TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Катарскиот премиер: Преговорите за прекин на огнот во Газа во моментов се прекинати

МКД - 18.04.2024

Катарскиот премиер шеикот Мохамед ал Тани изјави дека преговорите за договор за прекин на огнот и ослободување на заложниците во Газа во моментов се прекинати. Фото: ЕПА Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави ...

Премиерот на Катар: Суспендирани преговорите за договорот за прекин на огнот во Газа

Вечер Прес

Катар ја преиспитува својата посредничка улога на Блискиот исток

Нетпрес

Премиерот на Катар: Преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложници во Појасот Газа се заглавени

Слободен Печат

Катар тврди дека преговорите меѓу Израел и Хамас се во застој

Слободен Печат

СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК Преговорите меѓу Израел и Хамас се во застој

+инфо

Преговорите меѓу Израел и Хамас се во застој, изјави катарскиот премиер Ал-Тани

Рацин

Р.С.Европа Алсат-М 24 Вести Канал5 MakPress

ИДФ соопшти дека убила и уапсила милитанти за време на операција во северниот дел на Газа

Слободен Печат - 17.04.2024

Израелската војска тврди дека убила и уапсила неколку милитанти за време на операција во цивилната област Беит Ханун во североисточниот дел на Појасот Газа, пишува Си-ен-ен. Израелските одбранбени сили соопштија дека извршиле рација во комплекс на ...

УНИЦЕФ: Од почетокот на војната во Газа убиени се речиси 14.000 деца

Слободен Печат

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

А1 On

Проблемот во Газа не е само храната, туку и пристапот до неа, велат ОН

Глас на Америка

ОН бараат донации од 2,8 милијарди долари за жителите на Газа и на Западниот Брег

Рацин

Саудиска Арабија и Пакистан повикаа на прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Хамас го отфрли предлогот за договор со заложниците

Канал5

Глас на Америка Телма Рацин Курир Во Центар Во Центар Кумановски м. Кумановски м.

Утре се гласа за прием на Палестина во ОН: Русија даде зелено светло

Локално - 17.04.2024

Гласањето за резолуцијата со која се предлага Генералното собрание на ОН да и додели на палестинската држава полноправно членство во Обединетите нации ќе се одржи утре, најави заменик-амбасадорот на Русија во таа организација Дмитриј Полјански.

Комитетот на ОН не даде едногласна препорака за прием на Палестина

МКД

САД: Прашањето е дали Палестина ќе добие своја држава доколку стане членка на Обединетите Нации

Скопје1

Советот за безбедност на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

Бизнис Вести

САД: Предлог-резолуцијата за Палестинците ќе помогне во решавање на израелско-палестинскиот конфликт

Бизнис Вести

Комисија на ОН го обвинува Израел дека ја попречува истрагата за нападите на 7 октомври

Рацин

Комисија на ОН го обвинува Израел дека ја попречува истрагата за нападите на 7 октомври

Слободен Печат

Либертас MakPress Слободен Печат 24 Вести Курир Р.С.Европа 24 Вести Либертас

ОН до израелските сили: Веднаш да престане поддршката за нападите на еврејските доселеници врз Палестинците на ...

Вечер Прес - 16.04.2024

Канцеларијата за човекови права на ОН ги повика израелските безбедносни сили веднаш да прекинат со активното учество и поддршка на нападите на еврејските доселеници врз Палестинците на окупираниот Западен Брег.

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите на доселениците врз Палестинците

Курир

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите на доселениците врз Палестинците

365

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите на доселениците врз Палестинците

Пулс24

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите на доселениците врз Палестинците

24Инфо

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите на доселениците врз Палестинците

Сител

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите на доселениците врз Палестинците

MakPress