TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Епл“ гради нов кампус за уште 15.000 вработени

Факултети - 15.12.2018

Технолошкиот гигант „Епл“ вложува милијарда долари во изградба на нов кампус во Тексас, во рамките на планот во следните пет години да вработи 20.000 луѓе во САД. Новиот кампус ќе биде оддалечен околу еден километар од постојниот во Остин, кој ...

Apple ќе го послуша кинескиот суд по забраната на iPhone X

Телефони.мк - 14.12.2018

Apple ќе ја почитува забраната на кинескиот суд кој пресуди во корист на Qualcomm што резултираше со забрана за продажба на моделите од iPhone 6s до iPhone X. Затоа Apple најави дека ќе лансира софтверска надградба на овие смартфони со цел да ги ...

Епл ќе гради ново седиште во Остин вредно милијарда долари

Н.Македонија - 14.12.2018

Епл најави изградба на ново седиште во Остин, главниот град на американската сојузна држава Тексас, при што планира да инвестира една милијарда долари, јавуваат британските медиуми. Компанијата веќе има база во Остин, а благодарејќи на новата ...

Qualcomm сака во Кина да ги забрани и iPhone XS и iPhone XR

USB - 14.12.2018

На почетокот на неделата донесена е одлука во Кина да се забрани увозот и продажбата на селектираните iPhone модели, како резултат на судската борба помеѓу компаниите Qualcomm и Apple. Компанијата од Купертино мора да ги повлече моделите од iPhone ...

Apple гради нов кампус вреден милијарда долари – во него ќе вработи 15.000 луѓе

Иновативност - 14.12.2018

Американскиот технолошки гигант Apple инвестира милијарда долари во изградбата на нов кампус во Остин, Тексас. Тоа дел од нивните планови во текот на наредните пет години да вработат 20.000 нови луѓе во САД.

Епл ќе гради кампус од милијарда долари, најавени 5.000 нови вработувања

Глас на Америка - 13.12.2018

Гигантот „Епл“ планира да изгради кампус од една милијарда долари во Остин, Тексас, а подготвува и помали локации во Сиетл, Сан Диего и Калвер Сити, пренесува Асошиејтед прес. Како што се соопштува, „Епл“ во следните три години ќе се проширува и во ...

Qualcomm бара забрана и за новите iPhone Xs смартфони

Телефони.мк - 13.12.2018

Qualcomm не се задоволува од одлуката на кинескиот суд кој ги забрани за продажба смартфоните од претходната генерација на iPgone X и iPhone 8 па се до постарите модели до iPhone 6s. Затоа Qualcomm сега бара нова одлука за забрана на најновите ...

„Епл“ ќе потроши милијарда долари за нов кампус

Макфакс - 13.12.2018

Компанијата „Епл“ планира да отвори над 20 000 нови работни места во САД во наредните пет години, а за таа цел ќе потроши милијарда долари за изградба на нов кампус во Остин, Тексас. Во Остин веќе има кампус со 6200 вработени, најголемиот после ...

„Епл“ може да го пресели производството на АјФон од Кина

1tv - 13.12.2018

„Епл“ ја разгледува можноста за преселување на производството на телефоните АјФон од Кина, ако увозните давачки на САД достигнат 25 отсто. Засега, компанијата чека да види како ќе се развива трговскиот спор меѓу двете светски водечки економии.

Apple ќе инвестира милијарди во САД

Денар - 13.12.2018

„Apple“ ќе инвестира 1 милијарда долари во изградба на нови канцеларии во Тексас, а паралелно со тоа ќе вложи 10 милијарди долари за изградба на нови центри за податоци во САД во следните 5 години, отворајќи 20.000 нови работни места.

Златна комбинација од iPhone XS Max и Apple часовник – најглупав начин да „спискате“ 21.050 долари

Таратур - 13.12.2018

Caviar, руската компанија која го произведе златниот iPhone „Владимир Путин“, лансираше нова „кич-комбинација“ опточена со злато наречена Swiss Dreams Watchphone. Тоа е iPhone XS Max, опточен со злато и декориран со мапа од светот и, поради некоја ...

Кои телефони на Apple ќе бидат забранети во Кина

Денар - 13.12.2018

Борбата помеѓу “Apple” и производителот на процесори “Qualcomm” достигна нов врв. “Qualcomm” однесе голема победа над технолошкиот гигант од Купертино, а резултатот е забрана за увоз и продажба на најновите iPhone телефони во Кина.

Apple гради нов кампус вреден милијарда долари – во него ќе вработи 15.000 луѓе

Студенти - 14.12.2018

Американскиот технолошки гигант Apple инвестира милијарда долари во изградбата на нов кампус во Остин, Тексас. Тоа дел од нивните планови во текот на наредните пет години да вработат 20.000 нови луѓе во САД.

„Епл“ ќе потроши милијарда долари за нов кампус

Centar - 13.12.2018

Компанијата „Епл“ планира да отвори над 20 000 нови работни места во САД во наредните пет години, а за таа цел ќе потроши милијарда долари за изградба на нов кампус во Остин, Тексас. Во Остин веќе има кампус со 6.200 вработени, најголемиот по ...

„Епл“ може да го пресели производството на АјФон од Кина

Либертас - 13.12.2018

„Епл“ ја разгледува можноста за преселување на производството на телефоните АјФон од Кина, ако увозните давачки на САД достигнат 25 отсто. Засега, компанијата чека да види како ќе се развива трговскиот спор меѓу двете светски водечки економии.

Кои телефони на Apple ќе бидат забранети во Кина

Локално - 13.12.2018

Борбата помеѓу “Apple” и производителот на процесори “Qualcomm” достигна нов врв. “Qualcomm” однесе голема победа над технолошкиот гигант од Купертино, а резултатот е забрана за увоз и продажба на најновите iPhone телефони во Кина.

Apple гради нов кампус вреден милијарда долари – во него ќе вработи 15.000 луѓе

Локално - 14.12.2018

Американскиот технолошки гигант Apple инвестира милијарда долари во изградбата на нов кампус во Остин, Тексас. Тоа дел од нивните планови во текот на наредните пет години да вработат 20.000 нови луѓе во САД.

„Епл“ може да го пресели производството на Ајфон од Кина

MTM - 13.12.2018

„Епл“ ја разгледува можноста за преселување на производството на телефоните Ајфон од Кина, ако увозните давачки на САД достигнат 25 отсто. Засега, компанијата чека да види како ќе се развива трговскиот спор меѓу двете светски водечки економии.

„Епл“ би можел да го пресели производството на Ајфон од Кина

Н.Македонија - 14.12.2018

„Епл“ ја разгледува можноста за преселување на производството на телефоните Ајфон од Кина, ако увозните давачки на САД достигнат 25 отсто. Засега, компанијата чека да види како ќе се развива трговскиот спор меѓу двете светски водечки економии.