TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Груби му е криво за изјавата со Али Ахмети и народот, тоа била „несреќна мешаница“ на неговите зборови

Слободен Печат - 30.09.2022

Откако денеска изјави : „Во овие околности во кои се наоѓаме, на Али Ахмети не му треба ДУИ, туку ДУИ има потреба од Али Ахмети. На Али Ахмети не му треба народот, туку народот има потреба од Али Ахмети“, вицепремиерот Артан Груби вечерва преку ...

Груби: На Ахмети му е потребен народот и на народот му треба Ахмети

Press24

Груби се правда, извинува поправа: Народот му треба на Ахмети, не само Ахмети на народот.

Скопје1

Груби порача дека Ахмети е неприкосновен лидер – „на народот му треба Али Ахмети!“

4NEWS

Груби се поправи: На Ахмети му е потребен народот и на народот му треба Ахмети

4NEWS

Груби: На народот му треба Али Ахмети

Локално

Груби: На Ахмети му е потребен народот и на народот му треба Ахмети

Курир

Канал5 Сител CivilMedia Денешен Zoom Фокус Бриф Lider

Муса Џафери за „Слободен печат“: Ако Груби не си даде оставка или Ахмети не го смени, војната во ДУИ ќе ескалира

360 степени - 30.09.2022

„Ако Ахмети мисли дека ова може да се развлече преку средби со ограноци и да трае со месеци, ако мисли дека може да не надмудри тогаш е во грешка бидејќи така нема да се решат проблемите. Не може политичките проблеми и барања во партијата да се ...

Средбата во Мала Речица не го стивна незадоволството на „огнената група“ во ДУИ

Н.Македонија

Незадоволните во ДУИ се сретнаа со Али Ахмети: Остануваат на барањата за промени во извршната власт

А1 On

Али Ахмети на средба со ограноците, но не со комплет „огнената“ група - секој на своето

24 Вести

Ахмети на средби со незадоволните членови на ДУИ

Алсат-М

Ограноците на Сарај и Чаир на гости кај Ахмети – Артан Груби, против кого е насочено незадоволството, не бил тема на разговор

Телма

Ахмети во Мала Речица ги собра членовите на „Огнената група“ во обид да ги смири

Zoom

Денешен Р.С.Европа 360 степени Фокус Либертас Курир Денешен Lider

Муса Џафери: Ако Груби не поднесе оставка, војната во ДУИ ќе ескалира

Press24 - 30.09.2022

Член на „огнената група“ во ДУИ, Муса Џафери во изјава за „Слободен печат“ кажа дека партијата мора да направи промени, а исто така побара оставка од вицепремиерот Артан Груби. Џафери вели дека состојбата во партијата ќе ескалира ако наскоро не ...

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Слободен Печат

Џафери: Или оставка на Артан Груби или „војната“ во ДУИ ќе ескалира!

Zoom

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Фокус

Муса Џафери се закани: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Либертас

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

24Инфо

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Фактор

MakPress Локално Република Сител

Груби: Нема раскол во ДУИ, видовте дека сите вчера беа построени зад Ахмети

МКД - 30.09.2022

Нема раскол во ДУИ, па нели видовте вчера дека сите беа построени зад лидерот Али Ахмети. Вака одговори најблискиот соработник на Ахмети и прв вицепремиер на новинарско прашање поврзано со барањето на „огнената група“ за негово разрешување од ...

СИТЕ СЕ ПОСТРОЕНИ ЗАД АХМЕТИ Нема раскол во ДУИ, а без мене се може, вели Груби

+инфо

Груби: Нема раскол во ДУИ, видовте дека сите вчера беа построени зад Ахмети

Press24

Груби: Нема раскол во ДУИ, видовте дека сите вчера беа построени зад Ахмети

24Инфо

Груби: Сите се построени зад Ахмети, нема раскол во ДУИ

Локално

Груби: Нема раскол во ДУИ, видовте дека сите вчера беа построени зад Ахмети

Република

Според Груби нема раскол во ДУИ: Видовте дека сите вчера беа построени зад Ахмети

Курир

Фокус Zoom Нетпрес

Груби: Нема раскол во ДУИ

Сител - 30.09.2022

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. – Не само ДУИ, било која политичка партија, било која институција, било кој општествен процес може без ...

Груби: Нема раскол во ДУИ

Опсервер

На Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба Ахмети, а ДУИ може и без мене, рече Груби

ММС

Груби: Нема раскол во ДУИ

Канал5

Груби: Нема раскол во ДУИ

Frontline

За Груби нема раскол во ДУИ, вели дека партијата може и без него

Н.Македонија

Груби: Нема раскол во ДУИ

Кајгана

CivilMedia Либертас Нова ТВ Вечер Прес Во Центар еМагазин Р.С.Европа MakPress

Мицкоски за предизвикот од Меџити: Ајде сите заедно да гласаме за распуштање на Парламентот и да одиме на избори!

4NEWS - 30.09.2022

На новинарско прашање за тоа дали ќе го прифати предизвикот од пратеникот на ДУИ, Изет Меџити, кој рече дека ќе гласа „за”, ако има интерпелација за првиот вицепремиер Артан Груби, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека тоа е „добра ...

Груби е многу оптоварен, вели Меџити

Слободен Печат

Меџити: Груби е премногу оптеретен

Фокус

Меџити: Нашите барања ја прават ДУИ сериозна

Алсат-М

Меџити:Интерпелацијата е демократски метод

Алсат-М

Меџити: Груби е многу оптеретен

Алсат-М

Меџити: Груби е многу оптеретен

24Инфо

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Макфакс - 30.09.2022

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај,Блерим Беџети и чаирскиот огранок преводен од Изет Меџити во партиското седиште во Мала Речица одржаа средба со лидерот на ДУИ. Али Ахмети.

„Огнената група“ на средби кај Ахмети: Беџети и Меџити порачаа дека остануваат против извршната власт

360 степени

Ахмети во обид да ја смири „огнената група“ – Меџити и Беџети очекуваат нивните барања да се земат во предвид

ТВ21

Меџити секогаш до Ахмети, но непоколеблив во ставот против извршната власт

ТВ21

Беџети го нарекува Ахмети пријател, но порача и дека цврсто стои на ставот против извршната власт

ТВ21

Меџити од „Огнената група“ на средба со Ахмети: „Цврсто во ставот против извршната власт“

Локално

Беџети објави фотографии со Ахмети: Цврсто против извршната власт

Локално

4NEWS 4NEWS 24 Вести 24Инфо MTM Press24

Има проблеми во односите меѓу некои луѓе, призна Ахмети

Независен - 29.09.2022

Лидерот на ДУИ денеска по средбата со членовите на „огнената група“ призна дека има одредени меѓучовечки односи во партијата кои не се добри. Но, рече Али Ахмети, не во целина, туку се одредени луѓе.

Ахмети признава дека во ДУИ има меѓучовечки односи кои не се добри

24Инфо

Ахмети: Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе

Сител

Ахмети за проблемите во ДУИ: И во семејството имате кавги и не е идеално

Press24

Ахмети: Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе

Канал5

Ахмети за превирањата во ДУИ: Има меѓучовечки односи кои не се добри, ама не во целина – само меѓу одредени луѓе

Слободен Печат

Нема ништо од тоа дека ќе се создаде нова партија, изјави Ахмети

Локално

+инфо Вечер Прес Република 365 24 Вести Телма Lider Во Центар