TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Сител - 17.09.2021

Наставничкиот пленум бара од Министерството за образование и наука скратување на времетраењето на часовите во наставата со физичко присуство од 45 на 30 минути бидејќи, како што наведува во соопштение, наставниците имаат големи потешкотии да ја ...

Состојбата во училиштата стабилна велат од МОН, наставничкиот пленум бара скратување на времетраењето на часовите

OhridNews

Учебната година со физичко присуство се одвива успешно, реформите во образованието продолжуваат

24Инфо

СДСМ: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно и без проблеми

Канал5

Жаклина Лазаревска: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно, реформите во образованието продолжуваат

Centar

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Нова ТВ

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Независен

24Инфо МКД Опсервер ММС +инфо Слободен Печат Локално Република

Состојбата во училиштата стабилна, вчера 0,01 процентот на новозаразени

Независен - 17.09.2021

Процентот на новозаразени во училиштата вчера бил 0,01, како и во двата дена претходно, а од 1 септември досега вкупните случаи не надминувааат 0,2 отсто. Според министерката Мила Царовска, тоа укажува на стабилност со вирусот во училиштата, но ...

Царовска: Вчера 0,01 процентот на новозаразени во училиштата

Сител

Царовска: Состојбата во училиштата стабилна

Телма

Царовска: Состојбата во училиштата стабилна, вчера 0,01 процентот на новозаразени

Вечер Прес

Царовска: Состојбата во училиштата стабилна, вчера 0,01 процентот на новозаразени

Нова ТВ

Царовска: Состојбата во училиштата стабилна, вчера 0,01 процентот на новозаразени

24Инфо

ЦАРОВСКА: Ова не е паушална изјава што ја давам како министерка – многу е важно училиштата последни да се затворат, а први да се отворат

Денешен

Скопје инфо Frontline Press24 Канал5 Слободен Печат CivilMedia Либертас

Томшиќ од МОН:Ги повикувам родителите да ги поттикнуваат учениците место да играат видео игри, да ги користат ...

Frontline - 17.09.2021

Она што треба сите да го знаеме кога зборуваме за новата Концепција, конкретно во случајот за четврто одделение, е тоа дека учебникот не е единствениот извор на стекнување на знаењата. Не зависно дали се користат дигитални или печатени учебници во ...

Децата треба да листаат лекции на таблет, а не да играат видеоигри – МОН со нов совет до родителите на четвртоодделенците

ММС

МОН: Дигиталните уреди да се користат за учење, а не за видеоигри

Факултети

МОН: Дигиталните уреди да се користат за учење, а не за видеоигри

Деца

Томшиќ: Учениците помалку да играат видео игри, повеќе да учат на дигиталните уреди

Мета

Народен правобранител: Дигиталните учебници предизвикуваат дополнителен трошок за родителите, не се сите снабдени со соодветни уреди за квалитетно образование

Курир

Зибери: Дигиталните учебници предизвикуваат дополнителен трошок за родителите, не се сите снабдени со соодветни уреди за квалитетно образование

Нетпрес

Република Вечер Прес Република