TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Зошто си ги врзуваме рацете?“ Реакции на одлуката на ЕУ

МКД - 18.10.2019

Денеска Европскиот совет не даде датум за почеток на преговорите со Македонија и Албанија за членство во ЕУ. Според информациите од Брисел консензусот не бил постигнат поради противењето на францускиот претседател Емануел Макрон.

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија

МКД - 18.10.2019

Вчера на самитот на Советот на ЕУ Данска и Холандија ѝ се придружија на Франција искажувајќи спротивставување на почнувањето преговори за пристапување во ЕУ со две балкански држави. Париз ги призна напорите на Скопје, особено по договорот за промена ...

Зоран Заев и Бујар Османи тврдеа дека ќе добиеме датум

Алсат-М - 18.10.2019

Денешниот ден го остававме зад себе, земјава не доби датум за започнување преговори со ЕУ. Оптимизмот на високите државни претставници дека одлуката за отворање преговори ќе биде позитивна, не оставаше простор тие да ја разгледаат и оваа верзија на ...

АНКЕТА: Што велат граѓаните за недобивањето датум? „По овој неуспех, овде ќе останат само старците“

ТВ21 - 18.10.2019

По ветото од Франција и неуспехот за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, анкетираните граѓани од ТВ21 стравуваат дека по оваа одлука во нашава земја ќе останат само лица во пооодмината возраст, а младите ќе си заминат.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема датум за Македонија, Пендаровски свика лидерска

Фактор - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се навратат пак на самитот во Загреб.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Македонија и Албанија

Канал5 - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до ...

Европската Унија ја извиси Македонија за датумот, следна шанса во мај

Сакам да кажам - 18.10.2019

Македонија повторно не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија и за нова шанса ќе мора да почека до следниот самит на европските лидери, што ќе се одржи во мај во Загреб.

Меркел жали поради тоа што нема единство за датумот за преговори

Deutsche Welle - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата по завршувањето на самитот на ЕУ нагласи дека за датумот за преговори ќе се разговара на самитот за Западен Балкан во Загреб. Ангела Меркел жали што не постигнато единство околу датумот за ...

Меркел: Не се постигна договор – Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

24 Вести - 18.10.2019

Историска грешка на Европската унија, разочарување и извинувања до Македонија и Албанија, во ваков тон поминаа поголем дел до прес конференциите на европските лидери после неможноста да се постигне согласност за давање на залено светло за преговори ...

Туск: Грешка е, не се откажувајте

Р.С.Европа - 18.10.2019

Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за проширувањето пред Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб во мај 2020 година. Тоа е единствената реченица во заклучокот од дводневните неизвесни расправии за проширувањето на ЕУ.

Дебата „Западен Балкан: Предворје на ЕУ или поле за натпревар помеѓу големите сили?“

Сител - 18.10.2019

Нејасната и несигурна перспектива на земјите од Западен Балкан за членство во ЕУ и (не)постоењето алтернативни сценарија на евро-интегративниот процес беше тема на дебатата што денеска во Скопје ја организираа Центарот за истражување и креирање ...

Меркел потврди дека била против раздвојувањето на Македонија со Албанија

Нова ТВ - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел по завршувањето на состанокот во Брисел не одговори на прашањето од новинарот на „Политико“ зошто била против раздвојување на Македонија и Албанија. „Зошто не го поддржавте раздвојувањето на Северна Македонија и ...

Меркел била против идејата за раздвојување затоа што голем број етнички Албанци живеат во Македонија

Фокус - 18.10.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, појасни денеска зошто била против идејата за раздвојување на Македонија и Албанија за време на синоќешната расправа на Самитот на ЕУ. Според Меркел подобро било да се третираат двете земји заедно, отколку да се ...

Како не се дочека датумот

Призма - 18.10.2019

Како по некое ново и непишано правило секоја општествена траума ги пресликува своите екстреми врз социјалните мрежи. Еднонеделното исчекувањето на конкретен датум за почеток на преговори со Европската унија (ЕУ) и на крајот јасната француска блокада ...

Еден циничен Макрон и пропуштен датум не се крај

Deutsche Welle - 18.10.2019

Унијата која е поделена, која е цинична, која знае да биде безобразна, која ретко не` наградува, но која за нас била и ќе биде – најдобриот од сите реално постоечки светови. Пишува Ивор Мицковски Иако во моментот кога ова го пишувам се уште не е ...

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

Фокус - 18.10.2019

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со Македонија и со Албанија. Лидерите на носечките земји во Европската унија не можеа да се договорат во долгите и исцрпувачи дебати кои траеле до доцна синоќа.

Меркел: Жалам за С. Македонија и Албанија, на прашањето ќе се навратиме следната година

Алсат-М - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради негативната одлука донесена од Самитот на шефовите на држави на Европската унија за започнување преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија.

Француското „не“ ги стопи надежите на македонските граѓани

Мета - 18.10.2019

Француското категорично „НЕ“за проширувањето на ЕУ и недавањето датум за почеток на преговорите за Македонија и Албанија на Самитот на Европската Унија, ја одбележа оваа долга недела на неизвесност.

Историска грешка – Франција на удар во ЕУ поради блокирање на надежите на Балканот

24Инфо - 18.10.2019

Високи претставници на Европската Унија, загрижени поради засиленото влијание на Кина и на Русија на Балканот, ја обвинија Франција дека прави „историска грешка” со одбивањето да се одобри почеток на преговори на Северна Македонија и Албанија.

Меркел - На Северна Македонија ќе се навратиме на следниот самит

Р.С.Европа - 18.10.2019

Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Најдоброто од Twitter: Датум за преговори со ЕУ

Кајгана - 18.10.2019

И во добро и во лошо, македонскиот народ е најдобар во мајтапење и пукање сеир. Твитерџиите имаа што да кажат и за неизвесниот датум за почеток на преговори меѓу ЕУ и Северна ...

Меркел не теши дека ќе имаме повеќе среќа во Загреб

+инфо - 18.10.2019

Ставот на Германија беше дека треба да почнат преговори, но немаше консензус и не донесовме заклучок, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. – Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе ...

Се огласи и Меркел: Многу ми е жал за оваа одлука

Точка - 18.10.2019

Откако европските лидери не успеаа да се договорат и Македонија остана без датум за преговори со Европската унија, се огласи германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел во обраќањето изрази големо жалење за тоа што европските земји не успеаа да ...

Заклучокот од Самитот на ЕУ е само една реченица

360 степени - 18.10.2019

Заклучокот од Европскиот совет на темата „проширување“ е само една реченица: „Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за проширувањето пред Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб во мај 2020 година.

Меркел била против раздвојувањето поради етничките Албанци кои живејат во С. Македонија

Локално - 18.10.2019

„За жал не можевме да се договориме околу отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија. Многу жалам за тоа“, рече канцеларката Ангела Меркел на расправата на Самитот на ЕУ. Меркел исто така истакна дека била против да се раздвојат Северна ...

Дефинитивно нема датум за Скопје и Тирана – Лидерите на ЕУ не успеаја да го разубедат Макрон

ТВ21 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

18 октомври: Земјава не доби датум за преговори, барање оставка на Заев и предвремени избори, закажана лидерска средба…

CivilMedia - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Меркел: Многу жалам за Северна Македонија

ТВ21 - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во изјава после самитот на Европската Унија, истакна жалење што не бил постигнат договор за датум за преговори со Северна Македонија и со Албанија. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори ...

Меркел: Многу ми е жал што не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори за С. Македонија и Албанија

Либертас - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел даде изјава за новинарите во Брисел по завршувањето на Самитот на ЕУ. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија.

Законот за јавно обвинителство на спореден колосек

Н.Македонија - 18.10.2019

Очекувањето на одлуката од Советот на ЕУ за доделување датум за пристапни преговори за Македонија, е причина за создавање притисок од неизвесноста во политичкиот амбиент во земјава цела оваа седмица.

[Став] Европската унија ризикува да направи историска грешка на Балканот

Радио МОФ - 18.10.2019

Пишува: Сабин Селими Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка – бидејќи безбедноста и стабилноста на ...

МEРКЕЛ ВЕЛИ НЕМА КОНСЕНЗУС ЗА ДАТУМ: На прашањето ќе се навратиме следната година

Фактор - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се навратат пак на самитот во Загреб.

Холандија и Данска попуштиле за Македонија, но Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Фокус - 18.10.2019

Единствениот начин Македонија на денешниот состанок на шефови на држави во Брисел е да се раздвои од Албанија, меѓутоа тоа е скоро невозможно поради противење на најголем број од државите.

Жешка политичка есен за слатка политичка пролет

CivilMedia - 18.10.2019

пишува: По десетте позитивни препораки на Европската комисија сите ние со голем оптимизам го чекавме состанокот на Европскиот Совет, на кој лидерите на земјите членки на ЕУ треба да одлучат дали нашата држава ќе добие датум за почеток на преговорите ...

Грчките медиуми за неможноста лидерите на ЕУ да донесат одлука за Северна Македонија и Албанија

Бриф - 18.10.2019

На непроменетиот став на Франција во однос на европската перспектива на Северна Македонија и Албанија го ставаат грчките медиуми акцентот во текстовите за Самитот на ЕУ и недонесената конкретна одлука за проширувањето.

Франција, Холандија и Данска вчера не попуштиле за датум за Македонија и Албанија, бараат одложување на дискусијата

Фокус - 18.10.2019

Откако лидерите на Европската Унија вчера не успеаја да донесат одлука во однос на отворањето на пристапни преговори со Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска сметаат дека двете земји не се спремни, се очекува денес да биде ...

(видео)Без заклучоци заврши синоќешната работна вечера на европските лидери – Словенија и Бугарија го блокирале ...

Телма - 18.10.2019

Европските лидери не успеаја да се договорат околу ова прашање на вечерата која траеше до доцна во ноќта. Телма дознава дека Словенија и Бугарија го блокирале предлогот носењето на одлуката за датум да биде одложена за април идната година.

Борисов тврди дека ништо не е готово, Мицотакис со отворена поддршка

Точка - 18.10.2019

Додека во Брисел се преговара дали Македонија ќе добие датум за преговори за влез во Европската унија, нашите соседи изразуваат поддршка. На средбата на лидерите на земјите членки на Европската унија се дебатира за доделувањето на датум за преговори ...

Датумот, здравје на пролет!

PressingTV - 18.10.2019

Нема име, нема Нобелова награда за премиерот, нема добри соседи, нема датум за почеток на преговорите со ЕУ. Целиот тој напор на власта со продажбата на националните интереси не ги даваат очекуваните резултати како што ветуваа, така што ова ...

Европските лидери вчера не се договорија за проширувањето, ќе одлучат денеска

Сакам да кажам - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија вчера, на првиот ден на самитот во Брисел, не успеаја да донесат одлука за почнување пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска инсистираат дека двете земји не се спремни.

Данците и Холанѓаните попуштиле, но сега Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Точка - 18.10.2019

На денешниот состанок на лидерите на земјите членки на Европската унија во Брисел било предложено раздвојување на Албанија, односно доделување на датум за преговори само за нашата земја. Наводно претставниците на Холандија и Данска кои беа против ...

Аспирациите на Скопје и Тирана мора да чекаат-дискусијата за проширувањето оставена за следниот самит

Нова ТВ - 18.10.2019

Дискусијата за проширувањето се оставени за следниот Европски совет, соопшто холандскиот премиер Марк Руте за новинарите рано утрово. Тој рече дека лидерите долго време разговарале за реформите во пристапниот процес, конкретно за владеењето на ...

ЕУ: надеж за заклучок за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 18.10.2019

Лидерите на Европската унија го завршија првиот ден од нивниот состанок во Брисел без да донесат одлука за потенцијалното членство на Северна Македонија и Албанија. „Нема заклучоци денеска“, изјави рано изутрината финскиот премиер Анти Рине, на ...

Дискусијата за проширувањето одложена за следниот Самит на ЕУ

Алфа - 18.10.2019

Џабе што сменивме се, дефинитивно нема датум за преговори. Каква таквата надеж, макар и минимална дека ќе има пресврт во 5 до 12 утринава ја урна холандскиот премиер Марк Руте кој изјави дека дискусијата за проширувањето се остава за следниот ...

ДАЛИ НЕ Е СЕ ЗАВРШЕНО - Проширувањето е тема на прес конференцијата на Советот на ЕУ

Фактор - 18.10.2019

Не е се завршено, тврдат одредени извори во врска со малите надежи за земјава да стигне позитивна вест од Брисел. Според нив, треба да се почека да се види како ќе се развива денешниот ден.

Северна Македонија во очекување на конечната одлука за датум за преговори, шансите се минимални

ТВ21 - 18.10.2019

Денеска е последната шанса Северна Македонија да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија во октомври. Шансите за такво нешто се минимални. Ова го потврди и германската канцеларка Ангела Меркел, притоа истакнувајќи дека Северна ...

Лидерите на ЕУ сè уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Слободен Печат - 18.10.2019

ЕУ требаше вчера, по две одлагања, да донесе „јасна и суштинска" одлука за отпочнувањето на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, согласно препораката на Европската Комисија и општиот консензус во ЕУ дека двете земји се ...

Дали отсуството на реформи во Македонија ќе пресуди за датумот за преговори?

MakPress - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ до доцна во ноќта дискутираа во однос на проширувањето на Европската Унија кон Западен Балкан но исходот од разговорите не донесе конкретни резултати. Имено, на дневен ред била ставена одлуката за доделување на датум за преговори со ...

ФРАНЦИЈА ЌЕ ИМА НОВИ БАРАЊА: Повторно ќе се пролонгира отворањето на преговорите за Македонија?

Фактор - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел со часови бараат заеднички јазик кога станува збор за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија. Дипломатски извори наведуваат дека земјите членки се обидуваат да дојдат до заеднички текст на ...

Предлог компромис- одлука за датум во април догодина ?

Р.С.Европа - 18.10.2019

Европските лидери на кратко ја затворија за вечерва темата за проширување односно за одредување на датум за преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија без конечен заклучок, пишуваат дел од европските медиуми.