TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пекарите се заканија дека нема да произведуваат леб ако владата ја замрзне цената

Телма - 27.02.2023

Пекарите денеска се заканија дека штом владата ја донесе одлуката да се замрзнат цените на лебот на 33 денари, тие повеќе нема да го произведуваат. Откако ќе влезе одлуката во Службен Весник и официјално ќе стапи на сила, леб нема да има во ...

ПЕКАРИТЕ ЌЕ ЗАТВОРАТ АКО СЕ ЗАМРЗНАТ ЦЕНИТЕ – од мелнично пекарската индустрија најавија ригорозни чекори

Фактор - 27.02.2023

Пекарите најавија затворање на погоните и прекин на производството на леб првиот ден по објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот во Службен весник. Ова го соопшти Горан Малишиќ, претседател на групација за мелничко-пекарската ...

Пекарите едногласни: Истиот ден кога ќе се замрзне цената на лебот престануваме со производство!

Слободен Печат - 27.02.2023

Во истиот момент кога ќе се објави одлуката за замрзнување на цената на лебот , пекарите ќе ја стопираат работатаата , односно од тој ден нема веќе да произведуваат леб. Ова е едногласна одлука на сите големи индустриски пекари и малите пекарници во ...

Од утре нема да има леб – пекарите лути на мерката за замрзнување на цената на лебот

Телма - 27.02.2023

Од утре пекарите нема да поризведуваат леб, соопштија производителите. Лути се на најавата на владината мерка за замрзнување на цената белиот и полубелиот леб на 33 денари. Мерката ја предложи министерот за економија Бектеши која утре треба да се ...

Ако се замрзне цената на лебот, ќе го прекинеме производството, велат од пекарската индустрија

Бизнис Вести - 27.02.2023

Пекарската индустрија се закани дека нема да произведува леб доколку Владата ја донесе мерката за замрзнување на неговата цена на 33 денари. – Ако Владата ја донесе мерката за ограничување на цената на лебот, од следниот ден нема да има леб на ...

Власта порачува нема повеќе преку леб – погача, пекарите велат ќе нема ни леб

Пари - 27.02.2023

Лебот, бел и полубел, деновиве е главна тема за дискусија. Најавата дека од први март цената на најосновната намирница оди под мраз со единствена цена од 33 денари, предизвика бројни реакции – помалку одобрување, повеќе негодување.

Утре ќе се замрзне цената на лебот!

Иновативност - 27.02.2023

Граѓаните нема да плаќаат произволни цени за белиот и полубелиот леб од 1 март. Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека од 1 март ќе ја замрзне цената на овие два продукта и ќе изнесува 33 денари.

Ѓорѓиевски: Дополнителна помош од државата наместо укинување на мерки и замрзнување на цени

Телма - 26.02.2023

Наместо да замрзне цена на леб и да ја укине мерката за субвенционирана струја за прехранбената индустрија и пекарскиот сектор, државата треба да најде начин за дополнителна помош и подрршка или да ги превземе искуствата од околните држави.

По најавите за замрзнување на цената на лебот: Граѓаните велат дека одлуката е добра, но не е доволна – да се намалат и ...

ТВ21 - 26.02.2023

Само леб ли ќе јадеме? Ова беше еден од коментарите во јавноста по најавата на министерот за економија Крешник Бектеши за замрзнување на цената на лебот на 33 денари. Мерката ќе важи од вторник и ќе биде на сила се додека е во интерес на граѓаните, ...

Добиваат големи субвенции за струјата, а за 30 отсто поевтинија и нафтените деривати – Зошто компаниите ги заддржаа ...

Centar - 26.02.2023

Одредени компании и натаму ги држат цените многу повисоки од минатата година, иако државата односно граѓаните им плаќаат субвенционирана струја, а во меѓувреме и цената на нафтата е намалена за повеќе од 30 отсто од времето кога кризата беше во полн ...

Цената на белиот и полубелиот леб од 1 март се замрзнува на 33 денари

Вечер Прес - 26.02.2023

Бектеши најави ригорозни контроли на цените на основните прехранбени производи Според министерот за економија Крешник Бектеши, во вторник, на Влада ќе се замрзне цената на лебот и нема веќе да биде над 33 денари.

ВМРО со критики за владината мерка за замрзнување на цената на лебот

Алсат-М - 26.02.2023

Мерката на власта за замрзнување на цената на лебот според опозицијата е знак на немоќ и знак на лошо раководење со економската политика. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека досегашните мерки на Владата не успеваат да резултираат со најавуваниот бран на ...

Од вторник се замрзнува цената на лебот и не смее да биде над 33 денари, рече Бектеши

Сакам да кажам - 26.02.2023

Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде над 33 денари и за белиот и полубелиот леб во земјава, кажа денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Мерката за замрзнување на лебот ќе важи од 1 март, и ќе важи сѐ додека е во интерес ...

Цената на лебот се замрзнува на 33 денари

Сител - 25.02.2023

Од 1-ви март се замрзнува цената на лебот. Владата ќе носи одлука во вторник и ќе важи само за белиот и полубелиот леб. Тогаш ќе се знае и дали на прехранбените компании ќе им се укине поевтината струја од среда или ќе ја користат уште цел месец.

Бектеши: Во вторник ќе се замрзне цената на лебот, нема да биде над 33 денари

24 Вести - 25.02.2023

Од ДПИ посочија дека прават анализи за кои граѓаните ќе треба да почекаат пред да се објават во јавност. Премиерот Ковачевски рече дека компаниите кои не ги намалија цените нема да добијат повеќе субвенционирана струја.

Власта ќе ја замрзнуцва цената на лебот и ќе ја укине евтината струја за фирмите, тие бараат реални мерки

Алфа - 25.02.2023

Ќе се замрзне цената на лебот и од следната недела тој нема да надмине 33 денари најави министерот за економија. Според Крешник Бектеши, станува збор за белиот и полубелиот леб. Ова е само еден од производите со владината одлука за нивно намалување.

Од вторник цената на лебот ќе се замрзне на 33 денари

Денешен - 25.02.2023

Министерот за економија Крешник Бектеши, изјави дека во вторник ќе биде замрзната цената на лебот и таа нема да биде над 33 денари и за белиот и полубелиот леб. Ова е само прв чекор од производите наведени во одлуката на Владата.

БЕКТЕШИ: Владата во вторник ќе ја замрзне цената на лебот, нема да биде поскап од 33 денари, а потоа и на други ...

Денешен - 25.02.2023

Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да изнесува над 33 денари, и за белиот и за полубелиот леб. Ова е само прв чекор од производите чии цени ќе бидат замрзнати, одлучи Владата.

Бектеши: Ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде повисока од 33 денари

Centar - 25.02.2023

Цената на лебот ќе се замрзне и нема да биде повисока од 33 денари, изјави на денеска Министерот за економија, Крешник Бектеши. ,,Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да изнесува над 33 денари, и за белиот и за полубелиот леб.

Бектеши: Ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде повисока од 33 денари

Денар - 25.02.2023

Цената на лебот ќе се замрзне и нема да биде повисока од 33 денари, изјави на денеска Министерот за економија, Крешник Бектеши. ,,Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да изнесува над 33 денари, и за белиот и за полубелиот леб.

Цената на лебот ќе биде замрзната и нема да биде над 33 денари

MakPress - 26.02.2023

Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде над 33 денари и за белиот и полубелиот леб. Ова е само прв чекор од производите наведени во одлуката на Владата. Ќе следат и нови одлуки за замрзнување на цените.

Добиваат големи субвенции за струјата, а за 30 отсто поевтинија и нафтените деривати – Зошто компаниите ги заддржаа ...

Бриф - 26.02.2023

Одредени компании и натаму ги држат цените многу повисоки од минатата година, иако државата односно граѓаните им плаќаат субвенционирана струја, а во меѓувреме и цената на нафтата е намалена за повеќе од 30 отсто од времето кога кризата беше во полн ...

Утре ќе се замрзне цената на лебот

Во Центар - 27.02.2023

Граѓаните нема да плаќаат произволни цени за белиот и полубелиот леб од 1 март. Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека од 1 март ќе ја замрзне цената на овие два продукта и ќе изнесува 33 денари.

Утре ќе се замрзне цената на лебот

24 Вести - 27.02.2023

Од 1-ви март се замрзнува цената на лебот. Владата ќе носи одлука во вторник и ќе важи само за белиот и полубелиот леб. Тогаш ќе се знае и дали на прехранбените компании ќе им се укине поевтината струја од среда или ќе ја користат уште цел месец.

Пекарите револтирани: Ако се замрзне цената, леб нема да се произведува!

4NEWS - 27.02.2023

Пекарската индустрија се закани дека нема да произведува леб доколку Владата ја донесе мерката за замрзнување на неговата цена на 33 денари. – Ако Владата ја донесе мерката за ограничување на цената на лебот, од следниот ден нема да има леб на ...

По објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот, пекарите најавија затворање на погоните и прекин на ...

Курир - 27.02.2023

Пекарите најавија затворање на погоните и прекин на производството на леб првиот ден по објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот во Службен весник. Ова го соопшти Горан Малишиќ, претседател на групација за мелничко-пекарската ...

По објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот, пекарите најавија затворање на погоните и прекин на ...

Република - 27.02.2023

Пекарите најавија затворање на погоните и прекин на производството на леб првиот ден по објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот во Службен весник. Ова го соопшти Горан Малишиќ, претседател на групација за мелничко-пекарската ...