TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Москва: Зеленски повикува на нуклеарна војна

МКД - 06.10.2022

Русија е „најантиевропската држава во светот“, порача украинскиот претседател Володимир Зеленски на првиот собир на Европската политичка заедница и побара да му помогнат на Киев и да ѝ воведат уште санкции на Русија.

Кремљ: Зеленски повикува на почеток на нуклеарна војна

Канал5

Зеленски го повика Западот да го нападне Путин: „Нека види што ќе се случи ако фрли нуклеарка“

Локално

„Спречете го нуклеарниот напад на Русија“: Зеленски го повика НАТО на „превентивен напад“

Денар

Зеленски: Путин знае дека нема да остане жив ако има руски нуклеарен напад

Макфакс

Путин ги потпиша законите со кои четири украински региони се припојуваат кон Русија

24 Вести

Путин ги потпиша законите за анексија на украинските територии

Канал5

Слободен Печат Press24 360 степени Сител Курир А1 On Опсервер Zoom

Денот потоа

Deutsche Welle - 06.10.2022

Постојат повеќе мотиви кои упатуваат на тоа дека и покрај сите развиени знамиња и распеани труби, сепак употребата на нуклеарната моќ ќе остане само моќна но нереализирана закана. Пишува Арсим Зеколи Доколку вонземјаните имаат намера да не освојат, ...

Захарова: Русија сака да избегне нуклеарна војна

Слободен Печат

Студената војна се врати на европска почва

Н.Македонија

Русија „целосно посветена“ да не се дозволи да дојде до нуклеарна војна

Опсервер

Финска би можела да постави нуклеарно оружје на помалку од 1.000 километри од Москва

МКД

Снимка од нуклеарна катастрофа прикажана на руска телевизија: „Печурката“ која се крена по експлозијата мрзне крв во вени! (ВИДЕО)

Фактор

Поранешен директор на ЦИА: Ако Путин употреби нуклеарно оружје, НАТО ќе ги уништи руските трупи, ќе ја потопи нивната црноморска флота и ќе ја уништи целата нивна опрема во Украина

Во Центар

Слободен Печат А1 On +инфо Локално Р.С.Европа Кумановски м. 4NEWS Во Центар

ПОСТАВЕТЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ КАЈ НАС Полска им се нуди на САД, Белата куќа „не знае ништо“

+инфо - 06.10.2022

Официјален претставник на Белата куќа рече дека не знаеле за прашањето што се покренува и упати дополнителни прашања до полската влада. САД и НАТО претходно јавно изјавија дека немаат план да распоредат нуклеарно оружје во земјите кои се приклучија ...

ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА ОБЕЛОДЕНИ: Разговаравме со САД за распоредувањето нуклеарно оружје во Полска!

Пулс24

Полска преговара да добие нуклеарно оружје, ќе го користи само ако дозволи Вашингтон

МКД

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

Р.С.Европа

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

А1 On

Полска бара САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

360 степени

Полска бара пристап до американското нуклеарно оружје

Н.Македонија

Кумановски м. Вечер Прес 365 Н.Македонија Фокус