TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Данокот на добивка за ИТ компаниите да се намали од 10 на 3 отсто, допрва ќе дебатираме за прагот за персоналецот, кажа ...

Сакам да кажам - 30.03.2018

Владата размислува за намалување на данокот на добивка за информатичките компании, кажа премиерот Зоран Заев, за да ги мотивираат големите компании од ИТ секторот да дојдат во Македонија. Тој вели дека размислуваат данокот на добивка за компаниите ...

Заев: Нема отстапување од прогресивниот данок

Алсат-М - 06.11.2018

Пукнатина во цврстиот став на коморите да се одложи воведувањето на прогресивниот данок за пет години. Сојузот на стопански комори цврсто стои на барањето прогресивниот данок да се одложи, се додека Владата не излезе со конкретни пресметки кои ќе ...

Заев за прогресивниот данок: Целта е со тоа да постигнеме ефекти и благодети за сите

Фактор - 30.03.2018

Владата нема да отстапи од воведувањето на прогресивен персонален данок. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, најави дека со 18% ќе се оданочуваат приходите над 1.000 евра, а премиерот Зоран Заев рече дека даночната реформа е во програмата на ...

АРХИВА Прогресивниот данок може сериозно да удри по средната класа

Фокус - 30.03.2018

Пишува Маја ВАСЕВА „Во овој свет ништо не може да биде сигурно, освен смртта и даноците“, вака таткото на најмоќната економија денес, Бенџамин Френклин си честитал на себе откако го завршил уставот на Соединетите американски држави во 1787 година.

Заев: Дебатата за даночната реформа е преуранета

Нова ТВ - 30.03.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска ја оцени како преуранета дебатата што ја отвори во јавноста најавата на министерот за финансии Драган Тевдовски за прогресивен данок, односно за оданочуивање од 18 проценти на приходите над 1.000 евра.

Заев: Дефинитивно сме левичари и веруваме во праведно оданочување

Фокус - 30.03.2018

Премиерот, Зоран Заев, рече дека даночната политика ќе се менува, но дека на тоа ќе му претходи јавна дебата. Доколку побогатите плаќаат повисока даночна стапка, рече тој, државата ќе има средства да ја подигне социјалната помош, да инвестира во ...

Заев: Дај Боже сите да земаме плата од 10.000 евра па да плаќаме повисоки даноци

Макфакс - 30.03.2018

Не може и тој што зема 10.000 денари плата и тој што зема 10.000 евра плата да плаќаат ист данок, тоа не е фер општество. Дај Боже да земаме сите по 10.000 евра плата, па да платиме повисоки даноци, вели премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за ...

Приход над 1.000 евра да се оданочува со 18 отсто, предлага МФ, веќе спремен предлог-закон

Либертас - 30.03.2018

Во април, како што беше најавено, ќе почне дебатата за воведување прогресивно оданочување. Како што рече денеска министерот за финансии Драган Тевдовски, се предлага за приход до илјада евра персоналниот данок на доход да остане ист, 10 отсто, ...

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

А1 On - 30.03.2018

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање во врска со најавеното ...

Ќе има дебата за прогресивниот данок

Слободен Печат - 30.03.2018

Не треба да се плашиме од ниту една реформа која што ќе биде исцрпена со дебата, е ставот на премирот Зоран Заев, запрашан за даночните реформи што ги најави министерот за финансии Драган Тевдовски.

Прогресивниот данок ќе предизвика даночна евазија

Р.С.Европа - 30.03.2018

Мерката за прогресивно оданочување може да влијае дестимулативно за луѓето кои во земјава заработуваат повеќе, коментираат економски екперти. Тие најавената мерка ја оценуваат како популистичка, со која е можно преселување на приходите надвор од ...

Гаши: Владата да не брза со зголемувањето на данокот на доход

Макфакс - 30.03.2018

По најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, апелираме до Владата да не брза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ удри по џебот на граѓаните

МРТ - 30.03.2018

Според партијата, невработеноста ќе се зголеми, а ќе расте и даночната евазија. Економското цунами Заев- Тевдовски- Анѓушев, го задолжија секое семејство во Македонија со нови 1.200 евра. СДСМ директно удри по џебот на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Дополнително осиромашување ќе предизвика воведувањето на прогресивен данок

А1 On - 30.03.2018

„СДСМ директно удри по џебот на граѓаните. Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18%.

Што мисли Најческа за прогресивниот данок и социјалната држава?

Фактор - 30.03.2018

Дебатата за можно воведување на прогресивен данок се повеќе се разгорува и тоа е добро за демократско општество бидејќи се слушаат различни ставови, мислења и анализи, кои потоа се надеваме дека ќе допрат и до властодршците пред да ги подготват ...

Гацов: Фискалните ефекти со прогресивниот данок со најавениот опфат ќе бидат многу мали

Фактор - 30.03.2018

Голема загриженост покрена најавата на министерот за финансии Драган Тевдовски дека прогресивното оданочување ќе започне со категоријата на граѓаните кои имаат над 1000 евра месечни примања и стапката за нив би изнесувала 18% за данокот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ директно удира по џебот на граѓаните

Алсат-М - 29.03.2018

Од ВМРО ДПМНЕ велат: „ СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе при донесе за дополнително ...

„Богатството“ од 1.000 евра дочекано на нож

Слободен Печат - 29.03.2018

Дали 1.000 евра е доволно висок износ за да се смета некој за богат? Што е со врвните ИТ-експерти и лекари што земаат месечни примања над 60.000 денари? Упатените велат дека постои реална опасност тие да си заминат од земјава или да работат во ...

Кузмановска: Покачувањето на данокот на доход од 10% на 18% ќе придонесе за дополнително осиромашување на граѓаните

Курир - 29.03.2018

СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе допринесе за дополнително осиромашување на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ директно удира по џебот на граѓаните

Канал5 - 29.03.2018

Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе допринесе за дополнително осиромашување на граѓаните, реагираат од ...

Според Заев рано е да се дебатира за прогресивен данок

Нетпрес - 30.03.2018

Според премиерот Зоран Заев е премногу рано да се развива дебатата што ја отвори во јавноста по најавата на министерот за финансии Драган Тевдовски за прогресивен данок, односно за оданочуивање од 18 проценти на приходите над 1.000 евра.

Заев: Дебатата за персоналецот почна рано

+инфо - 30.03.2018

Премиерот информира и дека се размислува за воведување на донок на добивка од три проценти за компаниите од информатичката технологија, за да може дополнително да се мотивираат големи компании да дојдат во земјава.

Заев: Дај Боже сите да земаме плата од 10.000 евра па да плаќаме повисоки даноци

Точка - 30.03.2018

Не може и тој што зема 10.000 денари плата и тој што зема 10.000 евра плата да плаќаат ист данок, тоа не е фер општество. Дај Боже да земаме сите по 10.000 евра плата, па да платиме повисоки даноци, вели премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за ...

Граѓаните ќе ги плаќаат кафеаните на Министрите

24Инфо - 29.03.2018

Министерот за финансии Драган Тевдовски вчера изјави дека Владата планира да го зголеми данокот на доход од досегашните 10% на 18% за сите граѓани кои имаат месечни приходи над 1000 евра. Тевдовски најави дека процесот ќе отпочне во април.

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Стандард - 30.03.2018

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање во врска со најавеното ...

БЕСА: Државата да не брза со зголемувањето на данокот на доход

Канал5 - 30.03.2018

После најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, апелираме до Владата да не се забрза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат ...

Пробните балони со прогресивното оданочување од 18 отсто ја зовреа јавноста: Кој е на удар?

еМагазин - 29.03.2018

Реакции на незадоволство и низа недоумици предизвика „срамежливата“ најава на министерот за финансии Драган Тевдовски дека Владата ќе предложи воведување персонален данок од 18 отсто за лицата кои имаат приходи над 1.000 евра.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ директно удри по џебот на граѓаните, воведувањето на прогресивен данок е најновата погубна политика на ...

Курир - 30.03.2018

СДСМ директно удри по џебот на граѓаните. Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18%, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Богатството“ од 1.000 евра дочекано на нож

+инфо - 29.03.2018

Дали 1.000 евра е доволно висок износ за да се смета некој за богат? Што е со врвните ИТ-експерти и лекари што земаат месечни примања над 60.000 денари? Упатените велат дека постои реална опасност тие да си заминат од земјава или да работат во ...

(ВИДЕО) Кузмановска: СДСМ директно удира по џебот на граѓаните

А1 On - 29.03.2018

„СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе допринесе за дополнително осиромашување на граѓаните.

Граѓаните ќе ги плаќаат кафеаните на Министрите

Скопје инфо - 29.03.2018

Министерот за финансии Драган Тевдовски вчера изјави дека Владата планира да го зголеми данокот на доход од досегашните 10% на 18% за сите граѓани кои имаат месечни приходи над 1000 евра. Тевдовски најави дека процесот ќе отпочне во април.

Заев: Не може за плата од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Телма - 30.03.2018

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање во врска со најавеното ...

БЕСА: Државата да не брза со зголемувањето на данокот на доход

А1 On - 30.03.2018

„После најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, апелираме до Владата да не се забрза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со прогресивниот данок СДСМ удри по џебот на граѓаните

Макфакс - 30.03.2018

Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18%, рагираат денеска преку соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Кузмановска: СДСМ директно удира по џебот на граѓаните

Независен - 29.03.2018

СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе допринесе за дополнително осиромашување на граѓаните, вели ...

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Независен - 30.03.2018

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање во врска со најавеното ...

БЕСА: Државата да не брза со зголемувањето на данокот на доход

Стандард - 30.03.2018

„После најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, апелираме до Владата да не се забрза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Прогресивниот данок е најновата погубна политика на власта

Нетпрес - 30.03.2018

СДСМ директно удри по џебот на граѓаните. Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18%, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Кузмановска: Зголемувањето на даночната стапка ќе влијае на зголемување на невработеноста и даночната евазија

Фактор - 29.03.2018

Лилјана Кузамновска од ВМРО-ДПМНЕ денеска истакна дека СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Според неа, најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта ...

Заев: Не може некој што зема плата од 10.000 денари да плаќа ист данок како тој што зема 10.000 евра

Press24 - 30.03.2018

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање во врска со најавеното ...

Бeса: Зголемувањето на данокот на доход ќе има големи последици за информатичарите

МКД - 30.03.2018

После најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1.000 евра, апелираме до Владата да не брза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ директно удри по џебот на граѓаните, воведувањето на прогресивен данок е најновата погубна политика на ...

Сител - 30.03.2018

СДСМ директно удри по џебот на граѓаните. Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18%, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Кузмановска: Зголемувањето на данокот на доход ќе придонесе за дополнително осиромашување на граѓаните

Макфакс - 29.03.2018

СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе допринесе за дополнително осиромашување на граѓаните, смета ...

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Бриф - 30.03.2018

– Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање во врска со ...

Движење БЕСА: Владата да не брза со зголемувањето на данокот на доход

Нетпрес - 30.03.2018

По најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, Движењето БЕСА апелира во петокот до Владата да не се избрзува со усвојување на оваа мерка без ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со прогресивниот данок СДСМ удри по џебот на граѓаните

Точка - 30.03.2018

Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18%, рагираат денеска преку соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Кузмановска: Зголемувањето на данокот на доход ќе придонесе за дополнително осиромашување на граѓаните

Точка - 29.03.2018

СДСМ директно удира по џебот на граѓаните. Најавата за воведување на прогресивен данок со покачување на данокот на доход од 10% на 18% е уште една од погубните политики на власта која ќе допринесе за дополнително осиромашување на граѓаните, смета ...

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Кајгана - 30.03.2018

Скопје, 30 март 2018 (МИА) - Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско ...

Гаши: Владата да не се брза со зголемувањето на данокот на доход

Точка - 30.03.2018

После најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, апелираме до Владата да не се забрза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат ...

ВМРО-ДПМНЕ обвини: СДСМ директно удри по џебот на граѓаните

Фактор - 30.03.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во новото соопштение до јавноста обвинува дека СДСМ директно удри по џебот на граѓаните. „Дополнително осиромашување ќе предизвика најновата погубна политика на власта, односно воведувањето на прогресивен данок со покачување ...