TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хан и Могерини : Оптимизам, но не и гаранции за датум за преговори во јуни

1tv - 19.03.2019

Европската Комисија со пофалби но не и со гаранција дека во јуни ќе има зелено светло за отпочување на преговорите со ЕУ. И Могерини и Хан денеска задоволни од динамиката на реформскиот процес, но јасни – последниот збор ќе биде по извештајот во мај.

Могерини: Почетокот на пристапните преговори годинава е и останува стратегиска цел

МКД - 19.03.2019

„Почетокот на преговорите за пристапување годинава е и останува стратегиска цел. Не само за владата, туку и за целата земја. Мора да кажам дека ние од наша страна ја потврдивме нашата решеност да ги поддржиме сите политички сили на Северна ...

Хан и Могерини: Оптимизам има, но не и гаранции за датум за преговори

Канал5 - 19.03.2019

Хан и Могерини поддржуваат датум за почеток на преговори, но како што вели, европскиот двоец, се ќе зависи од извештајот и од одлуката на Европскиот совет. Оптимизам има, но не и гаранција дека земјава во јуни ќе го добие посакуваниот датум за ...

ЕК со пофалби, но и со потсетување дека реформите се уште не се завршени

Телма - 19.03.2019

Пофалби за реформите, но и потсетување дека тие се уште не се завршени, се пораките кои стигнаа денеска од Европската комисија по завршувањето на 15 состанок за Асоцијација и стабилизација меѓу земјава и Европската унија.

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

24Инфо - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Европскиот двоец потсети на домашната задача која Македонија мора да ја заврши

Фактор - 19.03.2019

Во ЕУ има оптимизам, но не се знае сигурно дали земјава ќе добие датум за преговори. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини по денешната средба во Брисел на премиерот Зоран Заев изјави дека е задоволна со каква ...

Могерини: Земјите од Западен Балкан да најдат инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

24Инфо - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ: Фокусирани сме на зајакнување на владеењето на правото во Западен Балкан

24Инфо - 19.03.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на зајакнување на владеењето на правото и демократијата во земјите од Западен Балкан.

Европските челници порачаа дека има простор за оптимизам, но не и гаранции за датум за преговори

Нетпрес - 19.03.2019

Простор за оптимизам има, но нема гаранции дека Македонија веќе во јуни годинава ќе го добие датумот за почеток на преговорите за членство во Евроспката унија, кога вообичаено ќе решава Советот на Европа откако ќе биде објавен извештајот за ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Вечер Прес - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Земјите од Западен Балкан да најдат инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

Вечер Прес - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ фокусирана на зајакнување на владеењето на правото во Западен Балкан

Р.С.Европа - 19.03.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на зајакнување на владеењето на правото и демократијата во земјите од Западен Балкан.

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

А1 On - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Земјите од Западен Балкан да најдат инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

А1 On - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ: Фокусирани сме на зајакнување на владеењето на правото во Западен Балкан

Вечер Прес - 19.03.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на зајакнување на владеењето на правото и демократијата во земјите од Западен Балкан.

ЕУ предупредува за можен бојкот на изборите, Франција останува тврда за старт на преговорите

еМагазин - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Храбрата визионерска улога на Атина и Скопје треба да биде инспирација за сите

Фокус - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ: Фокусирани сме на зајакнување на владеењето на правото во Западен Балкан

1tv - 19.03.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на зајакнување на владеењето на правото и демократијата во земјите од Западен Балкан.

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Нова ТВ - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Земјите од Западен Балкан да најдат инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

Независен - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

Евентуален бојкот на изборите може да го загрози добивањето датум за преговори со ЕУ

Фокус - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Западен Балкан да најдe инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

Р.С.Европа - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. "Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

Хан и Могерини- учеството во изборите е знак за политичка зрелост

Р.С.Европа - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Лидерите на Западен Балкан да се инспирираат во договорот меѓу Атина и Скопје

+инфо - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

1tv - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Могерини: Земјите од Западен Балкан да се инспирираат од договорот меѓу Атина и Скопје

1tv - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Независен - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

За лидерите на Западен Балкан има две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо

Република - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини, изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. истакна Могерини. Таа после состанокот на Советот за стабилизација и асоцијација ...

Знае ли ЕУ за евентуален бојкот на изборите во Македонија?

ММС - 19.03.2019

Од ЕУ не коментираат дали станува збор за предупредување до опозицијата за можен бојкот на вториот круг на претседателските избори, но и од еврокомесарот Јоханес Хан и од високата претставничка Федерика Могерини, беше ставено јасно на знаење дека ЕУ ...

Могерини: Земјите од Западен Балкан да најдат инспирација во договорот меѓу Атина и Скопје

Сител - 19.03.2019

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ништо. – Ако сте политички лидер во компликувана земја и компликуван регион можете да ...

ЕУ: Фокусирани сме на зајакнување на владеењето на правото во Западен Балкан

Н.Македонија - 19.03.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на зајакнување на владеењето на правото и демократијата во земјите од Западен Балкан.