TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

MakPress - 16.08.2022

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за реформи за зголемување на даноците, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за ...

Бесими : Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Либертас

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Независен

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците

Канал5

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Press24

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Опсервер

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Вечер Прес

Ефикасно спречување на даночната евазија е основниот чекор во даночните реформи

Н.Македонија - 16.08.2022

Најновото актуализирање на темата за даночни реформи, за кои, според министерот за финансии, Фатмир Бесими – консултациите и анализите се започнати уште во 2020 година, сериозно ги разбранува реакциите на македонските граѓани, но и на економските и ...

Бизнисот бара соодветен даночен модел

Сител

Даночната реформа ќе удри по сивата економија, тврди министерот Бесими

Телма - 15.08.2022

Еден од таргетите на даночните реформи кои ги подготвува министерството за финансии ќе биде борбата против сивата економија и тоа ќе се спроведе преку стимулации, превентивни мерки за премин кон формални производи и услуги и зајакнување на ...

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Бриф

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Опсервер

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Zoom

МФ вели дека води дебата за даночната реформа, не кажа дали нешто прифатиле од забелешките

MakPress

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Бизнис Вести

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

24Инфо

24 Вести Скопје инфо Вечер Прес Frontline 4NEWS ТВ21 CivilMedia

Дебата за даночната реформа: Што им кажа Бесими на ревизорите, консултантите и на НВО секторот

Независен - 15.08.2022

Министерството за финансии ги продолжува серијата состаноци во рамки на јавната дебата за Концептот на даночни реформи. Денеска во Министерството за финансии Концептот беше презентиран од страна на министерот за финансии Фатмир Бесими пред ...

Бесими: Даночната реформа не е решение кое треба да се гледа како потреба да се обезбедат повеќе средства во буџетот

Локално

Бесими: Јавната дебата за даночната реформа продолжува

Канал5

РЕВИЗОРИ, КОНСУЛТАНТИ И НЕВЛАДИНИ СЛУШНАА ЗА ДАНОЧНИТЕ РЕФЕОРМИ Бесими им претстави нацрт верзија

+инфо

Нацрт даночната реформа пред невладиниот сектор, консултантските и ревизорските друштва и организации

360 степени

Нацрт даночната реформа пред невладиниот сектор, консултантските и ревизорските друштва и организации

Либертас

Бесими: Низа мерки за сузбивање на сивата економија дел од реформата

А1 On - 15.08.2022

Борбата против сивата економија е дел од реформата во јавните финансии. Со системските измени ќе се преземат низа мерки за формализирање на неформалниот сектор, пишува во својата најнова колумна министерот за финансии, Фатмир Бесими.

Бесими: Низа мерки за сузбивање на сивата економија дел од реформата

Press24

Бесими: Низа мерки за сузбивање на сивата економија дел од реформата

Канал5

Бесими најавува низа мерки за сузбивање на сивата економија

Телма

КАКО ДА СЕ ОДАНОЧИ НЕФОРМАЛНАТА Е-ТРГОВИЈА КОЈА СЕ ПОВЕЌЕ РАСТЕ - тоа ќе биде дел од даночната реформа, уверува министерот Бесими

Фактор

Бесими: Борбата против сивата економија е дел од реформата во јавните финансии

Макфакс

Бесими: Борбата против сивата економија е дел од реформата во јавните финансии

Точка

MTM