TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од Калифорнија до Краков: Розовата Супермесечина низ фотографии

Женски магазин - 09.04.2020

Ноќното небо, во вторникот вечер, беше осветлено “спектакуларно шоу“, кога Розовата априлска Супермесечина - беше видлива за милиони луѓе ширум светот. Супермесечините се случуваат кога Месечината е најблиску до Земјата, што ја прави посветла и ...

NASA ги објави најдобрите фотографии од Јупитер

USB - 09.04.2020

Бидејќи ситуацијата на Земјата е закомплицирана, еден од начините да се ублажи анксиозноста води во вселената, а преку вселенската агенција NASA, се до Јупитер. Неодамна NASA објави најнови фотографии, на кои се гледа јужната хемисфера на Јупитер, и ...

Што носи полната месечина во Вага овој април

Убавина и Здравје - 09.04.2020

Месец полн со предивзици. Полната месечина од своето појавување на 7 април е во Вага и гради аспект со Нептун. Создава силна енергија, што треба да ја разбереме за да ги контролираме нашите чувства и постапки и безболно да излеземе од овој период.

НАСА сподели неверојатни фотографии од Јупитер

Факултети - 09.04.2020

Со пандемијата со која соочуваме овие денови на Земјата, еден начин да ги тргнете мислите од ситуацијата е да ја погледнете убавината на космосот. За среќа, НАСА сè уште ја истражува вселената и нејзините чуда, а неодамна, Националната аеронаутика и ...

Фото: Супермесечина над Скопје

Факултети - 08.04.2020

Најголемата „розова“ Супермесечина во 2020 година над Скопје. Фото: Борче Поповски Фото: Борче ...

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

Фактор - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Според НАСА, оваа супермесечина ќе биде најголема и најсветла од сите вакви феномени оваа година.

Феноменот на Розова Супермесечина низ фотографии

Кајгана - 08.04.2020

Ноќеска Месечината беше посјајна и поголема од обично благодарение на небесниот феномен наречен Розова Месечина. Ноќното небо беше осветлено од овој феномен видлив за набљудувачите во Европа.

Трамп потпиша наредба за дупчење на Месечината

МКД - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата на коронавирусот, Доналд Трамп има и други грижи. Претседателот на САД потпиша наредба со која ги охрабрува САД да почнат со ископување на Месечината во потрага по минерали.

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Макфакс - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите држави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Прекрасна небесна глетка: Најубавите фотки од априлската „розова Месечина“

Црнобело - 08.04.2020

Оние кои уживаат во погледот кон небото и ѕвездите, вчера имаа можност да ја „уловат“ розовата Месечина која го осветли небото ширум светот. Розовата Месечина се нарекува и супермесечина, а вчера истата беше најблиску до Земјата од било кој друг ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (ВИДЕО)

USB - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (ВИДЕО)

Курир - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во таа ...

Светот ноќеска беше осветлен од најголемата супермесечина во 2020 (фотогалерија)

Сакам да кажам - 08.04.2020

Среде пандемијата на коронавирусот, светот ноќеска можеше да ужива во полна супермесечина, која се случува кога Месечината ќе дојде во својата најблиска позиција до Земјата, па затоа изгледа поголема и посветла.

Фото: Супер розова месечина над Охрид

OhridNews - 08.04.2020

Доколку синоќа го набљудувавте небото, сигурно уживавте во Супер розовата месечина, која сјаеше над Охрид. Синоќа можеше да се види најголемата Супер месечина во оваа година. На изгревањето таа беше во вообичаените бои.

Розова Супермесечина, најголема и најсветла во 2020

Сакам да кажам - 07.04.2020

Ретка розова Супермесечина вечерва може да се набљудува на небото, додека таа поминува многу блиску покрај Земјата. Сепак, името на овој природен феномен не одговара на реалноста, бидејќи бојата на Месечината е поблиску до бледо портокалова.

НАСА бара нејзините експерти да помогнат во борбата против пандемијата

Факултети - 08.04.2020

НАСА побара од своите научници да помогнат во борбата против коронавирусот. Вселенската агенција веќе позајми суперкомпјутери како помош во истражувањата за третманите и вакцините за коронавирусот.

Најголемата „розова супер Месечина“ во 2020-та над Земјата зачмаена во карантин

Нетпрес - 07.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина оваа година го осветли ноќта во вторникот небото над Земјата, којашто практично целата е во карантин поради пандемијата од новиот тип коронавирус. Феноменот супермесечина се појавува во моментот кога Месечината е ...

ВИДЕО: Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година

А1 On - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

СУПЕРМЕСЕЧИНА 2020: Розова поради розовите цвеќиња што цветаат рано напролет

Денешен - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (видео)

Либертас - 08.04.2020

– Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Република - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Н.Македонија - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

24Инфо - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите држави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Точка - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Држави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (видео)

MakPress - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

Розова супер Месечина низ објективите од целиот свет (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месечината е најблизу до Земјата и во таа ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Денар - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

ММС - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

USB - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...