TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Соединетите држави го тужат Гугл за монопол

А1 On - 21.10.2020

Соединетите држави покренаа тужба против интернет гигантот „Гугл“. Обвиненијата од државата кон компанијата се, за кршење на законите за конкуренција. Корпорацијата е осомничена за неправедно наметнување монопол на интернет пребарувања и рекламирање ...

Португалија се откажа од планот сите да ја имаат апликацијата за коронавирус

Р.С.Европа - 21.10.2020

Иако требаше да се одржи гласање во Португалскиот парламент на крајот на оваа недела за да се направи задолжително за сите граѓани да користат апликации за следење на ковид-19 на мобилни телефони, премиерот Антонио Кошта изјави дека идејата треба ...

САД ја подигнува најголемата тужба против Google во последните 20 години

Телефони.мк - 21.10.2020

Американското министерство за правда и 11 сојузни држави подигнале тужба против Google поради наводно кршење на законот за пазарното натпреварување и користење на повластена положба за уништување на конкуренцијата.

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Република - 21.10.2020

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување на Интернет и рекламирање со цел да ја задуши конкуренцијата и со тоа да им ...

Гугл пред најголема тужба во САД

Р.С.Европа - 21.10.2020

Гигантот за интернет пребарувачи Гугл се соочува со најголемата тужба во САД во последните две децении. Министерството за правда, заедно со 11 држави во САД, поднесоа тужба, тврдејќи дека Гугл е „неприкосновена порта кон Интернет за милијарди ...

Ко-основач на „Гугл“, Сергеј Брин порачува: Следете ги вашите соништа

Пари - 21.10.2020

Време зa читање: 2 минути Сергеј Брин согласно листата на Форбс е деветтиот најбогат човек во светот со богатство проценето на 66.6 милиони американски долари. Кога Брин го создал „Гугл“, како студент во „Стенфорд“, воопшто не замислувал дека ...

Светот е на Гугл. Ние само живееме во него

Оff.net - 20.10.2020

Пред 20 години Гугл беше веб пребарувач. Денес Гугл е буквално сè и буквално секаде. Тоа што почна како бизнис со пребарување сега е бизнис со пребарување, плус реклами, плус видеа, плус мапи, смартфони (хардвер и софтвер), браусер, паметни коли, ...

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Press24 - 20.10.2020

Администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп го тужи американскиот технолошки гигант Гугл. Администрацијата го обвинува Гугл дека ја соборувала конкуренцијата за да се избори за водечка позиција на онлајн пазарот.

Европа ќе следи Ковид-19 контакти и преку граници

IT.mk - 20.10.2020

Европа започна да ги Ковид-19 контакти надвор од границите на секоја држава членка. Германија, Ирска и Италија донесоа одлука за соработка и апликациите за следење на контакти ќе следат контакти и надвор од границите на секоја држава поединечно.

Одделот за правда на САД го тужи Гугл за монопол во онлајн пребарувањето

Глас на Америка - 20.10.2020

Оттаму велат дека компанијата ја угушила конкуренцијата за сопствен профит и на штета на корисниците ВАШИНГТОН — Одделот за правда на САД поднесе тужба против компанијата Гугл за наводно прекршување на федералниот закон, користејќи ја доминантната ...

Владата на САД поднесе тужба против Гугл

Локално - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и 11 сојузни држави во вторникот поднесоа тужба против Гугл, тврдејќи дека ја искористил својата доминантна позиција на пазарот за да ја потисне конкуренцијата.

Само „потпевнете си“ некоја мелодија, „Гугл“ ќе ви ја пронајде песната

Вечер Прес - 20.10.2020

Не можете да се сетите на името на некоја песна, но ја знаете мелодијата? „Гугл“ има решение. Само запејте или засвирете ја мелодијата и пронајдете ја песната на интернет. За да го пробате ова, треба да ја имате апликацијата Google на вашиот мобилен ...

Американската влада подигна тужба против Google

Нетпрес - 20.10.2020

Американското министерство за правосудство и 11 американски сојузни држави поднесоа во вторникот тужба против технолошкиот гигант Google, тврдејќи дека ја користел доминантната позиција на пазарот за да ја задуши конкуренцијата.

ТРИ ЗЕМЈИ ЌЕ СОРАБОТУВААТ: Во Европа ќе следат Ковид - 19 контакти и преку граница

Фактор - 20.10.2020

Европа ќе следи Ковид-19 контакти и преку граници. Германија, Ирска и Италија донесоа одлука за соработка, и апликациите за следење на контакти ќе следат контакти и надвор од границите на секоја држава поединечно.

САД ќе го тужи „Гугл“ за илегална монополизација

Радио МОФ - 20.10.2020

Со тужбата, компанијата ќе биде обвинета за доминирање на пребарувањето и рекламирањето. САД се очекува да покрене правна постапка против „Гугл“, а компанијата е обвинета за злоупотреба на својата позицијаи задржување на монополот на пребарувањето и ...

Министерството за правда на САД покрена тужба против Гугл

Канал5 - 20.10.2020

Министерството за правда на САД покрена тужба против Гугл, пренесува Ројтерс. Министерството, наводно, го тужи Гугл за неговиот монопол за пребарување на интернет и незаконско гушење на конкуренцијата, пишува Ројтерс.

Анти-монополска тужба: „Гугл“ на удар на американската влада за наводни злоупотреби во пребарувачот

Слободен Печат - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и уште 11 држави покренаа антимонополска тужба против „Гугл“ за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски ...

Опција која ќе ви се допадне: Запеј му на Google и дознајте го имете на песната која ви се врти во глава

Студенти - 20.10.2020

На секој еден од нас со сигурност му се случило барем еднаш во животот, во главата да му се заглави некоја позната мелодија, но да не го знаеме тескстот или името на песната, а тоа знае да биде многу фрустрирачко.

Ако во телефонот имате некоја од овие апликации, би требало да ја избришете

Точка - 20.10.2020

Многу апликации тврдат дека ќе ви олеснат некои аспекти од животот, без разлика дали е тоа слушање музика, играње на видео игри, грижа за здравјето и слично, а всушност се штетни, како по вашиот уред, така и по вашата приватност.

Ако имате некоја од овие 7 апликации, треба да ја избришете

Локално - 20.10.2020

Многу апликации тврдат дека ќе ви олеснaт некој аспект од животот, било да е тоа слушање музика, играње видео игри, грижа за вашето здравје и слично, но тие всушност се штетни, како за вашиот уред, така и за вашата приватност.

Седум опасни апликации кои е подобро веднаш да ги избришете

Кајгана - 20.10.2020

За многу апликации сметате дека ќе ви го олеснат животот, а всушност се многу опасни, како и за вашиот уред така и за вашата приватност. Ова се 7 апликации кои не треба да ги имате во вашиот смартфон: Оваа апликација во 2018 година беше избришана од ...

Седум опасни апликации, подобро e веднаш да ги избришете

Нетпрес - 20.10.2020

За многу апликации сметате дека ќе ви го олеснат животот, а всушност се многу опасни, како и за вашиот уред така и за вашата приватност. Ова се 7 апликации кои не треба да ги имате во вашиот смартфон: QuickPic Gallery Оваа апликација во 2018 година ...

Американската влада го тужи Гугл за наводни анти-конкурентни злоупотреби во пребарувачот

Вечер Прес - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и 11 држави покренаа антимонополска тужба против Гугл за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски медиуми ...

Американската влада го тужи Гугл за наводни анти-конкурентни злоупотреби во пребарувачот

Либертас - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и 11 држави покренаа антимонополска тужба против Гугл за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски медиуми ...

Седум апликации што не треба да ги имате на вашиот телефон

USB - 20.10.2020

Многу апликации тврдат дека ќе ви олеснат некои аспекти од животот, без разлика дали е тоа слушање музика, играње на видео игри, грижа за здравјето и слично, а всушност се штетни, како по вашиот уред, така и по вашата приватност.

Американската влада го тужи Гугл за наводни анти-конкурентни злоупотреби во пребарувачот

Бизнис Вести - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и 11 држави покренаа антимонополска тужба против Гугл за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски медиуми ...

САД го тужат Гугл за наводни анти-конкурентни злоупотреби во пребарувачот

Телма - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и 11 држави покренаа антимонополска тужба против Гугл за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски медиуми ...

Американската влада го тужи Гугл за наводни анти-конкурентни злоупотреби во пребарувачот

Денешен - 20.10.2020

Министерството за правда на САД и 11 држави покренаа антимонополска тужба против Гугл за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски медиуми ...

Новитети во Google Maps: Погледнете на што ќе предупредува

USB - 21.10.2020

Google објави дека во популарната Google Maps апликација ќе вметне неколку нови функции. Целта е осигурување безбедност на корисниците при посетување различни локали. Конкретно, Google ќе предупредува ако на некое место има многу луѓе и тоа без ...

Американската влада го тужи Google за злоупотреби во пребарувачот

USB - 21.10.2020

Одделот за правда на САД поднесе тужба против компанијата Google за наводно прекршување на федералниот закон, користејќи ја доминантната позиција на пазарот да ја угуши конкуренцијата. Одделот за правда обвинува дека Google ја злоупотребил ...

Министерството за правда на САД го тужи Гугл

Нетпрес - 21.10.2020

Министерството за правда на САД во вторникот поднесе антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување на Интернет и рекламирање со цел да ја задуши конкуренцијата и со тоа да им ...

„Гугл мапс“ ќе ви помага да го изберете најбезбедниот локал

Факултети - 20.10.2020

„Гугл“ објави дека во популарната „Гугл мапс“ ќе вметне неколку нови функции. Целта е осигурување безбедност на корисниците при посетување различни локали. Конкретно, „Гугл“ ќе предупредува ако на некое место има многу луѓе и тоа без кликнување на ...

Google во 2017 биле нападнати од досега најголемиот DDoS напад

Smartportal - 19.10.2020

Брзината на нападот изнесувала огромни 2,54 терабајти во секунда што ги поминува сите познати напади Во објава во која говорат за DDoS нападите и нивната иднина во време кога брзината на интернет пристапот значително се зголемување, со оптичките ...

Гугл воведе решение кое го чекавме цел живот (ВИДЕО)

Кумановски м. - 19.10.2020

Колку пати во животот сте чуле песна што ви се допаднала и не сте пронашле начин да дознаете за која песна станува збор? Колку пати сте „промрмореле или свиркале“ мелодија од песната на пријател, познаник, роднина – потпирајќи се на нивното знаење ...