TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДЕСЕТИЦИ ЗЕМЈИ СЕ НА РАБОТ НА „КОЛАПС НА ПОПУЛАЦИЈАТА“ Маск објави која земја прва ќе го доживее тоа

+инфо - 18.04.2024

Милијардерот сподели твит на Лутер Чиро, во кој се наведува дека се предвидува дека Грција ќе стане првата нација која ќе доживее „колапс на популацијата" поради ненадејните и неочекувани смртни случаи ширум нацијата, додека нивоата на наталитет се ...

ИЛОН МАСК ЗАГРИЖЕН ЗА НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: „Грција се соочува со колапс на населението“

Пари - 18.04.2024

Грција е една од десетиците земји кои доживуваат колапс на населението поради нискиот наталитет, напиша Илон Маск на социјалната мрежа Икс, коментирајќи неодамна објавени податоци. Маск се осврна на загриженоста за „колапсот на населението“ ...

Илон Маск на "X": Оваа балканска земја се соочува со драстично намалување на популацијата

Точка - 18.04.2024

Милијардерот Илон Маск, во хаотичен свет во кој се почесто има војни, во кој технологијата и вештачката интелигенција се закануваат да ги заменат луѓето во сите сфери на животот, вели дека најопасното нешто е - намалувањето на популацијата и ниските ...

ТЕСЛА ПОВТОРНО ЈА РАЗГЛЕДУВА ПЛАТАТА НА ИЗВРШНИОТ ДИРЕКТОР: Дали Илон Маск ќе си ги добие своите 56 милијарди долари?

Пари - 17.04.2024

Тесла во средата побара од своите акционери уште еднаш да ја одобрат платата на извршниот директор Илон Маск која треба да изнесува дури 56 милијарди долари, која беше договорена во 2018 година, но беше одбиена од судијата во Делавер во јануари.

„Тесла“ повторно бара одобрение од акционерите за платата на Маск

Независен - 17.04.2024

„Тесла“ во средата побара од своите акционери уште еднаш да ја одобрат рекордната плата на извршниот директор Илон Маск од 56 милијарди долари, поставена за 2018 година, но судијата во Делавер ја одби во јануари.

МАСК МОЖЕ ДА ГО ЗЕМЕ БОНУСОТ ОД 56 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА КОЈ ДОБИ СУДСКА ЗАБРАНА Акционерите повторно ќе гласаат во јуни

+инфо - 17.04.2024

Акционерите ќе гласаат и за преместување, односно пререгистрација на компанијата во Тексас. Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ ќе побара од акционерите повторно да ја одобрат исплата на бонус од 56 милијарди долари на ...

Акционерите на Tesla ќе гласаат за бонусот од 56 милијарди на Маск

Локално - 17.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla ќе побара од инвеститорите повторно да одобрат исплата на бонус од 56 милијарди долари на извршниот директор Елон Маск, откако пред неколку месеци судот во сојузната држава Делавер ја укина ...

Пад на акциите на „Тесла“ по најавата за отпуштање на работници

Иновативност - 17.04.2024

Акциите на Tesla паднаа за повеќе од 1% во претпазарното тргување во понеделникот поради медиумските извештаи дека производителот на автомобили ќе отпушти повеќе од 10% од својата глобална работна сила.

Компанијата „Тесла“ најави откази за 14.000 работници, за да останела „агилна и гладна“

Канал5 - 16.04.2024

Tesla се соочува со нови предизвици за да ја задржи својата позиција на пазарот. Компанијата најави отпуштања на над 10% од својата глобална работна сила, што е еднакво на намалување на најмалку 14.000 позиции.

Тесла отпушта 10% од работниците

МКД - 16.04.2024

Тесла ќе отпушти 10 отсто од својата глобална работна сила, порача Илон Маск, извршниот директор на компанијата, преку интерен допис испратен до вработените во неделата, а во кој увид имал Ројтерс.

Tesla ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата светска работна сила

USB - 16.04.2024

Американскиот производител на електрични возила Tesla ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила, се вели во интерен меморандум на компанијата. „Додека ја подготвуваме компанијата за нашата следна фаза на раст, исклучително е ...

Маск: Роботакси пристигнува на 8 август

Кумановски м. - 16.04.2024

Маск ја објави веста веднаш по извештајот на Ројтерс дека Тесла повеќе нема да го произведува EV од 25.000 долари. Tesla ќе воведе роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X неколку часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се ...

„Тесла“ ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата светска работна сила

Вечер Прес - 16.04.2024

Американскиот производител на електрични возила (ЕВ) „Тесла“ ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила, информираат од компанијата. „Додека ја подготвуваме компанијата за нашата следна фаза на раст, исклучително е важно да го ...