TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Заев се сомнева дека унгарските власти можеби го киднапирале Груевски

Алсат-М - 16.11.2018

Нови дилеми за бегството на Никола Груевски. Премиерот Зоран Заев се сомнева дека унгарските власти можеби го киднапирале Груевски. Тој го повика него, но и официјална Будимпешта, да одговорат дали поранешниот премиер доброволно ја напуштил ...

Кукавицата одлета, гнездото полно јајца

iPortal - 16.11.2018

Ви ја пренесуваме колумната на Катарина Синадиновска за Капитал: -На Никола Груевски не смееше да му се дозволи да избега, по ниедна цена, во никаков случај, на никаков начин. Тоа беше главна политичка задача на оваа власт.

Заев: Груевски и да оди во затвор, на кукавички начин бега од државата, гневот е голем и со право

24Инфо - 16.11.2018

Заев: Груевски и да оди во затвор, на кукавички начин бега од државата, гневот е голем и со право Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на денешната прес-конференцијата, на барање на новинарите, одговори на повеќе прашања ...

Заев бара од Унгарија и Груевски да кажат дали избегал или е киднапиран

Телма - 16.11.2018

Наместо одговори за сите пропусти на институциите за бегството на Никола Груевски, Премиерот Заев бара одговор од Унгарија и од Груевски дали тој доброволно ја напуштил Македонија или пак бил киднапиран.

Бегство според Устав и закон

Независен - 16.11.2018

Ѓорѓи Спасов Откако помина викендот, кога доставувачите на покани за издржување казна на осудените лица не работат, многубројни телевизиски екипи и полицијата ја започнаа акцијата „Спроведување на осудениот Груевски во затвор“.

Сефер Тахири и Владимир Божиновски во „Само вистина“

Канал5 - 16.11.2018

Во денешната емисија „Само вистина“ гости беа Сефер Тахири и Владимир Божиновски. Тахири: Зошто Рама за ТВ Рапорт изјави дека Мета му е пријател на Груевски? Божиновски: За жал работите личат како да има договор! Тахири: За жал политичарите тргуваат ...

ЕК за бегството на Груевски: Владеење на правото е основен принцип на ЕУ

1tv - 16.11.2018

Европа со порака до вклучените во бегството на екс премиерот Никола Груевски. Гласноговорникот на Европската Комисија Маја Коцијанчиќ рече дека очекуваат сите инволвирани страни да дејствуваат строго во согласност со релевантните правила, бидејќи ...

Знаeло ли МВР за планот на Груевски?

Р.С.Европа - 16.11.2018

Премирот Зоран Заев вели дека МВР преземало се што може во случајот со Груевски и дека се чекаат резултатите од истрагата за евентуалните пропиусти. Безбедносните аналитичари оценуваат дека полицијата морала да го знае планот на Груевски и да го ...

Заев е загрижен за парламентарното мнозинство за уставни измени

Мета - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека бегството на Никола Груевски не е поврзано со гласањето во Парламентот за почеток на промените на Уставот кој произлегува од Договорот од Преспа, но истовреме, додаде дека е загрижен за парламентарното ...

Заев нуди нов заплет на трилерот-Груевски бил киднапиран? (видео)

AKO - 16.11.2018

На изненадување на целата јавност, премиерот Заев денеска на прес во Владата на РМ, на новинарско прашање, рече: ,,Оставам простор да си го поставиме прашањето, дали Груевски доброволно заминал од Македонија или можеби бил од некого киднапиран“ ...

(ВИДЕО) Заев: Прашувам јавно, дали Груевски доброволно избегал или пак бил киднапиран?

Либертас - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека бегалецот Никола Груевски, Македонија ја напуштил со дипломатска кола на Унгарија. Тој ги потврди информациите дека Груевски влегол во Албанија а подоцна и во Црна Гора, бидејќи безбедносните служби на овие земји ...

Заев: Дали доброволно избегал Груевски или пак бил киднапиран?

Телма - 16.11.2018

Македонските власти ги подготвуваат документите за екстрадиција на Груевски, рече премиерот Заев. Тој се надева дека Унгарија нема да му даде азил и дека Македонија ќе стори се за Груевски да се врати во Македонија и да ја отслужи казната затвор.

Владата собира средства за откуп на киднапираниот Груевски

Репортер - 16.11.2018

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека Никола Груевски можеби бил киднапиран, забавата се префрли на „Твитер“. Редакцијата на „ Репортер “ избра дел од најсмешните ...

Заев: Можеби Груевски бил киднапиран

Фокус - 16.11.2018

Темата околу бегството на поранешниот премиер Никола Груевски се уште е актуелна на Балканот и во Унгарија, а на денешната прес-конференција, премиерот Зоран Заев изрази сомнеж дека можеби Груевски бил киднапиран. „Јавно го поставувам прашањето.

Заев: Бев свесен дека Груевски може да побегне уште кога ги објавив „бомбите“

еМагазин - 16.11.2018

На новинарско прашање во однос на тоа дека, за можноста за бегство медиумите пишувале уште во август, премиерот Зоран Заев денеска одговори дека за тоа бил свесен и кога ги објавил бомбите во 2015 година.

Заев: Груевски нека пише на Facebook дали бил киднапиран

Press24 - 16.11.2018

Премиерот Заев очекува Груевски да излезе со став дали побегнал во Унгарија или пак можеби бил киднапиран. Заев вели дека Груевски можел својот став да го соопшти на Facebook додека од унгарските власти очекува официјална информација.

(ВИДЕО) Заев се сомнева: Можеби Груевски бил киднапиран?

Алсат-М - 16.11.2018

„Треба да се истражи дали Груевски доброволно ја напуштил земјата или пак, бил киднапиран“, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата на Република Македонија. „Ќе направиме се, господинот Никола Груевски да служи казна овде ...

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Макфакс - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите кои стигаа до медиуните од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски, правдајќи се дека тие побрзале да ги објават, бидејќи истрагата не се води кај нив, туку во Македонија.

Заев: Унгарија да одговори дали Груевски бил киднапиран

365 - 16.11.2018

Дека бегалецот Никола Груевски Македонија ја напуштил со дипломатски автомобил на Унгарија, прво преку Албанија, а потоа и преку Црна Гора – не е спорно, вели премиерот Заев, истакнувајќи дека информациите се потврдени и по службен пат преку ...

Заев – Дали Груевски отишол доброволно или бил киднапиран?

Р.С.Европа - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека и поранешниот премиер Никола Груевски и Унгарија треба да дадат одговор дали Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран. Тој рече дека е јасно дека Груевски побегнал преку Албанија и Црна ...

Заев се сомнева: Можеби Груевски бил киднапиран?

Алфа - 16.11.2018

Едно е јасно, дека Никола Груевски побегнал со дипломатско возило на Унгарија. Отворена е двојна истрага која треба да утврди како избегал. Штом истрагата ќе заврши, МВР ќе ги соопшти сите детали, рече денеска премиерот Зоран Заев.

Бегството на Груевски – лошо, ама не толку!

+инфо - 16.11.2018

Груевски ја дувна. Тоа беше очекувано. За сите, освен за полицијата и надлежните. Тие беа изненадени! Груевски ја дувна. Тоа беше очекувано. За сите, освен за полицијата и надлежните. Тие беа изненадени! Но и тоа не е толку лошо затоа што можеби ...

Заев изрази сомнеж дека Груевски можеби е киднапиран

Мета - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање во врска со бегството на Никола Груевски ги потврди информациите кои стигнаа од Албанија и Црна Гора, дека тој од таму пребегал во Унгарија и потврди дека тоа било сторено со дипломатско возило на ...

Заев прашува дали Груевски сам избегал или бил киднапиран?

+инфо - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека истрагата што се води во Министерството за внатрешни работи и во Јавното обвинителство за организиран криминал треба да покаже како поранешниот премиер и осуденик на две години Никола Груевски избегал од ...

Заев: Очекувам Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Press24 - 16.11.2018

Во врска со илегалното заминување на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, премиерот Заев кажа дека отворена е двојна истрага под раководство на Јавното обвинителство за организиран криминал за сите елементи за бегството на Грувски.

Заев праша: дали Груевски избегал или бил киднапиран

Независен - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев денеска отвори дилема дали поранешниот премиер Никола Груевски по сопствена волја заминал од земјава или бил киднапиран? -Дали Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран? Јавно го поставувам ова прашање, рече ...

Твитер „збесна“ по изјавата на Заев за можното киднапирање на Груевски: „Владата ќе собира пари да го откупи“

еМагазин - 16.11.2018

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека се испитува дали експремиерот Никола Груевски доброволно избегал или пак бил киднапиран предизвика лавина реакции на социјалната мрежа Твитер. Ви пренесуваме дел од нив: Фото: ...

Дали случајот „Груевски“ ќе се одрази врз спогодбата со Грција?

Н.Македонија - 16.11.2018

Мистериозната спектакуларност на исчезнувањето на поранешниот премиер Никола Груевски и неговото барање за азил во Унгарија поради политички прогон, како што самиот смета, а во мигот кога требаше да се јави на отслужување двегодишна затворска казна, ...

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Макфакс - 16.11.2018

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран. Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие прашања. Редно е како држава јавно да ги поставиме овие прашања, изјави премиерот Зоран Заев на прес-конференција во ...

Како според некои медиуми Никола Груевски пребегал за Унгарија

Panika.be - 16.11.2018

Според некои медиуми бегањето на поранешниот премиер Никола Груевски од Македонија кон Унгарија, се одвивала по оваа ...

(Видео) Панчиќ: Нема да ме изненади ако Вучиќ му помогнал на Груевски, тоа е ист профил на политичар

Либертас - 16.11.2018

Господине Панчиќ, несомнено дека во вашата долгогодишна новинарска кариера ги следите односите меѓу Македонија и Србија. Ја знаете последната ситуација и бегството на поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски во Будимпешта и сега една од тие ...

Груевски си ги испразнил сметките уште во септември

Независен - 16.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски уште во септември, кога во Собранието држеше прес-конференција и обвинуваше дека е жртва на политички прогон, во периодот кога Апелацискиот суд на јавна седница расправаше за неговите жалби и се очекуваше да ...

Егзодус – Груевски, доктори, шофери и мајстори

Н.Македонија - 16.11.2018

Во седмицата, која во медиумите е означена како Недела против лажни вести пристигна сензационалната вест, најсензационалната од независноста на Македонија, ако се исклучи падот на авионот и погибијата на претседателот Борис Трајковски.

Ексклузивно интервју со Груевски во Унгарија на „Фчерашни новости“ (ВИДЕО)

+инфо - 16.11.2018

Ексклузивно интервју со Никола Груевски во Унгарија на „Фчерашни новости“. Претходно тие го имаа обраќањето на екс премиерот , кој со бегство го избегна затворот во ...

Груевски киднапиран?

CivilMedia - 16.11.2018

„Јавно прашувам, дали Груевски ја напуштил земјата доброволно или бил киднапиран?“ – праша премиерот Зоран Заев на прес конференцијата што ја одржува заедно со министерот за финансии, Драган ...

Груевски кидна без зимска опрема

CivilMedia - 16.11.2018

„Почитувани граѓани, од денеска стапува во примена законската обврска да ставите синџири кога одите на пат, во спротивно следува казна“, објавува Оливер Спасовски во фото монтажата на Милчо Вељаноски, која ја сподели на својот фејсбук профил.

„Дојче Веле“: Груевски е само марионета, во прашање се поголеми геополитички игри

365 - 16.11.2018

Барањето азил во Унгарија од страна на осудениот поранешен премиер не е само класично бегство од правдата, туку создавање марионета за нечии поголеми игри и цели, тврдат безбедносни извори, пишува Дојче Веле .

По патот на бегството на Никола Груевски очекувајте вклучување на екипите на 1Тв од граничниот премин во Црна Гора

1tv - 16.11.2018

Од денот кога Груевски на својот ФБ профил објави дека се наоѓа во Будимпешта 1Тв ја следи рутата која најверојатно тој ја искористил да ја напушти Македонија и да избега од рацете на правдата.

Независен: Груевски си ги испразнил сметките уште во септември

Слободен Печат - 16.11.2018

Иако информацијата за подигањето е неофицијална, од Специјалното јавно обвинителство официјално потврдија дека нема што да замрзнат бидејќи Груевски во моментов нема пари и имот на свое име, а неговите банкарски сметки се на нула.

Полицијата мораше да знае каде е Груевски

Независен - 16.11.2018

Основното јавно обвинителство се вклучи во истрагата следејќи ги информациите во јавноста и во интерес на јавноста оформиле предмет по допрен глас. Се сомневаат дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ја својата положба и овластување, му ...

„Ексклузив“: Твитерџиите го „распнаа“ Никола Груевски (ВИДЕО)

1tv - 16.11.2018

Актуелна тема денеска е бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Ова е доста сериозна тема, но Македонците се познати по хуморот и во вакви ситуации. Екипата на „Ексклузив“ ви ги претставува дел од најинтересните објави на ...

Заев: Ќе направиме се Груевски да биде екстрадиран

Фактор - 16.11.2018

Првичните документи за екстрадиција на екс премиерот Никола Груевски во Унгарија се поднесени, а кога МВР ќе ги комплетира останатите сите ќе бидат испратени во земјата каде бегалецот бара политички азил.

Нема ни куќа, ни стан, ни автомобил: Каков имот пријавил бегалецот Никола Груевски

еМагазин - 16.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, на свое име нема никаков недвижен имот, нуту автомбил. Според неговиот анкетен лист , доставен до Државната комисија за спречување на корупција, кога стана пратеник, на свое име, ...

Вмешаност на унгарските служби за бегството на Груевски?

1tv - 16.11.2018

Репортерот на 1ТВ Кристина Атовска со најнови информации од Будимпешта, Унгарија. Инфомациите на Атовска погледнете ги во ...

Реконструкција на бегството на Никола Груевски

+инфо - 16.11.2018

Сите официјални и неофицијални верзии за настаните поврзани со бегството на Никола Груевски чинат еден симулакрум, чие постоење веројатно е нужно за да се прикрие тажната реалност. Ова е скромен обид сите информации и полуинформации да се обединат ...

(Видео) Јанковиќ: Би било несериозно да тврдиме дека српските власти му помогнале на Груевски ако немаме докази

Либертас - 15.11.2018

Г. Јанковиќ, во фокусот на вниманието во изминатите неколку денови, барем во Македонија, а несомнено дека има интерес и во Србија, е бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија.

Кржаловски: Бегството на Груевски го наруши процесот на помирување

ТВ21 - 15.11.2018

Во дебатниот магазин, вечерва на ТВ21 Александар Кржаловски рече дека бегството на екс-премиерот го нарушил процесот на ...

ФОКУС: Бегалка

iPortal - 15.11.2018

Во новиот број на неделникот „Фокус“ ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Бегството на Груевски во Унгарија е мега-скандал кој оди на душа на актуелната Влада. Зададен и е силен удар на правдата, без оглед чија е најголемата одговорност, зашто ...

Комисија за хартии од вредност: Боркица Груевска секојдневно и посветено ги извршува работните задачи во својот сектор ...

Либертас - 15.11.2018

Со бекството во Унгарија, Груевски ја напуштил сопругата и децата, оставајќи ги зад себе во земјава. Оваа информација се потврдува со одговорот кој годобивме од Комисијата за хартии од вредност, каде е вработена неговата сопруга, Боркица Груевска.