TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Модар патлиџан и домати со моцарела

Пулс24 - 08.03.2021

Потребни состојки: 3 модри патлиџани 4 зрели домати 300 г моцарела Сол и зачини Маслиново масло Начин на подготовка: Измијте ги модрите патлиџани и исечете ги на тенки кришки. Посолете и оставете да отстои 10 минути, а потоа исцедете.

Компир салата со сирење

Gotvi.mk - 07.03.2021

Оброк салата од компири и сирење. Состојки: 4 компири 3 струка млад кромид 100 гр маслинки 100 гр фета сирење 100 гр суво месо масло Состојки за сос: 8 лажици густ јогурт 2 лажици сок од лимон 5 лажици маслиново масло 1 лажичка магдонос сол бибер ...

Доручек за 20 минути: Едноставна подготовка за штрудли со сирење

Gotvi.mk - 07.03.2021

Едноставен рецепт за доручек кој ќе го правите постојано. Состојки за тесто: 100 гр кисела павлака 1 жолчка 10 лажици масло 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 250-280 гр брашно Состојки за полнење: 100 гр сирење 1 белка 40-50 гр сусам Начин на ...

ПРОЛЕТНА ПИТА: Добра, домашна, богата и топла пита со спанаќ и сирење – не можете да одолеете, а да не посегнете по ...

НМД - 07.03.2021

Рецепт и видео презентација на Том Филос – „Пролетна пита“. Добра, домашна, богата и топла, многу е вкусна и сочна. Едноставно толку многу е мирисна и вкусна што ве мами да посегнете по уште едно парче. Не можете да и одолеете.

Јадење од месо и компири: Еве како да направите вкусен ручек

Gotvi.mk - 07.03.2021

Одличен рецепт, овој ручек често ќе го правите! Состојки: 800 гр свинско месо – плешка 4 чешниња лук 2 главици кромид 1 морков 5 компири 100 мл вода сол бибер сув зачин црвена пипер ловоров лист Начин на подготовка: Месото исечкајте го на коцки.

Полнети тиквички

Слободен Печат - 07.03.2021

СОСТОЈКИ: – 2 поголеми тиквички – 100 г шампињони – 60 мл црвено винo – 1 кромид – 1 чешне лук -15 зрна суво грозје – 1 домат – суво оригано и босилек – сол и црн пипер ЗА СОСОТ: – 120 мл црно вино -1 кромид – 1 чешне лук – 4 домати – оригано, црн ...

Нема да им одолеете: Рецепт за ДОМАШНИ ПЕРЕЦИ!

Попара - 07.03.2021

Потребно е: 500 гр брашно 250 гр стопен маргарин 200 гр сирење 1 јајце 1 лажичка прашок за пециво 1 лажичка сол жолчки сусам Подготовка: Измешајте прашок за пециво, брашно, сирење, маргарин, јајце.

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Кајгана - 07.03.2021

Вкусни бургери со плескавици од пилешко месо - ручек кој се подготвува брзо. Потребни состојки: - 500 гр пилешки филети - 5 парчиња млад кромид - мајчина душица - 1 јајце - 2 лажици лебни трошки - 1 лажица сув зачин од билки - масло за пржење ...

Пилешки стек во соја сос: Сочен и вкусен неделен ручек

Скопје инфо - 07.03.2021

Пробајте го овој оброк кој неописливо ги активира сите сетила. Состојки: 1 пар пилешки гради 3 чешниња лук Малку кари Сол Бибер 1 лажица соја сос 1 лажица брашно Масло ...

Рецепт за ДОМАШНИ ПЕРЕЦИ!

Пулс24 - 07.03.2021

Потребно е: 500 гр брашно 250 гр стопен маргарин 200 гр сирење 1 јајце 1 лажичка прашок за пециво 1 лажичка сол жолчки сусам Подготовка: Измешајте прашок за пециво, брашно, сирење, маргарин, јајце.

Бургери со пилешки плескавици

Пулс24 - 08.03.2021

Потребни состојки: – 500 гр пилешки филети – 5 парчиња млад кромид – мајчина душица – 1 јајце – 2 лажици лебни трошки – 1 лажица сув зачин од билки – масло за пржење Подготовка: Измелете го пилешкото месо (или побарајте да ви го сомелат во ...

Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Пулс24 - 08.03.2021

Додека она што најмногу го гледаме на социјалните мрежи за појадок е тост од авокадо или сладок појадок, гранола, бобинки и банани, дали некогаш сте размислувале да го ставите она што го ставате на тост сега во сад и целосно да ги смените вкусовите? ...

Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Кафе пауза - 07.03.2021

Додека она што најмногу го гледаме на социјалните мрежи за појадок е тост од авокадо или сладок појадок, гранола, бобинки и банани, дали некогаш сте размислувале да го ставите она што го ставате на тост сега во сад и целосно да ги смените вкусовите? ...

Мека и крцкава: Турска лисната путер погача

Gotvi.mk - 06.03.2021

Ако сте љубители на лиснати погачи, ова рецепт за вас! Состојки: 800 гр брашно 40 гр квасец 1 лажичка шеќер 2 лажички сол 1 прашок за печиво 50 мл масло 200 мл млеко 100 мл вода 200 гр путер за премачкување 1 жолчка за премачкување Начинот на ...

Оброк салата со пилешко

Екран - 06.03.2021

Пилешко за салата/оброк кој лесно се подготвува Состојки: – 200 гр пилешко бело месо – 3 домати – 1 пиперка – 1/2 кромид – 1 лажичка сос од домати – 1/3 лажиче чили во прав – 1/2 чаша рендано полу-тврдо сирење по ваш избор – маслиново масло – зелена ...

Комбинација од авокадо и сирење – здрав намаз за доручек

Gotvi.mk - 06.03.2021

Подгответе вкусен и здрав намаз за доручек. Состојки: авокадо лимон свежо сирење босилек домат тост леб Начин на подготовка: Исчистете го авокадото и изгмечете го. Додајте сок од лимон и добро измешајте. Додајте сирење, босилек и зачини.

Салата со печурки и моцарела

Мои рецепти - 06.03.2021

Еве еден рецепт за несекојдневна вкусна салата. 1. Марулата се мие и се сече на парчиња. 2. Печурките измиени и исечени на половина ги запржуваме со зејтин и сол. Се тргаат на страна да оладат. 3.

Направете брза и вкусна пица без брашно

iPortal - 06.03.2021

Направете брза пица без брашно, пријателите и семејството ќе бидат воодушевени особено оние кои заради одржувањето на линијата не консумираат пици. Оваа пица е апсолутен гурмански хит и тоа со пилешка основа! Потребни состојки: -400 грама пилешко ...

Пилешко а ла Кинг

Вечер Прес - 06.03.2021

Лесно и елегантно јадење со пилешко. Истовремено и одличен начин да ги искористите остатоци од пилешко или мисирка. Зелената пиперка и црвената пиперка го прават ова убаво јадење за свечени празнични послужувања, или во секое време.

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Кајгана - 06.03.2021

Компирот е неисцрпен извор на гастрономска инспирација и може да се подготви на 1001 начин. Дали некогаш сте се обиделе да печете во мешавина од стопен путер, пармезан и лук во прав? Тоа е фантастична комбинација која го подобрува вкусот, но и ...

Полнети пилешки плескавици

Gotvi.mk - 06.03.2021

За вкусен ручек ви предлагаме одличен рецепт со пилешко месо. Состојки: 500 гр пилешко месо 2 чешниња лук 1 мала главица кромид магдонос сол сув зачин 1 лажица презла 1 лажица мајонез 100 гр кашкавал за полнење Начин на подготовка: Пилешкото ...

Салата со мисиркино месо и крем сирење

Gotvi.mk - 06.03.2021

Вкусна оброк салата со мисиркино месо. Состојки: мисиркино месо зелена салата домат морков кромид маслиново масло крем сирење Начин на подготовка: Обварете го мисиркиното филе, а потоа зачинете го по желба.

Брз ручек со малку јаглехидрати: Пита од тиквички со три вида сирење и јајца

Попара - 06.03.2021

Дали сакате брз ручек или вечера? Секако дека сакате, кој има време да готви долго во работните денови? Затоа ви донесуваме рецепт за фина смеса од сирење со тиквички и домати. Дополнителна предност: има мала содржина на јаглени хидрати – совршено е ...