TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара отштета од 8,5 милиони евра за раскинување на договорот за нов клинички центар

24 Вести - 13.10.2022

Правен тим на Министерството за здравство ќе утврдува дали државата ќе мора да плаќа пенали за раскинување на договорот за изградба на нов Клинички центар во Скопје. Од Владата потврдуваат дека е стигнато барање за оштета од италијанската компанија ...

„Пенали“ за Клинички центар од 8,5 милиони евра – Тодоров и Филипче го задолжија Министерството за здравство

ТВ21 - 13.10.2022

Со оваа изјава Никола Тодоров, министер за здравство во 2016 година, најави изградба на нов Клинички центар, но со смената на власта и доаѓањето на Венко Филипче на оваа функција, овој проект беше прекинат.

Владата потврди дека се бара отштетата за клинички, правен тим ќе преговара најповолно решние

Сител - 13.10.2022

Има ли доволно буџет Министерството за здравсто да ги плати пеналите за неизградениот клинички Мајка Тереза.? По објавата на Сител дека Италијанците бараат 8.5 милиони евра отштета за раскинатиот договор, во МЗ денеска без многу информации на оваа ...

ТМРО: Одговорност за функционерите кои го раскинаа договорот за изградба на нов клинички центар

МКД - 13.10.2022

Основното јавно обвинителство за организиран криминал и МВР веднаш да поведат постапка за спорното раскинување на договор вреден 72 милиони евра за изградба на клиничкиот центар. Барањето за надомест од 8,2 милиони евра средства од буџетот на ...

Сали: Казнените пенали од 8,5 милиони евра ќе се решаваат во Арбитражниот суд во Париз

Република - 13.10.2022

Повеќе од 15 години изградбата на скопскиот Клинички центар е главна тема во медиумите, се појавува во сите изборни програми на кандидатите, но наместо по толку најави, сликања, потпишувања договори, поништени тендери, конечно да се изградеше, ...

Министерството за здравство ќе плаќа 8,5 милиони евра пенали за неизградениот Клинички центар

360 степени - 12.10.2022

Во МЗ веќе стигнале две писма од компанијата и правниот тим бара начини како да ја намали сумата, но и да не се плаќа заостанатата камата, со која таа ќе биде драстично поголема. Од Министерството за здравство ниту ја демантираат, ниту ја ...

ЗА КЛИНИЧКИOT ЦЕНТАР ЌЕ ПЛАЌАМЕ „ПЕНАЛИ“ ОД 8,5 МИЛИОНИ ЕВРА? Сител тврди дека Министерството за здравство добило ...

+инфо - 12.10.2022

Според телевизијата, во ова министерство стигнале две писма од италијанската компанија кој го доби тендерот за изградба на Клиничкиот центар. Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за ...

Тодоров го потпиша, Филипче го раскина, Сали ќе плаќа 8.5 милиони евра пенали за неизградениот Клинички

Сител - 12.10.2022

Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Тодоров го потпиша, Филипче го раскина а сега Беким Сали ќе ги плаќа пеналите на италијанската фирма, ...

Тодоров го потпиша, Филипче го раскина а ние ќе платиме 8,5 милиони евра пенали - никој нема да одговара

Press24 - 12.10.2022

Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Тодоров го потпиша, Филипче го раскина а сега Беким Сали ќе ги плаќа пеналите на италијанската фирма, ...

Тодоров го потпиша, Филипче го раскина, Сали ќе плаќа 8.5 милиони евра пенали за неизградениот Клинички

Република - 12.10.2022

Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Тодоров го потпиша, Филипче го раскина а сега Беким Сали ќе ги плаќа пеналите на италијанската фирма, ...

СИТЕЛ: Министерство за здравство ќе плаќа 8,5 милиони евра пенали заради раскинат договор

Денешен - 12.10.2022

Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Тодоров го потпиша, Филипче го раскина а сега Беким Сали ќе ги плаќа пеналите на италијанската фирма, ...

Министерството за здравство ќе плаќа 8,5 милиони евра „пенали“ поради раскинат договор

Нетпрес - 12.10.2022

Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“, тврди ТВ Сител, повикувајќи се на извори во Министерството за здравство.

Министерството за здравство ќе плаќа 8,5 милиони евра пенали за неизградениот Клинички центар

Либертас - 12.10.2022

Во МЗ веќе стигнале две писма од компанијата и правниот тим бара начини како да ја намали сумата, но и да не се плаќа заостанатата камата, со која таа ќе биде драстично поголема. Од Министерството за здравство ниту ја демантираат, ниту ја ...

За неизградениот Клинички центар ќе плаќаме пенали од 8,5 милиони евра

Фокус - 13.10.2022

Министерството за здравство треба да исплати 8,5 милиони евра поради раскинување на договорот за изградба на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, јави телевизија Сител. Договорот го потпиша министерот Никола Тодоров во времето кога премиер беше Никола ...

ЗЕМЈАВА ЌЕ ПЛАЌА ПЕНАЛИ ОД 8,5 МИЛИОНИ ЕВРА - скапо ќе не чини раскинувањето на Договорот за изградба на Клиничкиот ...

Фактор - 13.10.2022

Сума од 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, јави телевизија Сител. Договорот го потпиша министерот Никола Тодоров во времето кога премиер беше ...

Италијанците бараат 8,5 милиони евра отштета за Клинички, Владата ќе преговара за најповолно решние

Нетпрес - 13.10.2022

Владата потврди дека Министерството за здравство треба да плати 8,5 милиони евра поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“. По објавата на Сител дека Италијанците бараат милионска отштета за раскинатиот договор, ...