TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Генерален штрајк во цела Франција- демонстранти се судрија со полицијата во Париз (ВИДЕО)

Канал5 - 31.01.2023

Неколку десетици илјади луѓе излегоа денеска на улиците во Париз и низ Франција против пензиските реформи на покана на големите синдикати. Во Париз демонстрантите започнаа прошетка со синдикатите кои ја водеа поворката носејќи голем транспарент со ...

Десетици илјади луѓе на протестот против пензиската реформа во Франција

Р.С.Европа

Франција погодена од нов штрајк, Британија се подготвува

Нетпрес

Франција погодена од втор штрајк против пензиските реформи

Кумановски м.

Невозможна мисија: Францускиот пензиски систем

Deutsche Welle - 31.01.2023

Француската влада сака да го реформира пензискиот систем и, меѓу другото, да ја зголеми минималната старосна граница за пензионирање на 64 години. Но, повеќето Французи се против тоа - па дури и некои економисти.

Штрајкови и протести против пензиските реформи во Франција

Р.С.Европа

Штрајкови и протести против пензиските реформи во Франција

Алсат-М

Штрајкови и протести против пензиските реформи во Франција

Zoom