TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден побарал од Путин деескалација на тензиите на украинската граница

Р.С.Европа - 13.04.2021

Американскиот претседател Џо Бајден го повика својот руски колега Владимир Путин да преземе мерки за да ги намали тензиите со Украина и предложил самит меѓу двајцата лидери во трета земја, откако Вашингтон и НАТО ја потврдија поддршката за Киев.

Украина бара помош од НАТО во конфликтот со Русија

Deutsche Welle

САД со поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Р.С.Европа

Блинкен со поддршка за Украина, НАТО бара да се стави крај на руските акции

Локално

Столтенберг: НАТО, а не Москва, ќе одлучи за приемот на Украина

ТВ21

ВИДЕО | Андоновиќ: На раб на конфликт – Русите распоредија воени сили, САД испратија два воени брода

Слободен Печат

(ВИДЕО) Андоновиќ: На раб на конфликт – Русите распоредија воени сили, САД испратија два воени брода

Либертас

Р.С.Европа Кајгана Н.Македонија Точка Во Центар

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Вечер Прес - 13.04.2021

„Руското воено натрупување е нелегитимно, необјасниво и длабоко загрижувачко. Русија мора веднаш да го прекине ова натрупување во и околу Украина, да ги прекине провокациите и да ја намали напнатоста“, нагласи Столтенберг.

Столтенберг ја повикува Русија да престане со „трупање“ војска околу Украина

Нетпрес

Столтенберг: НАТО, а не Москва, одлучува дали Украина ќе се приклучи кон Алијансата! Не може други да се мешаат

Точка

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Опсервер

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

24Инфо

СТОЛТЕНБЕРГ: Русија мора да го запре ова трупање војници во и околу Украина

Денешен

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Сител

Либертас Слободен Печат MakPress

Земјите од Г7 загрижени за трупањето руски сили на границата со Украина

Независен - 13.04.2021

САД – Земјите од Г7 вчера соопштија дека се длабоко загрижени за трупањето на руските сили на границата со Украина и анектираниот регион Крим, јави ДПА. Неодамнешните извештаи за руската воена активност во и околу Украина, како и кршењето на ...

Земјите од Г7 загрижени за трупањето руски сили на границата со Украина

Опсервер

Земјите од Г7 загрижени за трупањето руски сили на границата со Украина

Слободен Печат

Земјите од Г7 ја осудија Русија за распоредување трупи на границата со Украина

Република

(ВИДЕО) Русија се поагресивно се заканува на украинските територии – западните сили загрижени

Lider

Земјите од Г7 ја осудија Русија за трупање на војска на границата со Украина

Нетпрес

Земјите од Г7 загрижени за трупањето руски сили на границата со Украина

Канал5

MakPress Вечер Прес Локално