TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно по вработен за април и мај

Press24 - 02.04.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска одржа прес-конференција на која информираше за Уредбата со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствено-економската криза предизвикана од ...

Минималец за секој вработен – Спасовски: Бизнисмените да дадат дел од профитот, а не само да бараат

ТВ21 - 02.04.2020

Владата со уредба која веднаш стапува во сила донесе сет економски мерки за помош на компаниите. „14.500 денари месечно за април и мај за секој вработен и од секоја фирма загрозена од кризата.

Спасовски со апел до работниците: Не потпишувајте спогодби за отказ

Фокус - 02.04.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски испрати апел до работниците да не потпишуваат спогодби за отпуштање од работа, а на работодавачите им порача да бидат солидарни и да понесат дел од товарот.

Владата со три економски мерки ќе спасува 250 000 работни места загрозени од коронавирусот

360 степени - 02.04.2020

Преку три економски мерки, Владата ќе ги помага фирмите и физичките лица кои извршуваат самостојна дејност за да се справат со последиците од пандемијата на коронавирусот. Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција соопшти дека ...

Спасовски апелира работниците да не потпишуваат спогодби за отпуштање од работа

Мета - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски апелираше до работниците да не потпишуваат спогодби за отпуштање од работа за време на кризата со корона вирусот, бидејќи од една страна ги штити Законот за работни односи, а од друга, Владата преку усвоените економски ...

Околу 250 илјади вработени и 35 илјади компании можат да побараат помош за исплата на минимална плата

Независен - 02.04.2020

Ова е нашиот паралелен фронт со кој ќе се обидеме да го ублажиме економскиот удар, рече премиерот Оливер Спасовски Со директната помош во износ од 14.500 денари за исплата на платите за април и мај се опфатени околу 250 илјади вработени и 35 илјади ...

Спасовски: Факт е дека нема драстичен број на луѓе отпуштени од работа

Република - 02.04.2020

Според техничкиот премиер Оливер Спасовски нема драстични отпуштања од работа по кризата со коронавирусот. Тој апелира работниците да не потпишуваат спогодбени откази, а работодавачите да покажат солидарност и да понесат дел од товарот затоа што и ...

Не потпишувајте спогодбени откази, апелира Спасовски

360 степени - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски не кажува конкретни бројки колку луѓе во земјава останале без работа поради кризата, но тврди дека нема драстичен број на отпуштени. На работодавачите, пак, им порача да бидат солидарни и да понесат дел од товарот, како и ...

Спасовски: Со уредбите за поддршка на економијата државата спасува работни места

ММС - 02.04.2020

Со уредбите што завчера и денеска ги донесе Владата за директна помош и поддршка на економијата државата спасува работни места. Тоа се мерки што ги помагаат сите кои се погодени од кризата со коронавирусот, а за секоја категорија стопански субјекти ...

Работодавачите ќе избираат: Помош за плати или 50% од уплатата за придонеси

Алсат-М - 02.04.2020

Приватните фирми ќе може да изберат дали ќе аплицираат за владината помош во висина од 14.500 денари за секој работник, за месеците април и мај 2020 година, или за помош во висина од 50% од давачките за придонеси, информираше на денешната прес ...

250.000 вработени можат да добијат по 14.500 денари минимална плата за април и мај, кажа премиерот Спасовски

Сакам да кажам - 02.04.2020

Владата очекува 250.000 граѓани да аплицираат за мерката за субвенционирање на платите за месеците април и мај поради кризата со коронавирусот. Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека на денешната владина седница биле донесени Уредби за ...

Спасовски: Секој вработен во фирми погодени од кризата ќе добие по 14.500 денари за април и мај

МКД - 02.04.2020

Владата го донесе вториот пакет на мерки за спроведување на директна помош и поддршка за секоја фирма, семејство, домаќинство и ова се мерки кои ги помагаат сите, истакна денес премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

ТВ21 - 02.04.2020

Премиерот на техничката влада Оливер Спасовски рече дека Владата ќе финансира за сите фирми минимална плата за сите вработени од 14.500 денари во месеците април и мај. Фирмите кои ќе имаат проблеми треба да аплицираат за оваа помош до УЈП.

Спасовски: Усвоена уредбата за финансиска помош на занаетчиите

Алсат-М - 02.04.2020

Владата донесе уредба со законска сила за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност, а се погодени од здравствено економската криза поради коронавирусот, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Спасовски: Туристичките агенции и хотели да аплицираат за бескаматните кредити и да дадат плата, ги донесовме уредбите ...

+инфо - 02.04.2020

Туристичките агенции и хотелиерите да аплицираат за бескаматните кредити од Развојната банка за да можат да ги исплатат платите за март. Ние им помагаме на хотелите и со тоа што го организираме карантирот во дел од нив, рече на денешната прес ...

Спасовски: Алтернативна мерка за субвенционирање придонеси, финансиска поддршка на вршители на самостојни дејности и ...

Слободен Печат - 02.04.2020

Со овој втор пакет мерки владата спроведува директна помош и поддршка за реалната економија, секое семејство, поединец и секоја фирма. Ова се мерки за сите погодени од кризата. Главната мерка од економскиот пакет е помошта од 14.500 денари месечно ...

Злоупотребата на субвенциите ќе се следи и казнува

+инфо - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски рече дека сите фирми кои ќе ги прекршат членовите од уредбите, односно се обидат да го изиграат законот ќе бидат казнети. – Во користењето на мерките можат да настанат и злоупотреби.

Спасовски: Нема драстично зголемување на невработеноста, работниците да не потпишуваат спогодбени раскини

ТВ21 - 02.04.2020

Премиерот на техничката влада Оливер Спасовски денеска на прес-конференција соопшти нови економски мерки, и напомена дека невработеноста во нашата земја не е драстично зголемена. „Бројката на невработени не отскоскнува драстично, не е состојбата ...

Спасовски: Едноставна постапка за искористување поволности, да ги видите уредбите и на основа на тоа да реагирате

Слободен Печат - 02.04.2020

Премиерот Спасовски реагираше на новинарско прашање за процесот на аплицирање и истакна дека е невкусно да се реагира на нешто што дури денес ќе излезе во службен весник. -Постапката сме ја пропишале сега и денес ќе излезе во службен весник.

Спасовски: Нема драстично зголемување на невработеноста, апел до работниците да не потпишуваат спогодби за раскинување ...

Слободен Печат - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовки апелираше до работниците да не потпишуваат спогодбени договори за прекин на работни односи, но и дека постои нормална флуктуација во однос на бројот на невработени лица.

Спасовски: Упатувам апел да не се отпуштаат работници, а работниците да не ги потпишуваат спогодбените договори

Локално - 02.04.2020

Уредба со законска сила ќе има и за физичките лица како фризери, занаетчии и други погодени од кризата од епидемијата со коронавирусот, најави денеска на прес-конференција техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Спасовски: Донесена уредба за помош на занаетчии и самовработени

Фактор - 02.04.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски информираше дека на владина седница денеска е донесена владина уредба за финансиска помош за занаетчиите и самовработените лица во месеците април и мај погодени од ширењето на коронавирусот.

Оливер Спасовски: До 13-ти мај ќе бидат исплатени субвенциите за нето-платите

Фактор - 02.04.2020

Оливер СПасовски, техничкиот премиер на Македонија, објави дека до 13 мај на работодавачите погодени од ширењето на коронавирусот ќе им бидат исплатени субвенциите во висина од нето-минимална плата од 14.500 денари за месец април.

Владата усвои уредба за помош на занаетчии, фризерници, пекари…

Независен - 01.04.2020

Фото: Б. Грданоски Владата на денешната седница ја усвоила Уредбата за исплата на минимална плата во приватните компании и во неа детално се разработува кои се услови треба да ги исполнат компаниите и каква ќе биде постапката за искористување на ...

Епидемијата на Корона, прераснува во епидемија на откази

Алфа - 01.04.2020

Угостители, текстилни работници, трговци, па и новинари. На големо се множат алармите за најави за губење работни места во земјава поради Коронакризата. Дејностите во кои работат десетици илјади вработени, се подготвуваат да стават клуч на врата.

Нови детали за мерките за економијата: За да се искористи државната помош платите не треба да се намалат

Слободен Печат - 01.04.2020

Организацијата на работодавачи на иста маса со Владата учествуваше во креирањето на мерките за намалување на последиците од коронавирусот врз економијата. Тие се делумно задоволни од конечниот исход на преговорите и велат дека Владаат усвоила многу ...

Што треба да исполнат фирмите за да добијат минималец за работник

Мак. Весник - 01.04.2020

Првата мерка што ја промовира премиерот Спасовски се однесува на компаниите од приватниот сектор. Државата ќе помогне со најмногу 14.500 денари за исплата на нето-платите во април и мај, месечно по работник, согласно ефективните часови поминати на ...

Финансиска поддршка за приватните фирми за исплата на плати за вработените

Нетпрес - 31.03.2020

Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и мај и 50 проценти субвенционирање на придонесите за плата се дел од вториот пакет мерки што денеска ги ...

Спасовски: Ќе направиме се, заедно да излеземе победници

24Инфо - 31.03.2020

Секој од нас треба да понесе дел од тежината и одговорноста, да се солидаризира, истакна потпретседателот на СДСМ, техничкиот премиер Оливер Спасовски, во текот на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Занаетчиите ќе може да аплицираат за користење на помош од економските мерки

MakPress - 31.03.2020

Сите занаетчии, автомеханичари, фризери, бербери, пекари,… може да аплицираат за владината поддршка од вториот сет економски мерки што денеска го соопшти премиерот Оливер Спасовски. Како што рече Спасовски на прес-конференција, занаетчиите се ...

Финансиска поддршка за приватните фирми за исплата на плати за вработените

CivilMedia - 31.03.2020

Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и мај и 50 проценти субвенционирање на придонесите за плата се дел од вториот пакет мерки што денеска ги ...

Финансиска поддршка за приватните фирми за исплата на плати за вработените

Frontline - 31.03.2020

Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и мај и 50 проценти субвенционирање на придонесите за плата се дел од вториот пакет мерки што денеска ги ...

Компаниите кои ќе користат помош во вид на минималец од државата потребно е да исполнуваат неколку услови

MakPress - 31.03.2020

Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и мај и 50 проценти субвенционирање на придонесите за плата се дел од вториот пакет мерки што денеска ги ...

Спасовски: Ќе направиме сѐ, заедно да излеземе победници

iPortal - 31.03.2020

Секој од нас треба да понесе дел од тежината и одговорноста, да се солидаризира, истакна потпретседателот на СДСМ, техничкиот премиер Оливер Спасовски, во текот на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Епидемија на откази, илјадници работници во ризик од загуба на работното место

Република - 01.04.2020

Нема работно место кое не е во ризик поради кризата предизвикана од коронавирусот, а поради недоволните и слаби мерки за помош на Владата. Само во трговијата на нешто повеќе од 29.000 работници, им се закануваат присилни откази.

Спасовски: 250.000 вработени можат да добијат по 14.500 денари минимална плата за април и мај

Фокус - 02.04.2020

Со овој втор пакет мерки владата спроведува директна помош и поддршка за реалната економија, секое семејство, поединец и секоја фирма. Ова се мерки за сите погодени од кризата. Главната мерка од економскиот пакет е помошта од 14.500 денари месечно ...

Спасовски: Работодавачите ќе избираат помеѓу помошта за плати или 50% од уплатата за придонеси

Локално - 02.04.2020

На денешната прес-конференција техничкиот премиер, Оливер Спасовски изјави дека работодавачите ќе имаат две опции за финансиска помош. Приватните фирми ќе може да изберат дали ќе аплицираат за владината помош во висина од 14.500 денари за секој ...

Спасовски: Нема драстично зголемување на невработеноста, работниците да не потпишуваат спогодби за раскинување на ...

Frontline - 02.04.2020

Има закон за работни односи кои ги штити, постојат две опции да не одат на работа, но да користат придобивки од законот за работни односи. Дали е тоа 70 или 50 отсто од плата зависи од критериумот кој се зема во предвид, рече Спасовски.

Спасовски го претстави вториот кризен пакет: Ова е помош за сите

Р.С.Европа - 02.04.2020

Ова се мерки за сите погодени од кризата. Со овој втор пакет мерки владата спроведува директна помош и поддршка за реалната економија, секое семејство, поединец и секоја фирма. Главната мерка од економскиот пакет е помошта од 14.500 денари месечно ...

Спасовски: Работниците да не потпишуваат откази, да се повикаат на законот кој ги штити

+инфо - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски смета дека невработеноста во нашата земја не е драстично зголемена откако започна здравствената криза, бидејќи бројот на отпуштања на работници се на нормално ниво.

Видео:Се очекува 250.000 граѓани да аплицираат за субвенционирање на плати за април и мај

OhridNews - 02.04.2020

На денешната владина седница донесени се дел од уредбите на економските мерки за справување со владата. Меѓу нив се уредбите за субвенционирање на платите за вработени лица, за занаетчии и за субвенционирање на 50 отсто од придонесите.

Спасовски: Со уредбите за поддршка на економијата државата спасува работни места

Press24 - 02.04.2020

Со уредбите што завчера и денеска ги донесе Владата за директна помош и поддршка на економијата државата спасува работни места. Тоа се мерки што ги помагаат сите кои се погодени од кризата со коронавирусот, а за секоја категорија стопански субјекти ...

Спасовски: Со уредбите за поддршка на економијата државата спасува работни места

24 Вести - 02.04.2020

Со уредбите што завчера и денеска ги донесе Владата за директна помош и поддршка на економијата државата спасува работни места. Тоа се мерки што ги помагаат сите кои се погодени од кризата со коронавирусот, а за секоја категорија стопански субјекти ...

Спасовски: Државата спасува работни места

Нова ТВ - 02.04.2020

Со уредбите што завчера и денеска ги донесе Владата за директна помош и поддршка на економијата, државата спасува работни места. Тоа се мерки што ги помагаат сите кои се погодени од кризата со коронавирусот, а за секоја категорија стопански субјекти ...

Сите вработени во приватниот сектор ќе добијат по 14.500 плата за април и мај

Expres - 02.04.2020

Секој вработен на неопределено, определено време, како и работниците со скратено работно време, за месеците април и мај ќе добијат по 14.500 денари, изјави на денешната прес-конференције техничкиот министер Оливер Спасовски кој го претстави новиот ...

Спасовски: Со уредбите за поддршка на економијата државата спасува работни места

Либертас - 02.04.2020

Со уредбите што завчера и денеска ги донесе Владата за директна помош и поддршка на економијата државата спасува работни места. Тоа се мерки што ги помагаат сите кои се погодени од кризата со коронавирусот, а за секоја категорија стопански субјекти ...

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Макфакс - 02.04.2020

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или 50 отсто од трошоците за придонеси за секој вработен, никој нема да биде изоставен, изјави премиерот Оливер Спасовски.

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Макфакс - 02.04.2020

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност, а кои се погодени од здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот.

Спасовски: Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно по вработен за април и мај, за сите фирми погодени од ...

24Инфо - 02.04.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска одржа прес-конференција на која информираше за Уредбата со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од ...

Спасовски: Работниците да не потпишуваат спогодби за раскинување на работните односи

Вечер - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовки апелираше до работниците да не потпишуваат спогодбени договори за прекин на работни односи, но и дека постои нормална флуктуација во однос на бројот на невработени лица.