TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Излезноста до 15 часот е 35,89 проценти, до ДИК стигнале 233 приговори

Н.Македонија - 24.04.2024

До 15 часот излезноста на првиот круг од претседателски избори е 35,89 проценти, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) од 2.110 избирачки места. Од вкупно запишани 1.092.341 гласачи на овие избирачки места гласале 392.066.

До 15.00 часот, правото на глас го оствариле 566.073 избирачи, односно 34,96% од вкупниот број гласачи

Рацин

Излезноста на претседателските избори до 15 часот е за 6% поголема од изборите во 2019 година

Радио МОФ

Излезноста до 15 часот е 35,9 отсто – 7 отсто повеќе од 2019 година

Мета

Споредено со минатите претседателски избори, излезноста досега е поголема за 6%

24 Вести

Без инциденти и нерегуларности се одвива изборниот процес во Тетово, излезноста до 13 часот 21

Канал5

Поголема излезност за 10% на денешните избори, за разлика од минатите избори

Скопје инфо

Нетпрес МКД ТВ21 Алсат-М Тера Мета Р.С.Европа Локално

Најголема излезност до 15 часот има во Новаци и Крива Паланка, најмалку во Пласница и Центар Жупа

Телма - 24.04.2024

До 15 часот гласале околу една третина од запишаните избирачи, покажуваат статистиките на ДИК. По доставени резултати од 94,63% од вкупниот број на избирачки места, излезноста е 34,68% или за речиси 6 проценти повеќе од првиот круг на претходните ...

Најголема излезност во Новаци, најмала во Центар Жупа

Курир

Излезноста до 15 часот 35,26 отсто, најмногу интерес за гласање во Новаци и во Крива Паланка

Република

Новаци со рекордна излезност, поголема од претседателските избори во 2019

Сакам да кажам

До 15 часот гласале 534.988 граѓани, најголема излезност во Новаци

Слободен Печат

Претседателски избори: До 13 часот излезноста е 26,35 отсто - најмногу се гласа во Новаци, а најмалку во Врапчиште

Deutsche Welle

Над 26 отсто е Излезноста на изборите до 13 часот, најмногу граѓани гласале во Новаци, а најмалку во Врапчиште

Сакам да кажам

Република Канал5 Фактор еМагазин Тера Република 24Инфо

Излезноста до 13 часот повисока за четири проценти во однос на изборите пред пет години

Канал5 - 24.04.2024

Повисока излезност во споредба со претседателските изборите од пред пет години, покажува пресекот на резултатите што го направи Канал 5. Јован Ѓорговски ја има анализата. Во која насока е трендот од досегашниот одзив на гласачите? Целосниот извештај ...

До 11 часот излезноста е 12.78%, гласале повеќе од 229 илјади гласачи

Радио МОФ

Поголема излезност до 11 часот од претходните избори

Lider

До 11 часот излезноста 12,78%

еМагазин

Непречено се гласа на територија на цела држава, регистрирани се помали технички проблеми

Телма

Во Скопје до 11:00 часот најголема излезноста во Карпош, а најмала во Арачиново

Алсат-М

До 11 часот излезноста 12,78%, гласале повеќе од 229 илјади гласачи

ТВ21

24Инфо Press24 Press24 Република Република Kumanovo News Рацин Курир

Тековно и мирно се одвива гласањето, излезноста до 15 часот е 35,27 проценти во Охрид и 40 во Дебрца

OhridNews - 24.04.2024

Тековно и мирно се одвива процесот на гласање од првиот круг за претседателските избори во сите избирачки места на територијата на општините Охрид и Дебрца. Во Охрид се гласа на 87 избирачки места, а во единствениот избирачки список регистрирани се ...

Во Охрид до 13 часот гласале 23,83 проценти од гласачите, во Дебрца излезноста 23 отсто

24 Вести

Васојевиќ: Излезноста до 13 часот е 23,82 отсто, доставени два приговори (видео)

OhridNews

Во Охрид до 11 часот излезноста на изборите 12,94 отсто, во Дебрца 14 проценти

Курир

Излезноста во Охрид до 11 часот 12,94 отсто, во Дебрца 14

OhridNews

Во Охрид до 11 часот излезноста на изборите 12,94 отсто, во Дебрца 14 проценти

Lider

Во Охрид до 11 часот излезноста на изборите 12,94 отсто, во Дебрца 14 проценти

Република

Бриф Press24 Курир Бриф Република Press24

Граѓаните по седми пат избираат претседател на државата, почна гласањето во првиот круг

Глас на Америка - 24.04.2024

Сите избирачки места се отворени навреме а излезноста до 9.30 часот е над 3 отсто. Од ДИК и од МВР соопштија дека засега не се регистрирани никакви нерегуларности во изборниот процес СКОПЈЕ – Со отворање на 3.480 избирачки места во 7 часот изутрина ...

Гласаа изнемоштените, болните, осудениците и дијаспората – почна изборот за претседател на државата

Глас на Америка

Македонија утре ќе гласа на седмите претседателски избори

Канал5

За претседател на државата денеска гласаа изнемоштените, осудениците и иселениците

Фокус

Гласаа изнемоштените лица, осудениците и иселениците

Антропол

Излезноста до 13 часот 25,28 отсто

Скопје инфо

ИЗЛЕЗНОСТА ДО 13 ЧАСОТ Е 25,28% Според податоците од ДИК, до овој период гласало 263.121 лице

+инфо

До 13 часот гласале 430.364 граѓани, или над 24%

Фокус - 24.04.2024

Според последните податоци од Државната изборна комисија, излезноста до 13 часот е над 24%, од обработени над 97% од гласачките места. Според податоците објавени на веб сајтот на ДИК, гласале 430.364 граѓани.

До 11 часот излезноста е 12,78%, досега гласале 229.473 граѓани

Точка

До 13 часот гласале 430.364 граѓани, или над 24%

Либертас

До 13 часот гласале 439.522 граѓани

Press24