TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мираковски на трибината Агенда Воздух 20-24: Државата да инвестира во научни трудови за намалување на загадувањето

Канал5 - 22.01.2020

Државата мора да инвестира во научни трудови, истражувачки групи кои преку својата работа ќе изнајдат решенија и стратегии против загадувањето на воздухот, истакна професорот Дејан Мираковски,се наведува во соопштението на СДСМ .

ФОТО: Струмица вечерва дише канцероген отров, и Скопјани се гушат

Курир - 22.01.2020

Mерните станици кои го мерат загадувањето во Македонија вечерва покажуваат алармантно ниво на загаденост. Загаденоста на воздухот исклучително висока вечерва е во Струмица каде се измерени 425 µg/m3 ПМ10 честички.

Научниците открија кој витамин може да ги ублажи штетните дејства на загадениот воздух

Вечер - 22.01.2020

Жителите на сите поголеми градови во земјите на Западен Балкан се соочуваат со екстремно загаден воздух. Но, нашиот регион не е осамен кога станува збор за загаеност на воздухот. Според Светската здравствена организација, повеќе од 90 проценти од ...

По 10 часа се намали нивото на штетни честички во воздухот во Гостивар

Gostivarpress.mk - 22.01.2020

Мерната станица од државниот мониторинг систем за квалитет на воздухот во Гостивар, при последното мерење на загадувањето претпладнево во 11 часот покажува 197 микрограми на метар кубен, ПМ10 честички.

„Оскар“ и за „загадена земја“

Н.Македонија - 22.01.2020

Минатата година светските метеоролози ја посочија како една од најтоплите откако се мерат температурите, а токму загадувањето е главната причина за глобалното затоплување што води кон сè поекстремните климатски промени манифестирани како суши, ...

Во Гостивар утринава воздухот е алармантно загаден

Фокус - 22.01.2020

Во Гостивар утринава е измерена рекордна загаденост на воздухот, односно мерната станица покажува загадување од неверојатни 983 µg/m3, додека дозволени се 50 ПМ честички. Вредностите на штетните честички почнале да се зголемуваат во два часот по ...

Во Гостивар утрово е енормно загадено

Слободен Печат - 22.01.2020

Во Гостивар се измерени рекордни 983 µg/m3, додека мерната станица кај Ректоратот покажува висока концентрација на ПМ честички, дури 367 µg/m3. Мерните станици ова утро се обоени во аларманта црвена боја, што е знак дека загаденоста на воздухот е на ...

Страшно! Црн рекорд на загадување во Гостивар утрово

Gostivarpress.mk - 22.01.2020

Мерната станица утрово покажува енормно загадување на подрачјето на Гостивар. Вредностите на опасни ПМ10 честички се искачија на рекордни 983 микрограми на метар кубен, што е далеку над дозволениот максимум од 50 мг/м3.

Никола Наумовски: Статистички загаденоста е намалена во Скопје

Фактор - 22.01.2020

Никола Наумовски, шефот на кабинетот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, во синоќешната дебата со еко-активистите на МРТ рече дека статистички оваа година загаденоста во главниот град е намалена во однос на претходно, особено кога станува збор ...

Таравари: Државата нема никаква стратегија за загадувањето

Курир - 22.01.2020

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари говореше за загадениот воздух и високото ниво на ПМ 10 честички во воздухот. Имено, во Гостивар нивото на загаденост утрово изнесува 983 µg/m3 ПМ10 честички.

СТАНИЦИТЕ ЌЕ ПРЕВРТАТ: Скопје утрово 15-ти загаден град во светот, Гостиварчани едвај дишат

Фактор - 22.01.2020

Скопје ова утро е на петнаесетото место на листата на „Ервижуал“ по загаденост. Пред нас од регионот е само Босна и Херцеговина, додека на листата се нижат и градови од Непал, Индија, Бангладеш, Кина.

ФОТО: Гостивар утринава со енормна загаденост, и Скопје се гуши

Курир - 22.01.2020

Во алармантна црвена боја утринава се обоени мерните станици кои го мерат загадување во Македонија. Загаденоста на воздухот е исклучително висока утринава во Гостивар каде се измерени 983 µg/m3 ПМ10 честички.

Македонија и вечерва се гуши- Во скопско Лисиче и вечерва не се дише

Press24 - 21.01.2020

И вечерва мапата на загаденост во Македонија повторно е во алармантна црвена боја, Во скопско Лисиче вечерва загаденоста е највисока со 222 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, во Кичево 214, Кавадарци 200 и Струмица ...

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

Фактор - 21.01.2020

Вечерва во пет градови во Македонија е регистрирано многу високо загадување на воздухот. Тука спаѓаат Тетово, Кичево, Велес, Струмица и Битола. Кочани, Кавадарци, Гостивар и Скопје се високо загадени, додека Куманово е средно загадено.

АЛАРМАНТНО: Во Лисиче и вечерва не се дише

Магазин - 21.01.2020

Никако да куртулиме од загадениот воздуш ширум земјава. И вечерва мапата на загаденост во Македонија повторно е во алармантна црвена боја, Во скопско Лисиче вечерва загаденоста е највисока со 222 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, во Кичево ...

Светска банка: Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе

МКД - 21.01.2020

Големото загадување на воздухот во бројни градови во Босна и Херцеговина годишно предизвикува прерана смрт на повеќе од три илјади лица, а државата губи повеќе од милијарда долари, предупреди канцеларијата на Светската банка во Сараево.

Годишно во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе

Слободен Печат - 21.01.2020

Според Светска здравствена организација концентрацијата на ПМ 2,5 не смее да биде поголема од 10 микрограми на метар квадратен, но во БиХ таа вредност е неколку пати поголема. Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина ...

Утрово во Лисиче е екстремно загадено

Слободен Печат - 21.01.2020

Погледнете кои општини се најзагадени во земјава во моментов. Мерните станици ширум земјата покажуваат дека утринава загаденоста на воздухот во земјава е на високо ниво, во Лисиче во моментов е најзагадено со измерени 111 µg/m3.

Воздухот во Загреб загаден, градските власти веднаш излегоа со препораки за граѓаните

Курир - 21.01.2020

Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите ПМ 2,5 честички е со индекс 70, што е за 20 повеќе од дозволеното.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Курир - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Локално - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

А1 On - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

24Инфо - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

Светска банка изброја дека во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

+инфо - 21.01.2020

Загадениот воздух според проценката на СБ просечно годишно губи 1,38 милијарди долари, но во таа сума не се пресметани трошоците за лекување и изгубените работни денови поради боледување. Загадениот воздух во голем број градови во Босна и ...

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Макфакс - 21.01.2020

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички PM 2.5 , додека речиси една од секоја десетта смртност годишно во БиХ е резултат на загадувањето на воздухот.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Вечер - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Опсервер - 21.01.2020

– Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

MakPress - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Сител - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

4NEWS - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

CivilMedia - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

Во БиХ секоја година умираат по 3.300 луѓе како последица на загадениот воздух

Точка - 21.01.2020

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички PM 2.5 , додека речиси една од секоја десетта смртност годишно во БиХ е резултат на загадувањето на воздухот.

БиХ плаќа скапа цена поради загадениот воздух

Н.Македонија - 21.01.2020

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3.300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички ПМ 2.5, додека речиси една од секоја десетта смртност годишно во БиХ е резултат на загадувањето на воздухот.

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

MTM - 21.01.2020

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички PM 2.5 , додека речиси една од секоја десетта смртност годишно во БиХ е резултат на загадувањето на воздухот.

Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе, најмногу во Сараево и Бања Лука

Република - 21.01.2020

Само во Сараево институциите задолжени за мерење на квалитетот на воздухот во јануари забележале концентрација и до 500 микрограма честички ПМ 2,5 на кубен метар, додека концентрацијата не би смеела да биде поголема од 10 микрограма на кубен метар ...

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Centar - 21.01.2020

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички PM 2.5 , додека речиси една од секоја десетта смртност годишно во БиХ е резултат на загадувањето на воздухот.

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

Република - 21.01.2020

Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите ПМ 2,5 честички е со индекс 70, што е за 20 повеќе од дозволеното.

Загаден воздухот во Загреб, градските власти со препораки за граѓаните

Слободен Печат - 21.01.2020

На загрепчани им се препорачува да се воздржат од физички активности на отворено и да го користат јавниот превоз, а не личните автомобили. Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво.

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

А1 On - 21.01.2020

Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите ПМ 2,5 честички е со индекс 70, што е за 20 повеќе од дозволеното.

БиХ: Годишно умираат 3.300 луѓе од загаден воздух

Денешен - 21.01.2020

Загадениот воздух во голем број градови во Босна и Херцеговина е причина за прерана смрт на повеќе од 3.000 луѓе, а државата губи повеќе од една милијарда долари, предупреди вчера Канцеларијата на Светска банка во Сараево.

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

Опсервер - 21.01.2020

– Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите ПМ 2,5 честички е со индекс 70, што е за 20 повеќе од дозволеното.

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

24Инфо - 21.01.2020

Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите ПМ 2,5 честички е со индекс 70, што е за 20 повеќе од дозволеното.

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

MakPress - 21.01.2020

Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите ПМ 2,5 честички е со индекс 70, што е за 20 повеќе од дозволеното.

Во Македонија повторно не се дише, Гостивар утринава со енормна загаденост

Press24 - 22.01.2020

Во алармантна црвена боја утринава се обоени мерните станици кои го мерат загадување во Македонија. Загаденоста на воздухот е исклучително висока утринава во Гостивар каде се измерени 983 µg/m3 ПМ10 честички.

Македонија дише отров

Нетпрес - 22.01.2020

Во алармантна црвена боја утринава се обоени мерните станици кои го мерат загадување во Македонија. Загаденоста на воздухот е исклучително висока утринава во Гостивар каде се измерени 983 µg/m3 ПМ10 честички.

Скопје и утрово се гуши: Високо ниво на загаденост во повеќе скопски општини

Скопје инфо - 22.01.2020

Во алармантна црвена боја утринава се обоени мерните станици кои го мерат загадување во Македонија. Загаденоста на воздухот е исклучително висока утринава во Гостивар каде се измерени 983 µg/m3 ПМ10 честички.

Македонија се гуши, во Гостивар измерени 983 ПМ 10 честички

Сител - 22.01.2020

Во алармантна црвена боја утринава се обоени мерните станици кои го мерат загадување во Македонија. Загаденоста на воздухот е исклучително висока утринава во Гостивар каде се измерени 983 µg/m3 ПМ10 честички.

Алармантно загадено во Гостивар, лошо е и во Скопје

Вечер - 22.01.2020

Во Гостивар утринава е измерена рекордна загаденост на воздухот, 983 µg/m3, додека дозволени се 50 ПМ честички. Голема е загаденоста покажуваат и мерните станици во Скопје, особено кај Ректоратот со концентрација на ПМ честички од дури 367 µg/m3.

Што се случува во Гостивар? Измерени смртоносни 983 µg/m3 ПМ10 честички

Република - 22.01.2020

Во алармантна црвена боја утринава се обоени мерните станици кои го мерат загадување во Македонија. Но, посебно загрижувачка денеска е состојбата во Гостивар, каде утринава се измерени 983 микрограми на метар кубен ПМ10 честички.

Во Гостивар утринава воздухот е алармантно загаден

CivilMedia - 22.01.2020

Во Гостивар утринава е измерена рекордна загаденост на воздухот, односно мерната станица покажува загадување од неверојатни 983 µg/m3, додека дозволени се 50 ПМ честички. Вредностите на штетните честички почнале да се зголемуваат во два часот по ...