TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска тврди дека нема да се воведат родител еден и два наместо мајка и татко

Сител - 01.03.2019

Во Македонија засега нема воведување на категориите родител 1 и родител 2, наместо како досега постоечките мајка и татко. По најавата за донесување на новиот Закон за заштита од дискриминација, од власта ги смируваат реакциите кои се појавија во ...

Родител 1 и родител 2 нема да ги заменат мама и тато – Законот ќе гарантира заштита од сексуална и родова дискриинација

1tv - 01.03.2019

Родител 1 и родител 2 нема да ги заменат мама и тато – реагираше министерството за труд и социјална политика откако опозициската партија објави таква дезинформација. Законот за заштита од дискриминација кој според најавите треба да се донесе до ...

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Нова ТВ - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

Од „кампови за мигранти“ до „родител 1 и 2“ – кратка историја на масовни хистерии

Призма - 01.03.2019

Манипулативните наслови беа доволни за да предизвикаат масовни реакции | Фото: БИРН Уште одамна е заклучено дека полувистините се полоши од лагите, но во ерата на лажните вести и во општество во кое според меѓународни истражувања за медиумска ...

Министерство за труд и социјала – Лага е дека мајка и татко преминуваат во родител А и родител Б

Р.С.Европа - 01.03.2019

„Мајка“ и „татко“ нема да прераснат во родител А и родител Б. Не се брише семејството со предлог-законот за заштита од дискриминација, реагира Министерството за труд и социјална политика. Преку соопштение, Министерството вели дека ги демантира ...

Мама и тато нема да станат „родител 1“ и „родител 2“

Слободен Печат - 01.03.2019

Постојат неколку промени во новиот предлог Закон за заштита од дискриминација. Пред се станува збор за заштита од дискриминација по основ на сексуална ориентација и родов индентитет. Промена на поимите „мајка“ и „татко“ со термините „родител 1“ и ...

МТСП: Се шири лажна вест, термините мајка и татко не се бришат

+инфо - 01.03.2019

По бројните реакции во јавноста и на социјалните мрежи за менување на термините мајка и татко во Законот за спречување и заштита на дисктриминација, од Министерството за труд и социјална политика (МТСП) најостро ги демантираат дезинформациите и ...

Полов апартхејд: Родител 1 или 2… а всушност, само голема нула!

Вистина.мк - 01.03.2019

Откако „го решија“ името, партнерите 1 и 2… сосе останатите од владеачката коалиција заедно со граѓанските приврзоци, тргнаа да ги решаваат и другите важни прашања во државата, преку закони.

„Комшијата е родител 3“: Твитер за лажната вест за „родител 1 и родител 2„

еМагазин - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика ги демантираше дезинформациите и лажни вести кои се шират по социјалните мрежи за новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

Хелсиншки за „родител 1 и 2“: Во ниту еден закон не се менуваат термините „мајка“ и „татко“

Скопје1 - 01.03.2019

Хелсиншкиот комитет за човекови права ги осудува лажните вести кои се пласираат во медиумите, а се однесуваат на предлог Законот за заштита од дискриминација, во период кога демократските чинители во земјава се борат за негово итно усвојување.

ЛАГА: Во ниту еден закон не се предвидува “родител 1” и “родител 2”, наместо “мајка” и “татко”

Скопје1 - 01.03.2019

За сите „загрижени“ и уште повеќе за сите „расположени за шега“ родители под редни броеви, чујте и почујте: 1. Муабетот со „родител 1“ и „родител 2“ наместо „мајка“ и „татко“ доаѓа од Франција, каде што пред две недели беше усвоен закон со кој ...

ВИДЕО: Родител 1 и родител 2 нема да ги заменат мама и тато – Законот ќе гарантира заштита од сексуална и родова ...

Либертас - 01.03.2019

Родител 1 и родител 2 нема да ги заменат мама и тато – реагираше министерството за труд и социјална политика откако опозициската партија објави таква дезинформација. Законот за заштита од дискриминација кој според најавите треба да се донесе до ...

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

24Инфо - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

Една е мајка и со буква и со број!

Вечер Прес - 01.03.2019

Термините мајка и татко нема да се заменат со термините родител 1 и родител 2 со новиот предлог-закон за спречување и заштита од дискриминација, а семејството воопшто не е предмет кој се уредува со овој закон, демантираше Министерството за труд и ...

Царовска ги демантира ВМРО-ДПМНЕ: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Фокус - 01.03.2019

Oд Министерството за труд и социјална политика (МТСП) најостро ги демантираат дезинформациите и лажни вести кои, како што велат, ги изнесе ВМРО ДПМНЕ дека термините мајка и татко во Законот за спречување и заштита на дисктриминација ќе се заменат со ...

Хелсиншки: Не се предвидува замена на термините „мајка“ и „татко“ со „родител 1“ и „родител 2“

Слободен Печат - 01.03.2019

Хелсиншкиот комитет за човекови права се огласи по повод соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за промена на Законот за заштита од дискриминација во кое опозицијата прашува дали правно ќе се променат термините „мајка“ и „татко“ во „родител 1“ и „родител 2“.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Сител - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП:ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Канал5 - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Независен - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП: ДПМНЕ манипулира, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Локално - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

А1 On - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП: Брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Макфакс - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО ДПМНЕ во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминија.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Локално - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП:ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

24Инфо - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Телма - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП:ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Либертас - 01.03.2019

Соопштение на МТСП: Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Опсервер - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП: Лажна вест е, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

еМагазин - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

Денар - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, во законот ниту се брише семејството, ниту термините мајка и татко

МКД - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги демантира информациите дека со Законот за спречување и заштита од дискриминација се брише семејството, како и термините мајка и татко.

Царовска: Термините мајка и татко нема да се заменат со родител 1 и родител 2

MTM - 01.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како лажни вести ги оцени информациите дека се планира менување на регулирањето на семејството кое сега, како што вели, е позиционирано како дефиниција помеѓу маж и жена, а родителите се ...

МТСП:ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Сител - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

1tv - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, термините мајка и татко не се менуваат

CivilMedia - 01.03.2019

По вчерашните информации што излегоа во медиумите дека ќе се менуваат термините мајка и татко во родител 1 и родител 2, Министерството за труд и социјална политика излезе со остра реакција, кон ВМРО-ДПМНЕ кои први излегоа со веста.

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ лаже, нема да има родител 1 и родител 2

Press24 - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, термините мајка и татко не се менуваат, велат од МТСП

ТВ21 - 01.03.2019

„Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО ДПМНЕ во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП:ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

iPortal - 01.03.2019

Соопштение на МТСП: Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: Дезинформација се вестите за родител 1 и родител 2

Нова ТВ - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги шири ВМРО ДПМНЕ во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминација, според кои, со овој закон се брише семејството и ...

МТСП: Дезинформација се вестите за родител 1 и родител 2

Република - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминација, според кои, со овој закон се брише семејството и термините мајка и татко.

МТСП: Брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Академик - 01.03.2019

„Законот за спречување и заштита од дискриминација е т.н. lex specialis, односно не ја уредува детално секоја област на која се однесува. Во новиот Предлог-закон се вклучени општи одредби, кои подетално се уредуваат во посебни закони.

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

MTM - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Вечер Прес - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Опсервер - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: Брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Точка - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО-ДПМНЕ во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП:ВМРО-ДПМНЕ манипулира со јавноста, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Бриф - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог – закон за спречување и заштита од дискриминија.

МТСП: Дезинформација се вестите за родител 1 и родител 2

Скопје инфо - 01.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминација, според кои, со овој закон се брише семејството и термините мајка и татко.

МТСП демантира дека термините мајка и татко се заменуваат со бројки или букви

Канал5 - 01.03.2019

Брачната заедница и термините мајка и татко, предлагачаот на законот тврди дека не се менува. По реакциите во јавност и на социјалните мрежи околу содржината на Законот за заштита од дискриминација кои следуваа по ставот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, ...