TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев тврдеше: И да нема датум за преговори, нема да има предвремени избори – па се премисли

Окно - 22.10.2019

По лидерската средба што се одржа во Вилата Водно, на иницијатива на претседателот на државата, Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, меѓу другото, даде и недоследна изјава дека за шест месеци ќе се одржат предвремени парламентарни избори, ...

Нередовно гласаме за нова влада на секои три години

IRL - 21.10.2019

„Аман од избори“! Ова е првиот коментар на обичниот граѓанин изминативе неколку години, што пак е реален крик на фактот дека веќе 12 години, на речиси секои три, се гласа предвреме. Од 1990 до 2006 година, челниците ги започнувале и ги завршувале ...

Согласно законот, преодната влада почнува од 3-ти јануари 2020, за изборите на 12 април

24 Вести - 21.10.2019

Изборот кој падна на 12 април да биде денот за организирање на предвремени парламентарни избори и не е така случаен оценуваат дел од аналитичарите. Велат станува збор за консензуално решение или договор постигнат од политичките чинители со цел да се ...

Преодната Влада на должност стапува на 3-ти јануари 2020

Канал5 - 21.10.2019

И власта и опозицијата во трката влегуваат убедени во победата. Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вчера по средбата со коалициските партнери тврди дека според последните анкети имаат фаворитска улога во однос на опозицијата.

До април стопанството ќе дише на шкрги!

Deutsche Welle - 21.10.2019

На политичарите им „олесни“, на бизнисмените им се стемни. Тоа што предвремените избори сепак нема да бидат брзи, дополнително ќе ја забави економијата! Паднаа надежите дека предвремените избори ќе бидат брзи.

Грчки медиуми ја анализираат поврзаноста на предвремените избори со Договорот од Преспа

Сител - 21.10.2019

Предвремените парламентарни избори кај нас, грчките медиуми, директно ги поврзуваат со иднината на Договорот од Преспа и пренесуваат „загриженост на Атина, за случувањата во Скопје“. „Избори во Северна Македонија: „Сите сценарија за следниот ...

Што предвидуваат одредбите за преодна влада на 100 дена пред избори

Телма - 21.10.2019

По лидерската средба што се одржа вчера кај претседателот Стево Пендаровски, учесниците најавија дека се договориле да се одржат предвремени парламентарни избори на 12 април идната година.

Избори за шест месеци

Телма - 21.10.2019

На денот кога следбениците на Грегоријанскиот календар ќе прославуваат Велигден, нешто повеќе од милион и 800 илјади полнолетни граѓани на Македонија ќе излезат на десеттите парламентарни избори.

За избори лесно до договор, за реформи никако

Р.С.Европа - 21.10.2019

Лидерите многу полесно и побрзо се договараат кога се во прашање нивните партиски интереси, отколку кога се во прашање реформите потребни за напредокот на државата, коментираат аналитичарите ден откако политичарите за неколку часа договорија ...

Избори во април, триумфализам уште сега

Deutsche Welle - 21.10.2019

ЕУ-функционери жалат за историската грешка, во Софија ќе има протетст пред француската амбасада поради ветото на Макрон, а во Скопје започна тримфализам околу исходот од изборите на 12-ти април.

Брзи, ама одложени избори

CivilMedia - 21.10.2019

пишува: Македонската политичка питореска ќе се збогати со уште едни предвремени парламентарни избори. Што се случи? Премиерот одважно, одговорно и храбро ја понуди можноста сите граѓанки и граѓани да оценат дали неговата политика е добра или не – на ...

Парламентарни избори на 12 април – Заев премиер до 3 јануари

Алфа - 21.10.2019

Политичките лидери се договорија – Македонија на 12 април идната година оди на предвремени парламентарни избори. По фијаското во Брисел со не добиениот датум за преговори, политичките чинител на маса кај претседателот Пендаровски договорија дека ...

Заев ќе отстапи од премиерското столче, ама останува во политичкиот ринг

Независен - 21.10.2019

Кога во јуни минатата година го потпишуваа Преспанскиот договор, премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, беа свесни дека може да платат висока политичка цена за затворањето на речиси тридеценискиот спор меѓу двете земји.

Глас за Македонија бара поништување на сите штетни договори и преодна експертска влада

ТВ21 - 21.10.2019

„После хаваријата која се случи со недобивањето на датум за отпочнување на преговори со ЕУ, а по потпишувањето на срамните договори, Глас за Македонија се чуди на дрскоста за распишување на предвремени парламентарни избори од истите актери кои беа ...

Повели народе, пак на тазе избори

Независен - 21.10.2019

Фото: Б. Грданоски Без оглед на епилогот на вчерашната лидерска средба кај шефот на државата Стево Пендаровски и евентуалното заедничко прецизирање на датумот кога би се одржале предвремените парламентарни избори, партиите веќе со денови крстосуваат ...

Предвремени парламентарни избори

Академик - 21.10.2019

Најголемите политички партии на средбата кај претседателот на државата се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори. Според договореното и според законодавството, на 3 јануари 2020 ќе треба да почне да работи ...

Кои министерски позиции ќе ги добие ВМРО ДПМНЕ со техничката влада?

Локално - 21.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април следната година – ова е епилогот од лидерската средба кај претседателот Пендаровски во вила Водно која се одржа вчеравечер како резултат од негативниот одговор кој државата го доби од ...

Предвремени избори на 12 април

OhridNews - 21.10.2019

Брзи предвремени избори на 12 април 2020 година. Ова е исходот од лидерската средба што по студениот туш од Брисел и недобивањето на датум за преговори со ЕУ, вчера се одржа под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

Преку ноќ не се случуваат ни брзи избори

Независен - 21.10.2019

Три опции имаше на маса премиерот Зоран Заев во петокот – ден пред да објави дека презема политичка одговорност за неуспехот на Македонија на самит на ЕУ во Брисел. Првата варијанта беше да поднесе оставка од премиерското место така што ќе остави ...

Кои министерства ќе ги земе ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада

еМагазин - 21.10.2019

Лидерите на политичките партии на средбата кај претседателот Стево Пендаровски се договорија предвремени парламентарни избори да бидат организирани на 12 април следната година. Сто дена пред изборите како што е предвидено со Договорот од Пржино, од ...

Заев падна пред барањата на Мицкоски, избори на пролет

Курир - 21.10.2019

После лошите вести за Република Македонија за не добивање на датум за почеток на преговорите со Европска Унија, земјава влегува во нова изборна трка. Криминалот и корупцијата кои натежнаа врз земјава и притисокот од опозицијата, граѓаните и државата ...

Заев си оди, кој ќе биде новиот технички премиер?

еМагазин - 21.10.2019

Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски , најави дека поради тоа што предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април, согласно договорот за т.н.

Овие предвремени избори ќе имаат најниско ниво на излезност

Фактор - 21.10.2019

Одлуката за предвремени избори очигледно беше како единствено излезно решение од ова разочарување од ЕУ за Македонија. Тие му доаѓаат како едно бајпасирање на негативниот набој на политичката сцена и како задоволување на политичките страсти.

Техничка влада: Кои опозиционери сега ќе вршат функции како Ременски, Спасовски, Кирацовски

Фактор - 21.10.2019

Задача на преодната техничка влада ќе биде да ги спроведе изборите за кои вчера имаше согласност од политичките партии да се одржат на 12 април следната година. Со изборот на оваа влада на 3 јануари во неа ќе се врати опозицијата.

Предвремени парламентарни избори закажани на 12 април

Курир - 21.10.2019

По негативниот исход од состанокот на Европскиот совет во Брисел, политичките лидери во државава се согласија дека нема друга алтернатива освен евроинтеграцијата, но и закажаа предвремени парламентарни избори на 12 април.

Предвремени избори на 12ти април

Кумановски м. - 21.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12ти април 2020 година, ова е одлуката за доцна вчеравечер се сложија лидерите на политичките партии во земјата кои одржаа лидерска средба во Вила Водно на иницијатива на претседателот Стево ...

Предвремените парламентарни избори закажани за 12 април

Глас на Америка - 20.10.2019

Техничката влада по Пржинскиот модел ќе се формира на 3 јануари а кон средината на февруари ќе се распушти Парламентот. Претседателите на партиите усогласени во ставовите на лидерската средба - евроинтергациите мора да продолжат и избори мора да има ...

(видео) Предвремени избори на 12-ти април 2020

Телма - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април, соопшти премиерот Заев по завршувањето на средбата со политичките лидери кај претседателот Пендаровски. Со ова техничката влада ќе се формира на 3-ти јануари 2020-та.

Од 3 јануари 2020 година нов технички премиер и нова техничка влада

МКД - 20.10.2019

На 3 јануари 2020 ќе треба да почне да работи новата техничка, т.н. „пржинска влада" чија задача ќе биде спроведување на договорените предвремени парламентарни избори. Вечерва на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски лидерите на ...

Предвремени парламентарни избори на 12 април, на 3-ти јануари технички премиер

24 Вести - 20.10.2019

Датум за предвремени парламентарни избори и консензус за европска иднина. Лидерите на политичките партии вечерва пресекоа - 12 април е датумот кога граѓаните ќе одлучат кој ќе ја води државата во наредните 4 години.

И Тачи, Касами и Гаши сметаат дека 12 април е добар ден за избори

Нова ТВ - 20.10.2019

За првиот дел и од кабинетот ви соопштија добра вест иако имавме тешка ситуација, но едногласни сме дека треба да се продолжи по патот на ЕУ. Се договоривме на 12 април, следната година да имаме предвремени избори, иако првично имавме предлог да ...

Мицковски: Не разговаравме за составот на техничката Влада-за нас беше важен датумот

Нова ТВ - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори се неминовност по она што се случуваше, поразени се арамилокот, аферите и се она што се случуваше. На изборите ќе победи обновата и потоа да засукаме ракави и Македонија да ја ставиме на брза лента, изјави лидерот ...

Предложив изборите да бидат во декември, Но ВМРО-ДПМНЕ сакаше техничка влада 100 дена пред избори, рече Заев по ...

Сакам да кажам - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба предложил предвремените избори да бидат на 22 или на 29 декември. Како што изјави Заев по завршување на средбата во претседателската вила Водно, опозицијата овој предлог го одбила бидејќи немало услови за ...

Заврши лидерската средба, избори ќе има во април

Канал5 - 20.10.2019

Заврши и вториот дел од лидерската средба, падна договор меѓу лидерите, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април. Падна договор, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април.

Касами: Избори и спроведување на домашните задачи за интеграција во ЕУ

МКД - 20.10.2019

Граѓаните на Република Северна Македонијха остануваат посветени на евроатланскиот пат и кон целосна интеграција во ЕУ и НАТО. Договорен е и терминот за предвремени парламентарни избори, 12 април 2020 година.

Предвремени избори пред Велигден идната година

Р.С.Европа - 20.10.2019

По завршувањето на лидерската средба во вилата Водно, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада ,според Пржинскиот договор ќе биде на 3 ...

Заев: На 12 април 2020 предвремени избори

МКД - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. На ова реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побара друг термин, во март или април.

Предвремени избори на 12-ти април

Радио МОФ - 20.10.2019

Предвремени избори на 12 април, а техничка Влада на 3 јануари. Ова е договорот од денешната лидерска средба во вилата Водно меѓу лидерите на шесте политички партии. „Нашиот предлог беше 22 или 23 декември, за брзо време кога не се случува ништо ...

Предвремени избори ќе имаме на крајот на март наредната година?

Фокус - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе и се случат на Македонија во текот на наредната година. Според неофицијалните информации на „Фокус“, истите би се случиле на крајот на месец март а исто така предвидено е 100 дена техничка Влада.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Алсат-М - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Избори на 12 април и едногласно „не“ за алтернативи за членство во ЕУ

360 степени - 20.10.2019

Пендаровски ги собра на заедничка маса лидерите на партиите кои самостојно освоиле пратенички места на последните избори Избори на 12 април идната година е исходот од лидерската средба одржана денеска во вила Водно, на иницијатива на претседателот ...

Избори на 12 април, Заев оставка на 3 јануари (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2019

Политичките лидери на средбата во Вила Водно постигнале консензус на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори, објави премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбата.

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Макфакс - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски.

Заев:На 12 април ќе се одржат предвремени парламентарни избори

AKO - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии на средбата со претседателот Стево Пендаровски договориле со конснзус предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година, изјави премиерот Зоран Заев.

Заев предложил избори на 22 или 29 декември годинава, кога нема ништо важно во државата

Нетпрес - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека предлогот на СДСМ за предвремени избори бил на 22 декември годинава, но опозицијата барала сто дена влада.

Предвремени парламентарни избори на 12 април

Тера - 20.10.2019

Заврши лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски. Партиите постигнаа согласност предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април, изјави по средбата премиерот Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев: Договорени избори на 12 април

А1 On - 20.10.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека нивниот предлог бил 22 декември да има предвремени парламентарни избори, но опозицијата барала сто дена влада.

Падна договор: Предвремени паламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

Македонија оди на предвремени парламентарни избори на 12 април. Ваков договор паднал на вечерашната лидерска средба кај Претседателот Пендаровски. Информацијата ја соопшти премиерот Зоран Заев во изјава пред Вила Водно која се уште е во тек.

Партиските лидери договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април

Мета - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април догодина. Оваа изјава премиерот ја даде по завршувањето на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево ...