TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата без коментар за изјавите на Фон дер Лајен

Алсат-М - 02.06.2023

Владата и вицепремиерката Славица Гркова не сакаат да ги коментираат изјавите на претседателката на Европската комисија дека земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија, нема да можат да ги користат средствата на Европската унија без да ...

Има ли надеж за забрзана интеграција со новиот пристап за проширување на ЕУ?

Р.С.Европа - 02.06.2023

Европската Унија најави нов развоен план кој би требало да ја забрза интеграцијата на земјите од Западен Балкан. Политичкиот аналитичар Владимир Божиновски е убеден дека новиот пристап на Унијата нема да ја забрза еуинтеграцијата на земјава.

Европски ракурс: Дадените ветувања – потреба во минатото, прекршените ветувања – потреба на сегашноста

Н.Македонија - 02.06.2023

Презентацијата на планот за раст на Западен Балкан со четирите столба од страна на Урсула фон дер Лејен, на безбедносниот форум во Братислава, на оние што претходно ја слушнаа пораката на поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ (кој апелираше ...

Внесувањето на Бугарите во Уставот „мириса“ на Преспа – расте притисокот за нова отстапка, но без гаранции за ЕУ иднина

Алфа - 01.06.2023

„Уште ова и готово – се ќе тргне“. Колку пати македонските граѓани ја имаат слушнато оваа порака од меѓународната заедница?! Брисел и Вашингтон го засилуваат притисокот што поскоро да ги направиме уставните измени, но немаат никакви гаранции дека ...

ЕУ тргна кон Западен Балкан со пазар, со реформи и со пари

Слободен Печат - 01.06.2023

Не е доволно само да чекаме пријатели надвор од Унијата да ни пријдат, не е доволно да кажеме дека вратата ни е отворена. Ние мора да преземеме одговорност за приближување на амбициозните членови на нашата Унија до нас.

Ковачевски: ЕУ треба да има стратегија за Балканот, Фон дер Лајен претстави нов план за развој на Западен Балкан

ТВ21 - 31.05.2023

Македонија за нејзините евроатлански интеграции досега направи многу, како што се знае таа го смени името кое беше услов за да стане членка на НАТО и Европската унија. Но НАТО го испорача тоа што го вети, а Европската унија тоа не го стори.

ЕУ ќе пумпа екстра-пари за да го средува Западен Балкан

Алсат-М - 31.05.2023

Европската унија ќе им овозможи на земјите од Западен Балкан да уживаат во некои од придобивките на Унијата без сè уште да станат полноправни членки. Претседателката на Европската комисија Урсула фон Дер Лајен презентираше план со четири главни ...

Ковачевски: И Макрон и Фон дер Лајен рекоа – сега е моментот да се донесат потребните одлуки

Слободен Печат - 31.05.2023

Премиерот Димитар Ковачевски интервју за „Канал 5“ рече дека имаме силна поддршка од ЕУ и САД и дека сега е моментот за одлука – да се обезбезбеди европската интеграција и европската иднина.

Ковачевски: Макрон како и Фон Дер Лајен кажа дека сега е момент да се донесат потребните одлуки

Канал5 - 31.05.2023

Интервју со премиерот Димитар Ковачевски. Со него разговара Јован ...

КОВАЧЕВСКИ-ДЕР ЛАЈЕН: Поддршка за членството во ЕУ

Денешен - 31.05.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде учествуваат на Глобалниот безбедносен Форум на ГЛОБСЕК 2023.

Фон дер Лајен најави нов план за Западен Балкан: 4 столба за забрзување на патот кон ЕУ

Кајгана - 31.05.2023

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави нов план за приближување на Западен Балкан до Европската Унија. Говорејќи на безбедносниот форум во Братислава, таа рече дека ЕУ треба да стори повеќе за да допре до членките во ...

Ковачевски: И Макрон и Фон дер Лајен кажаа дека сега е моментот да се донесат потребните одлуки

365 - 31.05.2023

„Пораката на претседателот на Франција Емануел Макрон е многу јасна, тој уште еднаш ја искажа својата силна поддршка дека сега е моментот Северна Македонија да ги донесе потребните одлуки со кои ќе се обезбеди европска интеграција и европска иднина ...

Ковачевски-Фон дер Лајен: Силна поддршка за консензус за уставните измени

CivilMedia - 31.05.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска остварил средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава и ја потенцирал заложбата на Владата за исполнување на реформите во клучните поглавја од пристапниот процес во ЕУ.