TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каков би бил погледот од Земјата ако околу неа кружат други планети?

Факултети - 14.11.2019

Сигурно дека еден ден нема да се разбудите и да го видите Јупитер на небото, но две неверојатни анимации покажуваат како би изгледало тоа. Астрономот-аматер Николас Холмс на својот јутјуб-канал објавува видеа за вселената.

Хајабуса-2 се враќа на Земјата – успех на јапонските научници (ВИДЕО)

Канал5 - 13.11.2019

Јапонските научници забележаа историски успех , кога вселенското летало Хајабуса-2 го напушти астероидот во далечен дел од вселената и тргна на патување долго една година кон Земјата. Вселенското летало денеска ја напушти орбитата околу Рјугу со ...

(ВИДЕО) Мисија „Аида“: Две вселенски сонди за прв пат ќе ја менуваат траекторијата на астероид кој се движи кон Земја

А1 On - 13.11.2019

Ако поголем астероид се судри со Земјата, тоа ќе го означи крајот на човечката цивилизација. Дури и удар на помал астероид би уништило цели области. Во 1908 година во Тангуск, Сибир, астероид уништи површина од над 2.000 квадратни километри.

Boeing сака да ги врати луѓето на Месечината најбрзо што може

USB - 13.11.2019

Компанијата Boeing вели дека со нивното летало ќе се овозможи најбрзо слетување на површината на Месечината. Меѓу компаниите кои ги развиваат леталата за спуштање на луѓето на Месечината како дел од мисијата Artemis на НАСА е и Boeing.

Првите Европјани на Месечината ќе стапнат за најмалку осум години

Канал5 - 12.11.2019

НАСА сака повторно да испрати космонаути на Месечината и размислува за идејата тоа да биде меѓународен потфат , што отвора можност за прв пат по Месечината да се движат ,,неамериканци”. „Има многу простор на Месечината и нам таму ни требаат сите ...

Земјата под теророт на астероидите: Пристигнува небесно тело големо како Ајфеловата кула

Кумановски м. - 12.11.2019

Небесното тело, откриено во 2006 година, е опишано како „потенцијално опасно“ заради неговата близина до нашата планета. Астероидот, далеку поголем од Ајфеловата кула, се проценува дека ќе мине покрај Земјата за помалку од две недели, предупреди ...

Две вселенски сонди ќе ја менуваат траекторијата на астероид кој се движи кон Земјата

USB - 13.11.2019

Ако поголем астероид се судри со Земјата, тоа ќе го означи крајот на човечката цивилизација. Дури и удар на помал астероид би уништило цели области. Во 1908 година во Тангуск, Сибир, астероид уништи површина од над 2.000 квадратни километри.

Две вселенски сонди за прв пат ќе се обидат да пренасочат астероид (ВИДЕО)

Кумановски м. - 13.11.2019

Ако поголем астероид се судри со Земјата, тоа ќе го означи крајот на човечката цивилизација. Дури и влијанието на помал астероид би уништило цели области. Во 1908 година во Тангуск, Сибир, астероидот уништи површина од над 2.000 квадратни километри.