TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВО ЖИВО) Уште една прес конференција на министерот Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената ...

Бриф - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Корона вирусот стигна во Македонија – заболена е 50 годишна жена

Алсат-М - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против Корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Фактор - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против корона вирусот

Канал5 - 26.02.2020

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Филипче за случајот на корона вирус: Пациентката две седмици била болна, а во Италија не е тестирана

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

Прв случај на корона-вирус во државата: Пациентката цел месец била болна во Италија

Нова ТВ - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, рече Спасовски по првиот случај на заболен од коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

Прв случај на коронавирус и во Македонија, спортските настани засега без промени

Екипа - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Прв случај на коронавирус во Македонија, властите апелираат за смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

МКД - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

Како се лекуваат пациентите заразени со корона вирусот?

еМагазин - 26.02.2020

Во однос на лекувањето на заболените од корона вирус, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека сите институции се целосно опремени, пред се Клиниката за инфективни болести како со заштитна опрема за персоналот, така и со лекови кои се ...

50-Годишната Жена заболена од коронавирусот била во Италија еден месец, А две недели била болна

Сакам да кажам - 26.02.2020

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Жена родена во 1970 година е првата заболена од КОВИД 19 во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

Граѓаните да не шетаат низ институции, туку да повикаат медицинска екипа дома

Кумановски м. - 26.02.2020

Во случај некој од македонските граѓани да забележи симптоми на коронавирусот, задолжително треба да повика медицинска екипа од Центрите за јавно здравје дома, а не да се рашетува низ клиники и болници, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Прв случај на корона вирус во земјава, властите тврдат дека се подготвени и дека нема место за паника

Мета - 26.02.2020

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.

(ВИДЕО) Жена на 50 години која утрово дошла од Италија е првата заболена од коронавирус во земјава

А1 On - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

Филипче го потврди првиот случај на коронавирус, Спасовски повика на смиреност

+инфо - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Владата и Министерството за здравство со апел до граѓаните да не се шири паника-Потврден прв случај на корона вирус во ...

Вечер - 26.02.2020

Македонска државјанка која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа вчераутро поради симптоми на грип побарала помош на Инфективната клиника каде е тестирана. По извршена детална анализа, потврдено е дека таа е заразена со ...

Oбновено: Регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, пациентот патувал со 9 патници

OhridNews - 26.02.2020

Дијагностициран е првиот случај на корона вирус во Македонија, информираше пред малку на прес конференција во Скопје министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни дека на Клиниката за инфективни болести била примена пациентка родена 1970 година ...

Филипче: Прв потврден случај на заболен со коронавирус во Македонија

24 Вести - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Филипче потфрли, во Македонија влезе лице со корона!

Курир - 26.02.2020

Прв случај на корона вирус во Македонија, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Станува збор за жена на педесет годишна возраст која две недели веќе била болна за време на престојот во Италија.

Филипче потврди: Пациентка заразена со коронавирус примена на инфективна

Press24 - 26.02.2020

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Прв случај на коронавирус во македонија, потврди Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

И официјално: првиот пациент со коронавирус во Скопје

МКД - 26.02.2020

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

Компаниите привремено да не ги примаат на работа вратените од Италија, порача Филипче

Кумановски м. - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одржана во Владата по повод првиот потврден случај на коронавирус во земјава , порача компаниите да не ги примаат на работа лицата кои се вратиле скоро од престој во Италија.

Филипче: Маската не е протекција, туку дополнителен ризик за инфекција

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека маската за лице не е вистинска протекција, туку дополнителен ризик за ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

Н.Македонија - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конференција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Пациентката болна од коронавирус две недели била болна во Италија но не била тестирана

Сител - 26.02.2020

На прес конференција во владата министерот за здравство Филипче потврди дека пациентката која денеска во раните утрински часови била хоспитализирана е позитивна на корона вирус. Министерот напомена дека нема простор за паника и дека пациентката е ...

Филипче: Инкубацијата на пациентката е многу одамна помината и не претставувала опасност да ја пренесе болеста на ...

Локално - 26.02.2020

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Бриф - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

МКД - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Заболената од корона вирус од Италија стигнала со комбе, таа е во изолација

Вечер - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено дека е заболена од корона вирус според епидемиолошките анализи еден месец била во Италија. Таа била болна веќе две недели и по влегувањето во Македонија веднаш се обратила на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, ...

Филипче: Ги задолжуваме сите институции да не ги примаат на работа лицата кои патувале во северна Италија

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека се задолжуваат сите државни институции да не ги примаат на работа лицата коишто патувале во северна ...

Неофицијално: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Либертас - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

Gostivarpress.mk - 26.02.2020

Се работи за женско лица, кое допатувало од Италија. Пациентката поради симптомите што ги имала, сама се обратил за тестирање на Инфективната клиника. По извршените лабараторски анализи потврдено е дека лицето е позитивно на коронавирус, извести ...

Потврден првиот случај на заразена со корона вирус

Frontline - 26.02.2020

Таа престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе болеста, рече министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференција во ...

(ВИДЕО) Филипче: Прв случај на корона е жена која била на гости во Италија

Либертас - 26.02.2020

-Пациентката која во раните утрински часови беше хоспитализирана на инфективната клиника е позитивна за Ковит -19 – изјави министерот за здравство Венко Филипче. Филипче апелираше да не се шири паника.

Потврден е прв случај на заболен од корона-вирус во Македонија

AKO - 26.02.2020

Пациентка е позитивна на вирус КОВИД 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Таа е згрижена во одделот специјализиран за оваа намена. Пациентката две недели е болна и се третирала во италијанска здравствена установа, но не е тестирана на ...

Филипче: Во Македонија е регистриран првиот заразен коронавирус (видео)

Centar - 26.02.2020

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

Попладне ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони

Нова ТВ - 26.02.2020

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Филипче: Пациентка која утрово се пријавила на Клиника е првиот случај со коронавирус

Локално - 26.02.2020

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Ако има медицинска оправданост, Патниците од Италија ќе бидат под целосен надзор, вели Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека утрово имале состанок на новата координативна група која е формирана по препорака на Владата, во која членуваат експерти од Комисијата за заразни болести и дека на попладневниот состанок ќе одлучат ...

Корона вирусот пристигна и кај нас, заразена жена која месец дена била во Италија

еМагазин - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција потврди дека пациентка е позитивна на корона вирусот. Таа била хоспитализирана во три часот после полноќ на Клиниката за инфективни болести.

ДЕТАЛИ: Која е, каде се движела, каква и е состојбата и кога е примена жената заболена од коронавирус, кажаа Филипче и ...

Скопје1 - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која еден месец престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Таа еден месец прстојувала во Италија. Во Македониаја пристигнала ноќеска во 2 часот.

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Макфакс - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

А1 On - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

Официјално потврдено: Женско лице, хоспитализирана на Инфективна клиника, има коронавирус

MakPress - 26.02.2020

На вонредна прес-конференција попладнево во Владата на Република Македонија, министерот за здравство Венко Филипче, техничкиот премиер Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски потврдија дека во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус.