TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гордана Силјановска: Втората шанса за професорката

Deutsche Welle - 18.04.2024

Портрет Гордана Силјановска, претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги врати народните канцеларии, ќе се обраќа почесто и умно ќе го користи суспензивното вето. На претседателските избори влегува со искуството стекнато и со сите преплетени ...

Силјановска Давкова: Ниту сум била ниту сум против децентрализацијата

MakPress

Колку претседатели, премиери и министри на МВР сте виделе седнати на софра со најголемите криминалци, прашува Силјановска-Давкова

360 степени

Поддршка од велешани за Гордана Сиљановска Давкова

Алфа

Која е Гордана Силјановска Давкова – главен фаворит за иден претседател на Македонија?

Lider

Од факултетските клупи до амбиција за прва жена претседател на Македонија- која е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова?

Алфа

(ФОТО) „Харис Џиновиќ од Али Експрес“: Кој е активистот на СДСМ кој упати сексистички напади кон Силјановска Давкова?

Lider

+инфо Lider Курир Алфа 24Инфо Скопје инфо ТВ21 Тера

Претседателски избори 2024

Нова ТВ - 17.04.2024

17-ти април Утре почнува кампањата за годинешниве парламентарни избори, за неколку дена, до 22-ри овој месец завршува кампањата на кандидатите за Претседател на Република Северна Макеонија пред првиот изборен круг закажан за среда, 24-ти април.

Погледнете го друштвото на Ванковска и видете дека Левица работи за власта!

Lider

Претседателски избори 2024 – Главните поенти на кандидатите за претседател на РСМ

Нова ТВ

Георгиев: Силјановска Давкова има донација од 320 000 евра од физички лица, Таравари 8500 евра, Ванковска 17 000 евра, а Јакимовски околу 2500 евра

Слободен Печат

Силјановска-Давкова и Ванковска, двете лица на монетата за поткусурување на Груевски

CivilMedia

Силјановска-Давкова и Ванковска, двете лица на монетата за поткусурување на Груевски

Нова ТВ

Силјановска-Давкова и Ванковска, двете лица на монетата за поткусурување на Груевски

Frontline

Либертас

Силјановска-Давкова од Свети Николе: Заслужувате власт соодветна на вашето достоинство

Либертас - 17.04.2024

Во овие избори има нешто специфично, до ѕидот сме доведени. Вие заслужувате власт соодветна на вашето достоинство, власт од којашто нема да се плашите и срамите, туку ќе се гордеете, порача вечерва од Свети Николе, кандидатката за претседател на ...

Сиљановска Давкова: Не е точно дека нема решение, треба да дојдат нови луѓе на власт

МКД

Заслужувате власт соодветна на вашето достоинство, порача Гордана Силјановка Давкова од Свети Николе

ММС

Силјановска Давкова од Св. Николе: Заслужувате власт од која нема да се плашите и срамите

Вечер Прес

Силјановска-Давкова од Свети Николе: Заслужувате власт соодветна на вашето достоинство

Република

Силјановска-Давкова од Свети Николе: Заслужувате власт соодветна на вашето достоинство

Во Центар

„Заслужувате власт соодветна на вашето достоинство“, вели Силјановска-Давкова

ТВ21

Слободен Печат MakPress

Силјановска Давкова: Заради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади

Курир - 17.04.2024

Таа дополни дека амбасадите не се пополнети заради партиските несогласувања. Шокантно е да чуете од врвни дипломати, инаку заборавени и неконсултирани, дека во моментов имаме 17 непополнети амбасади! Дека дури деветмина заминале за амбасадори без да ...

Силјановска –Давкова: Заради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади

Канал5

Силјановска Давкова: Заради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади

Нетпрес

Силјановска-Давкова: Заради партиските несогласувања имаме 17 непополнети амбасади!

24Инфо

Силјановска: Заради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади

Фокус

ЗАРАДИ ПЕНДАРОВСКИ И ОСМАНИ ИМАМЕ 17 НЕПОПОЛНЕТИ АМБАСАДИ Силјановска Давкова обвини дека партиските несогласувања ни ја диктираат дипломатијата

+инфо

Заради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади-Силјановска Давкова обвини дека партиските несогласувања ни ја диктираат дипломатијата

А1 On

АНКЕТА: Силјановска – 26,2 отсто, Пендаровски – 16 отсто

Денешен - 17.04.2024

На претстојните претседателски избори кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, и на СДСМ, Стево Пендаровски, би освоиле најмногу гласови и тие би се пласирале во вториот круг за избор на шеф на државата.

Николоски: Ќе бидам еден од ретките кои имале привилегија двајца претседатели да му бидат професори

Република

Николоски се сретна со Претседателот Ѓорге Иванов во Валандово

Опсервер

(Не)познанството на Силјановска-Давкова и Пендаровски од студентските денови нова тема на зајадливи коментари од митинзите

360 степени

Силјановска-Давкова се сретна со поранешниот претседател Ѓорге Иванов: Размената на искуства и мислења се значајни

ТВ21

Димитриевски побара тв дуел со Пендаровски и Силјановска Давкова

Локално

(Не)познанството на Силјановска-Давкова и Пендаровски од студентските денови нова тема на зајадливи коментари од митинзите

Либертас

Фокус +инфо Фокус Локално Фактор Lider MakPress

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова и со заокружување на број 2 ќе се ја вратиме Македонија назад кон граѓаните ...

Курир - 17.04.2024

Ковачки истакна дека досегашното делување покажува дека на оваа влада на ДУИ и слугите од СДС, поважни им се тендерите и криминалот, за разлика од тоа како живеат граѓаните и кои се нивните проблеми и ова мора да се промени, затоа овие избори се ...

КОВАЧКИ: Ветуваа живот, донесоа сиромаштија и беда, со изборот на Силјановска си ја враќаме државата

Денешен

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова и со заокружување на број 2 ќе се ја вратиме Македонија назад кон граѓаните и ќе работиме напорно и чесно

А1 On

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова ќе им ја вратиме Македонија на граѓаните и ќе работиме напорно и чесно

Нетпрес

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова и со заокружување на број 2 ќе се ја вратиме Македонија назад кон граѓаните и ќе работиме напорно и чесно

Макфакс

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова и со заокружување на број 2 ќе се ја вратиме Македонија назад кон граѓаните и ќе работиме напорно и чесно

Опсервер

Ковачки: Со изборот на Силјановска Давкова ќе се ја вратиме Македонија на граѓаните

Канал5

Република

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори

Бизнис Вести - 17.04.2024

На ден пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори претставници на партиите денеска ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори. Ноќеска на полноќ, пак, заврши рокот за пријавување на болни и изнемоштени за гласање на ...

Кампањата финишира, кандидатите ја заоструваат реториката!

Вечер Прес

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори

Независен

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори

Бриф

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори

CivilMedia

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори

24 Вести

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори

24Инфо

Слободен Печат Канал5 Frontline ММС Н.Македонија Денешен Во Центар Рацин

Вака беше во Гевгелија!

Република - 16.04.2024

ВМРО-ДПМНЕ одржа голем митинг во Гевгелија на кој говореа лидерот Христијан Мицкоски и кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова. ...

СДСМ: Како што зборуваа за Арсовска, така ДПМНЕ сега зборува за Силјановска

Скопје1

СДСМ: Како што зборуваа за Арсовска, така ДПМНЕ сега зборува за Силјановска

Локално

Силјановска Давкова: Мора да имаме уставен патриотизам, да ги почитуваме основните одредби на Уставот

А1 On - 16.04.2024

Мора да имаме уставен патриотизам. Мора да ги почитуваме основните одредби на Уставот, а особено Преамбулата тоа е едно мало текстче што му претходи на Уставот, ама тоа е филозофијата на Уставот, тоа е македонската уставно правна меморија.

Силјановска Давкова: Нам ни недостасува уставен патриотизам

CivilMedia

Силјановска Давкова: Мора да имаме уставен патриотизам, да ги почитуваме основните одредби на Уставот

Курир

Силјановска Давкова: Мора да имаме уставен патриотизам, да ги почитуваме основните одредби на Уставот

4NEWS

Мора да имаме уставен патриотизам, да ги почитуваме основните одредби на Уставот, порача Силјановска Давкова

Нетпрес

Силјановска Давкова: Мора да имаме уставен патриотизам, да ги почитуваме основните одредби на Уставот

Слободен Печат

Силјановска Давкова: Мора да имаме уставен патриотизам, да ги почитуваме основните одредби на Уставот

Вечер Прес

360 степени MakPress ММС CivilMedia

Силјановска-Давкова:Ако бев претседателка, сега ќе протестирав со специјализантите!

Канал5 - 16.04.2024

Професорката Гордана Силјановска-Давкова порача од Гевгелија:Ако бев Претседателка, сега ќе протестирав и марширав со специјализантите! Сите ние, седумтемина претседателските кандидати, напишавме убави текстови за поддршка на специјализантите.

Силјановска Давкова: Ако бев Претседателка, сега ќе протестирав и марширав со специјализантите!

Фокус

Силјановска Давкова порача: Ако бев претседателка, сега ќе протестирав и марширав со специјализантите

Курир

Силјановска-Давкова: Ако бев претседателка, сега ќе протестирав и марширав со специјализантите

Макфакс

Силјановска-Давкова: Ако бев претседателка, сега ќе протестирав и марширав со специјализантите

Опсервер

СИЛЈАНОВСКА ОД ГЕВГЕЛИЈА: Ако бев претседателка, сега ќе протестирав и марширав со специјализантите

Денешен

Силјановска Давкова: Ако бев Претседателка, сега ќе протестирав со специјализантите!

Либертас

Нетпрес Press24 MakPress MTM Скопје инфо

Дафина Стојаноска од гостиварци побара поддршка за Силјановска-Давкова

А1 On - 16.04.2024

Актуелната пратеничка и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на средби со жителите на општина Гостивар побара да гласаат за кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова.

Стојаноска: На 24 април да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова затоа што таа го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите

Курир

Силјановска Давкова го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите

Нетпрес

(Видео) Стојаноска: Да заокружиме број 2 за Силјановска-Давкова затоа што таа го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите

Макфакс

Стојаноска: На 24 април да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова затоа што таа го промовира концептот претседател за сите

Скопје1

(Видео) Стојаноска: Да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова, затоа што таа го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите

Опсервер

Стојаноска: Силјановска Давкова го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите

24Инфо

Lider MTM Точка Zoom

Дали Силјановска-Давкова смета дека нашите стратешки партнери живеат во Орвеловски свет?

Рацин - 16.04.2024

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова како Орвеловски свет го опиша западното општество и нашите стратешки партнери, споделувајќи статус од Жидас Даскаловски на Фејсбук.

Дали Силјановска-Давкова смета дека нашите стратешки партнери живеат во Орвеловски свет?

Фокус

Дали Силјановска-Давкова смета дека нашите стратешки партнери живеат во Орвеловски свет?

24Инфо

Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка на 24 април за Силјановска Давкова

Скопје1 - 16.04.2024

,,Денеска сме повторно во Куманово, со нас е и нашиот технички министер за труд и социјала Ѓоко Велковски, но и кандидати за пратеници, добри луѓе од Куманово. Овде сме со повозрасните денеска да се видиме на оваа средба со пензионерите и да ги ...

(Видео) Мисајловски: За да почнат промените во Македонија, потребна е масовна поддршка за Силјановска-Давкова

Макфакс

(ВИДЕО) Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка на 24 април за Силјановска Давкова

А1 On

Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка на 24 април за Силјановска Давкова

Курир

(Видео) Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка за Силјановска Давкова

Опсервер

Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка за Силјановска Давкова

24Инфо

За да почнат промените потребна е масовна поддршка на 24 април за Силјановска Давкова

Нетпрес

Скопје инфо Република Lider MakPress

Силјановска: Заради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади а 9 заминале за амбасадори без да се обратат на ...

MakPress - 18.04.2024

Денеска одржавме една дебата, дискусија на теми за дипломатијата и улогата на претседателот. Шокантно е да чуете од врвни дипломати, инаку заборавени и неконсултирани, дека во моментов имаме 17 непополнети амбасади! Дека дури деветмина заминале за ...

МИСАЈЛОВСКИ: Денот за промени е 24 април, да направиме историја!

Денешен - 16.04.2024

Денеска сме повторно во Куманово, со нас е и нашиот технички министер за труд и социјала Ѓоко Велковски, но и кандидати за пратеници, добри луѓе од Куманово. Овде сме со повозрасните денеска да се видиме на оваа средба со пензионерите и да ги ...