TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Најмалку 62 повредени во протестите во Каталонија

Нетпрес - 19.10.2019

Најмалку 62 лица се повредени во петокот во шпанската покраина Каталонија, од кои 41 во главниот град Барселона чии улици се претворени во бојно поле на кое повеќе од шест часа траат судирите меѓу поборниците на независноста на покраината и ...

Стотици илјади протестираат во Барселона , младите си играат скокање во далечина (ВИДЕО)

Канал5 - 18.10.2019

Стотици илјади демонстранти пристигнаа во Барселона , каде десетици веќе се судрија со полицијата , а во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк. Во очекување на вечерните големи протести , најавувани претходните два дена , специјалците прават ...

ВИДЕО: Стотици илјади демонстранти на улиците на Барселона, студентите се судрија со полицијата

А1 On - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во центарот на Барселона на петтиот ден од протестот. Стотици илјади луѓе со знамето на Каталонија целосно го парализираа градот. Генералниот штрајк беше организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Не знае ниту шпански ниту каталонски, ама важно протестира

Вечер Прес - 18.10.2019

Во неколку каталонски градови веќе со денови има жестоки протести, кои најверојатно ќе го одложат и најголемиот дерби натпревар во шпанската Примера дивизион, дуелот помеѓу Барселона и Реал (М) кој е закажан за 26 октомври.

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Макфакс - 18.10.2019

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од Шпанија. Главниот собир, на којшто има најголем број демонстранти, поминува мирно со бројни ...

Над половина милион демонстранти во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Нетпрес - 18.10.2019

Во Барселона во петокот се собрале околу 525.000 поборници на независноста на Каталонија во протестот против пресудите на нивните политичари и барајќи отцепување на богатата покраина од Шпанија, објави градската полиција на каталонската престолнина.

Штрајк во Каталонија: Улични блокади и откажани авионски летови

Deutsche Welle - 18.10.2019

Во знак на протест против затворските казни за девет сепаратистички водачи, во Каталонија денеска се одржува генерален штрајк. На аеродромот во Барселона се анулирани десетици летови. Бројни претпријатија се приклучија на генералниот штрајк, а од ...

Барселона блокирана: Илјадници луѓе на улиците, откажани летови, блокирани патишта!

ММС - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради бројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата за каталонските ...

Цела Барселона блокирана: Илјадници луѓе на улиците, откажани летови, блокирани патишта!

Точка - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради бројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата за каталонските сепаратисти. Општиот штрајк бил организиран на повик на синдикатите кои заговараат ...

Генерален штрајк во Каталонија, кон Барселона маршираат стотици илјади демонстранти

Канал5 - 18.10.2019

Тензично во срцето на Каталонија, масовноста на протестите каква што не се памети и жестоките судири со полицијата наговестуваат дека и деновиве нема да има мирни предвечерија во Барселона.

Барселона блокирана поради протести

24Инфо - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Генерален штрајк – илјадници демонстранти на улиците на Барселона

Макфакс - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија денеска се блокирани поради многубројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест против изречените затворски казни за каталонските сепаратисти.

Штрајк во Каталонија, откажани над 50 летови на аеродромот во Барселона

+инфо - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Барселона парализирана од протести

Р.С.Европа - 18.10.2019

Полицијата соопшти дека повеќе од половина милион луѓе денеска протестирале во главниот град на Каталонија, стопирајќи го железничкиот сообраќај и блокирајќи ги патиштата. Стотици илјади демонстранти, кои се залагаат за независност на Каталонија од ...

СЕ ПРЕДАДЕ ПУЏДЕМОН: Поранешниот каталонски лидер не сака да се врати Шпанија

Слободен Печат - 18.10.2019

Пуџдемон, во придружба на неговите адвокати, доброволно се појави пред белгиските власти. Избеганиот поранешен каталонски лидер Карлес Пуџдемон се предаде на белгиските власти, откако Шпанија издаде нов налог за негово апсење, по изрекувањето на ...

Пуџдемон им се предаде на белгиските власти, одбива екстрадиција

Независен - 18.10.2019

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлос Пуџдемон им се предаде на белгиските правосудни органи, откако Шпанија издаде нов налог за негово апсење, а после изрекување на казната за неговите колеги, кои исто така се залагаа за независност на Каталонија.

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Макфакс - 18.10.2019

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи откако Шпанија издаде нов налог за негово апсење по пресудата за каталонските сепаратистички политичари и активисти.

Барселона гори, судири на левичарските и десничарските групи (ВИДЕО)

МКД - 18.10.2019

Илјадници луѓе се собраа синоќа во Барселона, на четврти ден од протестот во кој е забележано најлошото улично насилство во последните децении во градот. Демонстрантите се судрија со полицијата во врска со пресудите на лидерите на каталонските ...

Нова генерација, нови тактики: Сменетото лице на каталонските протести

Слободен Печат - 18.10.2019

Пацифицмот и изборот за мирни протести долго време беше главниот наратив на протестите, но по седум години без резултат, фрустрацијата кај Каталонците прерасна во чинови на насилство. До оваа недела, сликите од движењето за независност на Каталонија ...

Каталонија на нозе (ФОТО)

Expres - 18.10.2019

Стотици илјади луѓе ги преплавија улиците на Барселона и другите каталонски градови на генералниот штрајк на кој протестираат против репресијата на шпанската држава и бараат независност. Во понеделникот Врховниот суд во Мадрид осуди девет поранешни ...

Барса жртва на политиката: Двајца играчи не сакаат да тренираат поради протестите во Каталонија

Спортклуб - 18.10.2019

Ширум Каталонија се одвиваат големи протести поради деветтемина осудени политичари кои се залагаа за независност на автономната покраина. Во неколку каталонски градови, пред се во Барселона, веќе со денови траат жестоки протести, па поради тоа е ...

Поради протестите во Каталонија двајца играчи на Барселона одбиле да тренираат со клубот

Дерби - 18.10.2019

Протестите во Каталонија донесоа и промени во шпанскиот фудбал, па така големото дерби „Ел Класико“ кое беше закажано за 26 октомври ќе биде одложено за месец декември. Поради протестите и блокадите, фудбалерите на Барселона на натпреварот со Еибар ...

Поддршка за протестите, Пике и Дембеле ќе пропуштат тренинг

TopSport - 18.10.2019

Ширум Каталонија траат протестите поради изречените судски пресуди на деветмината политичари кои се залагаат за независноста на оваа шпанска покраина. Најжестоки протестите се во Барселона поради што ќе биде одложен натпреварот со Реал Мадрид ...

Двајца играчи на Барселона не тренираат – решија да протестираат со народот

Спортманија - 18.10.2019

Хаосот во каталонската престолнина продолжува. Низ цела Каталонија веќе со денови траат протести кои сè повеќе стануваат насилни и опасни. Поради тие протести, одложено е и најголемото фудбалско дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид, кое требаше да се ...

Двајца играчи на Барса не сакаат да тренираат поради протестите во Каталонија

СуперСпорт - 18.10.2019

Ширум Каталонија траат големи протести поради деветмината уапсени политичари кои се залагаат за независност на автономната покраина. Во неколку каталонски градови, со седиште во Барселона, веќе со денови траат жестоки протести па судејќи според се ...

Барселона во пламен веќе четврти ден: Демонстрантите ги палат барикадите, демолираат и ја напаѓаат полицијата

Точка - 18.10.2019

Демонстрантите веќе четврта вечер по ред се судираат со полицијата на Барселона за време на протестите поради пресудата и затворските казни за каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за независност.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Независен - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Макфакс - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Продолжуваат протестите во Каталонија

Р.С.Европа - 18.10.2019

Каталонските сепартисти повторно поставуваа барикади на улиците на Барселона, а биле забележани и судири со полицијата. Тие веќе четири дена протестираат поради казните затвор за сепаратистичките лидери за нивниот обид за одвојување на Каталонија од ...

Хаос во Барселона : Протестираат и приврзаниците и противниците на независна Каталонија (ВИДЕО)

Канал5 - 17.10.2019

Полицијата очекува долга ноќ во Барселона и судири меѓу двете големи групи кои протестираат – приврзаниците и противниците на независноста на Каталонија. Одборите за одбрана на Републиката (ЦДР), каталонска организација на застапници за независност, ...

Четврти ден по ред протест во Барселона

Кумановски м. - 18.10.2019

Илјадници луѓе се собраа во Барселона како дел од протестите четврти ден по ред во врска со пресудите на шпанскиот Врховен суд против деветмина поранешни лидери на Каталонија. Демонстрантите обвиткани со знамињата на Каталонија мирно протестираа.

Шефот на каталонската влада: Веднаш да се прекине насилството на улиците на Барселона (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.10.2019

Шефот на каталонската влада Ким Тора апелираше веднаш да се прекине насилството на улиците на Барселона, каде и ноќеска дојде до судири на демонстрантите и полицијата. „Не смееме да ги дозволиме инцидентите кои ги гледаме на улиците...

Повици за мир по насилните протести во Барселона

Р.С.Европа - 17.10.2019

Илјадници Каталонци неколку дена протестираат во Барселона, изразувајќи протест поради повеќегодишните затворски казни на кои Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратисти.

За ЕУ, Каталонија е внатрешно прашање на Шпанија

Н.Македонија - 17.10.2019

Европската Унија порача дека пресудите на каталонските сепаратистички лидери се внатрешна работа на Шпанија и дека се во согласност со шпанските закони. Со тоа Брисел даде поддршка за шпанската влада во нејзиното справување со каталонскиот ...

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор?

А1 On - 17.10.2019

Хина – Загреб Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика ...

Кои се урбаните герилци што ги разгорија протестите во Каталонија?

Н.Македонија - 17.10.2019

Со повикот за блокирање на аеродромот во Барселона, нова, мистериозна организација наречена „Демократско цунами“ ги разгори протестите за независност на шпанската покраина кои досега беа мирни, пишува „Локал Шпанија“.

Во Каталонија повредени 80, уапсени 33 лица

Макфакс - 17.10.2019

Најмалку 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени во вчерашните најжестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите за затворските казни изречени за водачите на каталонските сепаратисти.

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

Макфакс - 17.10.2019

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред. Санчез се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во ...

Каталонскиот премиер најави независност до 2021 година

Макфакс - 17.10.2019

Претседателот на каталонската влада, Квим Тора, денеска изјави дека планира да ја направи Каталонија независна од Шпанија до крајот на 2021 година, доколку со тоа се согласат каталонските партии.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Тера - 17.10.2019

Десетици илјади Каталонци протестираа синоќа во Барселона, трет ден по ред и се судирија со полицијата, изразувајќи протест поради долгите затворски казни на кои Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратисти.

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор

+инфо - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

Во ноќните протести во Каталонија настрадале 24 полицијаци

Нетпрес - 17.10.2019

Најмалку 24 полицајци се повредени во судирите со демонстрантите во Каталонија во текот на изминатата ноќ, пренесува во четвртокот весникот Periodico и додава дека според претходните информации се говорело за 40 повредени на двете страни.

Барселона гори: Ситуацијата е надвор од контрола, на улиците жестоки пресметки и гумени куршуми...

Точка - 17.10.2019

Демонстрантите и полицијата синоќа се судрија на улиците на Барселона на третиот ден од протестите кои што избија после затворските казни за лидерите на каталонските сепаратисти. Оган и полицски сирени - синоќа демонстрантите повторно се обидоа да ...

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Опсервер - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Повредени 80, уапсени 33 лица за време на протестите во Каталонија

Локално - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, биле повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните функционери на Каталонија. Кабинетот на шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека 33 лица се ...

ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА ПОРАЧА: Ќе бидеме независни до крајот на 2021 година (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.10.2019

Обраќајќи се кон регионалниот парламент, Тора рекол дека сака предлогот за „каталонска република“ да биде спремен до пролет следната година. Каталонскиот лидер Квим Тора денеска изјави дека планира тој регион да стане независен од Шпанија до крајот ...

Тора: Нов референдум за независност на Каталонија

Денешен - 17.10.2019

Лидерот на шпанскиот регион Каталонија, Куим Тора, во текот на денешното заседание на регионалниот парламент повика на организирање нов референдум, што ќе го утврди статусот на Каталонија.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

24 Вести - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

А1 On - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Макфакс - 17.10.2019

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека ...