TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ИМА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Урсула Фон Дер Лајен избрана со тесно мнозинство

Фактор - 17.07.2019

Со 383 пратеници „за“ и 327 пратеници „против“ Европскиот парламент го избра новиот претседател на Европската комисија. Урсула Фон Дер Лајен ќе биде првата жена претседател на комисијата, таа треба да ја превземе должноста од актуелниот претседател ...

Урсула фон дер Лајен застана на чело на Европската комисија

Кумановски м. - 17.07.2019

Германската политичарка Урсула фон дер Лајен е избрана за нова претседателка на Европската комисија. За неа гласале 383 од 733 пратеници на Европскиот парламент. – Довербата која ми ја дадовте е довербата на Европа, силна Европа од свер до југ и од ...

Урсула фон дер Лајен е новата шефица на Европската комисија

Алсат-М - 16.07.2019

Урсула фон дер Лајен е избрана за нова претседателка на Европската комисија. За неа гласаа 383 пратеници од Европскиот парламент кој брои вкупно 751 пратенички места. Taa меѓу другото, наведе дека сака да ја потврди европската перспектива за Западен ...

Урсула фон дер Лајен е новата шефица на Европската комисија (ВИДЕО)

МКД - 16.07.2019

Европските пратеници гласаа за Германката Урсула фон дер Лајен за нова шефица на Европската комисија. За неа гласаа 383 од 733 присутни членови на Европскиот парламент. Европскиот парламент вкупно има 751 пратеник.

Урсула Фон Дер Лајен e новиот претседател на ЕК

Телма - 16.07.2019

Европскиот парламент со тесно мнозинство ја избра германската министерка за одбрана Урсула Фон Дер Лајен за нов претседател на Европската комисија. За нејзината номинација гласаа 383 пратеници наспроти 327 кои беа против.

Урсула Фон дер Лејн: Ни збор за проширувањето на ЕУ

Сител - 16.07.2019

Борба против климатските промени, минимална плата во рамки на целата ЕУ, заедничка европска одрбанбена политика и јакнење на правата на Европскиот Парламент Ова ќе бидат моите приоритети како прв човек на Европската комсија доколку европските ...

Германката фон дер Лајен со тесна разлика избрана за претседателка на Европската комисија

Сакам да кажам - 16.07.2019

Актуелната министерка за одбрана на Германија Урсула фон дер Лајен со тесна разлика беше избрана за нов претседател на Европската комисија. Таа ќе го наследи Жан-Клод Јункер на 1 ноември како прва жена на оваа функција.

Хан: Драго ми е што Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Макфакс - 16.07.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ѝ честита на Урсула Фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија. Тој изрази задоволство поради тоа што таа ја потврди европската перспектива на Западен Балкан.

Меркел: Урсула Фон дер Лејен е посветена Европејка

Макфакс - 16.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ѝ честиташе на нејзината долгогодишна соработничка Урсула Фон дер Лејен на изборот за претседателка на Европската комисија, истакнувајќи дека досегашната германска министерка за одбрана е посветена Европејка.

Урсула фон дер Лајен избрана за претседателка на ек

24 Вести - 16.07.2019

Урсула фон дер Лајен, германска демохристијанка и најдолговечна во владата на канцеларката Ангела Меркел, вечерва во Стразбур е избрана за нова претседателка на Европската Комисија. Таа е прва жена на таа функција, а во тајното гласање на пленарната ...

Урсула фон дер Лајен ја претстави својата визија за ЕУ: Борба против климатските промени, родова еднаквост...

МКД - 16.07.2019

Кандидатката за претседателка на новиот состав на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент ја претстави својата визија на ЕУ, вклучувајќи ја борбата против климатските промени, посветена на заштитата на европските ...

Лајен избрана за претседателка на Европската комисија

Р.С.Европа - 16.07.2019

Со 383 гласови ЗА, Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија. Таа доаѓа на местото на Жан-Клод Јункер.

Еп гласа за назначување на Урсула фон дер Лајен за шеф на ЕК

24 Вести - 16.07.2019

Членовите на Европскиот парламент денеска ќе гласаат за именување на Урсула фон дер Леен за нов претседател на Европската комисија. Германската министерка за одбрана, ги презентираше темите кои ќе и бидат политички приоритети за време на нејзиниот ...

Сега и официјално: Урсула фон дер Лејен е прва жена на чело на Европската комисија

Press24 - 16.07.2019

Пратениците на Евроспкиот парламент после долга расправа ја избраа Урсула фон дер Лејен, доскорешната министерка за одбрана во Германија, за претседателка на Европската комисија. Се гласало со 383 гласа „за“ и 327 гласа „против“.

Што ветува Урсула фон дер Лајен доколку биде избрана?

Deutsche Welle - 16.07.2019

Кои се политичките заложби на Фон дер Лајен и што ветува ако биде избрана за претседател на Европската комисија? Меѓу нив е почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и европска перспектива за Западен Балкан.

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската Комисија

Макфакс - 16.07.2019

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на Жан-Клод Јункер. За неа гласале 383 пратеници, додека 327 биле против, а 22 воздржани.

Хан: Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Независен - 16.07.2019

Комесарот за пристапни преговори Јоханес Хан и честита на Урсула фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија, изразувајќи и задоволство поради фактот што таа ја потврди европската перспектива на Западен Балкан.

Реакции на политичките групи во ЕП по обраќањето на Урсула фон дер Лајен

А1 On - 16.07.2019

Во текот на денешната дабата на пленарната сесија на Европскиот Парламент, Урсула фон дер Лајен ја изложи нејзината визија како идна претседателка на Европската Комисија, по што европратениците водеа речиси три и полчасовна расправа, јавува ...

Урсула Фон Дер Лејен најави амбициозен зелен договор за Европа

Телма - 16.07.2019

Урсула Фон Дер Лејен, министер за одбрана на Германија во заминување, им се обрати денеска на пратениците во Европскиот парламент каде ја претстави својата агенда како кандидат за Претседател на Европската Комисија.

Урсула фон дер Лејен избрана за претседател на Европската комисија

1tv - 16.07.2019

Германката Урсула фон дер Лејен е избрана за претседател на Европската комисија, јави дописникот на МИА од Стразбур. Досегашната германска министерка за одбрана, блиска на канцеларката Ангела Меркел беше избрана со тесно мнозинство од гласовите, ...

Во ЕП во Стразбур во тек е гласањето за претседател на ЕК – социјалистите,сепак, ќе гласаат за Урсула фон дер Лејен

Независен - 16.07.2019

Во Стразбур во 18 часот и 15 минути почна гласањето за избор на претседател на Европската комисија, функција за која Советот на ЕУ ја предложи Германката Урсула фон дер Лајен, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Урсула фон дер Лејен избрана за претседател на ЕК

Бриф - 16.07.2019

Урсула фон дер Лејен е новиот претседател на Европската комисија, откако го доби мнозинство во Европскиот парламент. Би-Би-Си пишува дека Дер Лејен обезбедила „тесно” мнозинство во Европската комисија.

Урсула фон Дер Лајен успеа- таа е новата шефица на Европската комисија

PressingTV - 16.07.2019

Германката Урсула фон Дер Лајен успеа – таа вечерва доби доволно мнозинство гласови за да биде избрана за претседател на Европската комисија. Со тоа е испишана и историја – таа ќе биде првата жена на таа функција.

Финале на „политичката Евровизија“ – ќе добие ли фон Дер Лајен 374 гласа?

PressingTV - 16.07.2019

Денeс е финалето на политичката Евровизија – во 18 часот во хемисајклот во Стразбур каде што треба да седнат 751 европски пратеник ќе се гласа за изборот на Геманкаат Урсула фон Дер Лајен за претседател на Европската комисија.

Проширувањето на ЕУ изостана во говорот на идната претседателка на ЕК

Алфа - 16.07.2019

Платите, економијата, климатските промени и миграцијата – но не и проширувањето. Довчерашната министерка за одбрана на Германија и кандидат за наследник на Јункер, Урсула Фон дер Лајен, во својот говор пред Европскиот парламент ниту еднаш не ја ...

Идната шефица на ЕК не спомнува проширување на ЕУ

Република - 16.07.2019

Кандидат за наследник на Јункер на челната позиција на ЕК, Урсула Фон дер Лајен, во својот говор пред Европскиот парламент ниту еднаш не ја спомна Македонија и проширувањето на Унијата. Таа ги презентираше приоритетите на нејзиниот мандат.

Ќе биде тесно за Урсула фон дер Лајен

Deutsche Welle - 16.07.2019

За да биде избрана за претседател на Европската комисија, на Фон дер Лајен ѝ се потребни 374 гласа во Европскиот парламент. Но, независно од исходот, таа се повлекува од функцијата министер за одбрана на Германија.

Урсула Фон дер Лејн: Ни збор за проширувањето на ЕУ

Слободен Печат - 16.07.2019

Таа денеска се заложи за посилна улога на ЕУ во борбата против климатските промени и поефикасна надворешна политика Урсула Фон дер Лејн кандидатката за претседател на Европската Комисија во својот говор ги презентираше темите што како приоритети ги ...

Проширувањето изостана од говорот на Фон дер Лајен пред Европарламентот

Локално - 16.07.2019

Кандидатката за претседателка на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, утрово пред Европскиот Парламент ги презентираше темите кои ќе и бидат политички приоритети за време на нејзиниот мандат доколку ја добие довербата на пратениците.

Фон дер Лајен: Обединување и зајакнување на Европа е мојата цел

Макфакс - 16.07.2019

Кандидатката за претседател на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска се заложи за посилна улога на ЕУ во борбата против климатските промени, за постигнување на социјална правда и еднаквост, владеење на правото и поефикасна надворешна ...

Европскиот парламент денеска гласа за Фон дер Лејен на чело на ЕК

Нетпрес - 16.07.2019

Германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, во вторникот може да стане првата жена на чело на Европската комисија, доколку успее да добие мнозинска поддршка на пратениците во Европскиот парламент во Стразбур.

Големи ветувања пред важната одлука на ЕУ

Н.Македонија - 16.07.2019

Пратениците во Европскиот парламент (ЕП) денес ќе одлучат дали ќе ја поддржат кандидатурата на германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен за следен претседател на Европската комисија (ЕК), објавува „Јуроњуз“.

(ВИДЕО) Европскиот парламент го избра новиот претседател на Европската комисија

Скопје1 - 17.07.2019

Со 383 пратеници „за“ и 327 пратеници „против“ Европскиот парламент го избра новиот претседател на Европската комисија. Урсула Фон Дер Лајен ќе биде првата жена претседател на комисијата, таа треба да ја превземе должноста од актуелниот претседател ...

Фон дер Лајен изрази посветеност за почеток на преговори со Албанија и С.Македонија

Алсат-М - 15.07.2019

Западниот Балкан мора да се сфати посериозно, а Северна Македонија е светол пример за позитивни постигнувања, порача денеска германската министерка за одбрана и кандидат за нов претседател на Европската комисија, Усрула Фон дер Лајен.

Урсула фон дер Лајен најави оставка на функцијата министер за одбрана на Германија

Нова ТВ - 15.07.2019

Кандидатката за претседател на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска најави дека ќе поднесе оставка на фунцкијата министер за одбрана на Германија, без разлика на исходот од утрешното гласање во Европскиот парламент, а канцеларката Ангела ...

Фон дер Лајен се залага за датум за преговори на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Р.С.Европа - 15.07.2019

Кандидатката за нов претседател на Европската комисија, германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен вели дека останува посветена на започнување преговори за членство во ЕУ на Република Северна Македонија и Албанија.

Полска ја поддржува фон деј Лејен за претседател на Европската комисија

Макфакс - 15.07.2019

Полскиот претседател Анджеј Дуда во понеделникот рече дека би сакал претставник на конзервативната Европска народна партија (ЕПП) да ја предводи Европската комисија. Именувана на таа позиција сега е германската министерка за одбрана, Урсула фон дер ...

Германката Урсула Фон Дер Лајен e новиот претседател на Европската комисија

Нетпрес - 16.07.2019

Урсула фон дер Лајен е нов претседател на Европската комисија. Европскиот парламент со тесно мнозинство ја избра германската министерка за одбрана за претседател. За нејзината номинација гласаа 383 пратеници наспроти 327 кои беа против.

Фон дер Лајен: Останувам посветена на започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија

Независен - 15.07.2019

Кандидатката за нов претседател на Европската комисија, германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен вели дека останува посветена на започнување преговори за членство во ЕУ на Република Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лајен им упати писма на социјалистите и либералите во ЕП

Опсервер - 15.07.2019

Кандидатката за претседател на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во писма до пратениците на Европскиот парламент наведува дека ќе предложи загарантирана минимална плата за сите работници во ЕУ и програма за надомест за невработените.

Хан: Мило ми е што Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Н.Македонија - 16.07.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ѝ честита на Урсула фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија. Тој изрази задоволство поради тоа што таа ја потврди европската перспектива на Западен Балкан.

Меркел: Урсула фон дер Лејен е посветена Европејка

Н.Македонија - 16.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ѝ честиташе на нејзината долгогодишна соработничка Урсула фон дер Лејен на изборот за претседателка на Европската комисија, истакнувајќи дека досегашната германска министерка за одбрана е посветена Европејка.

Урсула фон дер Лејен е новата претседателка на Европската комисија

Н.Македонија - 16.07.2019

Европскиот парламент официјално ја избра германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, за нова претседателка на Европската комисија, на местото на Жан-Клод Јункер. За неа гласале 383 пратеници, додека 327 биле против, а 22 воздржани.

Хан: Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

А1 On - 16.07.2019

Комесарот за пристапни преговори Јоханес Хан и честита на Урсула фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија, изразувајќи и задоволство поради фактот што таа ја потврди европската перспектива на Западен Балкан.

Реакции на политичките групи во ЕП по обраќањето на Урсула фон дер Лајен

1tv - 16.07.2019

Во текот на денешната дабата на пленарната сесија на Европскиот Парламент, Урсула фон дер Лајен ја изложи нејзината визија како идна претседателка на Европската Комисија, по што европратениците водеа речиси три и полчасовна расправа.

Урсула фон дер Лејен избрана за претседател на Европската комисија

Независен - 16.07.2019

Германката Урсула фон дер Лејен е избрана за претседател на Европската комисија, јави дописникот на МИА од Стразбур. Досегашната германска министерка за одбрана, блиска на канцеларката Ангела Меркел беше избрана со тесно мнозинство од гласовите, ...

Во ЕП се гласа за претседател на Европската комисија

Вечер - 16.07.2019

Во Стразбур во 18 часот и 15 минути почна гласањето за избор на претседател на Европската комисија, функција за која Советот на ЕУ ја предложи Германката Урсула фон дер Лајен, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Идната шефица на ЕК не спомнува проширување на ЕУ

Expres - 16.07.2019

Кандидат за наследник на Јункер на челната позиција на ЕК, Урсула Фон дер Лајен, во својот говор пред Европскиот парламент ниту еднаш не ја спомна Македонија и проширувањето на Унијата. Таа ги презентираше приоритетите на нејзиниот мандат.

Неколку часа пред гласањето, неизвесен изборот на Урсула фон дер Лајен

Алсат-М - 16.07.2019

Претставниците на Европскиот парламент денеска ќе гласаат за именување на Урсула фон дер Лајен за претседател на Европската комисија. Ако таа ја добие потребната поддршка, веднаш ќе почне процесот за формирање нов состав на Комисијата.

Проширувањето изостана од говорот на Фон дер Лајен пред Европарламентот

А1 On - 16.07.2019

Кандидатката за претседателка на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, утрово пред Европскиот Парламент ги презентираше темите кои ќе и бидат политички приоритети за време на нејзиниот мандат доколку ја добие довербата на пратениците.