TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Болницата „8-ми Септември“ ставена во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на Ковид-19

Press24 - 06.04.2020

Капацитетите на Градската општа болница „8-ми Септември“ се ставени во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на коронавирусот К овид -19 , соопштуваат од Влада. - Болницата, која досега беше наменета за пациенти, коишто беа ...

Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до мобилната клиника

Алсат-М - 06.04.2020

Се расчитува теренот близу мобилната болница поставена до Инфективната клиника во Скопје. Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до неа. Мобилнo – воената болница што ја подигна Армијата би се активирала ако се јави потреба од згрижување ...

Осум новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 24.05.2020

Во Куманово бројот на позитивни на КОВИД-19 се зголемува. Во последните 24 часа регистрирани се 8 нови случаи. Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

Битка за најмладите: Погледнете како докторите ги штитат бебињата од коронавирус (ФОТО)

Слободен Печат - 06.04.2020

Коронавирусот можеби е најопасен за највозрасните, меѓутоа вестите кои секојдневно пристигнуваат од цел свет покажуваат дека ниту најмладите не се поштедени. Доказ за тоа е и случај забележан во Илиноис, каде бебе старо само шест месеци почина од ...

Почина првозаразениот пациент од Тетово со ковид-19, семејството бара одговорност и правда за лекарските пропусти

Алфа - 06.04.2020

Почина 69 годишниот маж кој беше првиот пациент позитивен на ковид-19 од Тетово и случај за кој семејството обвинуваше за низа грешки и пропусти во здравствениот систем.Неговата ќерка вознемирена, утрото не извести за смртта на нејзиниот ...

Четворица пациенти со Ковид 19 се лекуваат на штипското инфективно одделение

Press24 - 06.04.2020

На штипското Инфективно одделение во моментов се лекуваат четворица пациенти позитивни на Ковид 19. Директорот на Клиничка болница-Штип, Алем Ѓеорѓијев вели дека претходно на болничко лекување беа двајца пациенти од Штип, а во изминатите два дена на ...

На Инфективна починаа 3 лица, нови 15 случаи позитивни на Ковид-19 во земјава

Локално - 06.04.2020

На Инфективна клиника починаа 3 лица позитивни на коронавирусот. Едниот пациент е на возраст од 40 години , и двајца пациенти од Тетово едниот на 69 години, а другиот на 65 годишна возраст.На домашно лекување си заминуваат 4 пациенти, 10 се со тешка ...

Грчки инфектолог тврди дека ковид-19 предизвикува мозочен удар

+инфо - 06.04.2020

Освен високата температура, сувата кашлица и тешкотии во дишењето, некои заразени пациенти со ковид-19 развиваат и дисфункција на менталниот капациет, како што е летаргијата, епилепсијата, па дури и мозочниот удар.

(ВИДЕО) Мобилната болница неделава треба да добие асфалтиран пристап

360 степени - 06.04.2020

Мобилната болница поставена близу Инфективната клиника во Скопје неделава ќе добие асфалтиран пристап. Градежните работници го расчистуваат теренот и велат дека од среда ќе почне асфалтирањето.

Медицинска сестра тврди дека сите пациенти со корона кои таа ги лекувала го имаат овој симптом

Женски магазин - 06.04.2020

Една од медицинските сестри во болницата “Центар за живот“ на Киркланд, Челси Ернест, во фокусот на епидемијата во Вашингтон, го откри уникатниот и најважниот симптом на „Ковид-19“ што го забележала кај секој пациент - црвени очи! Таа за Си-Ен-Ен ...

Почина пациент од Кочани заразен од коронавирус

+инфо - 06.04.2020

Почина едно лице од Кочани на клиниките во Скопје, потврди градоначалникот Николчо Илијев, кој изутрината бил информиран од семејството на починатиот. Семејството, кое е во изолација, побарало помош од општината, бидејќи најблиските на починатиот не ...

Чашуле: Заглави алгоритамот на Филипче, Малта со пола милион има 20 илјади тестирања од корона, а во Македонија само 5 ...

Курир - 06.04.2020

Деновиве сме сведоци на секојдневно прогресирање на бројот на заболени од коронавирусот во Република Македонија. Најстрашно е тоа што во голем дел се работи за здравствени работници, кои како резултат на немање заштита стапиле во контакт со заболен ...

Докторите во Австрија предупредуваат: Најголем проблем е долгиот престој на интензивна нега

Press24 - 06.04.2020

Австриските лекари истакнаа дека голем предизвик во лекувањето на потешко заболените од Ковид-19 е тоа што мора долго време пациентите да бидат приклучени на респиратори. На Одделението за интензивна нега при универзитетската клиника во Инсбрук ...

Болничар ја открива суровата реалност за пациентите со КОВИД-19 - Помислете на ова пред да излезете

Црнобело - 06.04.2020

Пред некој ден, еден болничар од САД решил да сподели со што се соочуваат оние кои се заразиле со новиот корона вирус. Џејк Савоје забележал дека луѓето сè уште не ја сфаќаат ситуацијата сериозно и не ги почитуваат мерките за безбедност, па се ...

Почина пациент заразeн со коронавирус од Кочани

Нетпрес - 06.04.2020

Почина 40-годишно пацинт од Кочани, жртва на коронавирусот, кое било фоспитализирано на Инфективното одделение во Скопје. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19.

Умирањето од коронавирус во болница и не е така тешко: Луди Срби со музика и алкохол му пркосат на вирусот од кој се ...

Курир - 06.04.2020

Србија веќе со денови презема сериозни мерки околу справувањето со коронавирусот во нивната земја. Од неодамна сите заразени пациенти се сместуваат во хала на саемот во Белград, а атмосферата таму ниту најмалку наликува на болница и пациенти ...

Пациенти наидуваат на затворени врати: Татко ми почина од корона - никој не сакаше да го прегледа

Скопје инфо - 06.04.2020

Преку социјалните мрежи граѓаните искажуваат револт од нашето здравство. Постојано надлежните излегуваат со апели и препораки, но кога пацинетите ќе побараат помош наидуваат на затворени врати.

Коронавирус & Респиратори: Зошто оваа машина е клучна во битката против COVID-19?

Pedijatar.mk - 06.04.2020

Механичката вентилација го има водечкото место во третманот на пациенти на одделите за интензивна нега и се користи кај пациенти кои од која било причина не се во можност да дишат сами. Респираторите се главна алатка во борбата против Ковид-19 кај ...

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Машки магазин - 06.04.2020

Американски болничар кој работи во одделение за интензивна нега во болница, на Фејсбук сподели објава во која се открива низ што поминуваат пациенти кои заради коронавирусот мора да треба бидат ставени на респиратор.

Болницата во Рим за првпат отпушти повеќе пациенти отколку што прими новозаразени

360 степени - 05.04.2020

Главната болница во Рим „Спаланзани“ за лекување на заразените од ковид-19 преку своите дневни билтени соопшти дека за првпат од почетокот на епидемијата регистрирала поголем број на отпуштени отколку примени нови пациенти, пренесуваат странските ...

Експерти: Како настануваат компликациите-на Инфективна се применуваат два типа на терапии

Нова ТВ - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести пациенти со КОВИД-19 се лекуваат со два типа лекови. Едниот е комбинација на антималарици со антибиотикот Сумамед и втората, каде што не може да се даде првата терапија, е антиретровирусна терапија која се дава на ...

Починаа 63 годишен жител од Лабуништа и еден кумановец, нови 72 случаи со коронавирус

Канал5 - 05.04.2020

И викендов на сила е забраната за движење од 16 часот, но министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести утре ќе разговараат и за воведување на порестриктивни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот.

КОД: Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите

Телма - 05.04.2020

Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите. Опасноста демне и при итни случаи со крварења, инфаркти, скршеници-во болницата 8ми сетември кај сите се проверува дали имаат Ковид19 .

Пациент заболен со коронавирус почина во болницата „8 Септември“

360 степени - 05.04.2020

Едно лице од Куманово кое на 1 април беше потврдено дека е позитивно на коронавирусот, почина во болницата „8 септември“, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Министерот информацијата ја сподели на денешната прес-конференција, а ...

ВИДЕО: Во Градската болница починал кумановец од Ковид – 19

А1 On - 05.04.2020

Освен 63-годишното лице од Лабуништа кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало во Градската болница „8 Септември“ од Ковид-19, со што бројот на смртни случаи се ...

Две лица починаа од корона чекајќи да ги примат во болница- потребно ли е менување на начинот на лекување?

Алфа - 05.04.2020

Дали затајува системот за лекување на заразените од коронавирусот во Македонија? Од ден во ден бројот на починати расте, но најмногу загрижува што две од жртвите починаа во своите домови, воопшто не биле лекувани на Клиниката за инфективни болести, ...

Коста јаневски објави: засега на територијата на Струмица нема ниту еден позитивен на вирусот, Двата случаи се од други ...

Струмица Денес - 05.04.2020

Почитувани сограѓани, Во ова неделно попладне кога сите сме во своите домови, сакам со вас да ја споделам информацијата дека на територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус.

Во болницата „8-ми Септември“ почина и кумановец позитивен на Ковид 19

Фокус - 05.04.2020

Освен пациентот од струшко Лабуништа кој почина на Инфективната клиника со тешкаклиничка слика, во болницата „8-ми Септември“ почина кумановец чиј тест, на 1 април бил позитивен, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко почина на инфективно

Алсат-М - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, ...

Заразените од Ковид-19 се лечат со два вида терапии, рече директорката на Инфективна

ММС - 05.04.2020

На Клиниката за инфектологија досега се даваат два вида лекови. -Првиот е комбинација со антималарици а втората е антивирусна терапија за оние кои не би можеле да ја примат првата терапија.

Почина уште еден кумановец од коронавирус

+инфо - 05.04.2020

Почина едно лице од Куманово во болницата „8 Септември“ во Скопје, што знали дека во последните 24 час имаме двајца починати, затоа што во текот на денот почина и маж од струшко Лабуништа на 63-годишна возраст, кој бил донесен со тешка клиничка ...

Уште едно лице од Куманово почина од корона вирусот

еМагазин - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информира дека освен починатиот 63-годишен маж од струшкото село Лабуништа, починало уште едно лице од Куманово во ГОБ „8 Септември“, потврден за позитивен на корона вирусот на 1 ...

Нови 72 заболени од коронавирус во Македонија

Р.С.Европа - 05.04.2020

Нови 72 случаи на заразени со коронавирусот регистрирани во земјав со што бројот на евидентирани порасна на 555 луѓе, соопшти денеска министерството за здравство. Бројот на починати денеска изнесува 18, што значи во изминативе 24 часа починало само ...

КОРОНАВИРУС биланс во Македонија, 5 април 2020

Пулс24 - 05.04.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. Во Скопје–14, Куманово-21, Штип–1, Прилеп–9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола–2, Гостивар– 1, Радовиш–1, Крушево–2, Кочани–7.

Можно е коронавирусот да бил присутен во земјава од порано – лани 20 илјади со грип, сега 37 илјади – ќе се проверува ...

Либертас - 05.04.2020

Многу граѓани на социјалните мрежи споделуваат искуства дека во текот на јануари и февруари имале симптоми кои сега ги знаеме дека се симптоми на Ковид-19, меѓудругото со многу високи температури што траеле повеќе денови, а тогаш се воделе како ...

Почина уште едно лице од коронавирусот во Македонија

ТВ21 - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче информираше за уште едно починато лице, покрај 63-годишниот маж од Лабуништа. Станува збор за лице од Куманово кое што починало во болницата 8-ми септември во Скопје.

Нови 72 заразени со коронавирусот, почина уште едно лице на 63-годишна возраст

Радио МОФ - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина маж од Лабуништа на 63-годишна возраст кој бил донесен со тешка клиничка слика, информираат од Министерството за здравство.

15 лица се во тешка состојба, едно лице починало на Клиниката за инфективни болести

Слободен Печат - 05.04.2020

Едно лице починало на Клиника за инфективни, брифираат од Министерството за здравство. – Изминатите 24 часа на Инфективна клиника во Скопје се хоспитализирани 74 пациенти, од кои 15 се во тешка состојба.

Во болницата „8 Септември“ почина и кумановец позитивен на коронавирусот

Точка - 05.04.2020

Освен пациентот од струшкото село Лабуништа кој што почина на Инфективната клиника, а кој што имал тешка клиничка слика, во болницата „8 Септември“ почина и Кумановец чиј тест на 1-ви април бил позитивен на коронавирусот“ – соопшти министерот за ...

Починале двајца, а не еден од коронавирус – Министерот Филипче објави за уште една смрт на пациент позитивен на ...

Centar - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче на вонредната прес конференција оддржана попладнево, соопшти дека освен починатиот пациент од Инфективна клиника од Лабуништа, починал уште еден пациент од Куманово, но во болнициата „8 Септември“, кој бил позитивен на ...

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19

Фактор - 05.04.2020

Во бродот-болница во Њујорк, единствената која е наменета за луѓе кои не се заразени со коронавирусот, синоќа биле хоспитализирани пациенти чии тестови покажале дека се позитивни на Ковид-19.

На Инфективна примено двегодишно дете

iPortal - 05.04.2020

Директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ истакна дека кај нив се хоспитализирани 74 лица и дека се приближуваат до пополнување на капацитетите. Мобилната болница, додаде, ќе ни помогне во дополнување на потребите од хоспитализација и ...

Во Њујорк лечат пациенти со коронавирус со огромни дози на витамин Ц: Д-р Вебер за важноста на оваа терапија

Женски магазин - 05.04.2020

Докторите во Њујорок на критичните пациенти заразени со коронавирус им даваат огромни дози на витамин Ц, а тактиката вели дека ваквата терапија им помогнала на пациентите во Кина. Доктор Ендру Вебер, пулмолог, сподели дека тој на пациентите со тешка ...

СВЕДОШТВО: Пациентка од Скопје раскажува како го победила Ковид-19 (ВИДЕО)

Денешен - 05.04.2020

Пациентка излечена од коронавирусот Ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „360 степени“ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, како се ...

СЗО: Коронавирусот се повеќе напаѓа млади луѓе

Нова ТВ - 04.04.2020

Многу повеќе помлади луѓе имаат потешка форма или умираат од новиот корона вирус, предупреди Светската здравствена организација. Експертите на СЗО се обидуваат да откријат зошто се повеќе здрави пациенти, кои претходно немале никакво хронично ...

Петмина починати, 53 нови случаи позитивни на Ковид-19

Сител - 04.04.2020

Најголем раст на бројот на заразени, но и починати бележат здраствените власти во земјава. Регистрирани се 5 смртни и 53 нови позитивни случаи на вирусот Ковид-19, објави министерот Филипче на социјалната мрежа Фејсбук.

МЗ: Од петмината потврдени со коронавирус во Штип, двајца се од Радовиш

Press24 - 04.04.2020

Министерството за здравство, по добиената информација од Институтот за јавно здравје, соопшти дека од денеска потврдените пет случаи во Штип, по завршувањето на епидемиолошката анкета е утврдено дека две лица се од Радовиш, кои се тестирале преку ...

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

ТВ21 - 04.04.2020

Во случајот со 78-годишниот старец, кој на 31 март се јавил во Инфективното одделение при ЈЗУ Општа болница Велес лекарите постапиле во согласност со процедурата со коронавирус, а му дале да потполни и епидемиолошка анкета и на пациентот и на ...

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

Опсервер - 04.04.2020

Вашингтон, 4 април 2020 () – Бродот болница на американската морнарица закотвен во пристаништето на Њујорк ќе почне да прима пациенти во понеделник, јави денеска Си-Ен-Ен. Ќе се примаат пациенти кои немаат Ковид-19 симптоми, со тоа преполните ...

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен Печат - 04.04.2020

Во случајот со 78-годишниот старец, кој на 31 март се јавил во Инфективното одделение при ЈЗУ Општа болница Велес лекарите постапиле во согласност со процедурата со коронавирус, а му дале да потполни и епидемиолошка анкета и на пациентот и на ...