TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравјето на нацијата зависи од здравјето на лекарите

Н.Македонија - 07.04.2020

Околу десет отсто од заразените со коронавирус во државата се здравствени работници, кои вирусот го дoбиле од контакт со заразени пациенти. Последната статистика за Македонија покажува дека заклучно со 5 април годинава, од 555 заразени со ковид-19, ...

Тачи: Итниот штаб во Тетово нема инфектолог, Филипче требаше да биде менаџер на кризата а не презентер на дневни ...

Курир - 07.04.2020

Итниот штаб против Ковид-19 во Тетово, знаете вие дека нема инфектолог. Јавноста не знае, не знае ниту минстерот, нема ниту епидемиолог. Имаше една докторка, но таа ја нема никаде, рече претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух ...

Коронавирус потврден кај 570 луѓе од 18 градови, од утре нови мерки за ограничено движење

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Потврден коронавирус има кај 570 луѓе во земјава, од кои 239 се од Скопје. По поминати 24 часа, до вчера во 15 часот беше соопштено за 15 новодијагностицирани и за тројца починати.

Клиниката за хематологија: Преземаме вонредни мерки за да се спречи локалната трансмисија

еМагазин - 07.04.2020

Клиниката за хематологија, во периодот на вонредна состојба предизвикана од ширењето на Ковид-19, работи со полн капацитет, согласно препораките за работа на Министерство за здравство. „Во период во кој се соочуваме со пандемија со Ковид-19, која ...

Тројца починати и 15 новозаболени со Ковид-19

Телма - 06.04.2020

Седуммина заболени од Ковид-19 оздравеа а тројца починаа на Инфективната клиника. 40 годишен жител на Кочани и двајца тетовци на возраст од 65 и 69 години. Освен повозрасниот пациент од Тетово кој имал тумор, другите двајца немале минати болести, но ...

Нови две жртви од коронавирус во Куманово

Р.С.Европа - 06.04.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски вечерва соопшти дека починале уште две лица во Куманово. Тој информацијата ја сподели преку вклучување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма. „За мене вечерва не е добра.

Тројца починати од коронавирус,15 новозаразени

24 Вести - 06.04.2020

Тројца пациенти со коронавирусот починаа на клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие. Четириесет годишен маж од Кочани, кој немал никакви други заболувања и двајца Тетовчани на возраст од 69 и 65 години.

Тројца починати од Ковид-19, 15 новозаболени во последните 24 часа

Канал5 - 06.04.2020

Епидемијата го смени текот, бројот на пациенти ќе расте, извести министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека во последните 24 часа, позитивни на корона се регистрирани нови 15 случаи, најмногу во Куманово – 8, а следува Скопје со четири На ...

Филипче: 15 новозаболени и три смртни случаи, апелирам до сите да се придржуваат кон новите порестриктивни мерки за ...

ТВ21 - 06.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на прес-конференцијата на која што заедно со претседателот на Владата Оливер Спасовски и со д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје, беа објавени новите дополнети ограничувања на движењето на ...

Филипче: Пациенти од Охрид се носат во Клиниката во Битола

Тера - 06.04.2020

„Во болницата во Битола сега е хоспитализиран еден пациент, меѓутоа во тек е трансфер на сите пациенти кои претходно беа хоспитализирани во Болницата во Охрид, после вчерашниот договор болницата во Битола да биде регионален центар, практично сите ...

Стоилковски: Неспособноста на Филипче доведе во опасност пациенти на хематологија

Курир - 06.04.2020

Продолжува неспособноста на Филипче: Пациенти од Хематологија доведени во опасност Во услови на намален капацитет на медицински персонал затоа што сме држава со најголем процент заболен медицински персонал од корона, Филипче бара од секоја клиника ...

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Сител - 06.04.2020

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство ...

Седуммина излекувани, 15 новозаразени, тројца починати

Мета - 06.04.2020

Во последново деноноќие починаа тројца пациенти на Клиниката за инфективни болести, едниот од Кочани на четириесетгодишна возраст без познати минати заболувања, како идвајца пациенти од Тетово, едниот на возраст од 69 години со претходна болест ...

Тројца починати, 15 ново заболени, вкупно 570

Нова ТВ - 06.04.2020

Тројца починати и 15 нови заболени се регистирани во изминатите 24 часа. Двајца од починатите се од Тетово, од кои еден пацинет (69) со тумор на мозокот, додека вториот(65) немал хронични болести.

Пациентите на домашно лекување со два негативни теста се сметаат за излекувани

ТВ21 - 06.04.2020

За пациентите на домашно лекување важи истиот алгоритам како и за хоспитализираните, односно и тие треба да имаат два негативни теста за да се сметаат за излекувани, нагласи министерот за здравство Венко Филипче.

18: Дијагностициран корона вирус кај 18 деца до 9 години, имаме уште мерки, ама граѓаните да не постапуваат неодговорно ...

Frontline - 06.04.2020

Блок актуелни вести од 15 до 18 часот. Спасовски : Велигденските и Рамазанските празници ќе ги поминеме дома. Тој истакна дека фазата во која влегуваме е нова – радикална фаза и за здравствените работници и за економијата и за граѓаните.

Филипче: Уште три лица починаа од коронавирус во Македонија - бројот на заразени се искачи на 570

Press24 - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти, пациент од Кочани на 40-годишна возраст хоспитализаран на 29. март без претходни минати заболовуања, пациенти од Тетово 69-годишна возраст со тумор на мозокот и пациент на 65.

Три нови смртни случаи од Ковид-19, заразени 15 лица

Радио МОФ - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска починаа тројца пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче . Се работи за пациент од Кочани на 40-годишна возраст кој е хоспитализиран на 29 март, за кој не е познати дека и ...

Филипче: На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19

+инфо - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. – Нема нови заразаени. Сите тестови се негативни.

КОВИД 19: Колку заразени се задржани на Инфективната клиника?

Фактор - 06.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје, до утрово се примени 10 нови пациенти, со што сега се хоспитализирани вкупно 70. Од нив осум се пациенти на механичка вентилација, соопшти денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

Нови 15 дијагностицирани, тројца починати, бројот на заразени со КОВИД-19 достигна 570

Бриф - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирус во земјава: четири во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга и Штип. Со тоа вкупниот број на дијагностицирани достигна 570.

Пациентите со коронавирус од Охридско-струшкиот Регион се префрлаат во болницата во Битола

360 степени - 06.04.2020

Еден пациент е хоспитализиран во болницата во Битола откако вчера беше донесена одлука таа да биде нов регионален центар за третман на пациенти со ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Тројца пациенти починаа од коронавирусот, нови 15 заболени

А1 On - 06.04.2020

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Еден од пациентите е од Кочани, на 40 годишна возраст, без познати минати заболувања.

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 ...

Филипче: Вирусот не ги напаѓа само белите дробови, туку и другите органи

+инфо - 06.04.2020

Станува збор за вирус кој не ги напаѓа само белите дробови, туку и другите органи. Иако повозрасната група на граѓани е повеќе подложна, сепак не е исклучена тешка клиничка форма и кај помладите пациенти, истакна министерот за здравство Венко ...

Тројца нови починати од коронавирусот и 15 нови случаи на заболени

МКД - 06.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје починаа тројца пациенти, и тоа еден од Кочани, 40-годишен маж кој бил хоспитализиран на 29 март и двајца пациенти од Тетово, едниот на 69 години со тумор на мозокот, а другиот на 65 години без познати други ...

Филипче: Тројца починати, 15 новозаболени, вкупно 570 заболени

ММС - 06.04.2020

Тројца починати и 15 нови случаи се регистирани во изминатите 24 часа. Двајца од починатите се од Тетово, од кои еден пацинет (69) со тумор на мозокот, додека вториот(65) немал хронични болести.

Тројца починати и 15 нови случаи на коронавирус во Македонија

Сител - 06.04.2020

На денешната прес конференција Венко Филипче ги соопшти најновите информации во врска со пациентите заболени од коронавирус во државата. На клиниката за Инфективни болести починале тројца пациенти од коронавирус, пациент од Кочани на 40-годишна ...

Уште 15 ново заболени со ковид-19, а три лица починаа

Вечер - 06.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје во последните 24 часа починаа три лица. Според министерот за здравство Венко Филипче едното лице е пациент на 40 години од Кочани, кој бил примен на 29 март без познати заболувања.

Обновено:15 нови случаи на заболени со коронавирус во земјава, три лица починале

OhridNews - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа, во земјава се регистрирани 15 нови случаи на заболени лица со коронавирус од кои 4 во Скопје, 8 во Куманово, 1 во Тетово, 1 во Струга, 1 во Штип. Со тоа вкупниот број на заболени лица во земјава се искачи на 570.

Уште три лица починаа од корона вирусот

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа починаа уште тројца пациенти од корона вирусот, информираше министерот Венко Филипче. -На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти. Еден од Кочани на 40 годинишна возраст без претходно познати заболувања, пациент ...

Филипче: Тројца пациенти починаа, четири заминаа излекувани од Инфективната клиника (ВИДЕО)

Слободен Печат - 06.04.2020

Утрово на Клиниката за инфективни болсети се примени десет пациенти, истакна министерот, хоспитализирани се вкупо 70 пациенти, од кои осум се на механичка вентилација, а десет се со потешка клиничка слика, другите се со среднотешка клиничка слика.

Состојба до 06.04.2020: Во Македонија има нови 15 случаи и 7 излечени пациенти

Црнобело - 06.04.2020

Објавена е најновата состојба на заболени и излечени пациенти од корона вирус во земјава до 6-ти април 2020. Детална состојба во продолжение... На прес-конференцијата, Министерот за здравство, Венко Филипче ги даде следните информации: На клиниката ...

Тројца починати и 15 нови случаи на заразени од корона вирус

Независен - 06.04.2020

Фото: Б. Грданоски На Инфективната клиника во текот на последните 24 часа починати се тројца пациенти, еден од Кочани и двајца од Тетово, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Филипче: Строги мерки се потребни затоа што празниците и топлото време ќе ги тераат луѓето да излегуваат надвор

+инфо - 06.04.2020

Во изминатото денониќие регистрирани се 15 нови случаи со коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција и додаде дека четворица заразени се регистрирани во Скопје, осум во Куманово и по еден во ...

Дополнителните мерки донесени меѓудругото и поради празниците и убавото време кое е пред нас, рече Филипче

ТВ21 - 06.04.2020

Една од одлуките која влијаела да се продолжи полицискиот час, била и убавото време кое следува, но и празниците. „Епидемијата го смени текот, и сосема очекувано, ова е фаза во која очекуваме бројот на пациенти да расте, и како што соопшти ...

Тројца починати, 15 новозаразени и седум излечени од Ковид-19 во последните 24 часа

Република - 06.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 15 нови заразени со коронавирус. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Најнова состојба на коронавирус во Македонија: Починаа три лица, излекувани седум пациенти, регистрирани 15 нови случаи

ТВ21 - 06.04.2020

Венко Филипче ги искажа најновите бројки со коронавирусот во нашата земја. Три починати лица, седум излечени, и 15 нови случаи во Македонија во изминатите 24 часа. „Во измиантите 24 часа починаа тројца пациенти, еден пациент од Кочани на 40 годишна ...

Три нови смртни случаи од коронавирус во Македонија

Кумановски м. - 06.04.2020

Три лица во текот на изминатото деноноќие починаа како резултат на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за едно лице од Кочани и две од Тетово. – На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти.

(ВО ЖИВО) Филипче: 15 нови случаи на заболени, 3 починати и 6 со негативен тест

Бриф - 06.04.2020

На денешната прес конеренција министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во изминиатите 24 часа од корона вирусот во земјава починале 3 лица, 40 годишен пациент од Кочани, без познати претходни заболувања, 69 годишен од Тетово, кој се борел ...

Вкупно 22: Нови 3 лица починаа од коронавирусот

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека на Инфективната клиника во Скопје од коронавирусот починаа уште тројца пациенти. Станува збор за 40-годишен жител на Кочани, кој е без познати минати заболувања, ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

Фактор - 06.04.2020

НОВИ ЖРТВИ НА КОВИД 19 Tројца пациенти се починати, еден пациент од Кочани, и двајца од Тетово. Ова на прес-конференција денеска го соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. На Инфективната клиника се примени 10 нови пациенти, од кои 8 се на ...

Филипче: 15 новодијагностицирани, двајца починати, вкупно 570 заразени со Ковид 19

Frontline - 06.04.2020

„Едниот пациент е на возраст од 40 години. Двајцата пациенти се од Тетово, едниот на 69-годишна возраст, другиот имал 65 години. На домашно лекување заминуваат 4 пациенти, а 10 се со тешка клиничка слика“, изјави Филипче.

Во Гостивар и гостиварско нема новодијагностицирани со коронавирус во изминатите 24 часа

Gostivarpress.mk - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа на територијата на Македонија потврдени се 15 нови случаи на заболени со Ковид 19. Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека новите пациенти по градови се од: Скопје-4, Куманово-8, Тетово, Струга и Штип по еден.

На Инфективна починаа 3 лица, нови 15 случаи позитивни на Ковид-19 во земјава

Локално - 06.04.2020

На Инфективна клиника починаа 3 лица позитивни на коронавирусот. Едниот пациент е на возраст од 40 години , и двајца пациенти од Тетово едниот на 69 години, а другиот на 65 годишна возраст.На домашно лекување си заминуваат 4 пациенти, 10 се со тешка ...

(ВИДЕО) Филипче: Во изминатото деноноќие 15 нови заразени, седум излекувани и три починати пациенти

Скопје1 - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија. Со новите пациенти, вкупниот број на заразени во земјава изнесува 570, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи.

Грчки инфектолог тврди дека ковид-19 предизвикува мозочен удар

+инфо - 06.04.2020

Освен високата температура, сувата кашлица и тешкотии во дишењето, некои заразени пациенти со ковид-19 развиваат и дисфункција на менталниот капациет, како што е летаргијата, епилепсијата, па дури и мозочниот удар.

Три лица починаа, 15 новозаболени од КОВИД-19

CivilMedia - 06.04.2020

Три лица починаа од коронавирус на Клиниката за инфективни болести, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за пациент на 40 години од Кочани, кој бил примен на 29 март без познати заболувања, потоа 69-годишен пациент од Тетово со ...

Старите болки на здравството и новите пробеми со коронавирусот

Р.С.Европа - 06.04.2020

Наталожените проблеми во македонското здравство може само да го отежнат справувањето со коронавирусот, велат дел од лекарската фела. Недостиг на кадар и опрема, како и затворени болнички одделенија и заболен медицински кадар ќе бидат дополнителен ...

Чашуле: Оган гори баба се чешла, Димитров удри санкции на Турција и Русија, власт во Венецуела, а Македонија се ...

Курир - 06.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во неколку наврати потенцираше дека се вршат голем број на тестирања, односно дека досега се направени помеѓу 4000 и 5000 тестови, што според него е сосема доволно.