TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зехофер: Во Германија е многу голема заканата од екстремната десница

МКД - 21.02.2020

Безбедносната закана од екстремната десница е „мошне висока во Германија“, изјави министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер по расистичкиот напад во Ханау, во кој се убиени девет лица. „Ќе го засилиме надзорот на деликатните места, особено во ...

Зехофер: Висока опасност од десничарски екстремизам во Германија

Сител - 21.02.2020

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер оцени дека нападот во Ханау бил терористички напад мотивиран од расизам. Зехофер укажа на тоа дека станува збор за трет десничарски терористички напад во само неколку месеци, воедно оценувајќи ...

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен Печат - 21.02.2020

Фудбалската федерација на Германија соопшти дека екипите од третата лига, судиите и децата кои ги следат фудбалерите при излегувањето на терен ќе носат маици со мотото „Црвен картон за расизам“.

Тајни информации, митови и новиот десничарски терор

Deutsche Welle - 21.02.2020

Новиот вид на десничарски терористи, на кои припаѓа и оној во германскиот град Ханау, манифестира склоност кон верување во постоење тајни сознанија, полни со спиритуелна мистика и теории на заговор. Тобијас Р.

Романец меѓу загинатите во пукањето во Ханау

Р.С.Европа - 21.02.2020

Една од деветте жртви на пукањето во германскиот град Ханау е романски државјанин, соопшти денеска романскиот претседател Калус Јоханис. Романските медиуми пишуваат дека жртвата е 23 годишниот Виорел Паун.

Ханау: Заедништвото е најсилно средство против омразата

Deutsche Welle - 21.02.2020

„Нема да дозволиме да нѐ уплашат“, порача германскиот претседател Штајнмајер синоќа во Ханау, на местото на расистичкиот напад во кој животот го загубија 11 луѓе. Меѓу нив е и еден државјанин на Босна и Херцеговина. „Да, го познавав Хамза.

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија

Фактор - 21.02.2020

Романец има меѓу загинатите во пукањето во германскиот град Ханау. Информацијата денеска ја потврди романскиот претседател Калус Јоханис. Се работи за 23 годишниот Виорел Паун. Деветте жртви се убиени во двата одвоени напади во наргиле барови, по ...

Убиецот од Ханау бил ултрадесничар

Н.Македонија - 21.02.2020

Германската полиција го идентификува напаѓачот што уби девет лица во напади врз два наргиле-бара во градот Ханау. Станува збор за 43-годишниот Тобијас Р., кој бил поврзан со екстремно десничарски групи во земјата.

Зехофер: Висока опасност од десничарски екстремизам во Германија

Опсервер - 21.02.2020

– Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска оцени дека злосторството во градот Ханау било јасно расистички мотивиран терористички напад. Зехофер укажа дека станува збор за трет десничарски терористички напад во последните пет ...

Сихофер: Постои голема опасност од десничарскиот екстремизам во Германија

Локално - 21.02.2020

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Сихофер изјави дека злосторството во Ханау е терористички напад со јасни расистички мотиви. Тој рече дека тоа е трет десничарско-терористички напад за само неколку месеци, пренесува Танјуг.

Министерот за внатрешни работи на Германија порача: Опасноста од десничарски екстремизам е многу голема

Точка - 21.02.2020

Министерот за внатрешни работи на Германија, Хорст Зехофер оцени денес дека нападот во градот Ханау бил јасно расистички мотивиран терористички напад. Зехофер укажа на тоа дека станува збор за трет десничарски терористички напад во само неколку ...

Протести низ Германија против ултрадесницата по терористичкиот напад во Ханау (ВИДЕО)

Канал5 - 21.02.2020

Илјадници луѓе се собраа на протести во повеќе градови низ Германија во ечст на жртвите на терористичкиот напад и во осуда на активностите на ултрадесницата . Во повеќе градови вчеравечер се маршираше во чест на жртвите на расно мотивираниот напад ...

Фотографија на денот: Илјадници луѓе против омразата во Германија

Deutsche Welle - 21.02.2020

Илјадници луѓе ширум Германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Собири на граѓани, политичари и претставници на црквите имаше во повеќе од 50 градови во земјата. На нашата #ФотографијаНаДенот е прикажан собирот во Минхен.

Ханау: Омраза во срцето на Германија

Deutsche Welle - 20.02.2020

Убиствата во Ханау покажуваат дека ескалацијата на омразата е стигната во Германија. Ова брутално насилство мора конечно да ги натера политиката и општеството плански да реагираат, смета Инес Пол. Сега и Ханау.

Екстремните десничари во Германија убиле многу повеќе луѓе отколку исламистите

Фокус - 20.02.2020

Откако ноќеска напаѓач во германскиот град Ханау, источно од Франфурт, уби девет лица во два наргиле барови, а потоа ја убил својата мајка и самиот себе, полицијата откри дека станува збор за 43-годишниот Тобијас Р.

Германија: Истрагата проверува дали напаѓачот од Ханау имал логистика од расисти од внатре и од надвор

360 степени - 20.02.2020

Истрагата за вооружениот напад во германскиот град Ханау се фокусира на тоа дали напаѓачот имал соработници во Германија и надвор, изјави германскиот федерален обвинител, Питер Франк. Според него материјалот што осомничениот Тобијас Р.

Ханау: Меркел најави битка против „отровот на расизмот“

Deutsche Welle - 20.02.2020

Германската канцеларка го осуди „отровот“ на расизмот откако осомничен неонацист застрела девет луѓе во два бара во градот Ханау. Сите девет на возраст меѓу 21 и 44 години, имале „мигрантско потекло“, иако дел од нив биле германски државјани, изјави ...

Единаесет мртви во Ханау, меѓу нив и осомничениот напаѓач

Deutsche Welle - 20.02.2020

Германската полиција испитува писмо и видео, во кои е преземена одговорност за двоен напад во градот Ханау. Постојат индиции за десноекстремни и расистички мотиви, напаѓачот наводно е 43-годишен Германец.

Објавен идентитетот на убиецот од Германија и делови од неговиот манифест (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.02.2020

Министерот за внатрешни работи на германската сојузна држава Хесе Петер Беут кажа дека мотивот на нападот во Ханау е ксенофобија и дека 43-годишниот напаѓач Тобијас Р. И неговата мајка се најдени мртви со прострелни рани во неговиот дом.

Верска и родова омраза – причина за крвавиот напад во Германија

24 Вести - 20.02.2020

Неколкумина загнати во два вооружени инциденти во Германија....Федерално обвинителство нападот го третира како тероризам а жртвите претежно имале курдско потекло... Турската Влада веќе објави дека меѓу загинатите имало и турски државјани...

Напаѓачот на наргиле баровите оставил манифест во кој повикал на геноцид на половина од светската популација

Сакам да кажам - 20.02.2020

Тобијас Ратхјен, кој синоќа уби девет луѓе во два наргиле бара во германскиот град Ханау, зад себе оставил манифест во кој повикал на целосно истребување на многу раси и култури. Тој беше пронајден мртов во својот дом неколку часови подоцна, откако ...

Во Ханау убеин и Бугарин

Р.С.Европа - 20.02.2020

Бугарскиот конзул во Франкфурт Антоанета Бајчева за бугарската национална телевизија БНТ потврди дека еден од загинатите во пукањето во германскиот град Ханау е бугарски државјанин. Тој како што кажа конзулката живеел во Германија две години и ...

Напаѓачот кој уби 9 луѓе во Германија се самоубил

Р.С.Европа - 20.02.2020

Напаѓачот за кој се верува дека убил девет лица во два напада врз наргеле барови во германскиот град Ханау, според германската полиција, бил пронајден мртов во неговиот дом. Мотивот за нападите се уште нејасен.

Пет турски државјани меѓу загинатите во Ханау

Р.С.Европа - 20.02.2020

Напаѓачот кој вчера уби најмалку девет луѓе во две кафулиња во германскиот град Ханау е 43 годишен Германец кој поседувал дозвола за оружје и бил член на стрелачки клуб, соопшти локалната полиција од областа Хесе, каде што се наоѓа градот Ханау.

Напаѓачот на наргиле баровите во Ханау бил крајнодесничарски екстремист, објави полицијата

Сакам да кажам - 20.02.2020

Властите го третираат синоќешното пукање во два наргиле бара во германскиот град Ханау како терористички напад, додека напаѓачот е опишан како крајнодесничарски екстремист. Девет луѓе загинаа во нападот, а напаѓачот бил пронајден мртов во својот дом ...

Десетина мртви во терористички напад во Германија

Телма - 20.02.2020

Напаѓач отворил оган доцна синоќа во два наргиле барови во западно- германскиот град Ханау и убил најмалку осум луѓе, а неколкумина се повредени. Според полицијата, цел на нападот на двете места биле клиентите кои претежно се курди.

9 луѓе убиени во Германија, осомничениот напаѓач најден мртов во стан (ВИДЕО)

МКД - 20.02.2020

Маж осомничен дека смртно застрелал девет лица во германскиот град Ханау е пронајден мртов во неговиот дом рано утрово, неколку часа по нападите во и пред два наргиле-салони, соопшти полицијата.

Меркел по нападот во Ханау- омразата го труе нашето општество

Р.С.Европа - 20.02.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска рече дека доказите упатуваат на тоа дека напаѓачот кој уби девет лица во германскиот град Ханау бил „отруен од расизам“. „Расизмот е отров. Омразата е отров.

Девет убиени во пукањето во два наргиле бара во германскиот град Ханау

Сакам да кажам - 20.02.2020

Девет луѓе се убиени во нападот на два наргиле бара во западногерманскиот град Ханау. Осомничениот напаѓач бил пронајден мртов неколку часа подоцна во неговиот дом, заедно со уште едно лице.

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Макфакс - 20.02.2020

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе е радикален десничар идентификуван како Тобиас Р. По масакрот, полицијата го пронашла напаѓачот мртов во неговиот дом каде било ...

Убиецот од Германија бил екстремен десничар

+инфо - 20.02.2020

Убиецот од Германија кој синоќа со огнено оружје направи масакр во градот Ханау и уби девет луѓе, всушност бил радикален десничар, објави германскиот весник „Билд“. Како што е наведено во текстот, убиецот е идентификуван како Тобиас, а по масакрот, ...

ВИДЕО: Детали за крвавиот напад во Германија - напаѓачот оставил проштално писмо со екстремно десничарски ставови

Press24 - 20.02.2020

Осомничениот за пукањето во два наргиле барови во Германија, во кои биле убиени 9 лица и кој потоа извршил самоубиство, оставил проштално писмо во кое изразува екстремно десничарки погледи.

Терористот од Германија на 24 страници објасни зошто мразел муслимани и жени

Канал5 - 20.02.2020

Мотивот на нападот во Ханау е ксенофобија и дека 43-годишниот напаѓач Тобијас Р. и неговата мајка биле пронајдени мртви со прострелни рани во неговиот дом, изјави министерот за внатрешни работи на сојузната држава Хесен Питер Беут.

Единаесет мртви во терористички напад во германскиот град Ханау

Канал5 - 20.02.2020

Единаесет лица се убиени во терористичко напад на два наргиле бара во западно германскиот град Ханау... 43 годишен Германец Тобијас Рајтен е терористот што ја вознемири германската јавност со убиството на невини луѓе во два наргиле бара во градот ...

Напаѓачот во Ханау имал ксенофобични мотиви, мртва и неговата мајка

Нетпрес - 20.02.2020

Министерот за внатрешни работи на германската сојузна земја Хесен, Петер Беут, изјави во четвртокот дека мотивот за нападот во Ханау е кскенофобија, како и дека 43-годишниот напаѓач и неговата мајка се најдени мртви со прострелни рани во неговиот ...

Терористички напад е убиството на девет лица во Германија , најголемиот број убиени се Турци и Курди (ВИДЕО)

Канал5 - 20.02.2020

Германскиот министер за внатрешни работи Питер Беут изјави дека мотивот на нападот во Ханау е ксенофобија и дека 43-годишниот напаѓач и неговата мајка биле пронајдени мртви со прострелни рани во неговиот дом.

Виновникот за масакрот во Германија преку видео ги предупредува Американците: „Постојат бази во кои се слави ѓаволот и ...

Локално - 20.02.2020

Според „Билд“, Тобијас Р. оставил проштално писмо и видео признание, а во некои медиуми се појавила снимката. Тобијас Рајтен (43) е осомничен за масакрот што се случи синоќа во Ханау, Германија, при што загинаа девет лица, а четворица други беа ...

Напаѓачот кој убил девет лица во Германија оставил видео порака и писмо

Независен - 20.02.2020

Напаѓачот за кој полицијата верува дека во средата вечерта убил девет лица во германскиот град Ханау, зад себе оставил видео и писмо. Во станот во кој што бил најден, пишува „Билд“, повикувајќи се на негови извори, било пронајдено писмо во кое се ...

(Видео) Расист во Германија уби девет лица и ја застрелал мајка си пред да се самоубие

еМагазин - 20.02.2020

Тобиас Р. е 43-годишниот Германец кој синоќа уби девет лица во два наргиле барови во гратчето Ханау во близина на Франкфурт, пренесе Ројтерс. Германската полиција го нашла осомничениот мртов во неговиот стан.

Меркел: Расизмот во Германија е отров, ќе се борам против тоа

Локално - 20.02.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го осуди пукањето во кое загинаа повеќе луѓе во Ханау и вети дека ќе се бори против оние што се обидуваат да ја поделат земјата на етничка основа. Таа го осуди расизмот во Германија, нарекувајќи го „отров“, ...

Тероризам во Германија – девет жртви на расна основа

Сител - 20.02.2020

Најмалку девет луѓе загинаа во синоќешното пукање во два ориентални бара во германскиот град Ханау. Властите го водат инцидентот како терористички, а напаѓачот е опишан како крајнодесничарски екстремист.

Нападот во германскиот град Ханау се води како тероризам – убиецот бил ултрадесничар

360 степени - 20.02.2020

Германското федерално обвинителство соопшти денеска дека постојат индиции дека напаѓачот кој синоќа уби девет лица во барови во Ханау , на 20 километри од Франкфурт, имал ултрадесничарски мотиви и поради тоа се води истрага за тероризам.

Расте бројот на жртви во масакрот кај Франкфурт: Напаѓачот пронајден мртов, покрај него имало уште едно тело

Локално - 20.02.2020

Полицијата соопшти дека телото на осомничениот и уште едно лице биле пронајдени во неговиот дом неколку часа по нападот. Напаѓачот осомничен за убиство на девет лица во западногерманскиот град Ханау е пронајден мртов во неговиот дом, соопшти ...

Напаѓачот осомничен за убиствата во Ханау најден мртов

Нетпрес - 20.02.2020

Мажот осомничен за убиството на осум лица во западниот германски град Ханау, пронајден е мртов во својот дом, објави полицијата во четртокот. Уште едно тело е најдено во куќата на напаѓачот во Ханау, град со околу 98.000 жители на 25 километри ...

Крвава ноќ во наргиле-барови во Германија со десет жртви

24Инфо - 20.02.2020

Во наргиле-баровите во германскиот град Ханау во близината на Франкфурт во средата вечерта маж убил девет луѓе, а во неговиот стан е пронајдено уште едно беживотно тело. Човекот за кого се смета дека извршил десет убистав во една ноќ истотака е ...

Мас: Десничарскиот тероризам повторно е закана за Германија

Опсервер - 20.02.2020

– Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупреди денеска, по терористичкиот напад во барови во Ханау, дека десничарскиот тероризам повторно стана закана за државата. – Ако се потврди сомневањето, тогаш ова злосторство е трет ...

Се составува список на загинати во масакрот во Германија : Меѓу жртвите има и лице од Балканот

Локално - 20.02.2020

Меѓу жртвите од терористичкиот напад на наргиле-бар во германскиот град Ханау има и босански државјанин, објави турскиот весник „Хуријет“. Според сведоците, напаѓачот прво пукал кон тројца турски гости, а потоа и кон келнер.

Многу од жртвите во Ханау се со странско потекло

Опсервер - 20.02.2020

– Голем дел од жртвите на нападот во Ханау, во Германија, биле со странско потекло, јави ДПА повикувајќи се на извори во полицијата. Сепак, не е јасно дали некој од нив бил странски државјанин.

Напаѓачот од Германија оставил проштално писмо во кое посочува екстремно десничарски ставови

ТВ21 - 20.02.2020

Осомничениот за пукањето во два наргиле барови во Германија, во кое загинаа девет лица, а кои подоцна изврши самоубиство, оставил проштално писмо во кое се изразуваат екстремни десничарски погледи.

Откриено е што пишува во манифестот на убиецот од Ханау: Го споменува Трамп и еден познат фудбалски тренер!

Точка - 20.02.2020

Во германски Ханау, град источно од Франкфурт во средата навечер беа убиени осум лица откако напаѓач изведе два вооружени напади на наргиле барови. Едно лице подоцна им подлегна на повредите, со што бројката се искачи на девет лица, а во станот на ...