TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД со вето го спречија приемот на палестинската држава во ОН

Нетпрес - 19.04.2024

Соединетите држави во доцна ноќта во четвртокот на седницата на Советот за безбедност при Обединетите нација ставија вето на полноправното членство на палестинската држава во светската организација.

САД: Ќе го блокираме полноправното членство на Палестина во ОН, треба да преговараат со Израел

Канал5

Белата куќа се противи на палестинската државност

Нетпрес

Русија повикува: Да гласаме за прием на Палестина во Обединетите нации

А1 On

Белата куќа се противи на палестинската државност

А1 On

Русија бара од Обединетите нации да ја разгледаат можноста за санкционирање на Израел

Нетпрес

Ако САД и Британија имаат барем малку срам, ќе ја поздрават Палестина како членка на ОН

МКД

Локално Скопје1 MakPress Бизнис Вести Слободен Печат 24 Вести Курир Р.С.Европа

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

А1 On - 18.04.2024

Заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател потврди дека Вашингтон ќе стави вето на вечерашното гласање во Советот за безбедност на Обединетите нации за барањето на Палестина за полноправно членство во Светската организација.

САД ќе гласаат против Резолуцијата за палестинската државност во ОН

Слободен Печат

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Либертас

Стејт департментот потврди дека во Советот за безбедност ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

Локално

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

Слободен Печат

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

24Инфо

САД ќе стават вето за прием на Палестина во ОН

Независен

Вечер Прес Рацин MakPress

Израел заплени палестинска земја во Хеброн за изградба на еврејска населба

Во Центар - 18.04.2024

– Израелските власти запленија 6,4 хектари палестинска земја во градот Хеброн на Западниот Брег за да изградат нова еврејска населба, соопштија вчера палестинските власти. Општина Хеброн соопшти дека Израел издал воен декрет за конфискација на 64 ...

Комитетот на ОН не даде едногласна препорака за прием на Палестина

МКД

Советот за безбедност на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

Бизнис Вести

ОН бараат донации од 2,8 милијарди долари за жителите на Газа и на Западниот Брег

MakPress

Советот за безбедност на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

24 Вести

Советот за безбедност на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

Курир

СБ на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

Слободен Печат

Нетпрес Либертас Телма Сител Канал5 Денешен Пулс24

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

Бизнис Вести - 18.04.2024

По иранските напади врз Израел, од суштинско значење е да се избегне каква било понатамошна ескалација на тензиите на Блискиот Исток, поради што повикуваме на итен прекин на огнот во Газа согласно Резолуцијата 2728 на Советот за безбедност на ОН, се ...

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

Рацин

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

MakPress

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

А1 On - 17.04.2024

Обединетите нации (ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа и иако има одредено подобрување во координацијата со Израел, испораката на помош во енклавата продолжува да се соочува со тешкотии, изјави вчера висок ...

Обединетите Нации се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има нови проблеми“

Скопје1

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Макфакс

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Опсервер

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Точка

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Centar

ОН постојано наидуваат на нови проблеми во обидот да спречат глад во Газа

МКД