TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција испраќа војници на Косово во рамки на мисијата на КФОР

Р.С.Европа - 03.06.2023

Турција планира да испрати војници во Косово во недела и понеделник како одговор на барањето на НАТО да се приклучи на мировните сили, КФОР, по немирите во северно Косово, објави денеска турското Министерство за одбрана.

Турција испраќа војска на Косово

Слободен Печат

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи, кој е обвинет во Хаг/ФОТО

Вечер Прес

Србите на Косово и денеска протестираат во Звечан, остро тонови од меѓународните сојузници до Курти

Телма

Косово - Протестите продолжуваат, Западот притиска врз Приштина

Р.С.Европа

Протестите во Звечан продолжуваат, се бараат нови избори на северот на Косово

360 степени

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа!

Фокус

Фактор Фактор Lider А1 On Либертас Канал5 МКД Денешен

Турција испраќа специјални сили на Косово на барање на НАТО

Во Центар - 03.06.2023

Се планира испраќање сили во базата Султан Мурад на Косово на 4-5 Јуни, Министерството за одбрана на Турција соопшти и нагласи дека Анкара ги повикува страните во конфликтот на воздржаност Турските специјални сили се селат на Косово како одговор на ...

На барање на НАТО: Турција испраќа специјални сили на Косово

Локално

Турција планира да испрати командоси во Косово

4NEWS

Турција планира да испрати командоси во Косово

Lider

Османи:Од Приштина беа побарани нови избори на север, од Вучиќ да не врши притисок врз Србите

Вечер Прес - 03.06.2023

Приштина побара нови избори на север, Вучиќ „да не врши притисок врз Србите“ Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека високи меѓународни претставници побарале побарале од Приштина и Белград да организираат нови избори во сите четири ...

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Макфакс

Вучиќ: Косово е дел од Србија, Курти да ги однесе наводните градоначалници на југ, тогаш ќе има вистинско помирување

Слободен Печат

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Точка

ВУЧИЌ: ЗА ИТАЛИЈАНСКИ ВЕСНИК: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Денешен

Вучиќ: Курти нека ја повлече полицијата и ќе има мир

24Инфо

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Скопје1

Заменик-советникот за национална безбедност на САД разговараше со Курти и Вучиќ

Р.С.Европа - 03.06.2023

Помошникот за национална безбедност на американскиот претседател Џон Финер ја изрази својата „загриженост“ за тензиите на северот на Косово на овонеделните разговори со премиерот на Косово Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...

САД ја поздравија подготвеноста на Курти за нови избори и побараа од Вучиќ да ја намали борбената готовност

Локално

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово и бараат Србија да ја повлече војската

Макфакс

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово и бараат Србија да ја повлече војската

24Инфо

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово и бараат Србија да ја повлече војската

Точка

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

Н.Македонија

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

Република

Канал5 А1 On

Апел од ЕУ до лидерите на Србија и Косово: Итно да се врати мирот и да се спречи ескалација

Локално - 03.06.2023

Европската унија најостро го осуди насилството и ги повика претставниците на Србија и Косово да ги преземат сите мерки за да се избегне понатамошна ескалација на северот на Косово, што може да доведе до негативни последици и да се свртат кон дијалог.

Курти бара „насилниците да се вратат во Србија или да бидат уапсени во Косово“ пред одржување на избори на северот

Локално

Вучиќ: Сите на Запад знаат дека Курти е виновен за ескалацијата на северот на Косово, но ние немаме ништо од тоа

360 степени

Вучиќ се „жалел и негодувал“ за Косово, отфрла конфликт со НАТО

Фокус

Вучиќ: Сите на Запад знаат дека Курти е виновен, но ние немаме ништо од тоа

Вечер Прес

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Макфакс

Вучиќ: Конфликтот на Косово го започна косовската полиција, а не НАТО

Слободен Печат

А1 On Макфакс Р.С.Европа А1 On Канал5 Алсат-М Макфакс 4NEWS

Ситуацијата во Звечан мирна, протестите продолжуваат

Р.С.Европа - 03.06.2023

Состојбата во општина Звечан на северот на Косово во саботата наутро е мирна, јавува екипата на Радио Слободна Европа. На протестот главно присуствуваат жени кои се вработени во образовниот сектор.

Протести на северот на Косово, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

24 Вести

Србија и Косово: Србите продолжија со протестите на северот на Косово

МКД

Курти зборува за нови избори во северно Косово

Deutsche Welle

Двајца Срби уапсени во Звечан завршија во притвор

Република

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Бизнис Вести

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Слободен Печат

Независен Либертас Бриф Сител Опсервер Вечер Прес Во Центар Денешен

Рама: Србите мора да се вратат во институциите, Косово мора веднаш да распише нови избори

Алсат-М - 03.06.2023

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во интервју за телевизијата Клан, истакна дека ситуацијата на Косово е опасна и непотребна. Вели дека единствениот став на САД и на сите лидери на ЕУ е враќање на Србите во институциите и распишување нови избори.

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Макфакс

Рама: Косово веднаш да распише нови избори

Курир

Рама: Косово веднаш да распише нови избори

Lider

Рама: Косово да распише избори, Србите да се вратат во институциите

Фокус

Рама побара Косово да распише нови избори на северот на Косово

Денешен

Рама побара Косово да распише нови избори на северот на Косово

Република

Press24 Нетпрес Либертас Вечер Прес Либертас Бизнис Вести 24Инфо Опсервер

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Либертас - 03.06.2023

Премиерот на Косово, Албин Курти не ја „оспорува неопходноста“ „во одреден момент“ да се одржат нови избори на северот во државата, туку дека, како што вели, пред тоа треба да се воспостави „владеење на законите“.

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Бизнис Вести

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Опсервер

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Нова ТВ

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

CivilMedia

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Frontline

Курти: Со Лајчак и Ескобар ќе разговарам за можностите за одржување нови избори

ТВ21

Слободен Печат еМагазин Република Локално 24Инфо MakPress

Ова е Љиљана Аксентијевиќ, жената која Курти ја нарече водач на терористите од Звечани

24Инфо - 02.06.2023

Љиљана Аксентијевиќ, вработена во општина Звечан, која премиерот на Косово Албин Курти од од собраниската говорница ја означи како водач на терористите од Звечан, го отвори срцето и пред српските и пред албанските медиуми и истакна дека од ...

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Макфакс

КФОР на главните раскрсници во Звечан, продолжува да ги контролира и општинските згради на северот на Косово

Сител

Вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

24Инфо

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Centar

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Точка

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Скопје1

Press24 Либертас

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Канал5 - 02.06.2023

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај побара од пратениците во косовското Собрание да го поддржат неговото барање за гласање недоверба на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Слободен Печат

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Либертас

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Frontline

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

24Инфо

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Опсервер

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Независен

Н.Македонија Во Центар MakPress

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Слободен Печат - 02.06.2023

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски претседател, Слободан) Милошевиќ“, а не за нови избори во тие општини со мнозинско српско население.

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Либертас

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Канал5

Курти протестите во Митровица ги спореди со Милошевиќ

Република

Курти ги спореди лицата кои протестираа во Митровица, со оние кои го обожуваат Милошевиќ

Нетпрес

Курти: Протестите во северно Косово се протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник Милошевиќ

360 степени

24Инфо Lider PressingTV Опсервер Сител MakPress

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски ...

Макфакс - 02.06.2023

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, ...

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Кајгана

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Точка

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Centar

Признавањето на Косово беше грешка, вели германски пратеник

Република

ПРАТЕНИК ОД АДФ ВО БУНДЕСТАГОТ: Признавањето на Косово беше грешка

Денешен