TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Признание за „Костал Македонија“ за придонесот во домашната економија од претседателот Азески

Фактор - 18.07.2019

На 17.7.2019 година во Охрид, претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, оствари работна средба со раководството на „Костал Груп“, предводено од Каи Кникман, претседател и главен извршен директор на „Леополд Костал“ ДОО, со ...

Германски Костал ќе вработи уште 750 лица во следните 5 години

Сител - 17.07.2019

Германската компанија Костал во капацитети во Охрид во наредните 5 години најави дека ќе вработи уште 750 лица односно до крајот на 2025 година бројката ќе достигне до 1150 вработени со што ќе биде меѓу трите најголеми производствени капацитети во ...

Анѓушев: Ќе направиме се што е во наша моќ, да привлекуваме реномирани странски инвеститори

Press24 - 17.07.2019

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски и градоначалникот на Охрид, Константин ...

Втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места

Локално - 17.07.2019

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид наредните пет години ќе вработи уште 750 лица, односно до крајот на 2025 година ќе достигне вкупно 1 150 вработени, со што ќе биде меѓу ...

„Костал“ инвестира 40 милиони евра во нов производствен погон и отвора перспектива за стотици нови вработувања во ...

OhridNews - 17.07.2019

Технолошки високо развиената компанија за производство на прецизни делови за автомобилската индустрија Костал, со втората инвестициска фаза која беше презентирана денеска, значително ќе го зголеми производството во својата фабрика во Охрид, а бројот ...

Почнува втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места

Алфа - 17.07.2019

Почнува втора инвестициска фаза во „Костал“, фирмата предвидува нови 750 работни места со што до 2025-та нивниот број ќе достигне 1.150. Со тоа овој погон на германскиот концерн ќе биде меѓу трите најголеми во Европа.Генералниоит директор на Костал ...

Признание за „Костал Македонија“ за придонесот во домашната економија од Азески

+инфо - 18.07.2019

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески вчера во Охрид оствари работна средба со раководството на „Костал Груп“, предводено од Каи Кникман, претседател и главен извршен директор на „Леополд Костал“ ДОО, со седиште во ...

Втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места

Независен - 17.07.2019

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид наредните пет години ќе вработи уште 750 лица, односно до крајот на 2025 година ќе достигне вкупно 1 150 вработени, со што ќе биде меѓу ...

Азески: Приказната за „Костал Македонија“ е еден успешен пример за „brownfield“ инвестиција

Бизнис Вести - 18.07.2019

На 17.7.2019 година во Охрид, претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, оствари работна средба со раководството на „Костал Груп“, предводено од Каи Кникман, претседател и главен извршен директор на „Леополд Костал“ ДОО, со ...

Втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места

Опсервер - 17.07.2019

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид наредните пет години ќе вработи уште 750 лица, односно до крајот на 2025 година ќе достигне вкупно 1 150 вработени, со што ќе биде меѓу ...

„Костал Македонија“ доби признание од Стопанска комора, за придонес во домашната економија

еМагазин - 18.07.2019

„Костал Македонија“ ДООЕЛ – Охрид, која започна со работа во 2016 година во дел од поранешниот индустриски комплекс на „ЕМО“ – Охрид, е еден успешен пример за „brownfield“ инвестиција, изградена на постојниот капацитет кој беше во многу лоша ...

Почнува втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места

Иновативност - 17.07.2019

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев кој денеска беше во посета на „Костал“ истакна дека компанијата е странска инвестиција што значајно влијае врз стопанскиот развој на Охрид, истовремено и придонесува за зголемување на БДП во земјата.

Признание за „Костал Македонија“ за придонесот во домашната економија

МКД - 18.07.2019

Во Охрид претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, оствари работна средба со раководството на „Костал груп“, предводено од Каи Кникман, претседател и главен извршен директор на „Леополд Костал“ ДОО, со седиште во Луденшајд, ...

Втора инвестициска фаза во „Костал”, 750 нови работни места

Слободен Печат - 17.07.2019

Предвидено е „Костал Македонија", германска браунфилд инвестиција во рамки на порашените капацитети на охридски „ЕМО", да оствари извоз од околу 300 милиони евра на годишно ниво. Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската ...

Признание за „Костал Македонија“ за придонесот во домашната економија од Стопанската комора

OhridNews - 18.07.2019

Стопанската комора и врачи признание на компанијата „Костал Македонија“ – Охрид за придонесот во домашната економија. Воедно, во знак на благодарност за успешната соработка, претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, при ...

(ВИДЕО) РАБОТА ЗА ОХРИЃАНИ: Нови 750 работни места, а просечната плата бруто плата е над 800 евра

Фактор - 17.07.2019

Се реализира втора инвестициска фаза во „Костал“, а отворени ќе бидат 750 нови работни места. Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид во наредните пет години ќе вработи уште ...

Втора инвестициска фаза во „Костал”, 750 нови работни места

iPortal - 17.07.2019

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал” во капацитетот во Охрид наредните пет години ќе вработи уште 750 лица, односно до крајот на 2025 година ќе достигне вкупно 1 150 вработени, со што ќе биде меѓу ...

Втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места (ВИДЕО)

PressingTV - 17.07.2019

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид наредните пет години ќе вработи уште 750 лица, односно до крајот на 2025 година ќе достигне вкупно 1 150 вработени, со што ќе биде меѓу ...