TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со воведувањето на најновите реципрочни мерки

А1 On - 01.06.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, на денешната средба изразија разочараност од последните потези на властите во Приштина и воведувањето на реципрочни мерки.

Косово повторно ја разгоре трговската војна со Србија

еМагазин - 01.06.2020

Косовската Влада забрани увоз на стоки од Србија, доколку во документите не стои „Република Косово“. Српските медиуми пренесуваат дека неколку камиони веќе биле вратени од границата и дека им се барала дополнителна документација.

Приштина забранува влез на стока од Србија без документ со ознака „Република Косово“

МКД - 01.06.2020

Косовската влада синоќа усвои низа мерки кои подразбираат забрана за увоз на производи од Србија ако на стоката и пропратните документи не е назначено „Република Косово“. Според таа одлука претпријатијата од Србија мора да обезбедат влезна дозвола ...

Тачи: „патриотските измами“ на Курти

Р.С.Европа - 01.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека одлуката на Владата на Косово за дополнителни мерки на реципроцитет во трговијата со Србија е продолжение на „патриотските измами“ од страна на в.д.

Косово покрена нова трговска војна со Србија

Макфакс - 31.05.2020

Косовската влада го забрани увозот на стоки од Србија, доколку во документите не стои „Република Косово“, објави Приштина во неделата, потег што официјален Белград го смета за полош од воведувањето на данок од 100 проценти во 2018 година.

Косово покрена нова трговска војна со Србија

Слободен Печат - 31.05.2020

„Ние немаме намера да продолжиме со дијалогот додека не се укинат забраните и реципроцитетот. Тоа е негација на сите договори. Со право очекуваме реакција на меѓународната заедница“, истакна Дачиќ.

Тачи: Реципроцитетот воведен синоќа е продолжение на „патриотските измами“ на Курти и погрешни одлуки

Слободен Печат - 31.05.2020

Според одлуката на Владата, Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба да го користи името и грбот на Косово во фитосанитарните и ветеринарните сертификати. Претседателот на Косово Хашим Тачи оцени дека синоќешната одлука на Владата на ...

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

Опсервер - 31.05.2020

Белград, 31 мај 2020 () – Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека е неприфатлива одлуката на приштинската влада српските производи без посебна дозвола да не можат да влезат во Косово, доколку на придружните документи не е ...

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Слободен Печат - 31.05.2020

Оваа влада во Приштина донела одлука за воведување на мерки на реципроцитет, што од некои земји беше поздравени како чекор напред. Ние одма нагласивме дека дека тоа е неприфатливо – вели Дачиќ за РТС.

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

А1 On - 31.05.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека е неприфатлива одлуката на приштинската влада српските производи без посебна дозвола да не можат да влезат во Косово, доколку на придружните документи не е назначено „Република Косово“ и ...

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

24Инфо - 31.05.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека е неприфатлива одлуката на приштинската влада српските производи без посебна дозвола да не можат да влезат во Косово, доколку на придружните документи не е назначено „Република Косово” и ...

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

MakPress - 31.05.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека е неприфатлива одлуката на приштинската влада српските производи без посебна дозвола да не можат да влезат во Косово, доколку на придружните документи не е назначено „Република Косово“ и ...

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

Сител - 31.05.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека е неприфатлива одлуката на приштинската влада српските производи без посебна дозвола да не можат да влезат во Косово, доколку на придружните документи не е назначено „Република Косово“ и ...

Косово покрена нова трговска војна со Србија

24Инфо - 31.05.2020

Косовската влада го забрани увозот на стоки од Србија, доколку во документите не стои „Република Косово“, објави Приштина во неделата, потег што официјален Белград го смета за полош од воведувањето на данок од 100 проценти во 2018 година.

Косово покрена нова трговска војна со Србија

MTM - 01.06.2020

Косовската влада го забрани увозот на стоки од Србија, доколку во документите не стои „Република Косово“, објави Приштина во неделата, потег што официјален Белград го смета за полош од воведувањето на данок од 100 проценти во 2018 година.

Приштина забранува влез на стока од Србија без документ со ознака „Република Косово“

Република - 01.06.2020

Косовската влада синоќа усвои низа мерки кои подразбираат забрана за увоз на производи од Србија ако на стоката и пропратните документи не е назначено „Република Косово“. Според таа одлука претпријатијата од Србија мора да обезбедат влезна дозвола ...

Косово во нова трговска војна со Србија

Денар - 01.06.2020

Косовската влада го забрани увозот на стоки од Србија, доколку во документите не стои „Република Косово“, објави Приштина во неделата, потег што официјален Белград го смета за полош од воведувањето на данок од 100 проценти во 2018 година.

Приштина забранува влез на стока од Србија без назнака „Република Косово“

Нетпрес - 01.06.2020

Косовската влада синоќа усвои низа мерки кои подразбираат забрана за увоз на производи од Србија ако на стоката и пропратните документи не е назначено „Република Косово“. Според таа одлука претпријатијата од Србија мора да обезбедат влезна дозвола ...

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на најновите реципрочни мерки

24Инфо - 01.06.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, на денешната средба изразија разочараност од последните потези на властите во Приштина и воведувањето на реципрочни мерки.

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

Слободен Печат - 01.06.2020

Од воведувањето на новите трговски мерки од страна на косовската влада, камионите со стока од Србија претежно се враќаат од премините, бидејќи „никој не ги исполнува условите што ги бара косовската царина”.

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на најновите реципрочни мерки

Опсервер - 01.06.2020

Белград, 1 јуни 2020 () – Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, на денешната средба изразија разочараност од последните потези на властите во Приштина и воведувањето на реципрочни мерки.

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на најновите реципрочни мерки

Либертас - 01.06.2020

– Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, на денешната средба изразија разочараност од последните потези на властите во Приштина и воведувањето на реципрочни мерки.

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на најновите реципрочни мерки

MakPress - 01.06.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, на денешната средба изразија разочараност од последните потези на властите во Приштина и воведувањето на реципрочни мерки.