуената „Луи Витон“ ташна како дели фалсификувани пари

+инфо - 21.12.2019

Мицкоски рече дека секој што ќе се огреши ќе одговара и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се огради од оние кои грешат. Тоа е нашиот долг кон народот. Не смееме да го повторуваме минатото, без оглед чија лента сееме пред прожекторот на ВМРО-ДПМНЕ или на СДСМ.

Мицкоски: Имам принципи, верувам во правдата, сакам промени, а победата доаѓа!

Тера - 21.12.2019

„Ќе донесам правда. Правдата која ќе стане наш заштитен знак, наш бренд“ , прача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото обраќање на собирот „Обновата доаѓа“ којшто попладнево се одржа во спортската сала „Јане Сандански“ во Скопје.

Мицкоски најави 2 милијарди евра инвестиции за еден мандат

+инфо - 21.12.2019

На пензионерите, тој им вети враќање на стариот модел на пораст на пензиите два пати годишно, а на бизнисмените дека ќе го врати рамниот данок и намалување на даночната стапка секоја година, а со тоа ќе им врати половина милијарда евра назад..

Ахмети ја „отпиша“ ВМРО-ДПМНЕ од партнер за влада?

360 степени - 21.12.2019

Демократската унија за интеграции (ДУИ) денеска го одржа четвртиот конгрес, на кој Али Ахмети беше реизбран за лидер на партијата. Тој, пак, од говорница им испрати јасни пораки на интегративците и на другите политички партии.

Мицкоски вети сигурна победа и милијарди евра за подобрување на животот на граѓаните

Алфа - 21.12.2019

Придружете се во овој бран на промени и верба во принципи. Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, Бошњаци, да застанеме заедно зошто само така ќе ја донесеме обновата, им порача лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на граѓаните на ...

Мицкоски: Правдата ќе биде наш „бренд нејм“, не смееме да имаме патриоти во затвор

360 степени - 21.12.2019

Ќе донесам правда. Правдата која ќе стане наш заштитен знак, наш бренд нејм, прача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото обраќање на собирот „Обновата доаѓа“ којшто попладнево се одржа во спортската сала „Јане Сандански“ во Скопје.

СДСМ “распали” по ДПМНЕ: Мицкоски ги следи само принципите на груевизмот, затоа на 12 април ќе доживее пораз,режим – ...

Centar - 21.12.2019

Единствениот принцип во кој верува Христијан Мицкоски е принципот на груевизмот – ВМРО-ДПМНЕ да се богати додека граѓаните и државата осиромашуваат и тонат во долгови, порачаа од владејачката СДСМ.

Мицкоски: Не можам да ветам алпски, но можам да ветам 50 отсто почист воздух

360 степени - 21.12.2019

Низа ветувања за екологијата и економијата, за субвенции и покачувања на плати и пензии даде претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во неговото обраќање на собирот „Обновата доаѓа“, којшто опозицијата го организираше денеска во спортската ...

Мицкоски ветува победа на изборите и милијарди евра за подобрување на животот на граѓаните

Локално - 21.12.2019

Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ во четиригодишниот мандат ќе реализира капитални инвестиции за развој во вредност од не помалку од две милијарди евра и во својот мандат ќе испорача проекти во вредност не помала од четири милијарди евра преку странски и ...

Манчевски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за најголем кочничар на иднината на граѓаните и иднината на нашата земја

Нетпрес - 21.12.2019

Се ближи времето до изборите, а тоа значи дека работите мора да станат појасни кога е во прашање иднината на земјата. рече на прес конференција, Дамјан Манчевски, потпретседател на ...

Мицкоски за загадувањето: Не ветувам алпски воздух, но ви ветувам намалување на загадувањето

PressingTV - 21.12.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот собир Обнова на Македонија, што се одржа во салата „Јане Сандански“ во Скопје, порача дека идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ во 4-годишниот мандат ќе вложи не помалку од една милијарда евра за заштита ...

Мицкоски: Имам принципи, верувам во правдата, сакам промени, а победата доаѓа!

Курир - 21.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес во своето обраќање во салата „Јане Сандански“ пред своите членови ги соопшти вредностите во кои тој верува. -Ќе донесам правда. Правдата која ќе стане наш заштитен знак, наш бренд нејм.

Мицкоски на големиот народен собир: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи заедно, силно и обединето, победата на народот доаѓа!

Курир - 21.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ победува, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи заедно, силно и обединето. Уште само 13 дена Заев е премиер и никогаш повеќе. Тоа значи еден чекор кон целта, а конечниот крај на оваа власт, што ќе значи победа на народот, доаѓа за три ипол месеци од денес.

Мицкоски: Ветувам 4 милијарди евра странски и домашни инвестиции и 2 милијарди евра за капитални проекти

Курир - 21.12.2019

Можам да се обврзам овде, пред вас, заедно со вас, на чесна и честита работа, многу пот, жилава и макотрпна работа, работа која секој од вас ќе ја почувствува. Ќе бидете дел од обновата на Македонија.

Мицкоски: Западот не толерира криминал, ЕУ се заслужува со работа

Република - 21.12.2019

Државата е влезена во слепа улица, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на завршниот собир од Разговорите за Македонија, кој денеска се одржува во Скопје, во СЦ „Јане Сандански“.